Ei ylitä. Ei tuonne lasketa kurvailemaan ketään mitenkään randomilla, eikä laivayhtiö antais missään nimessä lupaa lähteä kikkailemaan koska jos niin tekis niin vakuutusvastuut laukeis samantien yhtiön niskaan.
Pituus maksimi Suezissa on 400m, maksimi syväys 20.1m ja air-draft eli "korkeus vedenpinnasta" jos niin voidaan sanoa on 68m koska silta. Tämä laiva on 399.95m pitkä ja muutenkin speksien sisässä, toki rakennettu ns. "Suez Max" eli maksimi mittojen mukaan. Laivojen yhteydessä näkee usein näitä <kanava>max termejä, esim. Panamax (Panaman kanavan maksimi mittohin tehty), Suezmax, Seawaymax jne ja täällä Suomessakin Saimaan kanavalla "Saimax".
Miksi laivat rakennetaan kanava-maksimeihin? Koska siten saadaan kerralla maksimi määrä rahtia siitä kanavasta läpi. Jos laiva rakennetaan jotain tiettyä reittiä varten, ja sieltä reitiltä löytyy joku kanava / portti josta pitää mahtua niin kustannustehokasta on rakentaa alus sitten muutamaa senttiä, max puolta metriä vaille, tuon maksimin. Knoppina; Suomessa rakennettiin kymmenen vuotta sitten pari maailman suurinta risteilijää, Oasis luokan laivoja Royal Caribean Cruiselinelle. Niihin jouduttiin suunnittelemaan ja rakentamaan teleskooppi-korsteenit, eli nostettavat/laskettavat 'savupiiput' (laivan pakoputket) jotta ne voitiin purjehtia Beltin sillan ali ulos itämereltä. Eli tavallaan ne rakennettiin sentilleen "Belt-bridge-Max" standardiin