- Liittynyt
- 21.10.2020
- Viestejä
- 1 175
Joo, on mullakin 5x 3060tiMulla on 4*3080 omassa käytössä. Tätä pitäisi varmaan jatkaa kaupankäynnin kiistatilanteet- ketjussa.

Mutta joo, varmaan tosiaan väärä ketju tähän aiheeseen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Joo, on mullakin 5x 3060tiMulla on 4*3080 omassa käytössä. Tätä pitäisi varmaan jatkaa kaupankäynnin kiistatilanteet- ketjussa.
Eikö Jimm'sillä ollut "sääntö" että erilaisia RTX 3080 näyttiksiä saa kyllä tilata monta, mutta täysin saman mallisia ei? Yli vuosi sitten tehty Vision OC mallin tilaus peruttiin äsken koska mulle on toimitettu jo 6 muun mallista RTX 3080 näyttistä heiltä. Asiakaspalvelupäällikkö vielä kehtasi väittää minun toimineen tässä röyhkeästi vaikka suurimman osan tilauksista on sisään löynyt heidän entinen Antti toimitusjohtajansa. Tämä nyt peruttu tilaus oli tehty 17.11.2020, oliko silloin jotain ostorajoituksia muka olemassa?
Tämä ketju taitaa olla nyt vähän huono paikka tulla valittelemaan miten yksi "toisestakymmenestä" RTX 3080 -kortista on peruttu, samaan aikaan kun osalla ketjun lukijoista on ongelmia saada edes se yksi haluamansa kortti käsiinsä siihen käyttötarkoitukseen mihin ne on ensisijaisesti tarkoitettu. Jopa flametukseksi voisi melkeinpä tulkita, jos hetken asiaa pysähdyt miettimään.On mulla mainaamassa toistakymmentä näitä kortteja?
Itsekin vuosi VK.comin tilausta odotettu, väärästä kaupasta hommasin, kyllä varallisuutta olisi ostaa uusillakin hinnoilla kortti mutta en halua tukea valmistajien keinotekoisia törkyhintoja.
Olis huonomminkin varmaan voinut osua, kun osalle tarjottu jotain blower paskeita (ainakin 3080 kohdalla).Gigantista soitettiin, vuosi sitten tilattu non-oc 3070 TUFia ei enää valmisteta ja tarjosivat 3070 Palit Jetstreamia tilalle samalla 649€ hinnalla. Pitäisi myös maksaa samantien verkossa kortti kun Klarna ei ole muka enää vaihtoehto. Ehkä eniten ärsyttää tuo maksu ja se, että propelleja on vähemmän.
Samaa vaihtoa tarjottiin tänne, otin. Saa nähdä pidänkö. Syksyllä tarjottiin MSI Ventus 2x josta kieltäydyin. Tein reklamaationkin tuossa loppuvuodesta -> eipä Giganttia kiinnostanut. Ei jaksa KKV:n kautta alkaa hakee rahoja. Kai tämä hieman parempi on kuin Ventus, löytyy RGB ja n. 400g painoakin enemmän.Gigantista soitettiin, vuosi sitten tilattu non-oc 3070 TUFia ei enää valmisteta ja tarjosivat 3070 Palit Jetstreamia tilalle samalla 649€ hinnalla. Pitäisi myös maksaa samantien verkossa kortti kun Klarna ei ole muka enää vaihtoehto. Ehkä eniten ärsyttää tuo maksu ja se, että propelleja on vähemmän.
Eipä kiinnostanut=eivät vastanneet reklamaatioon vai todettiinko vain, että tuo on korvaava tuote?Samaa vaihtoa tarjottiin tänne, otin. Saa nähdä pidänkö. Syksyllä tarjottiin MSI Ventus 2x josta kieltäydyin. Tein reklamaationkin tuossa loppuvuodesta -> eipä Giganttia kiinnostanut. Ei jaksa KKV:n kautta alkaa hakee rahoja. Kai tämä hieman parempi on kuin Ventus, löytyy RGB ja n. 400g painoakin enemmän.
Vastasivat tyyliin olemme tarjonneet vastaavaa tuotetta ja voit olla yhteydessä kuluttajaneuvontaan.Eipä kiinnostanut=eivät vastanneet reklamaatioon vai todettiinko vain, että tuo on korvaava tuote?
Sama tilanne myös meikäläisellä 3080 kortin suhteen.Ihan sama tilanne itsellä. Kaksi korttia tilauksessa vuodesta 2020, yhtään en ole saanut. Kaikkiin arvontoihin ja "pikatilauskisoihin" osallistunut.
Yhtään korttia en ole saanut.
Ei siinä mitään, ei elämä korttiin kaadu.
Jotenkin vain tämä trokaajaien ja kryptoilijoiden lesoilu tässä säikeessä vie asian pois oleellisesta:
Miten harrastaja saisi edes sen yhden kortin, ilman että joutuu maksamaan 1.5x - 2.5x OVH-hinnan?
Sitähän kai enemmistö haluaa itselleen. Itselle on ihan sama mikä on tori-fi jälleenmyyntihinta tai kuinka nopeasti jonkun kortin saa kuoletettua kryptospekuloinnilla. Nuo eivät mielestäni kuulut tähän säikeeseen.
Melkein pitäisi olla suljettu ja privaatti ketju meille "viimeisille mohikaaneille", jotka yrittävät saada edes sen yhden kortin ihan vain tavalliseen käyttöön, eikä jälleenmyyntiin ja spekulointiin![]()
Juurikin näin, tilasin julkkaripäivänä Multitronicista ja sitten myöhemmin tammikuussa 2021 vielä varoiksi verkkokauppa.com:sta. Miten sattuikin minulle nämä kaikista huonoimmat kaupatOlisi tilannut julkaisupäivänä julkaisuhetkellä, niin reilu vuoden päästä olisi saanut kortin, pois sulkien multitronic joka ilmoitti vain että tilauksenne on peruttu.
Ehkä voin itsekin päivitellä tänne. Eli sain itse ~MSRP 3060 Ti:n ja 3070 Ti:n (Protoshop) joskus heinäkuussa ja marraskuussa saapui yli vuoden odottamani 3080 Gigantista. Olin myös haukkana ostamassa MSRP 3050:sta, jonka sain Jimm'siltä. Ekat kaksi tuli omaan ja lasten pelikoneeseen, 3080 korvasi toisen omassa koneessani. Kaksi ylimääräistä korttia on mennyt sukulaisten käyttöön. Joka ikiseen <800€ arvontaan ja klikkikisaan olen osallistunut ja yksi kortti on vielä hakusessa...
Tavallaan ymmärrän 1 per talous rajoituksen, mutta ainakin omalla kohdallani minä olen se, joka tietää tietokoneiden päälle ja nyt kun korttien ostaminen on lähes mahdotonta, olen myös se, joka ne lähisukulaisille ostaa. Myyntiin meni vanhat näyttikset, joista en aivan kehdannut pyytää täyttä nykyhintaa...
Onneksi kryptojen hinnat ainakin romahti, eli takaisinmaksuaika MSRP-näyttiksillekin lienee jo noin vuoden verran. Hinnat ovat jo lähteneet hieman alaspäin, mutta toisaalta myös edulliset MSRP-mallit ovat aikalailla hävinneet (tai ovat konepaketeissa).![]()
Hei, jos et itse käytä, niin ostan tuon sinulta samaan hintaan mielelläni! Tässä on sen verran kauan jo kärkytty sitä ihan ensimmäistä 3070-korttia, että kelpaisi kyllä! Tällä hetkellä omassa koneessa puksuttaa vanha tonnisarjalainen. Laita vaikka yv.Gigantista soitettiin, vuosi sitten tilattu non-oc 3070 TUFia ei enää valmisteta ja tarjosivat 3070 Palit Jetstreamia tilalle samalla 649€ hinnalla. Pitäisi myös maksaa samantien verkossa kortti kun Klarna ei ole muka enää vaihtoehto. Ehkä eniten ärsyttää tuo maksu ja se, että propelleja on vähemmän.
Gigantista soitettiin, vuosi sitten tilattu non-oc 3070 TUFia
...
Eikö Jimm'sillä ollut "sääntö" että erilaisia RTX 3080 näyttiksiä saa kyllä tilata monta, mutta täysin saman mallisia ei? Yli vuosi sitten tehty Vision OC mallin tilaus peruttiin äsken koska mulle on toimitettu jo 6 muun mallista RTX 3080 näyttistä heiltä. Asiakaspalvelupäällikkö vielä kehtasi väittää minun toimineen tässä röyhkeästi vaikka suurimman osan tilauksista on sisään löynyt heidän entinen Antti toimitusjohtajansa. Tämä nyt peruttu tilaus oli tehty 17.11.2020, oliko silloin jotain ostorajoituksia muka olemassa?
Sama juttu, kaksi yli vuosi sitten tilattua korttia peruttiin yllättäen tuolla verukkeella. Jos tuosta olisi edes ilmoitettu ystävälliseen sävyyn niin olisin ollut sen kanssa ihan ok, mutta tuo "asiakaspalvelupäällikkö" laittoi minullekin todella epämiellyttävää asiakasta syyllistävää tekstiä, vaikka heillä asiakaspalvelussa on ollut hyvin tiedossa tilausteni määrä koska olen niiden statusta tiedustellut varmaan 10 kertaa tässä yli vuoden aikana.
Todella epäammattimainen ote asiakaspalveluun, ja itselläni ainakin päättyi Jimmsin asiakassuhde tähän kokemukseen.
Täytyy oikein laittaa Jimmsin asiakaspalvelupäällikölle kiitokset menemään! Josko meille "taviksillekin" saataisiin vihdoin ne ensimmäiset kortit. Ja siihen tarkoitukseen, kun ne on suunniteltu...
Juu, ihan varmaan. Huomenna olisi löytynyt joko omasta louhintakäytöstäsi tai sitten torilta mukavasti 500€ ylihinnoiteltuna. Älä nyt jumalauta viitsi vinkua, kun täällä on runsain joukoin niitä, jotka ei ole saanut ensimmäistäkään korttia!!!Kavereille nuo oli tulossa pelikäyttöön kun eivät itse tajunneet tilata ajoissa. No, nyt Jimms pääsee myymään samat kortit myöhemmin tilanneille useita satoja euroja korkeampaan hintaan eli kyllähän tuo asiakkaan kusetus on lyhyellä tähtäimellä heidän näkökulmastaan katsoen järkevää. Mutta ei tuo mielestäni kovin eettistä ja kauaskantoista toimintaa ole.
Sinä nyt tunnut olevan ainoa joka vinkuu. Nytkin on kortteja myyntialueet ja muut kaupat pullollaan, sen kun ostaa. Ellei tajunnut ostaa silloin kun kortit julkaistiin.Juu, ihan varmaan. Huomenna olisi löytynyt joko omasta louhintakäytöstäsi tai sitten torilta mukavasti 500€ ylihinnoiteltuna. Älä nyt jumalauta viitsi vinkua, kun täällä on runsain joukoin niitä, jotka ei ole saanut ensimmäistäkään korttia!!!
Sinä nyt tunnut olevan ainoa joka vinkuu. Nytkin on kortteja myyntialueet ja muut kaupat pullollaan, sen kun ostaa. Ellei tajunnut ostaa silloin kun kortit julkaistiin.
Kavereille nuo oli tulossa pelikäyttöön kun eivät itse tajunneet tilata ajoissa.
Juu, ihan varmaan. Huomenna olisi löytynyt joko omasta louhintakäytöstäsi tai sitten torilta mukavasti 500€ ylihinnoiteltuna. Älä nyt jumalauta viitsi vinkua, kun täällä on runsain joukoin niitä, jotka ei ole saanut ensimmäistäkään korttia!!!
Selkeästi kuitenkin tuotekuvauksessa rajoitettiin tilaaminen yhteen per henkilö ja sitten on turha itkeä jos ne ylimääräiset perutaan.
Mutta kai jengi ymmärtää että sen 4000-sarjan näyttikset ei varmaan ole sitä hintaa mitä ennen on totuttu saamaan...Viime vuoden loppupuolella heräs ajatus nykyisen GTX 1660Ti:n päivittämisestä RTX 30-sarjan näytönohjaimeen, jonka innoittamana päätin myös tälle foorumille rekisteröityä. Tästä on tullut oikeastaan vähintään viikoittainen, yleensä päivittäinen tapa käydä lueskelemassa tuoreimpia päivityksiä liittyen näyttisten saatavuuteen, joka sanalla sanoen tuli itselle melkeimpä järkytyksenä. Nyt muutaman kuukauden tilannetta seuranneena olen oikeastaan hyllyttänyt koko ajatuksen näyttiksen päivittämisestä, sen verran hulluksi on hinnoittelu sekä saatavuus mennyt. Samalla rahalla näkyy saavan suhteellisen tuhnuksi osoittautuneen RTX 3050:n kuin Peltosen kisamallin luistelusukset, joten taidan tämän kevään mieluummin päivitellä suksikalustoa kuin tietokonetta.
Ei kai tässä voi muuta kuin odotella tilanteen kehittymistä, 40-sarjalaisten julkaisua odotellessa.Toivottavasti mahdollisimman moni näyttiksen tilannut henkilö saisi kortin itselleen!
Näinhän se taitaa juurikin mennä. Hyllyt tyhjenee nykyisilläkin hinnoilla niin en usko että Nvidia lähtis hintoja puottamaan, päinvastoin. Ei tässä juuri asiakkaan etua ajatella, vaan tavoitteena on voittojen maksimointi.Mutta kai jengi ymmärtää että sen 4000-sarjan näyttikset ei varmaan ole sitä hintaa mitä ennen on totuttu saamaan...
Harkitsijoille tiedoksi, tuo on surkea 3 fanin jäähy. Häviää 1 tuulettimen palitille (joka ei tosin tuuletinmäärästään huolimatta ole huono)Jimssillä RTX3050 kortteja hyllyssä hyvin suolaiseen 479,- hintaan. Jännä nähdä onko illalla hyllyt noistakin tyhjät.
![]()
Gigabyte GeForce RTX 3050 GAMING OC -näytönohjain, 8GB GDDR6 - 479,90€
Tekniset tiedot :GPU GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050 CUDA coret: 2560 Kellotaajuus: 1822 MHzMuisti Määrä: 8GB GDDR6 Muistiväylä: 128-bit Kellotaajuus: 14 000 MHz Kaistanleveys:www.jimms.fi
Lisäksi tehokkaampaa RTX2060:sta näyttäs saavan tarjouksessa 529,-Harkitsijoille tiedoksi, tuo on surkea 3 fanin jäähy. Häviää 1 tuulettimen palitille (joka ei tosin tuuletinmäärästään huolimatta ole huono)
![]()
Gigabyte GeForce RTX 3050 Gaming OC Review
Gigabyte's GeForce RTX 3050 comes with a medium-sized overclock paired with a large triple-fan, dual-slot thermal solution that achieves good temperatures and lets some airflow through the card. Unlike many other RTX 3050s, Gigabyte includes a metal backplate with their card for added protection.www.techpowerup.com
Menee nyt oft täysin, mutta jos pelaaminen juuri pc:llä ei ole kynnyskysymys pelaamiselle ylipäätään niin esim Series X konsoleiden saatavuus on jo jonkin verran parantunut ja ps5:stakaan ei ole ihan mahdotonta saada ainakaan jos vertaa kohtuu hintaisiin näytönohjaimiin. Noissa uusissa konsoleissa on mielestäni mukavan yleistynyt 60-120fps trendi (lähestulkoon jokainen uusi AAA peli sisältää ainakin 60fps moden) ja hiiri ja näppis vaihtoehtokin löytyy ainakin series x/s:sta ihan hardware tasolla suht monista peleistä. Puhumattakaan muutamista ominaisuuksista joita ei edes pc puolelta vielä löydy. DirectStorage implemenointi peleihin odottaa vieläkin itseään pc:llä ja vasta xbox series /PS5 konsoleilla näkee todella mitä nvme asemat voivat tuoda pöytään. Toinen asia missä konsolit vetävät pidemmän korren on HDR implimentointi peleissä, joka pc:llä noh toimii silloin kun toimii. Nuo uudet konsolit ovat entistä houkuttavampi tie kun abouttia vähän päälle 3050:n hylly hinnannalla saa kumman tahansa noista.Näinhän se taitaa juurikin mennä. Hyllyt tyhjenee nykyisilläkin hinnoilla niin en usko että Nvidia lähtis hintoja puottamaan, päinvastoin. Ei tässä juuri asiakkaan etua ajatella, vaan tavoitteena on voittojen maksimointi.
Onneksi alalla on kuitenkin kilpailua johon Intelkin yrittää mukaan.Näinhän se taitaa juurikin mennä. Hyllyt tyhjenee nykyisilläkin hinnoilla niin en usko että Nvidia lähtis hintoja puottamaan, päinvastoin. Ei tässä juuri asiakkaan etua ajatella, vaan tavoitteena on voittojen maksimointi.
Mitä se sulle kuuluu mihin kukin ostamiaan tuotteita käyttää? Ihan sama vaikka olisi koristeena takan reunalla. Ihme hyökkäys...Juu, ihan varmaan. Huomenna olisi löytynyt joko omasta louhintakäytöstäsi tai sitten torilta mukavasti 500€ ylihinnoiteltuna. Älä nyt jumalauta viitsi vinkua, kun täällä on runsain joukoin niitä, jotka ei ole saanut ensimmäistäkään korttia!!!
Mitä se sulle kuuluu mihin kukin ostamiaan tuotteita käyttää? Ihan sama vaikka olisi koristeena takan reunalla. Ihme hyökkäys...
Tämä väittely ei selvästikään tuota mitään hyvää tässä ketjussa, joten olisi tasapuolisesti fiksua jättää heittämättä lisää pökköä pesään. Oli sitten asiasta puolesta tai vastaan.Mitä se sulle kuuluu mihin kukin ostamiaan tuotteita käyttää? Ihan sama vaikka olisi koristeena takan reunalla. Ihme hyökkäys...
Torin hinnathan ovat pääosin ihan markkinatasoa, monesti halvempiakin kuin kauppojen. Jos kryptolouhinta yhtäkkiä loppuisi huomenna ikuisiksi ajoiksi, niin kuvitteletko, että tänne tulisi heti 5000 kappaletta 3080:iä myyntiin hintaan 739 euroa? Ei tulisi ja sä olisit edelleen täällä valittamassa "ylihinnoittelusta", koska et ollut ajoissa liikkeellä korttia ostamassa.
No kyllä se pikkasen voi ärsyttää, kun isot massat odottelee sitä ekaa korttia, niin joku jaksaa avautua, kun se 10:s tilauskessa kortti onkin peruttu, vaikka ehdoissa selvästi sanotaan, että 1 tuote per asiakas. Nää "Kaverille tilasin" selityksen on kyllä aika pirun läpinäkyviä.
Jimssin systeemi hyvä muuten, mutta ilmeisesti toteutus on kussut, kun tuo eräskin tapaus vasta seitsemännen 3080:n kohdalla sai peruutuksen. Toivottavasti tosiaan 40-sarjan kohdalla tämä homma luistaa Jimssillä paremmin.Mutta aika vaikeahan tuollaista systeemiä on tehdä, ja ainakin tuo Jimssin -kortti per asiakas on hyvä viritelmä tuollaisenaankin.
Kyllä varmasti ärsyttää ja en itsekään tulisi tänne avautumaan, jos 9 kortin jälkeen kauppa peruu tilaukset. Vai mikä olikaan todellinen luku. Ostorajoitus oli kuitenkin ilmoitettu jo julkaisupäivänä. Mutta tuota vihaa esim. louhijoita kohtaan en ymmärrä, koska eihän siihenkään hommaan ole riittävästi kortteja saatavilla eikä kryptolouhinta ole syy saatavuusongelmiin muutenkaan. Trokaajiakaan ei olisi, jos tuotanto vastaisi kysyntää.No kyllä se pikkasen voi ärsyttää, kun isot massat odottelee sitä ekaa korttia, niin joku jaksaa avautua, kun se 10:s tilauskessa kortti onkin peruttu, vaikka ehdoissa selvästi sanotaan, että 1 tuote per asiakas. Nää "Kaverille tilasin" selityksen on kyllä aika pirun läpinäkyviä.
Kryptolouhinnalla on oma osuutensa kysynnän ja saatavuuden kohtaamisessa. Korttien hinnat jopa seuraavat jonkin verran cryptojen hintaa. Eli kun kryptot menee alas korttien hinnatkin laskevat viiveellä.Kyllä varmasti ärsyttää ja en itsekään tulisi tänne avautumaan, jos 9 kortin jälkeen kauppa peruu tilaukset. Vai mikä olikaan todellinen luku. Ostorajoitus oli kuitenkin ilmoitettu jo julkaisupäivänä. Mutta tuota vihaa esim. louhijoita kohtaan en ymmärrä, koska eihän siihenkään hommaan ole riittävästi kortteja saatavilla eikä kryptolouhinta ole syy saatavuusongelmiin muutenkaan. Trokaajiakaan ei olisi, jos tuotanto vastaisi kysyntää.
Johan jo keväällä joku henkilö täällä kertoi, että jimmsin ”rajoitus” ei vaikuta jos vain laittaa rahaa tiskiin. Samalla kaverilla kymmeniä rtx-kortteja tilattuna jimmsiltä ja oli kuva todisteenaJimssin systeemi hyvä muuten, mutta ilmeisesti toteutus on kussut, kun tuo eräskin tapaus vasta seitsemännen 3080:n kohdalla sai peruutuksen. Toivottavasti tosiaan 40-sarjan kohdalla tämä homma luistaa Jimssillä paremmin.