Radon ja radonsaneeraukset

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Ritke
  • Aloitettu Aloitettu
Aika reilusti sai noita Radon lukemia muutettua kalliotontilla, kun laittoi perusmallisen ilmankierron kellariin. 150-300 lukemista 50-150 lukemiin.

Lisäsin vielä kallioon asti kaivettuun salaojakaivantoon alipaineistuksen kanavapuhaltimella ja nyt tiputtiin 20-80 välille radonin kanssa. Ihan tyytyväinen olen näihin muutoksiin. Ehkä ennen kaikkea eniten tyytyväinen olen tuohon, että on löytänyt tuon Airthings tuotteperheen, jolla voi tuota radonin tasoa seurata. Siinä on tarpeeki nopeasti reagoiva tuo mittaristo. Ja tähän asti ainakin kaikissa omissa "koeponnistuksissa" tulokset ovat muuttuneet odotettuun suuntaan, tehdyillä muutoksilla. Ne on lisäksi voinut toistaa "peruuttamalla" muutoksia ja muuttamalla mm. ilmanvaihdon kiertoa epäedullisemmaksi. Täytyy nyt jotenkin vielä seurata talvella, miten toi salaojien alipaineistus vaikuttaa lämpötiloihin, ettei mene pakkanen salaojiin/hulevesiputkistoon.

Täällä päin näemmä liki oleva kallio on selkeästi Radonin lähde. Tyytyväinen kyllä olen siihen, että salaojien ympärillä on reilusti sitä 8-16 jakeista salaojasepeliä (vai olikos tuo se raekoko). Sinnne kun sen kallion suunnasta tuon radonin saa "imettyä" on talon ympärillä imurengas tyhjentämässä kaasua pois.

 
Kaivelin vanhat sähköpostit esille niin lukemat olikin kahdesta huoneesta 1000 ja 700, täytyyki mittailla nyt uudestaan. Muistelin et noi STUKIN purkit oli paljon halvempia aikanaan.
 
Olohuoneesta nyt 2vrk mittaus tehty tuloksella 53, kun kellarissa oli 388. Saa nähdä miten käy pidemmällä mittauksella kun kelit kylmenee, mutta karmeita lukemia ei toivottavasti ole odotettavissa.
 
Onko kukaan käyttänyt Suomen Radonkeskus remontti/korjaus palveluita?

Tässä katselen juuri eri yrityksiä netistä ja aika harvassa on arvosteluita / kokemuksia.

Ja jos joku nyt uskaltaa jotain firmaa uudellamaalla kehua niin saa toimittaa.
 
Me rakennutettiin soraharjun päälle okt. Talossa on tehty käsittääkseni asianmukaiset radontoimenpiteet, eli radonkaista on perustusten ja seinien välissä sekä radonputki on viety alapohjasta yläpohjalle ja on siellä tulpattuna.

Olemme oh+keittiössä ja makuuhuoneessa mitanneet nyt joulu-tammikuussa semmoista 200 - 300 bq/m3 keskiarvoa. Huiput ovat olleet jossain reilu 500 hujakoilla (kovimpien pakkasten aikaan). Alkuun mittari näytti pienempiä lukemia, mutta pian arvot lähti nousemaan. Veikkaan, että tämä johtui mittarin (Airthings) joulukuun alussa tapahtuneesta käyttöönotosta ja kalibroitumisesta.

Laitoin nyt pikkupakkasten aikaan mittarin tuohon kytketyn autokatoksen siipeen, missä meillä on työhuone. Arvot nousi siellä parin päivän mittausaikana n. 550 paikkeille, johon nouseminen pysähtyi. Tätä ennen olohuoneen puolella arvo n. 200 paikkeilla.

Tänään laitoin mittarin siiven vieressä olevaan kodinhoitohuoneeseen tekniikkakaappiin, missä on jakotukki, päävesihana yms. Tähän mennessä arvo on raketoinut tuolla jo yli tuhanteen (edit. nyt 1200).

Alkaa hieman ahdistamaan tilanne. Rakentajan kanssa on keskusteltu, että huippuimurin asennus ja kustannukset ovat meidän vastuulla, koska olemme tontin valinneet ja rakentamisessa on tehty nämä em. asianmukaiset varotoimet. Tavallaan ymmärrän tämän. Mietin kuitenkin, että jos noita lattiavalun läpi tulevia putkistoja on huonosti eristetty ja radon pääsee sieltä vuotamaan läpi yli viitearvojen, niin eikö näiden läpivientien mahd. tiivistäminen kuuluisi kuitenkin rakentajan vastuulle?

Onko muilla kokemusta vastaavista tilanteista?
 
Viimeksi muokattu:
Pitkän ajan keskiarvo on se mikä on tärkeää, vielä kerkiät tilaamaan purkit ja ottamaan mittaukset myös niillä. Noi mittarit ovat suht luotettavia, on täälläkin noussut makuuhuoneessa 250 -> yli 1000 ja sitten taas takaisin. Anna nyt mittarin olla paikallaan viikko kaks äläkä koske siihen sinä aikana.

Siellä tekniikkakaapissa nyt tuskin kukaan viettää aikaa, mutta voithan sieltä tutkia onko jotain tiivistys vuotoja. Oleskelu tilat on ne tärkeimmät.

Syksyllä Airthing mittari näytti yli 5000bq/m3, mutta stukin purkit 3kk mittausjakso antoi 200-300 keskiarvoksi.

En tiedä voiko noi sekoilla jostain partikkeleista. Olen asunut tässä melkein 20 vuotta enkä ole yöunia menettämässä mittarin takia.
 
Emme tietenkään asu tekniikkakaapissa, mutta selvästi sieltä vuotaa koska mittarin asettamisesta sinne arvo on noussut muutamassa tunnissa 1660 asti. Varmaan tuo vaikuttaa muihinkin asumistiloihin. Uudiskohde, niin vielä olisi mahdollista saada ainakin noiden läpivientien tiivistäminen takuuseen, jos ja kun nuo arvot (liian) korkeilta tuntuu.
 
Emme tietenkään asu tekniikkakaapissa, mutta selvästi sieltä vuotaa koska mittarin asettamisesta sinne arvo on noussut muutamassa tunnissa 1660 asti. Varmaan tuo vaikuttaa muihinkin asumistiloihin. Uudiskohde, niin vielä olisi mahdollista saada ainakin noiden läpivientien tiivistäminen takuuseen, jos ja kun nuo arvot (liian) korkeilta tuntuu.

Näkeekö niitä läpivientejä siellä kaapissa mitenkään helposti? Ja ilman muuta takuuseen vaan jos on uus rakennus.
 
Näkeekö niitä läpivientejä siellä kaapissa mitenkään helposti? Ja ilman muuta takuuseen vaan jos on uus rakennus.
Näkee joo. Tuossa päävesiputki. Hankala tuosta on sanoa mutta ei tuolla mitään erillistä tiivistemassaa tms ainakaan näkyvästi ole.

17687636938544982153863335018211.jpg

Stukin materiaaleista löytyy joku tapaus, missä jo pelkän läpiviennin tiivistyksellä on saatu arvot tippumaan 600->60.
 
Viimeksi muokattu:
Tuota voi olla aika hankala tiivistää, veikkaisin että se yläpohjassa olevan tulpatun radonputken jos veis ulos katolle niin saisit kaikki lukemat hyvin alas.
 
Joo. Ihan siistin näköistä jälkeä tuo varmaan on. Eipä itsellä riitä ymmärrys siihen sanomaan kummempia.

Pelkkä vapaasti virtaava läpivienti on 600 €, jos tarvitsisi siihen muokata radonimuri, tulisi siihen päälle vielä 800 €. Suoraan imurin laittaminen olisi 1200 €. Melkein kotitalousvähennysten jälkeen olisi järkevintä laittaa suoraan se imuri. Toivottavasti ongelmat ratkeaisi sillä. Meille on pian tulossa vauva tässä, niin jotenkin toivoisi, että on terve koti siinä vaiheessa.
 
Pystytkö kertomaan sinun tapauksesta, onko minkä ikäinen talo kyseessä tai millaista arvoa mitattu ennen vapaasti virtaavan putkiston avaamista? Arvostaisin paljon.
Ei valitettavasti ole vertailukohtaa. Vajaa 10 vuotta vanha rivari kallion päällä ja tiedän talon alta löytyvän radonputkiston, jonka vapaasti virtaava tuuletusputki menee oman vaatehuoneen kautta katolle. Radon pysyy Airthingsilla mitattuna vuoden läpi alle 100 bq ja tyypillisesti alle 50 bq.
 
@Tapsa32
Mulla jääty vasta radonputki katolla umpeen kovien pakkasten aikaan. Airthingsin arvot nousi yli 500. Sitä ennen ja sulatuksen jälkeen taas alle 50. Ei imuria.

Screenshot_20260118-215753.png
 
Kiitos @mikkot ja @Fact0ry arvokkaasta tiedosta. Kuten sanottu, meilläkin varsinaisesti asumistilojen puolella on ollut isoimmat arvot 500 paikkeilla.

Toki khh:sta sisäänmentävässä kytketyn autokatoksen siipiosassa/työhuoneessa olemme mitanneet yli 500 lukemia, kun salongin puolella on ollut samanaikaisesti 200 paikkeilla. Ehkä tuosta herää vähän huoli, että onko siellä pahimpina aikana kovinkin korkeat arvot, joita ei vapaasti hengittävällä putkistolla saataisi vielä kuriin.

Vähän pelottaa muutenkin, kun tuo ei ole ihan ns. suorakulmaisen sokkelialueen sisällä oleva tila, että mitenkä saadaan arvot siellä laskemaan, mutta aika tehokkaalta jo tuo vapaavirtaus vaikuttaa - imurista puhumattakaan.

Onneksi altistumisajat ja määrät ovat kuitenkin tapauksessamme maltillisia. Elämme kuitenkin tässä herkkää aikaa, kun saamme pian lapsen ja muutenkin vasta muuttaneet tähän kotiin. Näiden syiden takia varmaan tässä talvipimeillä koko asian murehtiminen on saavuttanut turhan isot mittasuhteet.

Eiköhän tästä näillä aiemmin mainituilla toimenpiteillä kuitenkin elossa selvitä :)

Edit. tällä hetkellä tekniikkakaapissa 2500 lukemat ja nousee. Varmasti nuo läpiviennit aina jonkun verran päästää radonia, mutta mikähän lie on vielä ns. sallitun rajoissa - mene ja tiedä.
 
Viimeksi muokattu:
Suomalaisten keskimääräinen säteilyannos on 6 mSv/a, josta sisäilman radon aiheuttaa suurimman osan. Jos sisäilman radonpitoisuus on 500 Bq kuutiometrissä, aiheutuu siitä 8,5 mSv vuotuinen säteilyannos. Esim. ydinvoimalaitoksessa työskentelevän säteilytyöntekijän suurin sallittu annos työssään on 20 mSv. Toimenpiderajana asunnoille pidetään 300 Bq/m3.
 
Clas Ohlsonilla oli taas Airthingsin view plus tarjouksessa (199€), niin pistin tilaukseen. 10 vuotta sitten STUKin purkilla tuli muistaakseni 80 pintaan tulos eli ei pitäisi olla ongelmaa, mutta remppojen jäljiltä rakenteet lattiassa muuttuneet, niin parempi varmistaa.

OT: On hyvin harvinaista, että ydinvoimalan työntekijä saisi vuosiannokseksi lähellekään 20 mSv, suurin osa ei saa juurikaan sen enempää kuin luonnontaustasta tulee. Radon aiheuttaa helposti valvotun alueen exit-mittauksissa hälytyksen.
 
Aiemmassa rivarissa oli maatasolla radonimuri makkarin seinän takana - ilmeisesti jälkiasenteinen niin siksi ei ollut viety katolle. 2000 luvun alun taloyhtiö.

Ihmeteltiin kerran että kylläpä pörisee niin sehän oli sopivan kostealla ilmalla jäätynyt umpeen, lavat hakkasi jäätä. En tiedä sitten mistä tarkalleen johtui ja tekeekö katolle asennettavat samaa. Moottoriyksikkö irti ja kylppäriin kuivamaan. Muutama talvi asuttiin ja pari kertaa talvessa teki samaa molempina talvina.

Nykyasunnossa (samaa ikäluokkaa) seuraillut arvoja airthingsillä kun tässä ei ollut radonputkistoa, ja keskiarvo ollut himpun alle 300 viime vuodelta. Eli ainakaan vielä en olisi urakoimassa korjauksia, tarvitsee varmaan ensin säädättää ilmastointi tasapainoon ja seurata sen jälkeen lisää.

Mutta pointti se, jos ilman imuria pärjäisi, niin itse valitsisin vain putken ulos. Tosin jos sekin voi jäätyä umpeen niin tarttee siellä katolla kuitenkin poiketa, että suo siellä ja vetelä täällä 😜
 
Edit. tällä hetkellä tekniikkakaapissa 2500 lukemat ja nousee. Varmasti nuo läpiviennit aina jonkun verran päästää radonia, mutta mikähän lie on vielä ns. sallitun rajoissa - mene ja tiedä.
Tuulettumaton tila, niin radon kertyy helposti. Purkki vesieristettä ja kuitunauhaa ei maksa kovin paljoa, jos haluaa askarrella. Toivottavasti talossanne on lattialaatan reunat tiivistetty em. tai vastaavalla tavalla. Tuollainen 2500 lukema kyllä viittaisi siihen, että uudelle talolle sallittu vuosikeskiarvo 200 Bq/m3 ylittyisi ko. tilassa. Vähintään pari kk olisi syytä mitata putkeen.

Ihan riippumatta noista mittauksista pistäisin kyllä ihan suorilta sen imurin sinne katolle. Mitä vähemmän altistusta radonille sen parempi.

e: Hieman kyllä ihmettelen, että miten helvetissä tulpattu radonputki voi olla "asianmukainen toimenpide". Sopimuksesta tietysti ihan riippuu, mutta haiskahtaa vähän apinan koijaamiselta.
 
e: Hieman kyllä ihmettelen, että miten helvetissä tulpattu radonputki voi olla "asianmukainen toimenpide". Sopimuksesta tietysti ihan riippuu, mutta haiskahtaa vähän apinan koijaamiselta.
Radon on pääasiassa paikkakohtainen ongelma, joten talotehtaan ratkaisut siihen ovat lähinnä valmiuksia ja he eivät varmastikaan halua ottaa mitään vastuuta siitä jos joku sattuukin talonsa rakentamaan johonkin hotspottiin koska eihän se rakennuspaikka talotehtaan vika ole..
Arvelen että siellä talon papereissakin puhutaan putkistosta nimellä radonin poisto valmius...

Se imurihan voisi olla täysin turha (ja on) 98 kohteessa sadasta joten miksipä niitä joka taloon laitettaisiin sähköä syömään tai läpivientejä kattoa rei'ittämään?
 
Radon on pääasiassa paikkakohtainen ongelma, joten talotehtaan ratkaisut siihen ovat lähinnä valmiuksia ja he eivät varmastikaan halua ottaa mitään vastuuta siitä jos joku sattuukin talonsa rakentamaan johonkin hotspottiin koska eihän se rakennuspaikka talotehtaan vika ole..
Arvelen että siellä talon papereissakin puhutaan putkistosta nimellä radonin poisto valmius...

Se imurihan voisi olla täysin turha (ja on) 98 kohteessa sadasta joten miksipä niitä joka taloon laitettaisiin sähköä syömään tai läpivientejä kattoa rei'ittämään?
Juu, onhan se ostajankin etu ensin yrittää selvitä ilman aktiivista tuuletusta. Tuo tulppaus nyt vaan särähti korvaan, ko. rakennuspaikka kuulostaa sellaiselta, että rakentajan olisi pitänyt ymmärtää putkiston tarvitsevan tuuletusta. Ei rakentaja voi "valmiudella" pestä käsiään, jos on ilmiselvä riski sille, että sallittu raja ylittyy. Toki taskurahojan nuo lisäykset ovat. Tekniikkatilan läpivientien tiivistykset pistäisin rakentajan tekemään, jos on päässyt "unohtumaan". Samalla vauhdilla kannattaa sitten tarkistuttaa ja tiivistyttää muutkin laatan läpi tulevat viennit.
 
Olin rakentajaan (pienempi rakennuspalveluyritys) yhteydessä ja sovimme hyvässä yhteishengessä tekniikkakaapin läpivientien tiivistyksistä. Rakentaja tiesi kertoa, että sähkökaappiin tulee myös läpivientejä ja sinnekin tehdään tiivistyksiä. Näistä ei tule meille kuluja.

Veikkaan, että LVIS-urakassa ei ole ajateltu, että talo on radonalueella ja läpivienteihin on jäänyt tämän vuoksi puutteita tiivistyksien osalta. Elättelen toiveita, että jo näillä tiivistyksillä saisimme radonin kuriin, mutta aika näyttää.

Tuo tulppaus on käsittääkseni aika peruskäytäntö. Meillä on perustuksissa radonkaista ja se kuului urakkaan siinä missä se on monella isolla talofirmalla lisämaksusta, mikä tuntuu käsittämättömältä.
 
Aiemmassa rivarissa oli maatasolla radonimuri makkarin seinän takana - ilmeisesti jälkiasenteinen niin siksi ei ollut viety katolle. 2000 luvun alun taloyhtiö.

Ihmeteltiin kerran että kylläpä pörisee niin sehän oli sopivan kostealla ilmalla jäätynyt umpeen, lavat hakkasi jäätä. En tiedä sitten mistä tarkalleen johtui ja tekeekö katolle asennettavat samaa. Moottoriyksikkö irti ja kylppäriin kuivamaan. Muutama talvi asuttiin ja pari kertaa talvessa teki samaa molempina talvina.

Nykyasunnossa (samaa ikäluokkaa) seuraillut arvoja airthingsillä kun tässä ei ollut radonputkistoa, ja keskiarvo ollut himpun alle 300 viime vuodelta. Eli ainakaan vielä en olisi urakoimassa korjauksia, tarvitsee varmaan ensin säädättää ilmastointi tasapainoon ja seurata sen jälkeen lisää.

Mutta pointti se, jos ilman imuria pärjäisi, niin itse valitsisin vain putken ulos. Tosin jos sekin voi jäätyä umpeen niin tarttee siellä katolla kuitenkin poiketa, että suo siellä ja vetelä täällä 😜

Kyllä katolle asennettavat jäätyvät myös, luulis että noihin vois viritellä jonkunlaisen sähkösaaton sulattelemaan niitä tarvittaessa.
 
Radonimurin ulkopinnan kun lämpöeristää kauttaaltaan hyvin niin, että ilman ulostuloaukko on eristekotelon sisästä suppeammalle kuin tehtaalta lähtiessä,
alapohjasta tuleva lämpösisältö pystyy pitämään imurikotelon ja aukon sulana, vaikkakin jäätä kertyy kotelon ulkopuolelle.

Kokemuksella olen nähnyt tällaisia modattujs alapohjaimureita rivissä kiinteistön katolla.
 
Radonissahan on tutkitusti n. 2-kertainen riski sairastua keuhkosyöpään, jos suuriin pitoisuuksiin altistuu vuosikausia.
Lähi-idässä jossa on hiekkapohjaista maastoa ja paljon radonia sekä muuta taustasäteilyä on vähemmän syöpää kuin muualla maailmassa. Paradoksi.
 
”Tutkimuksen mukaan 30 vuoden asuminen noin 700 Bq/m3 radonpitoisuudessa kaksinkertaistaa riskin sairastua keuhkosyöpään 75 ikävuoteen mennessä.”

Mitään selvää suhteellista turvallista rajaa ei ole olemassa, rakennusmääräykset on hyvä olla ja niihin on arvot lyöty.

Jos riski sairastua on vaikka 0.2% ja se tuplaantuu asuessasi 30 vuotta tuollasessa talossa.

Helppo korjata, ei sen takia kannata stressaantua saa asian paisumaan päässä liian isoks.
 
Lähi-idässä jossa on hiekkapohjaista maastoa ja paljon radonia sekä muuta taustasäteilyä on vähemmän syöpää kuin muualla maailmassa. Paradoksi.
Eipä ne pitoisuudet täälläkään kovin kovia olisi, jos talot olisi tehty jostain lehmänlannasta. Tuuletus auttaa. En kyllä ollut tiedostanut, että lähi-idässä erityisen paljon olisi radonia tai muuta taustasäteilyä.
 
Tuo tulppaus on käsittääkseni aika peruskäytäntö. Meillä on perustuksissa radonkaista ja se kuului urakkaan siinä missä se on monella isolla talofirmalla lisämaksusta, mikä tuntuu käsittämättömältä.
On kyllä hämmentävää, jos se radonkaista puuttuu. Ei nyt varsinaisesti ole edes ylimääräinen osa rakenteessa, toki joku varmaan rahastaa sillä, että vain tietynlainen "radonkaista" käy.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
298 058
Viestejä
5 078 563
Jäsenet
81 440
Uusin jäsen
kehistysjesse

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom