Ei tällaisista asioista kannata valehdella nykypäivänä kun asiat voi faktatarkastaa ilmankin maksamatta Ubisoftille 70e ryöstöhintaa
Mitenkäs video osoittaa minun valehdelleen? Siinä vaihdetaan hempeitä sanoja, otetaan kädestä kiinni, sitten ruutu pimenee ja kaveri herää kissa kainalossa. Toki nyt varmaan väität, että totta hemmetissä ne pani siinä ruudun pimenemisen ja heräämisen välillä, mutta peli ei sitä vahvista - eli paneminen tapahtuu korkeintaan pelaajan (tai siis tässä tapauksessa ei-pelaajan) mielikuvituksessa. Ja sinun mielikuvituksesi ei tee asiasta faktaa, jona sen esitit.
2000-luvulla keksityt amerikalaisen woke-vasemmiston konseptit, kiksit, sosiaaliset liikkeet jne. ja niiden agendat eivät kuulu 1500-luvun Japaniin
Pelisarjassa on paljon muutakin, mikä tuskin kuului niissä kuvattuihin historiallisiin ympäristöihin, kuten muinaisia herrarodun edustajia niiden jälkeensä jättämää muukalaisteknologiaa. Nämä pelit ovat tosiaan fiktiota, eivät mitään historiallisia rekonstruktioita.
Erilaisia seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä on muuten ollut aina - ne eivät ole mikään 21. vuosisadan keksintö. Toki nämä vähemmistöt eivät ole saaneet elää yhtä avoimesti kuin nykyaikana (vaikka vieläkin löytyy porukkaa, jotka haluaisivat palata tältä osin keskiajalle ja tunkea ne takaisin kaappiinsa), mutta ei peli tältä osin muuta yritä esittääkään. Se muunsukupuolinen hahmo ei pidä numeroa itsestään ja on yksi muiden joukossa. Ja heilastellakaan sen kanssa tarvitse, ellei pelaaja niin päätä. Että jos tuollaisesta pitää vouhottaa, niin ongelma ei ole pelissä, vaan jossain ruudun ja tuolin selkänojan välissä.
Japanilaisen kulttuurin ja historian vääristäminen amerikkalaisen rasistisen vasemmistolaisen rotuteorian perusteella on kyllä rasismia parhaimmillaan.
Kuten
@JCSH totesi, Yasukea ovat peleissä ja muissa fiktiivisissä teoksissa käsitelleet japanilaiset itsekin. Onko sekin "japanilaisen kulttuurin ja historian vääristelyä amerikkalaisen rasistisen vasemmistolaisen rotuteorian perusteella"?
Seksismi ei taas mitenkään liity asiaan, mutta jos viittaat johonkin toiseen keskusteluun niin en ole osallistunut sellaiseen enkä ole sellaisesta tietoinen.
Ai kun kiva. En kyllä mitään tällaista osaltasi väittänytkään, kunhan kommentoin yleisesti sitä, että ketjussa alituisesti valitetaan tummaihoisista hahmoista (silloinkin, kun ne vaikuttaisivat istuvan ympäristöönsä, kuten esimerkiksi Alan Wake 2:n ja South of Midnightin kohdalla), ja kitistään siitä, että naishahmot eivät ole tarpeeksi pantavan näköisiä. Jos sinun mielestäsi ovat, niin edelleen kiva.