No mikä muukaan syy voisi olla pleikan paremmalle myynnille?Siis onko jollekin elämys maksaa ylimääräistä peleistä ja joutua hintamonopolin uhriksi?![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No mikä muukaan syy voisi olla pleikan paremmalle myynnille?Siis onko jollekin elämys maksaa ylimääräistä peleistä ja joutua hintamonopolin uhriksi?![]()
Sen verran pelattu ajan saatossa ettei mitään copy/pasteja enää jaksa
Montako video HZD on kun vielä vuosien päästä löytyy uusia juttuja kuten Witcher 3Horizonia vertasin Witcher3:een. Nuo on mun kirjoissa hyvin samankaltaisia keveitä rpg pelejä raskaalla action elementillä. Toinen noista on klassikko, toinen ei niin. Witcher2 taas sitten meni erittäin hyvä peliksi mun kirjoissa ottaen huomioon julkaisuajankohdan ja muut pelit mitä siihen aikaan oli samassa kategoriassa tarjolla.
On mulla pc myös. Witcher2:en uppos todella kovaa pc:lla, kolmonen ei niin. RPG puolelta uponnut pc:lla pelattuna baldurs gate2, divinity original sin1 ja 2, pathfinder kingmaker. Kingmaker oli aika rikkinäinen pelinä, mutta kantoi pitkälle ennen kuin copy/paste alkoi ja vitutus kasvoi. Baldurs gate III ostettuna, mutta odottelen finaaliversiota ennen pelaamisen aloittamista.
Eka RPG mikä iski kovaa oli vuonna 1 ja 2 amigalla pool of radiance. Sen verran pelattu ajan saatossa ettei mitään copy/pasteja enää jaksa. Pelin tarvii olla aika erinomainen ja usein jotenkin erilainen, että jaksaa pelata.
"10 tuntia". Huomaa ettei joku ole tainnut pelata God of Waria.Alas on peliteollisuus vajonnut jos kymmenen tunnin 3rd person elokuvapeli on nykyisin "eepos". Tuosta kun ottaa pakotetut hitaat kävelykohtaukset ja cutscenet pois jää kestoksi varmaan lähemmäs 3h. Omissa kirjoissa eepoksia voisi olla esim. Skyrim, Witcher 3 ja GTA (varauksin).
Kriittikkojen ylistys Last of Usista nousi hattuun sonyllä ja nyt ei muuta osata tehdä kuin koskettava tarina edellä suunniteltuja elokuvapelejä.
![]()
Väärin taas.GoWissa ei ole yhtään mitään eeposmaista, se on helvetin lyhyt lineaarinen peli jonka läpipeluuarvo on about nolla.
God of War ei ole missään nimessä lineääripeli vaan lopputekstien jälkeenkin pystyy ihan kävelemällä kävelemään kilometrien matkan sinne mistä peli alkoi ilman yhtäkään latausikkunaa.
No tämä selittää paljon, jos Skyrim on kälyinen ja HZD parasta ikinä niin PS5 lienee juuri oikea laite sinulle.
Katsopa nuo videot ja mieti uudestaan miksi joku voi pitää Skyrimiä kälyisenä verrattuna Horizoniin.![]()
Eli lineaarinen peli = huono ja open world = huono?Jos kilometrien kävely on sinun mielestä mielekästä toimintaa niin sitten olet varmaan löytänyt sinulle sopivan pelin.
Voit myös käyttää teleporttia saavuttaaksesi saman päämäärän. Pointti olikin siinä, että lineääripeli ei antaisi mahdollisuutta matkata takaisin aloituspisteeseen ilman latausikkunaa, ei se kuinka mahtavaa on kävellä takaisin johonkin.Jos kilometrien kävely on sinun mielestä mielekästä toimintaa niin sitten olet varmaan löytänyt sinulle sopivan pelin.
Mä voisin pelata jos se olisi yhtään parempaa siinä.Mä en usko että Skyrimia pelataan sen combatin takia...
VS
Katsopa nuo videot ja mieti uudestaan miksi joku voi pitää Skyrimiä kälyisenä verrattuna Horizoniin.![]()
Kyllä jatkoin sitä vertailua joka aloitettiin toisen käyttäjän toimesta.Vertaatko nyt ihan vakavissasi vuonna 2011 julkaistua ja vuonna 2022 julkaistua peliä toisiinsa?![]()
Skyrim on moderni klassikko. Horizon on floppi, jota kukaan ei muista enää vuoden päästä.![]()
Witcher 3 on haarautuva juoni toisin kuin GOW ja todella paljon pieniä juttuja muuttuu sen mukaan mitä olet tehny tai jättäny tekemättäVäärin taas.
God of War ei ole missään nimessä lineääripeli vaan lopputekstien jälkeenkin pystyy ihan kävelemällä kävelemään kilometrien matkan sinne mistä peli alkoi ilman yhtäkään latausikkunaa. Peli on semi-open world täynnä puzzleja ja side questeja joilla voi keskeyttää tarinan etenemisen. Kerrotko siis vielä mistä repäsit pelin olevan lineääri? Tiedätkö mitä tuo edes tarkoittaa?
Väitän, että God of War on loistavan combatin ja lyhyemmän kestonsa takia huomattavasti parempi ja suositumpi pelata läpi uudestaan kuin joku Witcher 3 jossa joutuu 100h katselemaan samoja juttuja kuin ensimmäisellä pelikerralla. Ei auta myöskään, että gameplay loop on helvetin puuduttavaa miekalla tökkimistä ja potionin kittaamista.
Laitetaan muutama jäniskevennys vielä God of Warista kun tuntuu olevan niin arka aihe naapurileirissä:
![]()
Phil Spencer Concedes Xbox Needs Something Like God of War
Phil Spencer Concedes Xbox Needs Something Like God of Warwww.google.com
![]()
Gears 5 dev took cues from God of War when designing the game's semi-open world
Gears 5 developer The Coalition was so impressed by certain elements in God of War's world design it deiced to borrow them.www.vg247.com
![]()
Xbox boss Phil Spencer’s most anticipated game is God of War Ragnarök | VGC
The PlayStation exclusive will be released in November…www.videogameschronicle.com
Vertaatko nyt ihan vakavissasi vuonna 2011 julkaistua ja vuonna 2022 julkaistua peliä toisiinsa?![]()
Skyrim on moderni klassikko. Horizon on floppi, jota kukaan ei muista enää vuoden päästä.![]()
Ensimmäinen Elder Scrolls tuli vuonna 1994. Tuossa viestissä puhuttiin kuitenkin nimenomaan Skyrimistä ja Forbidden Westistä.Ensimmäinen Horizon taisi tulla 2017 ja toinen Horizon kyllä muistetaan, kun sitähän "pakkomyydään" sen ps5 kanssa joten kyllähän se muistetaan.
Skyrim on moderni klassikko. Horizon on floppi, jota kukaan ei muista enää vuoden päästä.![]()
The latest court papers from Microsoft have confirmed that the Xbox One sold less than half of Sony’s PlayStation 4 throughout its lifetime.
Microsoft has been refusing to release console sales information since 2015, claiming it isn’t the “key metric of success” they like to focus on.
Huomasin kyllä että et tarkoittanut Skyrimia mutta siinä kävely ja tutkiminen on kivaa, varsinkin VR:llä ja modattuna menee maisemia ihastellessa. God of Waria en ole pelannut joten siitä en osaa sanoa mitään.Jos kilometrien kävely on sinun mielestä mielekästä toimintaa niin sitten olet varmaan löytänyt sinulle sopivan pelin.
Kuinka pitkä pelin tulisi sitten olla? Tän mukaan pelkkä main story on +20h: How long is God of War? | HowLongToBeat, mutta onnistuu varmaan lyhemmässäkin ajassa, jos juoksee pelkän storyn läpi helpoimmilla vaikeusasteilla. IMO peli tulisi kuitenkin pelata vaikeimmilla; tulee vastusta -> kannustaa koluamaan kaikki nurkat & tekemään sivutehtäviä.GoWissa ei ole yhtään mitään eeposmaista, se on helvetin lyhyt lineaarinen peli jonka läpipeluuarvo on about nolla.
Juu ei varmaan yhtäkään digitaalista konsolia ole esimerkiksi tämän vuoden aikana myyty. Mutta mikäs siinä myydessä jos mahdollisuus on tuollaiseen. Xboxillahan ei paljoa tälläisiä bundleja pystytä pelien puutteessa harrastamaan. Sehän vasta olisi näky kun Series X-bundleja kaupiteltaisiin kaksi vuotta konsolien tulon jälkeen vuoden 2019 Gears 5:llä.Myydään pelkkiä peli&konsoli-bundleja, niin saadaan korkeammat dollarimyynnit.![]()
Juu ei varmaan yhtäkään digitaalista konsolia ole esimerkiksi tämän vuoden aikana myyty. Mutta mikäs siinä myydessä jos mahdollisuus on tuollaiseen. Xboxillahan ei paljoa tälläisiä bundleja pystytä pelien puutteessa harrastamaan. Sehän vasta olisi näky kun Series X-bundleja kaupiteltaisiin kaksi vuotta konsolien tulon jälkeen vuoden 2019 Gears 5:llä.![]()
Series S + vapaavalintainen digipeli listalta -bundle hintaan $299 tuli juuri pari päivää sitten myyntiin ainakin USA:ssa. Valittavana listalla on mm. Elden Ring, NFL 23, RDR2, Resident Evil Village jne.
Eli valitse digipeli listalta ilman lisämaksua konsolin kylkiäisiksi, yhteishinta $299 VS me ollaan valittu sulle digipeli konsolin kylkiäisiksi ja se nostaa bundlen hintaa $50 eli hinta $549.Cuphead
Minecraft
Assassin's Creed Valhalla
CyberPunk 2077
FarCry 6
Halo Infinite
Riders Republic
Mortal Kombat 11 Ultimate
Rare Replay
Resident Evil Village
Forza Horizon 5
FIFA 22
NBA 2K22
Saints Row
Just Dance 2022
NHL 22
Call of Duty Vanguard
Grand Theft Auto V
Tina Tina's Wonderlands
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
MLB The Show 22
Rabbids: Party of Legends
The Quarry
Capcom Fighting Collection
Elden Ring
Madden NFL 23
Red Dead Redemption 2
F1 22
WWE 2K22
STAR WARS Jedi: Fallen Order
Kumpikohan tässä nyt taas kerran toimii kuluttajaystävällisemmin? Ketä viilataan linssiin? Kuka saa maksaa eniten?![]()
Sehän on siis vain hyvä asia. Toivottavasti jakavat niitä pian ilmaiseksi, voisin ottaa yhden.Eiköhän tuo kerro vain siitä, että kyseiset konsolit ei mene enää kaupaksi ilman alennusmyyntejä.
kuluttajan etu, toki.
Siinä vaiheessa niiden haluttavuus saattaisi jopa nousta hieman.Sehän on siis vain hyvä asia. Toivottavasti jakavat niitä pian ilmaiseksi, voisin ottaa yhden.![]()
Onko huono hinta siis halpa hinta ja hyvä hinta on kallis hinta? Eli kun nostetaan pelien hintoja, myydään pakkobundleja korotetuilla hinnoilla ja estetään digipelien hintakilpailu kokonaan, otetaan 10€ lisämaksu peliversion päivittämisestä, niin puhutaan kuluttajan kannalta hyvistä hinnoista?Siinä vaiheessa niiden haluttavuus saattaisi jopa nousta hieman.
edit: ei ole olemassa huonoja tuotteita, vaan huonoja hintoja.
Series S + vapaavalintainen digipeli listalta -bundle hintaan $299 tuli juuri pari päivää sitten myyntiin ainakin USA:ssa. Valittavana listalla on mm. Elden Ring, NFL 23, RDR2, Resident Evil Village jne.
Eli valitse digipeli listalta ilman lisämaksua konsolin kylkiäisiksi, yhteishinta $299 VS me ollaan valittu sulle digipeli konsolin kylkiäisiksi ja se nostaa bundlen hintaa $50 eli hinta $549.Cuphead
Minecraft
Assassin's Creed Valhalla
CyberPunk 2077
FarCry 6
Halo Infinite
Riders Republic
Mortal Kombat 11 Ultimate
Rare Replay
Resident Evil Village
Forza Horizon 5
FIFA 22
NBA 2K22
Saints Row
Just Dance 2022
NHL 22
Call of Duty Vanguard
Grand Theft Auto V
Tina Tina's Wonderlands
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
MLB The Show 22
Rabbids: Party of Legends
The Quarry
Capcom Fighting Collection
Elden Ring
Madden NFL 23
Red Dead Redemption 2
F1 22
WWE 2K22
STAR WARS Jedi: Fallen Order
Kumpikohan tässä nyt taas kerran toimii kuluttajaystävällisemmin? Ketä viilataan linssiin? Kuka saa maksaa eniten?![]()
Kyse on kuluttajan valinnanvapaudesta. $299 konsoli ilman peliä vs $299 vapaavalintainen peli listalta-bundle vs pakkobundle $549.Tuohan kertoo ainoastaan siitä, kun omat mielenkiintoiset pelit puuttuvat niin pakko yrittää tehdä paketista jotenkin houkutteleva 3rd party peleillä. Sonylla ei tätä ongelmaa ole kuten Horizon-bundleista näkee.
Jos Series S-bundle olisi niin houkutteleva valinta kuluttajalle verrattuna Horizon-bundleen, niin miksi se ei ole tilastoissa tämän edellä. Pistää miettimään kumpi ihmisiä lopulta kiinnostaa enemmän.![]()
Niin eihän tuota pleikkariakaan saa ostettua mitenkään muuten kuin ilman Horizonia vaan kuluttaja on pakotettu ostamaan bundlen... eiku hetkinen.Kyse on kuluttajan valinnanvapaudesta. $299 konsoli ilman peliä vs $299 vapaavalintainen peli listalta-bundle vs pakkobundle $549.
Aika moni kyllä valitsisi ennemmin vaikka Elden Ringin kuin floppi-Horizonin. Näkeehän sen nyt pelien tähänastisista myynneistäkin.
Sulla on varmaan jotain dataa tai ainakin viiltävä analyysi meille esittää, että mikä on kenenkin edellä?Series S-bundle tuli myyntiin toissapäivänä eli 19.8.
It runs very poorly unfortunately, the optimization is bad, the game runs most of the time at 45-50 fps, some moments at 60fps put for a few seconds. The game its playable, but the constant fps drops are really annoying, we should expect more running at 1080p.
Having said that, it is worth, i've been playing around 40h, i enjoyed the game a lot, but a constantly thinking how beautiful must be at constant 60fps
En minä siitä tiedä. Markkinatalous vaan toimii siten, että kysyttyjen tuotteiden hinta on korkeampi, kuin sellaisten mitä kukaan ei halua.kuluttajan kannalta
Vai ehkä sittenkin kuluttaja valitsee sen konsolin jolla ei tarvitse tehdä valintaa Horizonin tai Elden Ringin välillä, vaan voit pelata molemmat. Ja molemmat vielä pyörii nätisti ja sulavasti 60fps. Joku kuluttaja saattaa jopa ajatella että se on jo sellainen etu josta voi vähän maksaakin.Kyse on kuluttajan valinnanvapaudesta. $299 konsoli ilman peliä vs $299 vapaavalintainen peli listalta-bundle vs pakkobundle $549.
Aika moni kyllä valitsisi ennemmin vaikka Elden Ringin kuin floppi-Horizonin. Näkeehän sen nyt pelien tähänastisista myynneistäkin.![]()
Aina nämä nostradamukset ovat esittämässä faktojaan jotka sitten osoittautuvat aivan muuksi. The Last of Us 2 pelin myynnit on hyvä esimerkki jonka piti olla armoton floppi mutta niin vain kunnioitettava myyntiraja meni puhki tälläkin pelillä. Aikuisen luulisi oppivan näistä eikä toista virheitään.Muutenkin on huvittavaa kuinka täällä yritetään saada Horizonia näyttämään flopilta Elden Ringiin verrattuna. Vähän taitaa unohtua millainen ilmiö koko peli on ollut maailmalla. Olisi ollut kiva nähdä mitenköhän joku Halo olisi pärjännyt Elden Ringiä vastaan jos olisi pelit julkaistu viikon aikana toisistaan. Veikkaan ettei yhtään sen kummoisemmin kuin HFW.
Tuntuu olevan muutenkin perinne täällä yrittää maalailla Sony-pelien floppaavan ennen kuin niiden myydyistä kappalemääristä annetaan virallista päivitystä. Kuka muistaa vielä TLOU2:n floppipuheet myynneissä aina siihen asti kunnes ilmoitettiin pelin saavuttaneen 10 miljoonan rajapyykin nopeammin kuin yksikään uusimmista Resident Evil-peleistä useammilla alustoilla julkaistuna?![]()
Ei vain riitä Xboxilla paukut kilpailla Playstationin kanssa, niin Sony on päässyt tuohon asemaan… Turha myöskään väittää etteikö MS tekisi aivan samaa jos pääsisi samaan asemaan…Onko huono hinta siis halpa hinta ja hyvä hinta on kallis hinta? Eli kun nostetaan pelien hintoja, myydään pakkobundleja korotetuilla hinnoilla ja estetään digipelien hintakilpailu kokonaan, otetaan 10€ lisämaksu peliversion päivittämisestä, niin puhutaan kuluttajan kannalta hyvistä hinnoista?
En kyllä ihmettele että tietyllä puljulla hinnat nousee jatkuvasti, kun porukka lippuja heilutellen ilakoi kun saa maksaa enemmän.Pakkobundlattu peli ja korotettu konsolin hinta on meille kuluttajille hieno juttu.
![]()
299$ on kyllä vähän turhan kova hinta S:stä, kun PS5 DE:n saa 399$.Kyse on kuluttajan valinnanvapaudesta. $299 konsoli ilman peliä vs $299 vapaavalintainen peli listalta-bundle vs pakkobundle $549.
Kuluttajan kannalta on aina paras, että yksi yhtiö tekee vuosittain laadukkaita videopelejä pelattavaksi laatikoille joista se on asiakkaaltaan 300-500 euroa pyytänyt.Onko huono hinta siis halpa hinta ja hyvä hinta on kallis hinta? Eli kun nostetaan pelien hintoja, myydään pakkobundleja korotetuilla hinnoilla ja estetään digipelien hintakilpailu kokonaan, otetaan 10€ lisämaksu peliversion päivittämisestä, niin puhutaan kuluttajan kannalta hyvistä hinnoista?![]()
Täysin ylihintainen loota. Lisäksi armottoman tuhnu kuorrutettuna minikokoisella SSD:llä ja silti hinta noinkin lähellä täysitehoista PS5 konsolia joka tarjoaa moninverroin rahalle vastinetta.299$ on kyllä vähän turhan kova hinta S:stä, kun PS5 DE:n saa 399$.
Eikös tuossa ylempänä juuri todettu että ei ole huonoja tuotteita, on vain huonoja hintoja. $399 full digital-konsoli on kyllä härski huijaus, kun kaikki pelit joutuu ostamaan siihen yhdestä ainoasta ja kalliista paikasta, eikä pelien hintojen kilpailutus ole mitenkään mahdollista. Mutta sehän on vain kuluttajan etu tietysti.299$ on kyllä vähän turhan kova hinta S:stä, kun PS5 DE:n saa 399$.
Ne joille fps on erityisen tärkeä pelailee pääasiassa PC:llä. Sinnehän nuo Sonynkin flopanneet pelit pikkuhiljaa valuu lisämyyntien toivossa, joten miksi ostaa PS5:n kaltaista kompromissikonsolia ollenkaan.Vai ehkä sittenkin kuluttaja valitsee sen konsolin jolla ei tarvitse tehdä valintaa Horizonin tai Elden Ringin välillä, vaan voit pelata molemmat. Ja molemmat vielä pyörii nätisti ja sulavasti 60fps. Joku kuluttaja saattaa jopa ajatella että se on jo sellainen etu josta voi vähän maksaakin.
Kaikki myydään ongelmitta, joten hinta on markkinateorian näkökulmasta jopa liian alhainen. Hinta on siis kuluttajan näkökulmasta hyvä, ja tästä kertoo myös trokaustuotteiden hinnoittelu.Eikös tuossa ylempänä juuri todettu että ei ole huonoja tuotteita, on vain huonoja hintoja.
Kauhean paljon selittelyä ja asian vierestä kiertelyä ja kaartelua, mutta jäi vastaamatta siihen yhteen ainoaan kysymykseen.Niin eihän tuota pleikkariakaan saa ostettua mitenkään muuten kuin ilman Horizonia vaan kuluttaja on pakotettu ostamaan bundlen... eiku hetkinen.
Muutenkin tämähän on vähän sama kuin ostatko puolet halvemmalla paketin roskaa vai maksatko extraa siitä, että saat maailman halutuimman konsolin itsellesi. Ei minulla aikanaan ole tapana elektroniikassa ostaa sitä surkeampaa tuotetta vaikka kuinka olisi halvempi.
Korjaan vielä tuota Elden Ringiä, että moni sen varmasti ostaisi mieluummin kuin HFW nimenomaan pleikkarilla jossa se pyörii kuin unelma. Sääliksi käy niitä jotka tuon joutuu pelaamaan Series S:llä jollain heittelevällä 30-40fps:llä. Saa heittää aina kolikkoa mitenkä framet asettuvat ruudulle siinä ehtiikö peli rekisteröidä rollin vihollisen iskun tieltä pois.
Siellähän sitä samaa toistellaan Xboxin subredditissä.![]()
Kysytään siis uudestaan: saisiko sen mainitsemasi tilaston kaikkien nähtäville?Jos Series S-bundle olisi niin houkutteleva valinta kuluttajalle verrattuna Horizon-bundleen, niin miksi se ei ole tilastoissa tämän edellä. Pistää miettimään kumpi ihmisiä lopulta kiinnostaa enemmän.![]()
Ei paljoa tarvitse köyhien ostella enää pelejä pleikallakaan vaan tilaa vain sitä PS Plussaa niin johan löytyy pelattavaa halvalla moneen eri makuun. Eikös se näin mennyt.Eikös tuossa ylempänä juuri todettu että ei ole huonoja tuotteita, on vain huonoja hintoja. $399 full digital-konsoli on kyllä härski huijaus, kun kaikki pelit joutuu ostamaan siihen yhdestä ainoasta ja kalliista paikasta, eikä pelien hintojen kilpailutus ole mitenkään mahdollista.
Näinkö on.Ne joille fps on erityisen tärkeä pelailee pääasiassa PC:llä. Sinnehän nuo Sonynkin flopanneet pelit pikkuhiljaa valuu lisämyyntien toivossa, joten miksi ostaa PS5:n kaltaista kompromissikonsolia ollenkaan.![]()
Kauhean paljon selittelyä ja asian vierestä kiertelyä ja kaartelua, mutta jäi vastaamatta siihen yhteen ainoaan kysymykseen.
Kysytään siis uudestaan: saisiko sen mainitsemasi tilaston kaikkien nähtäville?![]()
Valitettavasti Xboxin pitäisi vain olla kilpailukykyisempi, jotta mitään muutosta olisi odotettavissa nykyiseen tapaan.Eikös tuossa ylempänä juuri todettu että ei ole huonoja tuotteita, on vain huonoja hintoja. $399 full digital-konsoli on kyllä härski huijaus, kun kaikki pelit joutuu ostamaan siihen yhdestä ainoasta ja kalliista paikasta, eikä pelien hintojen kilpailutus ole mitenkään mahdollista. Mutta sehän on vain kuluttajan etu tietysti.
Mitä tiukemmin valinnanvapaus saadaan karsittua pois, niin sitä hienompi juttu se on.![]()
Mutta siis tämähän vain kertoo siitä, että sony riistää hinnoittelullaan !!1Football: an investigation reveals a “systemic” practice of sexual assault and abuse of professional players in the United States - Movs.World
The survey, published on Monday, suggests "sexual comments, unwanted sexual advances and touching, and forced sex" repeated against players, especially from the American national team. Article written by Published on 03/10/2022 20:45 Reading time : 2 min. After gymnastics and the Larry Nassar...movs.world
![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.