Sen verran, että sama "ongelma" on täällä. Ei suuremmin haittaa. Ehkä joskus korjaavat.
Lisäys: 110.0-versio korjasi "ongelman".
Huomasin itsekin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Sen verran, että sama "ongelma" on täällä. Ei suuremmin haittaa. Ehkä joskus korjaavat.
Lisäys: 110.0-versio korjasi "ongelman".
No niin, muutama viikko meni ennen kuin ongelma taas esiintyi, mutta sain sen nyt tapahtumaan täysin puhtaalla firefox-profiililla, jossa ei ole mitään lisäosia asennetuna, ja jolla ei ole selailtu juuri lainkaan private-moden ulkopuolella. Eli kyllä tuo nyt pahasti firefox-bugilta vaikuttaa. Kyse siis tästä ongelmasta:Ei näköjään ole sallittu ABP private-tilassa. Luulin ensin että on.
Pitääkin kokeilla uudella profiililla. Senhän voi helposti tehdä poistamatta nykyistä profiilia, jos käynnistää firefoxin -P -optiolla komentoriviltä. Ongelma tosin on siinä, että nykyisinkään tuo varsinainen ongelma ei esiinny kuin ehkä korkeintaan kerran viikossa, vaikka yrittäisi.
Viime aikoina on pari kertaa käynyt niin, että private-ikkunan sulkemisen jälkeen normaali-ikkunassa aukeaa uusia välilehtiä joissa on jotain epäilyttäviä mainossivuja. En pysty luotettavasti toistamaan ongelmaa, mutta edellisella kerralla kävi suunnilleen näin:
1. Lähtötilanteessa normaali-ikkunassa on harmittomia sivuja auki useammalla tabilla.
2. Avaan uuden private-ikkunan ja menen ensin jollekin epäilyttävälle sivulle ja sen jälkeen harmittomalle sivulle (esim. googleen). Varmistan, ettei mitään epäilyttäviä pop-uppeja tai muita sivuvaikutuksia ole missään näkyvissä.
3. Suljen private-ikkunan ja jatkan tavallista selaamista normaali-ikkunassa (esim. suomalaisia uutissivustoja).
4. Noin 30 sekunnin kuluttua private-ikkunan sulkemisesta normaali-ikkunaan avautuu uusi välilehti jossa on jotain kasinomainoksia yms. domain-nimellä jota ei edes löydy googlella.
Miten tuo on mahdollista, ja pitäisikö tässä olla enemmänkin huolissaan? En muista törmänneeni tämänkaltaiseen ongelmaan sitten Windows XP -aikojen.
Käyttiksenä Ubuntu 20.04 ja kaikki päivitykset yms. pitäisi olla ajan tasalla. Ainoat extensiot Firefoxissa on Adblock Plus ja Firefox Multi-Account Containers.
Aika mahdoton sanoa mitään, mutta ikinä ei ole ollut vastaavia ongelmia Firefoxin kanssa tässä ainakin yli 10 vuoden käytön aikana ties kuinka monella koneella (Windows ja Linux ympäristöissä). Toivottavasti löydät syyn tuolle, mutta lienee aikas harvinainen ja aikas vaikea löytää hyvät hakusanat...No niin, muutama viikko meni ennen kuin ongelma taas esiintyi, mutta sain sen nyt tapahtumaan täysin puhtaalla firefox-profiililla, jossa ei ole mitään lisäosia asennetuna, ja jolla ei ole selailtu juuri lainkaan private-moden ulkopuolella. Eli kyllä tuo nyt pahasti firefox-bugilta vaikuttaa. Kyse siis tästä ongelmasta:
Ei ole Firefoxin bugi, vaan mitä todennäköisimmin jokin Tuliketun kimppuun hiipien käyvä haitallinen tartunta tietokoneella – eikä siis liity välttämättä selainlisäosiinkaan mitenkään.No niin, muutama viikko meni ennen kuin ongelma taas esiintyi, mutta sain sen nyt tapahtumaan täysin puhtaalla firefox-profiililla, jossa ei ole mitään lisäosia asennetuna, ja jolla ei ole selailtu juuri lainkaan private-moden ulkopuolella. Eli kyllä tuo nyt pahasti firefox-bugilta vaikuttaa. Kyse siis tästä ongelmasta:
Ei ole Firefoxin bugi, vaan mitä todennäköisimmin jokin Tuliketun kimppuun hiipien käyvä haitallinen tartunta tietokoneella – eikä siis liity välttämättä selainlisäosiinkaan mitenkään.
Mikään ei viittaa siihen, että ongelma häviäisi mihinkään. Ongelma vain on luonteeltaan sellainen, että sitä on hyvin vaikea toistaa. En tiedä voinko sen yksityiskohtaisemmin selittää, kun kyse on waretuksen kannalta vähän harmaasta alueesta, mutta yhteistä on se, että aina ennen ongelman esiintymistä private-ikkuna on ollut auki useita tunteja, jonka aikana dataa on siirtynyt aika paljon ja CPU:n käyttö on myös ollut kohtalaisen korkeaa. Datan siirto ja CPU:n käyttö ovat siis omia valintoja eivätkä sinällään mikään oire mistään ongelmasta.Mutta jos nyt luot taas uuden profiilin, häviääkö ongelma taas hetkeksi? Silloin selkeästi vaikuttaisi, että jokin pesiytyisi jossain vaiheessa sinne aiheuttaen tuon?
Loin uuden testiprofiilin profile managerilla. Otan profiilin käyttöön linuxin terminaalista komennolla "firefox -no-remote -P testi". Jos ongelma olisi helppo toistaa, niin olisin jo kokeillut live-linuxilla boottaamista, mutta se ei tällä hetkellä ole kovin käytännöllistä. Tarvitsisin melkeinpä erillisen tietokoneen tämän ongelman selvittämistä varten.Millä tavalla loit uuden profiilin Firefoxiin? Loitko uuden profiilin Firefoxin profile managerilla vai poistitko/siirsit Firefoxin asetukset sisältävän hakemiston ja sitten loit uuden käynnistämällä selaimen? Jos loit uuden profiilin säilyttäen vanhat profiilit niin itse kokeilisin vielä poistaa/siirtää koko hakemiston ennen uuden luomista. Tai jopa luomalla uusi käyttäjä käyttöjärjestelmään...
Jos haluat oppia uutta ja käytännöllistä, niin virtualisointi (esim. Virtual Machine Manager) on yksi mahdollisuus, sitä kun voi hyödyntää monessa muussakin asiassa tulevaisuudessa...Jos ongelma olisi helppo toistaa, niin olisin jo kokeillut live-linuxilla boottaamista, mutta se ei tällä hetkellä ole kovin käytännöllistä. Tarvitsisin melkeinpä erillisen tietokoneen tämän ongelman selvittämistä varten.

Täällä asentui juuri ilman ongelmia.
Ja nyt soitteli mutsi että myös sillä selain jäätyy avatessa samalla lailla. Pakko olla joku isompi fuula nyt tuossa.111 päivitys tuli tännekkin ja nyt n. joka toinen FF käynnistys ei toimi. Selain aukeaa, mutta kaikki on täysin tyhjää, latauspallo vaan pyörii. Sitten pitää sammuttaa tehtävienhallinnasta tai "räpyttämällä" kaatunutta selainta jolloin ohjelma ei vastaa ja sen voi sulkea. Sen jälkeen FF käynnistyy normaalisti. Samoin käynnistyy normaalisti jos yksi FF on jo taustalla.
Perin vittumainen ongelma. Pitää olla kokoajan selain päällä jos ei halua tapella kaatuvan käynnistyksen kanssa.
Firefox kaatui äsken vajaan 10 min YouTube session jälkeen.Viimeisimmän version myötä (111.0) Firefox kaatuu toistuvasti YouTube videoita katsellessa.
Kaatuminen tapahtuu n. tunnin videosession jälkeen.
Tätä on ilmennyt nyt parina, kolmena päivänä peräkkäin ja useamman kerran per päivä.
Läppäriltä katselen (MacBook Pro 14", Ventura 13.2.1)
Vaan tekee mitä?Eipä täällä avaudu päivityksen jälkeen ollenkaan.
Vaalea/vaaleanharmaa ikkuna ilman tekstejä avautuu, ei muuta. Myöhemmin tulee ms-ilmoitus tämä ohjelma ei vastaa. Päivitin uudelleen manuaalisesti, ei auta. Joku extensio varmaan?Vaan tekee mitä?
Eli sama juttu mistä ollaan puhuttu pari viestiä aikaisemmin.Vaalea/vaaleanharmaa ikkuna ilman tekstejä avautuu, ei muuta. Myöhemmin tulee ms-ilmoitus tämä ohjelma ei vastaa. Päivitin uudelleen manuaalisesti, ei auta. Joku extensio varmaan?
![]()
Sitä varmaan. Mistä saa edellisen version?Eli sama juttu mistä ollaan puhuttu pari viestiä aikaisemmin.
Itse kokeilisin tuota uusinta versiota uudella profiililla ensin, tuntuu olevan yleisimpiä vikoja, että vanhassa profiilissa bitti vinossa tai jotain.Sitä varmaan. Mistä saa edellisen version?
Palautin järjestelmän 15.3 aikaan, nyt toimii taas. Jätän tämän päivityksen väliin.Itse kokeilisin tuota uusinta versiota uudella profiililla ensin, tuntuu olevan yleisimpiä vikoja, että vanhassa profiilissa bitti vinossa tai jotain.
Siellä on sitten paljon varoituksia, että profiilit saattaa hajota jne... jos asentaa vanhemman version, eli omalla vastuulla...
Warning: Firefox now includes downgrade protection to prevent corruption of user profile data. If you install an older version, you'll be prompted to create a new Firefox profile.Install an older version of Firefox | Firefox Help
Downgrading to a previous Firefox version doesn't solve most problems. This article links to older versions and provides some alternatives.support.mozilla.org
Ja tuolta löytyy kaikki vanhat versiot:
Se saattaa nyt jopa toimia palautuksen jälkeen.Palautin järjestelmän 15.3 aikaan, nyt toimii taas. Jätän tämän päivityksen väliin.
Valmistelen uutta profiilia, katsotaan toimisiko sillä.Se saattaa nyt jopa toimia palautuksen jälkeen.
Itsellä oli vanhan koneen gt330m näyttiksen ja Firefoxin rautakiihdytyksen kanssa ongelmia useasti päivitysten jälkeen.
Lähes aina auttoi kun asensin edellisen version takaisin ja totesin rautapurun ja 1080p60fps videot toimiviksi.
Jonka jälkeen päivitys sisään ja usein tämä jumppa sai rautapurun toimimaan uudessakin versiossa.
Juu vika on eri kuin sinulla ja sen sijaan että olisit asentanut vanhan version uuden päälle, oletkin vetänyt koko järjestelmän takaisin edelliseen tilaan.
MMutta eihän sitä koskaan tiedä missä se vika on, voihan se olla vaikka että se päivityspaketti on jotenkin korruptoitunut matkalla tai jotain. Tiedä vaikka se nyt toimisikin.
Ja jos nyt on muutenkin systeemi takaisin 15.3 tilassa, niin äkkiäkös sen palauttaa taas samaan tilaan.
Kuten aiemmin sanoin, aina kannattaa kokeilla uudella profiililla jos ongelmia päivityksien kanssa.No tulipahan kokeiltua. Uudella profiililla toimii. Ei auttanut vaikka deletoi vanhasta ne 3.1GB dataa ja evästeitä sivustoilta. Vanha toimii kun avaa sen about: profiles kautta.
Mutta kuten muillakin, joka toisella yrityksella toimii. Outoa jos joku asetus estää käynnistymisen vain joka toisella kerralla. Profiili on vuodesta 2009 asti ollut käytössä joten onhan siellä kaikenlaista...Kuten aiemmin sanoin, aina kannattaa kokeilla uudella profiililla jos ongelmia päivityksien kanssa.
Etenkin jos on säätänyt manuaalisesti ties mitä "about:config" sun muita asetuksia, niin jossain vaiheessa saattaa napsahtaa, ettei toimi enää uudessa versiossa, myöskin jotkut addonit aiheuttaa joskus ongelmia ennenkuin nekin päivittyy jne...
Jäipä mietityttämään firefoxin skriptiblokkerit. Itselläni on käytössä sekä umatrix, että noscript, eivätkö nuo kuitenkin aja molemmat käytännössä samaa asiaa, paitsi umatrix on hieman kattavampi kuin noscript. Kannattaisiko meikäläisen poistaa jompikumpi ja käyttää vain toista. Tarjoaako toinen jotain lisäetua, mitä toisessa ei ole. Samalla suositus firefoxin profiileista, profilemanageri on yksi iso asia miksi olen tähän selaimeen tykästynyt, käytännössä voit luoda vaikkapa jokaiselle sivustolle eri profiilin, jossa omat asetuksensa ja lisäosansa. Vanha juttuhan tämä toki on, mutta pakko suositella tätä kaikille.
ELi voin siis poistaa noscriptin, koska umatrix on huomattavasti monipuolisempi.uBlock Origin advanced mode on lähes sama kuin NoScript (estä domain tasolla asiat), uMatrix on ihan omaa luokkaansa edelleen, koska pystyy estämään paljon tarkemmin eri asioita per domain (cookie, media, script, XSS jne...).
Mielestäni aivan turhaa käyttää useampaa samaa asiaa tekevää lisäosaa.
Sitten nuo Containerit on mielestäni erittäin näppäriä myöskin erotella sivustoja toisistaan, etenkin Temporary Containers, että kaikki uudet osoitteet avataan väliaikaiseen containeriin ja tuhotaan käytön jälkeen.
Muistelisin joskus ublock originille olleen jonkinlaisen suomalaisia sivuja varten kustomoidun blokkilistan. Onko tuo vielä hengissä tai tarpeellinen nykyään, kattavatko mukana tulevat blokkilistat tämän tarpeen. muistaakseni noit aoli kahtakin erilaista.
Muistelisin joskus ublock originille olleen jonkinlaisen suomalaisia sivuja varten kustomoidun blokkilistan. Onko tuo vielä hengissä tai tarpeellinen nykyään, kattavatko mukana tulevat blokkilistat tämän tarpeen. muistaakseni noit aoli kahtakin erilaista.
Nämä on ikäviä juttuja, mutta toivottavasti löytyisi jatkaja tuolle lisäosalle, sen verta kätevä kyllä ollut mielestäni.Sivuhuomiona, tämän plugarin tulevaisuus on vähän hämärän peitossa, kehittäjä on ilmeisesti heittänyt lusikan nurkkaan.
Hmm, jotenkin tulee viestistä sellaiset fiilikset, että olisi malwaren tai muun pöpön tekosia. Googlellakaan ei äkkiseltään löytynyt mitään noilla saatesanoilla tai englanniksi käännettynä. Jotenkin tönkköä kieltä ja erityisesti tuo "Firefox korjaa tilanteen" särähtää korvaan ja kolme pistettä linkin perässä ei vaikuta ammattimaiselta. Mitä tuon lisätietoja-linkin takana on?Onko tämä joku vitsi Mozillalta? ainakin pari päivitystä tullunna ja silti herjaa edelleen tätä ilmoitusta JOS yksityinen selaus tila on käytössä.
![]()
Todellakin haiskahtaa. Ei tuollaista "- - kunnes Firefox korjaa - -" -ilmaisua varmastikaan tuollaisessa asiayhteydessä käytettäisi, vaan vähintäänkin "Mozilla". Eikä tuolla tavalla tyyliteltyjä punabannerivirheilmoituksia muutenkaan kyseessä olevassa selaimessa ole käytössä.Hmm, jotenkin tulee viestistä sellaiset fiilikset, että olisi malwaren tai muun pöpön tekosia. Googlellakaan ei äkkiseltään löytynyt mitään noilla saatesanoilla tai englanniksi käännettynä. Jotenkin tönkköä kieltä ja erityisesti tuo "Firefox korjaa tilanteen" särähtää korvaan ja kolme pistettä linkin perässä ei vaikuta ammattimaiselta. Mitä tuon lisätietoja-linkin takana on?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.