- Liittynyt
- 23.10.2016
- Viestejä
- 1 257
Jos sulla lukee "vika x, muuten toimii normaalisti" niin sitten turha kysellä.Pitkästä aikaa laitoin jokusen muutaman kympin tavaran Toriin myyntiin. Ihmettelen miten ihmiset jaksaa kysellä sarjatulella kaikkea, mutta ilmoitusta ei kuitenkaan tunnuta lukevan. Esimerkiksi olen selkeästi kuvannut laitteen ja ilmoittanut yhden puutteen poikkeamana laitteessa, niin muista laitteen osista kysellään yksitellen että toimiiko x ja y kuitenkin normaalisti... Enemmän käyttävät energiaa varmisteluun kun keskiverto ostaja asuntokaupoilla. Kaikki haluaisivat myös toridiilillä ostaa, jota en ole laittanut tarjolle täälläkin puhuttujen tietosuojaongelmien takia. On kamat täälläkin tarjolla, mutta ostajavolyymit tietysti aika paljon pienemmät. Olisiko aika herätellä huutonettiä takasin laajempaan käyttöön?
Mutta jos sulla lukee "Vika x" niin herää kysymyksiä riippuen laitteesta (esim emolevyt tulee ekana mieleen) että onko y z toimivuutta edes kokeiltu?
Joku voisi ihmetellä että miten vähän oikeasti ihmiset näitä myytäviä laitteita testailee "virrat menee päälle=toimii". Se on sitten ostajan menetys (yleensä, jos vika ei ole ilmeinen) jos ei ole tajunnut jotain asiaa kysyä niin sillä itsekkin yleensä varmistelen.



