Radeon RX 9070 XT & 9070 Osto- ja tilausseuranta -ketju (Navi 48)

Liittynyt
19.10.2016
Viestejä
1 232
Kerätään tänne saatavuus, ostokokemukset ym. keskustelut niin ei tuo "pää" Navi 48 ketju uppoa samanlaiseen roskaan, kuin Nvidian 5-sarjan /prossu uutuuksien ketjut aina menevät.

Myynnissä torstaina, 06.03.2025 alkaen.
 
Eli huomenna klo 16 eteenpäin ilmeisesti tulevat myyntiin?
Itsellä lähtee 9070xt pulse/reaper/swift/prime tilaukseen riippuen hinnasta ja saatavuudesta.. 🧐
 
Aloitukseen voi halutessaan päivitellä noita kauppoja:

Proshop - https://www.proshop.fi/Naeytoenohja...andor=amd-radeon-rx9070~amd-radeon-rx-9070-xt
Verkkokauppa.com - Näytönohjaimet (oletettu linkki kunhan saavat linjoille)
Datatronic - Datatronic (tarkempi linkki 9070 kortteihin ei vielä tiedossa)
Multitronic - Komponentit > Näytönohjaimet > Radeon RX 9000 > Radeon RX 9070
Gigantti - AMD-näytönohjaimet (AMD ohjainten päätaso)
Tietokonekauppa - Tietokonekauppa.fi - kaikki mitä tarvitset (tarkempi linkki 9070 kortteihin ei vielä tiedossa)
Data-Systems - https://www.data-systems.fi/kategor...met/pci-express-naytonohjaimet/rx-9000-sarja/ (oletettu linkki kunhan saavat linjoille)
Jimm's - RX 9000 -sarja - AMD Radeon - Jimms.fi
 
Mitenköhän Sapphiren Pulse ja Powercolorin Reaper vertautuvat toisiinsa, ne vissiin ovat molemmat suositushintaisia malleja? Entä mitä muita suositushintaisia malleja on tulossa? :hmm:
 
Mitenköhän Sapphiren Pulse ja Powercolorin Reaper vertautuvat toisiinsa, ne vissiin ovat molemmat suositushintaisia malleja? Entä mitä muita suositushintaisia malleja on tulossa? :hmm:
Sampsan mukaan Asuksen Prime olisi myös, mutta vain niin kauan kuin ensimmäistä erää riittää (korjasin häneltä jääneen hintavirheen 921->721€):

Tiedoksi, huomenna klo 16 on tulossa myyntiin usealta valmistajalta 9070 ja 9070 XT malleja suositushinnoilla eli 9070 667€ ja 9070 XT 721€.

HINNAT VOIMASSA VAIN HUOMENNA NIIN KAUAN KUIN TAVARAA RIITTÄÄ!

Esim. Asukselta Prime-mallit ja Pohjoismaihin 500 kpl erä. Myös muilta valmistajilta vastaavia eriä, joten huomenna hereillä.

1741184913820.png

Edit: XFX:tä Swift ehkä myös voisi olla suositushintainen, ainakin jos tätä Philippiiniläistä kauppaa on uskominen (sama hinta kuin Sapphire Pulsella).
Ei ole tosin näkynyt XFX:ää missään vielä valikoimassa täällä pohjolassa.
 
Viimeksi muokattu:
Pulseen olen itse jo pitkälti päätynyt. RGB-valot olisivat vielä kivat, mutta vaikuttaa siltä, että niistä pitää tässä tilanteessa maksaa vähintään 100€ extraa. Jäähy vaikuttaisi olevan erinomaisella tasolla ja pienemmästä power limitistä huolimatta häviää Nitrolle vain 3%, kun molemmat kortit on kellotettu.

PowerColorin Reaper voi olla pienempään koteloon hyvä valinta, kun on vain 2-slottia paksu ja varsin lyhyt. Asus Prime on näistä msrp-halpiksista siitä poikkeuksellinen, että siinä on 3x8-pin virtaliitintä. Yhdessä arvostelussa tosin Delta Edgen ja Hotspotin välillä oli 30 astetta, mikä on vähän suurehko. PCM:ää kuitenkin pitäisi olla sirun päällä. Nyt Asuksella on tosin ollut lahjakortteja jaossa Gamesplanet-kauppaan, mikä on aika kova diili. 100€ saisi useamman pelin.

Jos haluaa pientä toivoa saada kortin jo viikonlopuksi, niin pitää melkein tilata jostain, joka toimittaa Postilla. Jos tilaa torstaina, paketti voi lähteä jo perjantaina matkaan ja on jakelussa hyvällä tuurilla lauantaina. Jimmz ei nyt varsinaisesti houkuttele, joten käännän varmaan katseeni Datatronicille tai Verkkokauppa.comiin. Toki riippuu pitkälti siitä, mistä mieleisiä kortteja löytyy hyllystä.
 
Nyt Asuksella on tosin ollut lahjakortteja jaossa Gamesplanet-kauppaan, mikä on aika kova diili. 100€ saisi useamman pelin.
Kyseinen Gamesplanet -promo ei ainakaan tällä hetkellä koske RX 9070 -sarjaa, eli Proshopilla virheellisesti mainittuna se (ellei sitten ole sisäpiiritietoa, että kampanja laajenisi koskemaan myös näitä)
 
Onko muista viimeaikojen julkaisuista tiedossa, että mihin aikaan eri jälleenmyyjät kirjaavat sivuilleen todellisen myyntihinnan?
 
No, ostin 3060 korona-aikaan reilulla ylihinnalla ni jos ny saa msrp tai lähelle sitä jomman kumman kortin ni on se jo eteenpäin päivityksenä taas. NoVideon tukeminen loppuu nyt jo ihan periaatteesta. Toki jos hinnat karkaa heti täysin pilviin ni sitte kittuuttelen vielä tuolla nykyisellä.
 
No, ostin 3060 korona-aikaan reilulla ylihinnalla ni jos ny saa msrp tai lähelle sitä jomman kumman kortin ni on se jo eteenpäin päivityksenä taas. NoVideon tukeminen loppuu nyt jo ihan periaatteesta. Toki jos hinnat karkaa heti täysin pilviin ni sitte kittuuttelen vielä tuolla nykyisellä.
Onhan näistä kumpi vaan todella hurja päivitys 3060:sta. Ja eiköhän saatavuuskin ole ihan kohtuu hyvä. Itse mielelläni maksaisin sen 150€ ekstraa jos vaikka saisi Nitro+ tuolla rahalla.
 
Joo siis toivon että hinnat on oikeesti MSRP:n mukaisia. Mut totuus on ettei nää kortit missään tapauksessa ole 800-900€ arvoisia. Monet joutuu maksamaan ylihintaa.

Huoh. Saa nähdä.

Huomatkaa kaikki se, että Amerikkalan MSRP on veroton hinta. Siellähän lisätään osavaltiokohtainen sales tax hinnan päälle kassalla... Eurooppalaiset kauppojen hinnat taas ovat arvolisäverollisia. Eli esim. ylhäällä Gigantin screenshotissa lukee halvimmalle kortille hinnaksi ~799€ alv 25,5%, se on siis noin 636€ alv 0%... Päivän kurssilla 549 USD on noin 507€.
 
Kallista on kyllä ylemmän keskitason kortit nykyään. Mutta toisaalta se nyt oli odotettavissa että euro hinnat veroilla on sen yli 700€. Mutta toisaalta kun kattoo mitä nvidialla on Tohon hintaan tarjota niin ne näyttää vielä heikommalta. 5070 oli tuhnu ja 5070ti:tä ei taida alle 900-1k saada mistään.
 
Huomatkaa kaikki se, että Amerikkalan MSRP on veroton hinta. Siellähän lisätään osavaltiokohtainen sales tax hinnan päälle kassalla... Eurooppalaiset kauppojen hinnat taas ovat arvolisäverollisia. Eli esim. ylhäällä Gigantin screenshotissa lukee halvimmalle kortille hinnaksi ~799€ alv 25,5%, se on siis noin 636€ alv 0%...
720,90 Suomalainen msrp xt-mallille. Ei tarvi enää arpoa jenkkihintojen kanssa.
 
Sigussa mainittu 6800XT on myyty jo viime vuonna ja nyt porskutettu RX580 kortilla 🐌

Ostohousut lähtee ihan kohta jalkaan ja Sapphire Pulse se voisi olla. Työpaikkakin lähti maanantaina alta niin suunnitelmat koko koneen päivittämisestä saa unohtaa mutta jos se näytönohjain edes.

Laskeskelin että satavuotias ja reilu 500W tarjoava Seasonic jaksaa vielä pyörittää vaikka alkaakin olla aika maksimissa. 🔥
 
Sigussa mainittu 6800XT on myyty jo viime vuonna ja nyt porskutettu RX580 kortilla 🐌

Ostohousut lähtee ihan kohta jalkaan ja Sapphire Pulse se voisi olla. Työpaikkakin lähti maanantaina alta niin suunnitelmat koko koneen päivittämisestä saa unohtaa mutta jos se näytönohjain edes.

Laskeskelin että satavuotias ja reilu 500W tarjoava Seasonic jaksaa vielä pyörittää vaikka alkaakin olla aika maksimissa. 🔥

Noh, ainakin on sit aikaa pelailla uudella kortilla. Mutta päivittäisin kyllä virtalähteen, kun luokkaa satasella saa jo hyviä 750W powereita. :)
 
No, tällä hetkellä 5070 Ti todellinen hintataso on pääasiassa 1150 ylöspäin. Muutama 1100e löytyy aina välillä. Niin mielestäni 9070 XT on poskettoman hyvä diili 800e, varsin hyvä vielä 900e. Veikkasin että 2 kuukauden keskihinta on päälle 900e.
 
Taitaa ainakin Jimmsin hintojen perusteella olla Asuksen Prime ja Powercolorin Reaper ainoat 721€ kortit

Harmi että tuo Sapphiren Pulse karkaa yli 800€, mitäköhän eroja suorituskyvyssä tuolla on vs Reaper?
 
Pulsea on monilla myyjillä varastossa eniten. Lisäksi aiemmin Saksasta vuoti hintoja, joissa Pulse oli ainoa msrp-hintalapulla. Kumma, jos ei toteudukaan täällä. Varmaan otettava Asus Prime sitten. Reaper on jo niin pieni, että näyttää isossa kotelossa NH-D15:n alla hassulta. Muut kuin msrp-mallit taas eivät ole rahallisesti niin järkeviä.
 
Eipä yllättäny että Kopterikaupassa hurjat 2 mallia MSRP hinnalla :D
Veikkailin NITRO+:n hinnaksi 930€ mutta olikin 30€ halvempi sentään :D
 
Kokonsa takia tuo PowerColor Reaper taitaisi olla ainoa järkevä vaihtoehto. Saa nyt nähdä onko näissä yhtä naurettava saatavuus kuin inno3d nvidioissa.
 

852,90€ :thumbsdown:
 

852,90€ :thumbsdown:
Melkein satasen ero kun ottaa muualta :D

On tää kyllä aivan perseestä tämä hinnoittelu tämänpäivän näytönohjaimissa. Ihan kautta linjan
 
Noissa korkeamman tason malleissa on se ongelma, että vaikka piirit käy halvempia malleja viileämpinä niin muistit on silti siellä 80 ja 90 asteen välissä. Ei oikein kannusta laittamaan 180-200€ lisäpanosta, kun ollaan jo 5070 ti OVH-hinnoissa, jossa GDDR7:t käy viileämpänä halvemmillakin malleilla.
 
Jimmyllä powercolor 9070 xt reaper 720€, jos kerta käy viileänä siru niin toi olisi varmaan aivan käypä kortti.
 
Reaperissä boost clock 2970 MHz ja Prime OC:ssa 3060 MHz.
Primessä myös todennäköisesti parempi jäähy.
 
Reaperissä boost clock 2970 MHz ja Primessä 3060 MHz.
Primessä myös todennäköisesti parempi jäähy.
Ja myös 3x8 virtaliitin Primessä. Reaperissa perus 2x8

Itselle tuo 2x8 ainakin riittää täysin. Ja saakohan Primestä ja Reaperistä puristettua samat kellot ulos kun vähän säätää...
 
Mistäs sanoista se MFG tulikaan, Multiple Fee Generation? Ihan hyvä ettei ole sitä ominaisuutta! xD

720€ todella hyvä hinta, toivottavasti on ostorajoitus.
 
Pikaisella tutkiskelulla Primessä ois thermal pädit ja dual bios. oc-tilassa huutas näköjään 1700rpm mutta silent -tilasta en löytänyt lukemia mistään. 5 heatpaippia ja helposti irrotettava tuuletinhässäkkä, ois aika helppo huoltaa ja vaihtaa coolereita tarvittaessa.
 
Tuosta mää just kattelin coolerin rakennetta mutta tossa mainittiin vaan 1700rpm ja oletin että se ois oc-tila ja silent ois jossain 1200rpm ? voihan se olla että toi on se silent... :rolleyes:
Eikun jaa se 1200rpm olikin 9070:llä, no ainakin ton Primen näyttäis saavan helposti deshroudattua jos päädyt tohon ja on liian äänekäs ;)
 
Onkohan nuo Multitronicin hinnat vielä ihan kohdillaan? Mieluusti tuolta ostaisin tai vaikka Datatronic (kunhan vain edes listaisivat ne kortit nyt :)) Älkää ny perkala hinnoitelko itseänne ulos... :D
1741250140351.png


Jimmsillä sama
1741250169855.png
 
Vaasalaisilla - eli Multitronicilla tuotteet ovat useasti kahteen kertaan listoilla, kun käyttävät laajasti kahta (ruotsalaista) tukkuria... Joilloin on kahdet eri hinnatkin. Näillä on usein tuntuvakin hintaero, jopa kymmeniä prosentteja...

multitornic.png
 
Ihan oikein noi on, toinen on XT ja toinen ei.
No doh - niinpä olikin, mutta muuten asia pätee - tuotteita on listoilla kahteen kertaan, kahdella eri hinnalla ja toimitusajalla. Sen verran hinnat korkealla noissa Ratikoissa että taitaa olla nyt siitä kalliimmasta tukkurista kyse tällä kertaa :(
 
Datatronicilla on tälläinen setti varastossa. Hintoja ei vielä ole. Lainaus heidän ketjustaan:

1741254134203.png
 
Datatronicilla on tälläinen setti varastossa. Hintoja ei vielä ole. Lainaus heidän ketjustaan:

1741254134203.png
Tosiaan olimme iloisia, että näitä näinkin hyvin saatiin eikä tällä kertaa edes kyselty Sapphiren perään. Ajattelimme, että Asrock ja Powercolor ovat yleensä tosi suosittuja jo. Mutta alan selvittelemään Sapphireakin.

Näyttäisi, että mitään ei tule MSRP hintaan, mutta selvittelen vielä ostohintoja. Olemme tästä kyllä kyselleet, koska ei meidän pitäisi minusta joutua myymään 10% tappiolla noita kortteja, jotta päästäisiin msrp:hen :D
Mutta yritämme saada ne niin tiukilla hinnoilla kun mahdollista.
Eikä mitään ilmeisesti MSRP:llä. Harminlista.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
270 106
Viestejä
4 668 828
Jäsenet
76 552
Uusin jäsen
Whinnish Fistler

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom