Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kannattaako tätä varten hommata 4k televisio?
Ja onko tosiaan niin että exclusiveja on ihan vaan pari kappaletta? Kaikki on vähintään PC:lle tai myös PS4:lle.
Exclut tällä hetkellä ainakin:Kannattaako tätä varten hommata 4k televisio?
Ja onko tosiaan niin että exclusiveja on ihan vaan pari kappaletta? Kaikki on vähintään PC:lle tai myös PS4:lle.
Mistähän tuon tarjouksen löytäisi?Telialla 500kpl PS5:sta lisäohjaimella 599€ uuden liittymän tai 5G-liittymään päivittävälle.
Eikös mortal kombat x ole jo ilmaispelinä ps5n ostajille? Vai muistanko väärinLokakuun plussapelit huhujen mukaan:
Hell Let Loose (PS5)
Mortal Kombat X (PS4)
PGA TOUR 2K21 (PS4)
![]()
On mutta niin oli myös Days gone ja sekin tuli plussa pelinä.Eikös mortal kombat x ole jo ilmaispelinä ps5n ostajille? Vai muistanko väärin
Eikös mortal kombat x ole jo ilmaispelinä ps5n ostajille? Vai muistanko väärin
No tuossa mainittiin myös ps4 ja uusi god of war sekä gt tulee myös sille ja myös miles morales löytyy ja eikös myös horizon forbidden west tule myös ps4:lle.
Mullakaan ei ole mikään kiire koneen kanssa kun eniten kiinnostaa rift apart ja no man's sky psvr:n kanssa, koska se näyttää paljon paremmalta mitä ps4:lla, mutta ei noiden takia ole himoja 500e konetta ostaa.
Varsinkin kun netistä on katsonut vertailu videoita ja ei ne ps5 versiot nyt niin paljon paremmalta näytä mitä ps4 prolla ja isoin ero onkin latausajoissa.
Toki erot näkee, mutta ei ne mulle ole kuitenkaan 500e arvoisia eroja.
Täällä myös sama pulma.. Ei löydy mistään. Hommasin äsken myös uuden 5g liittymän uutena asiakkaana, mutta jostakin syystä en pääse edes kirjautumaan sivuille tai edes luomaan uutta tunnusta jne...Mistähän tuon tarjouksen löytäisi?
Deathloop on toki myös PC:lle.Exclut tällä hetkellä ainakin:
...
Deathloop
Entäs puolet parempi suorituskyky peleissä PS5:llä? Luulisi tuon jotain merkkaavan jos PC:llä on jo tottunut 60fps yms herkkuihin. Onhan se vähän ikävää sen jälkeen pelata pelit PS4:llä sillä 30fps vaikka muutoin olisivatkin samoja pelejä.Tosiaan joo GT7 takia harkitsen ostoa. Myös tuleva Horizon on varmaan makea elämys PS5:lla vs PS4. PS4 ja PC omistajana tuo exclusive lista on kyllä ihan onneton. Grafiikoiden takia en rupea PS5 ostamaan, mutta jos se lisää käyttömukavuutta kuten lyhyempiä latauksia tai sitten vaikuttaa peliin kuten isommat kentät niin sitten joo.
Entäs puolet parempi suorituskyky peleissä PS5:llä? Luulisi tuon jotain merkkaavan jos PC:llä on jo tottunut 60fps yms herkkuihin. Onhan se vähän ikävää sen jälkeen pelata pelit PS4:llä sillä 30fps vaikka muutoin olisivatkin samoja pelejä.
Mistähän tuon tarjouksen löytäisi?
Telian kivijalkamyymälöistä.Täällä myös sama pulma.. Ei löydy mistään. Hommasin äsken myös uuden 5g liittymän uutena asiakkaana, mutta jostakin syystä en pääse edes kirjautumaan sivuille tai edes luomaan uutta tunnusta jne...
Katsoinkin. Ei toki kauhean kummonen exclu lista juuri nyt, mutta kait noita tulee jos ne ovat merkityksellisiä. Itsellä nopeammat latausajat, monet ps4 pelit 60fps (mitkä ovat saaneet patchin) sekä ohjain saivat ostamaan. Koko ajan tuo valikoima peleissä kasvaa, että odottaa rauhassa vaan jos ei vielä pidä sen arvoisena. Taitaa tosin vielä joutua odottamaan vaikka laitteen haluaisikin. Enpä olis uskonut, että melkein vuosi sitten julkaistu laite ei ole vieläkään päässyt kauppojen hyllylle. Raaka-aine pula on kyllä persiistä.Deathloop on toki myös PC:lle.
Minusta oleellisin ero on framerate. Ei nappaa 30fps enää. Ja PS4Pro:sta saa ihan hyvin nyt myymällä kun niitäkään ei uutena saa. Että vaihtoraha ihan siedettävä. Enkä usko että PS5 tule juurikaan halpenemaan ellei vuosikausia meinaa odotella.Varsinkin kun netistä on katsonut vertailu videoita ja ei ne ps5 versiot nyt niin paljon paremmalta näytä mitä ps4 prolla ja isoin ero onkin latausajoissa.
Uusin Crash Bandicoot pyörii ps5lla 60fps, mutta vanhat remaket 30fps. En oikein halua edes pelata niitä, kun ps1lläkin ne pyöri muistaakseni useimmiten 60fps(?)Minusta oleellisin ero on framerate. Ei nappaa 30fps enää. Ja PS4Pro:sta saa ihan hyvin nyt myymällä kun niitäkään ei uutena saa. Että vaihtoraha ihan siedettävä. Enkä usko että PS5 tule juurikaan halpenemaan ellei vuosikausia meinaa odotella.
En oikein halua edes pelata niitä, kun ps1lläkin ne pyöri muistaakseni useimmiten 60fps(?)
Ei hitto. Kylläpä aika kultaa omat muistotEi ainakaan euroopan versio sillä tuohon aikaan pal version pelit rullasi korkeintaan 50fps tv standardien takia ja sama homma esim. snes ja mega drive pelien kanssa ja tuon takia me saatiin ihan oikeasti paskempia versioita peleistä ja esim mega driven sonicin musat myös soi hidastettuna tuon takia.
Ei tuota silloin tietenkään huomannut eikä tietoa voinut katsoa netistä vaan pelattiin tyytyväisenä![]()
Piti laittaa itsekin tommonen tulemaan. Ei tuota Nidecin ulinaa kestä enää.
Itselle ero maksoi n. 250€ kun entisestä ps4 Prosta sai sen 250€ myydessä.No tuossa mainittiin myös ps4 ja uusi god of war sekä gt tulee myös sille ja myös miles morales löytyy ja eikös myös horizon forbidden west tule myös ps4:lle.
Mullakaan ei ole mikään kiire koneen kanssa kun eniten kiinnostaa rift apart ja no man's sky psvr:n kanssa, koska se näyttää paljon paremmalta mitä ps4:lla, mutta ei noiden takia ole himoja 500e konetta ostaa.
Varsinkin kun netistä on katsonut vertailu videoita ja ei ne ps5 versiot nyt niin paljon paremmalta näytä mitä ps4 prolla ja isoin ero onkin latausajoissa.
Toki erot näkee, mutta ei ne mulle ole kuitenkaan 500e arvoisia eroja.
Tuli todistettua itsekkin tuota näpertelyn vimmassa. Tietynlainen tikitys katosi konsolista pelatessa kun vaihtoi 23 lapaiseen. Itse ilmavirran pienessä puhinassa ei tosin isoja eroja vs. 17 lapainen nidec.Kyllä on hiljainen nytVoin suositella tuulettimen vaihtoa jos kyllästyttää Nidecin vinkuminen.
Sorruin tähän sitten itsekin, enkä jaksanut enää odotella että tuulettimien hinnat laskee. 23-lapainen NMB pyörii nyt sisällä. On kyllä hiljainen. Nidecin rallatus on poissa, pelkkä ilman puhina jäljellä ja sekin vain rasituksessa.Tuli todistettua itsekkin tuota näpertelyn vimmassa. Tietynlainen tikitys katosi konsolista pelatessa kun vaihtoi 23 lapaiseen. Itse ilmavirran pienessä puhinassa ei tosin isoja eroja vs. 17 lapainen nidec.
Täällä aika lailla sama homma. Pelatessa hieman Niecin tuuletin puhisee/ääntää mutta pitää laittaa pelin äänet kokonaan pois, että tuota huomaa - tosin laitoin konsolin telkun taakse. Toki saisi 23-lapaisella vielä hiljaisemmaksi, mutta liekö tarpeellista. Itselläkin on o-renkaat tuulettimen ruuveissa kiinni.Omassa lootassa Nidecin (17-lapainen) kiinnitysruuvit oli laitettu todella kireälle jo valmistusvaiheessa. Tuulettimelle tyypillinen ulina loppu jo pelkästään sillä että löysäsi ruuveja hieman. Laitoin kuitenkin vielä varuiks o-tiivisteet tuulettimen kiinnityskohtiin. Siihen loppu kaikki ylimääräiset äänet.
![]()
Sony testailee game trials featurea. Death stranding ja sackboy ladattavissa ilmaiseksi ja saa pelailla muutaman tunnin ennen ostopäätöstä. Jos ostaa nii progressi ja trophyt säilyy.
En itsekkään löytänyt, mutta vissiin ei suomessa vielä...Missäs nuo Trials versiot pitäis näkyä?
Missäs nuo Trials versiot pitäis näkyä?
Jutussa taidettiin mainita lokakuun lopussa.En itsekkään löytänyt, mutta vissiin ei suomessa vielä...
Jahas, nopsaa luettuani katoin, että olisi eilen pitänyt tulla. Silmä käteen ensi kerralla kun lukeepi.Jutussa taidettiin mainita lokakuun lopussa.
Tulisipa tuollainen pysyväksi palveluksi!![]()
Sony testailee game trials featurea. Death stranding ja sackboy ladattavissa ilmaiseksi ja saa pelailla muutaman tunnin ennen ostopäätöstä. Jos ostaa nii progressi ja trophyt säilyy.
![]()
Sony testailee game trials featurea. Death stranding ja sackboy ladattavissa ilmaiseksi ja saa pelailla muutaman tunnin ennen ostopäätöstä. Jos ostaa nii progressi ja trophyt säilyy.
Jep, 100MBit / s yhteydellä 6h peliajasta käytännössä on jäljellä 4h pelaamiseen. Ei ongelma näin gigaisilla yhteyksillä mutta joku 10Mbit/s latailija voi olla ihmeissään kun triali ohi jo ennen kuin peli latautuu kokonaan.Pieni valuvika jäänyt tähän featureen, eli trial-aika alkaa jo pelin lataamisesta. Muilta osin hyvä uudistus.
Tämänhän voi kiertää kun on toinen tili koneessa jolla suorittaa latauksen. Ykköstilillä sitten starttaa pelin.Jep, 100MBit / s yhteydellä 6h peliajasta käytännössä on jäljellä 4h pelaamiseen. Ei ongelma näin gigaisilla yhteyksillä mutta joku 10Mbit/s latailija voi olla ihmeissään kun triali ohi jo ennen kuin peli latautuu kokonaan.
Tätähän testailtiin jo muinoin sillonku PS3:lle tuli PS+ ensimmäistä kertaa. Palvelulle piti joku myyntivaltti "ilmasten" pelienkin lisäks olla kun verkkopelaaminen oli tuolloin vielä maksutonta. Tohon aikaan tosin oli vaan tunnin trial pelistä riippumatta, eli joidenkin pelien kohdalla täysin turha kun tunnissa ei kerkeä tapahtumaan mitään. Esimerkiks toi Death Stranding ois jääny täysin torsoksi tunnin pelailulla, oiskohan jonkun pari metriä kerinny liikkumaan ja loput ajasta cutsceneä.![]()
Sony testailee game trials featurea. Death stranding ja sackboy ladattavissa ilmaiseksi ja saa pelailla muutaman tunnin ennen ostopäätöstä. Jos ostaa nii progressi ja trophyt säilyy.
Muistelinkin että PS3 aikaan oli jotain tuommoista. Toivottavasti tämä trials palvelu realisoituu niin saadaan taas vanhat kunnon pelidemot vähän niin kuin rullaamaan. Tuo voisi toimia niin että pelistä riippuen reiluuden nimissä se peliaika olisi vartista muutamaan tuntiin. Esim joku pikkuinen indie peli jonka läpäisee kahdessa tunnissa voisi sisältää 10minuutin rykäisyn jos mekaniikka ja idea tulee sillä selväksi ja joku MGS phantom pain tyylinen voisi sisältää 5h, kun muistelen että pelasin ainakin 5h sitä alun sairaalaa enkä päässyt sieltä vieläkään pois.Tätähän testailtiin jo muinoin sillonku PS3:lle tuli PS+ ensimmäistä kertaa. Palvelulle piti joku myyntivaltti "ilmasten" pelienkin lisäks olla kun verkkopelaaminen oli tuolloin vielä maksutonta. Tohon aikaan tosin oli vaan tunnin trial pelistä riippumatta, eli joidenkin pelien kohdalla täysin turha kun tunnissa ei kerkeä tapahtumaan mitään. Esimerkiks toi Death Stranding ois jääny täysin torsoksi tunnin pelailulla, oiskohan jonkun pari metriä kerinny liikkumaan ja loput ajasta cutsceneä.
Linkatusta uutisesta: "The timer starts as soon as you trigger the download, so make sure you've got some time to spare otherwise you'll have wasted the opportunity. "Niin ja trial aika ei saa olla niin että se lähtee rullaamaan latauksesta tai käynnistyksestä kovakoodatusti se tietty määrä. Se pitää olla gameplay koska muutenhan tuossa voi käydä niin että aloitat trialin jota on vaikka 2h jäljellä ja minuutin pelaamisen jälkeen ipana alkaa huutamaan kun ei nukahtanutkaan sänkyynsä ja seuraavat 2h debugataan että miten sen saisi hiljenemään. Sinne meni trial.
Olen varma, että jossain vaiheessa korjaavat /ottavat ajan vasta pelin käynnistyksessä/lataamisen jlk. Jos vain palautetta valuu tarpeeksi. Eihän tuossa, että aika lähtee latauksesta ole mitään järkeä.Linkatusta uutisesta: "The timer starts as soon as you trigger the download, so make sure you've got some time to spare otherwise you'll have wasted the opportunity. "
Eli todella typerästi toteutettu.
Tämä olisi minulle parempi kuin Game Pass. Mukava oli tuokin uusi Final Fantasy Origin testata ja todeta että tämähän lähtee alennuksesta ostoon. Olisi jäänyt todennäköisesti muuten huomioimatta.Muistelinkin että PS3 aikaan oli jotain tuommoista. Toivottavasti tämä trials palvelu realisoituu niin saadaan taas vanhat kunnon pelidemot vähän niin kuin rullaamaan. Tuo voisi toimia niin että pelistä riippuen reiluuden nimissä se peliaika olisi vartista muutamaan tuntiin. Esim joku pikkuinen indie peli jonka läpäisee kahdessa tunnissa voisi sisältää 10minuutin rykäisyn jos mekaniikka ja idea tulee sillä selväksi ja joku MGS phantom pain tyylinen voisi sisältää 5h, kun muistelen että pelasin ainakin 5h sitä alun sairaalaa enkä päässyt sieltä vieläkään pois.
Niin ja trial aika ei saa olla niin että se lähtee rullaamaan latauksesta tai käynnistyksestä kovakoodatusti se tietty määrä. Se pitää olla gameplay koska muutenhan tuossa voi käydä niin että aloitat trialin jota on vaikka 2h jäljellä ja minuutin pelaamisen jälkeen ipana alkaa huutamaan kun ei nukahtanutkaan sänkyynsä ja seuraavat 2h debugataan että miten sen saisi hiljenemään. Sinne meni trial.
Niin ja kaikkiin tuleviin peleihin tämä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.