Prossu+emo+muistit n.800e

Nyt puuttuu enää M2 mutta se on jo valittu mutta pitää vartoa hetki että saan lahjakortin täyteen ja sitten ostohousut jalkaan :D
Eiku perkele jäähy vielä.
 
Oon kyl viimeaikoina harkinnut et 8tb moderni levy hankkien, jonka osalta tilastot osoittaa äärimmäistä kestävyyttä käytössä

helpompaa kun tauhkat pidempiaikaisessa säilössä yhdellä levyllä
Ensialkuun pahoittelut @Mikkos :lle kun aiheeseen kuulumatonta jorinaa, mutta jatkan silti :D
Tuo kiinankikkare sata-usb muunnin ei jostain syystä ollut yhteensopiva ikivanhojen Seagate 320 gb levyjen kanssa, kiihdytteli ja sitten taas himmaili, muttei saanut luettua. Voisin olettaa ettää markan adapterin virransyöttö jumitteli kun ikivanhalla buffalon ulkoisen kovon rungolla levyt kyllä toimi samalla virtalähteellä, mutta sen piiri taas ei ymmärrä yli 1.5 teraisia jotka kiinankikkare haltsasi mukisematta.

Kovokasasta ei tolkuttoman suurilla käyttötunneilla varustettuja kovoja löytynyt, puolen teran Samsungin limppu oli pyörinyt hieman alta 50k tuntia. Mutta tuo kasan uusin Toshiba oli uudenveroisessa kunnossa ja sen käynnistyskerrat oli 35! ja käyttötuntejakin vain puolentoista vuoden verran:
Näyttökuva 2025-09-12 191744.png

Sinne siis lensi melkoisesti sitä helvetin! tärkeätä tavaraa sekä ihan oikeata varmuuskopiotakin, nyt taas koneen kovot ei ahista niin voi huoletta haalia uutta "tärkeätä" kulttuuria ym:

Näyttökuva 2025-09-12 232545.png
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 793
Viestejä
4 922 849
Jäsenet
79 250
Uusin jäsen
diiz

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom