Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Noissa RX 9060 XT:ssä ja RTX 5060 Ti:ssä on 8 gigan ja 16 gigan korttien välinen hintaero lähtenyt repeytymään aika paljon siihen nähden mikä tilanne oli BF:n aikaan, satanen lisää ei riitä tuplamuistisen kortin hankkimiseen. Halvin Hintaseurannasta löytyvä saldoilla oleva kortti suurelta uskottavalta jälleenmyyjältä näyttäisi olevan kunkin mallin osalta ao. listan mukainen. Tämä kuvaa käytännössä hyvin tilannetta jossa kyseisen kortin voi saada uutena nopeasti. Tilaamalla voi saada pitkällä toimitusajalla tiettyjä malleja ao. listattua halvemmalla ja jossain pienemmissä liikkeissä voi olla aivan yksittäisiä kappaleita kortteja saldolla; pari tapausta olen merkinnyt perään sulkeisiin.Jep. Tämä selviää aika hyvin jo siitä, kun vertaa jonkun 5060ti 8GB ja 16GB myyntihintoja. Muutaman satasen kortteja, hintaero alle satasen. Ja tuo siis kuluttajahinta jälleenmyyjältä veroineen kaikkineen. Eli komponenttikustannus kortin valmistajalle lienee juurikin tuo muutama kymppi 16GB GDDR7:sta.
Äkkiäpä on hintaero sitten revennyt, katoin viimeksi muistaakseni alkuviikosta tai viimeviikon loppupuolella, että 5060ti:ssä tuo hintaero oli samoissa malleissa luokkaa 90€ (ja loppuvuodesta 40-50€).Noissa RX 9060 XT:ssä ja RTX 5060 Ti:ssä on 8 gigan ja 16 gigan korttien välinen hintaero lähtenyt repeytymään aika paljon siihen nähden mikä tilanne oli BF:n aikaan, satanen lisää ei riitä tuplamuistisen kortin hankkimiseen. Halvin Hintaseurannasta löytyvä saldoilla oleva kortti suurelta uskottavalta jälleenmyyjältä näyttäisi olevan kunkin mallin osalta ao. listan mukainen. Tämä kuvaa käytännössä hyvin tilannetta jossa kyseisen kortin voi saada uutena nopeasti. Tilaamalla voi saada pitkällä toimitusajalla tiettyjä malleja ao. listattua halvemmalla ja jossain pienemmissä liikkeissä voi olla aivan yksittäisiä kappaleita kortteja saldolla; pari tapausta olen merkinnyt perään sulkeisiin.
RX 9060 XT 8 Gt - 339,90 € (Sapphire Pulse, Datatronic) (323,30 € Asrock Challenger, Tietokonekauppa.fi)
RX 9060 XT 16 Gt - 439,99 € (Sapphire Pulse, Gigantti)
RTX 5060 Ti 8 Gt - 409,99 € (Gigabyte Windforce OC ja MSI Ventus OC, Verkkokauppa.com)
RTX 5060 Ti 16 Gt - 619,90 € (Gigabyte Windforce OC ja MSI Ventus OC, kopterikauppa) (569,90 € Asus Dual OC, Mikromafia)
RX 9060 XT:n osalta satasen hintaero (~29%) ja RTX 5060 Ti:n osalta parin sadan euron hintaero (~51%). Alkaa olemaan sellaisia lukemia että 16 gigan kortin järkevyyttä saa puntaroida aivan tosissaan. Halvimman RTX 5060 Ti 16 Gt:n tilalle saattaa tällä hetkellä saada halvimman RTX 5070:n (12 Gt) parin kympin lisäpanostuksella mikä kertoo kyllä mielestäni aika paljon muistien suhteellisesta osuudesta lopputuotteen hintaan.
Paha sanoa.Ite laitoin tilaukseen ton Gigantin "halppis" Windforce 5090. Aivan järjettömän ylihintainen tuo on enkä ole vielä varma, että lunastanko sen. Vielä jokunen viikko aikaa miettiä. Käytössä 4k 240Hz näyttö, niin olisi tuo kuitenkin iso parannus 5080 nähden...Mitä luulette, että nouseeko noiden 5090 hinta vielä? Prkl kun olisi syksyllä ostanut suoraan "halvan" msrp hintaisen 5090....
Verkkokauppa.comissa olisi halpoja RTX 5090 TUF OC noudettavissa 1kpl Helsingissä ja Oulussa.
Samaan hengenvetoon voisi analysoida, että 1400e 5080 ventuksesta on siinä ja siinä, kun tuo yks keikkuu verkkiksen saldoilla vieläkin, ja vastaavasti 1800e proartista on vähän kallis, kun niitä on useampi.Hyvin ne näyttää käyvän kaupaksi tuollakin hinnalla, kun vasta tuossa yllä perjantaina oli postattu saldoa olevan 7kpl.
Yli 100 ventusta saatavilla Gigantista. Tuskin ihan heti loppuu.Samaan hengenvetoon voisi analysoida, että 1400e 5080 ventuksesta on siinä ja siinä, kun tuo yks keikkuu verkkiksen saldoilla vieläkin, ja vastaavasti 1800e proartista on vähän kallis, kun niitä on useampi.
J-kaupan 1500e ventus on ilmeisesti jo liikaa, muuten tuo 1400-1500 haitari on hiljalleen syönyt saldon muista 5080. Uskoisin, että nyt vatuloivat fomottajat mihin itsekin lukeuduin vielä tammikuun alkupuolella, ovat jo tarttuneet syöttiin. Loput menee pitkin hampain pakon sanelemana, ellei nyt uusien erien saatavuus aiheuta kilpailua jämyillä. Tuo 3-3.5kiloeuroa 5090:stä on kyllä raju kasa rahaa vaikka perse kestäis ja olis jotenkin perusteltua moisen hankinta pelikäyttöön. Toki johonkin työkoneeseen se nyt sit aiheuttaa lähinnä enemmän vähennettävää alvia.
Tuskin ihan noin paljoa on, jos niitä on tasan 5kpl tammistossa noudettavana, eikä yhtä ainutta missään muussa liikkeessä. Tämä siis OC malli. Ei-OC:ta olikin oulussa ja jossain toisessa. Toki siis löytyy kyllä useampaakin mallia näköjään, mutta Gigantilla on ainakin aikaisemmin ollut se pohjoismaiden yhteinen keskusvarasto, ja senkin saldot varmaan tukkureiden saatavuuksia plus mitä siellä on omaa saldoa.Yli 100 ventusta saatavilla Gigantista. Tuskin ihan heti loppuu.
Tuskin ihan noin paljoa on, jos niitä on tasan 5kpl tammistossa noudettavana, eikä yhtä ainutta missään muussa liikkeessä. Tämä siis OC malli. Ei-OC:ta olikin oulussa ja jossain toisessa. Toki siis löytyy kyllä useampaakin mallia näköjään, mutta Gigantilla on ainakin aikaisemmin ollut se pohjoismaiden yhteinen keskusvarasto, ja senkin saldot varmaan tukkureiden saatavuuksia plus mitä siellä on omaa saldoa.
Yli 100 ventusta saatavilla Gigantista. Tuskin ihan heti loppuu.
Tuntuisi tosiaan olevan Gigantin (tai sen konsernin) omia saldoja, kun hinnat ovat aina pompsahtaneet viime aikoina, kun saldo on mennyt loppuun, mitä noita on tässä vähän seuraillut.Gigantin volyymit ja toisaalta kilpailukykyiset hinnat huomioiden veikkaisin niiden asioivan suoraan AIBeiden kanssa ja saldojen olevan omia. Kuitenkin aika iso konserni siellä taustalla.
![]()
Elkjøp - Wikipedia
en.wikipedia.org
Markkina-alueella on useampi kymmenen miljoonaa kuluttajaa. Ja trokarit siihen päälle.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.