- Liittynyt
- 16.07.2020
- Viestejä
- 2 199
Nehän meni nopsaan.PNY GEFORCE RTX 3060 12GB REVEL EPIC-X Dual Fan Edition graphics card
Gigantissa myös tällainen tilattavissa 589€ 22.4. toimituksella
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Nehän meni nopsaan.PNY GEFORCE RTX 3060 12GB REVEL EPIC-X Dual Fan Edition graphics card
Gigantissa myös tällainen tilattavissa 589€ 22.4. toimituksella
Tämäkin näköjään jo lähti pois myynnistä.Näyttää olevan muuten tarjolla myös 3090 kortti gigantista: MSI GeForce RTX 3090 24GB GAMING X TRIO - Näytönohjaimet - Gigantti
Kyllä niitä ennen mun mielestä pysty tilaamaan klarnalla, taisivat muuttaa hiljattain että näytönohjaimia ei voi ostaa laskulla?
Ootko varma? Esim tossa löyty nopealla haulla joku Gigantti + klarna tilaus syksyltä.Ei pystynyt, joko tilisiirto tai Visa/paypal..
Ei pystynyt, joko tilisiirto tai Visa/paypal..
Täällä myös tuf oc klarnalla gigulista.Ei pystynyt, joko tilisiirto tai Visa/paypal..
Tunnus ei auta, itse olin loganneena sisään eikä ollut klarnaa vaihtoehtona.Tänään ei ainakaan pystynyt tuota 3080 tilaamaan kun paypal, tilisiirto tai korttimaksu vaihtoehdoilla. Olisin Klarnalla laittanut muuten, jos rahoja joutuu makuuttamaan kuukausia gigantin tilillä.
EDIT: Mulla ei ollut tosin tunnusta gigantin sivuille, eli en tiedä vaatiiko sellaisen klarnamaksun onnistumiseksi.
Datatronicin edustaja kertoi siis miten näillä pienemmillä jälleenmyyjillä asiat menevät. Gigantti voi hyvin ostaa noita suoraan valmistajalta isommissa erissä, jolloin tilanne on ihan toinen.Ehkä kuitenkaan asia ei ole niin yksiselitteinen että pienen takapajulan yrittäjä tietäisi miten asiat todellisuudessa Gigantissa menevät.
Eiks sulla ole ollut jo kaikenmaailman 3080 ja muita ampere kortteja pyörimässä? Jättäisit nyt meille muillekin jotain.Laitoin yhden tilaukseen![]()
Datatronicin edustaja kertoi siis miten näillä pienemmillä jälleenmyyjillä asiat menevät. Gigantti voi hyvin ostaa noita suoraan valmistajalta isommissa erissä, jolloin tilanne on ihan toinen.
Veikkaan että isompi virhe Gigantille oli se, kun antoivat Asuksen 3080 TUF ja TUF OC:n roikkua alkuperäisellä 739e ja 759e(?) hinnalla pitkään tilattavissa, olisiko ollut lokakuun loppu puoliskolle, ellei jopa marraskuun alkuun ennenkuin ottivat pois ostettavien listalta. Samaan aikaan kaikki muut liikkeet olivat joko nostaneet reilusti hintoja ylöspäin tai poistaneet ostomahdollisuuden verkkosivulta, niin luulen että näistä TUFfeista on gigantille kertynyt melkoinen painolasti. Mutta propsit siitä että eivät ole lähteneet tilauksien peruuttamislinjalle. Sampsa Kurrillehan olivat jossain kohtaa ilmeisen virallisen(?) lausunnon antaneet, että kaikki tehdyt tilaukset tullaan toimittamaan.Sikäli keskustelu on teoreettista, että ihan varmasti ei Gigantille ole laivalastillista saapumassa 3080:ejä just ihan kohta. Kyllä tää oli taas sellainen järjestelmälapsus. Mielenkiintoista toki nähdä, minkä kannan ottavat. Tähän mennessä Gigantti ei ole tainnut kauheasti tilauksia perua, vaan antanut kaikkien roikkua järjestelmässä. Nyt saattoi lurahtaa niin paljon lahkeeseen, että ehkä sitä peruutustakin yrittävät.
Onkohan tätä mahdollista saada vai viekö botit sekunneissa?
Noh, varmasti olisivat noista enemmänkin voineet pyytää, mutta en nyt kuitenkaan vääräksi asiakkaana sanoisiHinta näillä oli selvästi väärä, mutta ainakin oma bottini on nyt tänä iltana huomannut todella monissa kaupoissa lasteja Gigabytejä tulleen myytäväksi.
Hyvä tarjousTohon hintaan, jotta noita olisi järkevä toimittaa, ei takuulla Gigantti noita saaihan varmasti on järjestelmävika
. Mutta hyvinkin saattavat vain niellä tappionsa mutta jos noi oikeasti toimitetaan seuraavan 2 kk aikana niin me myydään 5 korttia msrp hinnoilla tappiolla
pidetään arpajaiset
sen verran paljon tutustunut tähän tilanteeseen että eivät varmasti ole saamassa semmoista määrää kortteja että kerralla jono tyhjäksi ja tilaukset kun koko pohjolaan kortti myyntiin noin isolla tappiolla.
Joo, ei se aspa tunnu tietävän, vaikka siellä olisi 10 konttia jo varaston edessä odottamassa purkua. En tiedä miksi ottavat mitään kantaa niihin toimituksiin, kun selkeästi eivät niistä ikinä mitään tiedä.Gigantin aspasta kanssa kysyin Gigan 3080 kortista. Toinen sanoi ettei oo tulossa ja toinen myöhemmin että ei ole tiedossa ainakaan ettei niitä tulisi. Toinen sanoi alkuun että pyytää muuttamaan ilmoituksen ettei niitä tule ja toinen sanoin myöhemmin aspassa että kannattee katsoa tilanne 19.4. Eipäse se gigantin aspakaan näytä sen paremmin tietävän mitä niille on tulossa ja mitä ei.
ja se miksi ei laskutus vaihtoehtoa tosiaan ollut oli syystä että kortti tulee suoraan toimittajalta ja se vaatii suoran maksun.
Ei tarvitse tulla kerralla mutta kaikki 2 kk sisäänHyvä tarjousItse veikkaan edelleen, että joko mainitsemasi käpy tai sitten iso sovittu toimitus aikoinaan halvalla ostettuna tulee viimein ja siellä on joku asiaa sen kummemmin tuntematon kaveri lyönyt vapaat kappaleet (ja mahdollisesti ylikin...) myyntiin samalla vanhalla katteella. Olisihan tuohon voinut lisätä hintaa esim. samaan linjaan noiden muiden mallien kanssa, mutta gigantti tosiaan ei ole noita hirmukalliilla muutenkaan myynyt.
Edit: Pidättekö arpajaiset vain jos kaikki toimitetaan vai riittääkö osakin?Siinä olen samalla epäilevällä kannalla, että tuskin niitä koko määrää tulee kerralla, mutta mielelläni yllätyn positiivisesti
![]()
Ei tarvitse tulla kerralla mutta kaikki 2 kk sisään![]()
Nuo gigantin statukset on hivenen outoja. Mullakin on tilaushistoriassa aika monta tuotetta edelleen "Tilaus vastaanotettu" tilassa, vaikka ovat aikoja sitten jo toimitettu. About puolet noin ja toinen puoli on sitten "Lähetetty".Unohtui mainita, mutta omien Gigantin 3080 tilauksien status muuttui odottaa käsittelyä -> tilaus vastaanotettu. Tämä tapahtui noin vartin sisällä tilauksesta.
Noissa Gigantin korteissa oli nyt outoa myös ettei ainakaan itsellä näkynyt muuta toimitustapaa kuin posti. Tammikuussa tilatuissa 3070 korteissa valittuna matkahuolto.
Sikäli keskustelu on teoreettista, että ihan varmasti ei Gigantille ole laivalastillista saapumassa 3080:ejä just ihan kohta. Kyllä tää oli taas sellainen järjestelmälapsus.
Tää tilanne on kuin kultakuumeen aikoihin... "Entä jos onkin tulossa kaks kontillista 3080 samaan hintaan kuin 3060?"Tohon hintaan, jotta noita olisi järkevä toimittaa, ei takuulla Gigantti noita saaihan varmasti on järjestelmävika
. Mutta hyvinkin saattavat vain niellä tappionsa mutta jos noi oikeasti toimitetaan seuraavan 2 kk aikana niin me myydään 5 korttia msrp hinnoilla tappiolla
pidetään arpajaiset
sen verran paljon tutustunut tähän tilanteeseen että eivät varmasti ole saamassa semmoista määrää kortteja että kerralla jono tyhjäksi ja tilaukset kun koko pohjolaan kortti myyntiin noin isolla tappiolla.
Odotus halpaan 3070 sit loppu tänää ton verkkiksen tarjouksen jälkeen. Päätin sit sen uuden prossun ja emon kanssa suoraa rakentaa koko koneen uusiks ja upposki pari tonnia sit loppu peleissä koko koneeseen mut nyt on. 5800x ja 3070 tosta bundlesta molemmat super hiljasia ja tosi matalalämpösiä eli onnee muillekin ketkä sai ton tänää
Eilen klo 19.32 tilatusta gigantin 800e Gigabyten 3080:sta kyselin chätistä ja väitti siellä että minun tilaukseni olisi tulossa varastolle 19.4.2021 ja noutopisteelle about 23.4.2021. Chätin mukaan erä tulee olemaan 100-200 korttia.
Varovaisen toiveikkaana, mutta aika ihmeelliseltä kuulostaisi jos näin hyvä tuuri kävi.
Eilen klo 19.32 tilatusta gigantin 800e Gigabyten 3080:sta kyselin chätistä ja väitti siellä että minun tilaukseni olisi tulossa varastolle 19.4.2021 ja noutopisteelle about 23.4.2021. Chätin mukaan erä tulee olemaan 100-200 korttia.
Varovaisen toiveikkaana, mutta aika ihmeelliseltä kuulostaisi jos näin hyvä tuuri kävi.
Ja kuinkas gigantin julkkaritilaajat? Jos nyt myitiin muille satsia ja unihdettiin ne.
Niin no eihän kukaan kiellä myymästä jonon ohi, tekeehän Multitronic niin jatkuvasti?
Eiköhän nuo Gigantin RTX 3080 kortit tule vasta toukokuussa tai sen jälkeen varustettuna GA102-302/202 piirillä, jossa estot louhinnalle. Toivossa on hyvä elääLyhentyisi jono merkittävästi
![]()
ootko jo saanut noi verkkiksen kamat? Ja jos juu niin mistä oli nouto?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.