Ei minulla ole mitään ongelmaa, että hahmoitushäiriöinen Suvi ei koe, että hänen rahansa riittää ruokaan. Kuten sanoin meitä on moneen junaan ja osalla ei ole paikkalippua ollenkaan. Monella muulla tuntuu olevan pakonomainen tarve selitellä tuota, joksikin järjettömäksi tuhlaamiseksi, sekä kovistella itse pärjäävänsä paljon vähemmällä. Eilen ostin lähikaupasta itselleni ja naiselle muuten perus tortilla-ainekset ja juomaksi vichyä, joka nyt ei minusta mikään luksusruoka ole. Rahaa meni melkei kolmekymppiä, kauhistellaanko mun järjetöntä tuhlaamista seuraavaksi?
Piti ihan mielenkiinnosta tehdä vertailua miten tehdä tortilloja eri raaka-aineista ja mitä ne maksaa. Jos lihaksi valitsee wagyu:n niin saa menemään vaikka satasia, kaikki on kiinni siitä mitä ostaa.
(hinnat katsottu S-kaupat apin kautta)
Tortilla:
Rainbow 320g 8kpl - 1,19€
Santa Maria 320g 8kpl - 1,49€
Salsa:
Rainbow 300g - 1,79€
Santa Maria Chunky Salsa 230g - 2,59€
Fajitas mauste:
Rainbow Tex Mex mausteseos - 0,34€
Santa Maria Fajitas mausteseos - 1,05€
Vihannekset:
Sipuli - 1,35€/kg
Punasipuli - 1,79€/kg
Jääsalaattipussi - 14,90€/kg
Jäävuorisalaatti - 2,99€/kg
Punainen paprika - 4,99€/kg
Suippopaprika - 23,95€/kg
Tomaatti Suomi - 5,49€/kg
Tomaatti Espanja - 2,39€/kg
Kirsikkatomaatti - 8,49€/kg
Juustoraaste:
Rainbow Emmental 175g - 1,57€
Valio Emmental 150g - 2,95€
Creme Fraiche:
Kotimaista 150g - 0,82€
Valio 180g - 1,29€
Lihat:
Atria parempi naudan jauheliha 10% 400g - 3,99€
Sika-nauta jauheliha 400g - 2,25€
Kotimaista kanan paistisuikaleet 300g - 2,75€
Kariniemen rintafilee 600g - 8,45€
Kallein variaatio "samalle ruualle" on helposti lähemmäs 30€ jos valitsee kalleimman proteiinin, "merkkituotteita" ja ostaa kalleimpia vihanneksia. Jos tyytyy näihin kaupan omiin merkkeihin ja ostaa halvimmat vihannekset niin hinnasta saa leikattua puolet pois ja edelleen syö käytännössä täysin samaa ruokaa. Toki maussa voi olla pieniä eroja mutta itse suurena tex mexin ystävänä en ainakaan ole niin suuria eroja näissä nähnyt että kannattaisi ostaa kalliimpia tuotteita halvempien sijaan.
Muokkausta vielä kun olit laittanut listan mitä aineksia ostit. Yksinkertaistamisen vuoksi laitoin esimerkkeihin että vihanneksia ostetaan 200g.
Tomaatti 200g:
- Suomi 5,49€/kg
- Espanja 2,39€/kg
Kurkku 200g:
- Suomi 4,98€/kg
- Espanja 3,69€/kg
Salaatti 200g:
- Jääsalaattipussi 100g 1,49€/kpl
- Jäävuorisalaatti 2,99€/kg
Punasipuli 100g:
- 1,79€/kg
Avokado 200g:
- Rainbow 800g pussi 3,89€
- Rainbow Guacamole 300g 1,09€
Naudan jauheliha 400g (tästä ei oikein halvemmaksi pääse ellei vaihda sika-nautaan):
- Atria 10% - 3,99€
Mausteseos:
- Rainbow Tex Mex mausteseos - 0,34€
- Santa Maria Fajitas mausteseos - 1,05€
Salsakastike:
- Rainbow 300g - 1,79€
- Santa Maria Chunky Salsa 230g - 2,59€
Tortillat:
- Rainbow 320g 8kpl - 1,19€
- Santa Maria 320g 8kpl - 1,49€
Majoneesi:
- Liikaa vaihtoehtoja, löytyy myös halpoja variaatioita
Aurajuusto:
- Palana 170g 2,49€
- Raasteena 150g 3,55€
Näillä määrillä tästä syö 2 ihmistä joko yhden kerran isot annokset ja 2 eri päivää pienemmät annokset.
Tästä kun lasketaan niin kallein variaatio (ilman majoneesia ja laskin että 400g avokadoja = 200-300g guacamolea) on: 19,86€
Halvimmillaan sama setti on (ilman majoneesia): 12,88€
Eli edelleen pätee sama että kun miettii mitä ostaa niin sillä samalla rahalla saa paljon enemmän tai yksinkertaisesti kulut pienenee ja silti syö "samaa ruokaa".