Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ja heti omat veikkaukset persiilleenJahas Tampa ja Pittsburgh lomille 4-0![]()
Tampalle kävi kuin pari vuotta sitten Chicagolle. Rallatellen divisioonavoittoon ilman mitään paineita loppurunkkiksessa ja turpiin 0-4.
Lauantaina jo kommentoin näin:Eipä pojat tienneet kuinka tärkeä pelaaja Hedman on Tampalle. Koko hyökkäys nojasi kaveri loistavaan avauspeliin. Nyt kun hän oli sivussa niin koko hyökkäys oli ihan paperia.
Liekkö ollut jo loukkaantunut jo tuolloin?Tampa antoi kyllä ihan itse avaimet Columbukselle esim. Hedman pelasi löysästi omalla maalilla ja pääsi aitiopaikalta seuraamaan kahta maalia.
(Yle Urheilu)Edellisen kerran runkosarjan ykkönen oli pudonnut avauskierroksella ilman yhtään voittoa 1938. Tuolloin pettymyksen koki Boston, mutta edes se hyytyminen ei ole täysin rinnastettavissa Tampaan. Ottelusarjasta eteni tuolloin jatkoon kolmella voitolla, kun nykyään vaaditaan neljä.
Tampahan ei tehnyt siirtomarkkinoilla lopulta mitään vaikka Ristolaistakin kovasti huhuiltiin. Olisiko siinä ollut Hedmanin korvaajaksi avain?
Islanders kyllä ylisuorittanut aika vahvasti koko kauden. Taisi olla maininta että toinen kerta 25 vuoden sisällä kun pääsee ensimmäiseltä kierrokselta jatkoon pleijareissa, ihan hyvää tekee tuollekin organisaatiolle. Eiköhän tuo seinä tule kuitenkin vastaan jo viimeistään konferenssifinaalissa.
Eipä tuo ensimmäinenkään mikään ruma ollut: treenattu kuvio ja ammattilaisen ohjaus. Minusta Rantanen on aikaisemminkin tehnyt vastaavia vaikeita ohjausmaaleja Mackinnonin passista. Coloradon pelissä alkaa olemaan hyvä pöhinä.Rantanen, Mackinnon ja Landeskogin hyvä draivi on tarttunut muihinkin pelaajiin.
Tuota olen ihmetellyt: mitä ihmettä on tapahtunut Mikke Granlundille? Peliaika on vajaa 14minuuttia ja aivan varjoissa kulkee, mitä nopeasti koosteista näkee. Muksun saamisen jälkeen kadonnut loppuki pelaaminen.
Veikkaan, että pelasi loukkaantuneena. Pleijareissa jo alkaa näyttää meno toiselta.Rantasen runkosarja oli aika hemmetin kova,mut loppukaudesta meni jo vaisummin..
Veikkaan, että pelasi loukkaantuneena. Pleijareissa jo alkaa näyttää meno toiselta.
Olympialaisiin ei pääse ja skoda Cup ei kiinnosta tai oma joukkue menestyy liian hyvinJoo-o..eiköhän tolla porukalla Leijonat voita joku päivä jonku kunnon mestaruuden=World Cup/Olympiakulta??
Sentää etes joku sarja noudatti kauden perusteella tehtyä arviota.Jetseillä alkoi kesäloma.
Tuhnulaine sitten kolmeen peliin kiikareilla, yllättyneitä olivat mm. Ei ketään.
Pietään ne räpät räpässä.
Sitähän tässä jännätään kantaako tuo loppukauden noste. Tulee jossain määrin mieleen Pensin 2016 mestaruus kun painoivat loppukauden nosteella aina mestariksi asti ja just tulokas maalivahdilla.Soiko Blues loppuun asti?
Tietäjät tietää. Montako peliä katsoit?Tuhnulaine sitten kolmeen peliin kiikareilla, yllättyneitä olivat mm. Ei ketään.
Tietäjät tietää. Montako peliä katsoit?
Kaikki koosteet
Tarkempi analyysi teksti-tv:stä![]()
Teki pleijareissa kolme maalia enemmän kuin sinä.
Itse olen vähän skeptinen: Jetsin ottelusarja kertoi enemmän kuinka ailahtelava joukkue Jetsit ovat. 3:ssa erässä alkoivat pelaamaan ja vyöryivät maalille. Kurinalainen pleijarijoukkue ei olisi antanut yhtään maalia Swartsille.Pietään ne räpät räpässä.
Sitähän tässä jännätään kantaako tuo loppukauden noste. Tulee jossain määrin mieleen Pensin 2016 mestaruus kun painoivat loppukauden nosteella aina mestariksi asti ja just tulokas maalivahdilla.
Montako kurinalaista joukkuetta sieltä on tulossa vastaan, en jotenki jaksa uskoa, että Dallas tai Nashville ainakaan olis hirveästi parempi. Ehkä Vegasi sitte finaalissa laittaa vastaan.Itse olen vähän skeptinen: Jetsin ottelusarja kertoi enemmän kuinka ailahtelava joukkue Jetsit ovat. 3:ssa erässä alkoivat pelaamaan ja vyöryivät maalille. Kurinalainen pleijarijoukkue ei olisi antanut yhtään maalia Swartsille.
Nimenomaan Dallas ja Nääswille ovat kurinalaisia joukkueita. Kyllä jommassa kummassa on työsarkaa Bluessille. Mahdollisesti seuraavassa vaiheessa tulee sitten Vegas tai Colorado, jotka ovat kyllä enemmän vauhtikiekkoa pelaavia joukkueita(en usko potkun riittävän misään nimessä pidemmälle).Montako kurinalaista joukkuetta sieltä on tulossa vastaan, en jotenki jaksa uskoa, että Dallas tai Nashville ainakaan olis hirveästi parempi. Ehkä Vegasi sitte finaalissa laittaa vastaan.
Nimenomaan Dallas ja Nääswille ovat kurinalaisia joukkueita. Kyllä jommassa kummassa on työsarkaa Bluessille. Mahdollisesti seuraavassa vaiheessa tulee sitten Vegas tai Colorado, jotka ovat kyllä enemmän vauhtikiekkoa pelaavia joukkueita(en usko potkun riittävän misään nimessä pidemmälle).
No tässä yhteydessä tarkoitin vauhtikiekolla: vaarallisia joukkueita kumpaankin suuntaan. Dallas runkosarjassa päästi toiseksi vähiten maaleja ja teki 3:ksi vähiten maaleja(ei minusta kauhean hurlumhei-kiekkoa).Dallas jos joku on vauhtikiekkoa pelaava jengi. Omissa papereissa nyt contender kun ovat saaneet oman pään kuntoon mm. Heiskasen ja Bishopin avulla. Nashville taas ei Dallas sarjaa enemmäs pääse.
Bostoni ja Sharksit jatkoon. Vegas onnistui ryssiin 3-0 johdon 5minuutin jäähyllä ja sen aikana otti 4maalia omiin![]()
Äsken katsoin tuon jäähyn ja ei tuosta kyllä millään voi antaa 5 minuuttiaTuomion oikeellisuudesta on tullut paljon mielipiteitä. Oli miten oli, oli kyllä huikeaa katsottavaa. En muista ennen nähneeni neljää maalia viiden minuutin ylivoimalla. Ja erän loppuun vielä tasoitus viimeisellä minuutilla ilman maalivahtia, huh. Jatkoerää en päässyt näkemään kun piti lähteä töihin.
Äsken katsoin tuon jäähyn ja ei tuosta kyllä millään voi antaa 5 minuuttiaTuomio oli mikä oli, mutta on tuo aivan liikaa päästetty maaleja.
Tuon perusteella ihan perusteltu tuomio kyllä, vaikka "harmittomista" poikittaisista ei yleisesti tuollaisia tuomioita annettaisikaan.59.3 Major Penalty - A major penalty, at the discretion of the Referee based on the severity of the contact, shall be imposed on a player or goalkeeper who "cross-checks" an opponent."
Eihän se tuo Eacinin poikkari osunut edes naamaan(kaatumisen kyllä ja ehdottomasti 2 arvoinen, mutta tuo laitahyökkääjä törmäsi tuohon kaatuvaan pelaajaan). 5 minuutin jäähy on minusta aivan kohtuuton, koska se ei poistu maalin tullessa. Esim. 2x 2minuutin jäähy(Eacin ja se laituri kummallekki yksi).Tavallaan olen samaa mieltä ja tuomiohan annettiin selvästi seuraamuksesta. Itse poikittaisesta ei tainnut edes käsi nousta. Mutta eikös se näin mene kaikkialla, jos kadulla tönäiset toista ei siitä mitään seuraa, mutta jos toinen kaatuu ja saa päävamman ihan varmasti saat jonkinlaisen tuomion.
Lisäksi toisessa keskustelussa lainattiin tällaista sääntöä: Tuon perusteella ihan perusteltu tuomio kyllä, vaikka "harmittomista" poikittaisista ei yleisesti tuollaisia tuomioita annettaisikaan.
Itselläni ei ole kauheasti fiiliksiä tuomiosta, mutta kyllä joku 2 minuuttia tuntuu aika pieneltä siitä, että kiekotonta pelaajaa täysin turhaan tönäiset poikittaisella niin, että hän on verta vuotavana jäällä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.