Kynästä kirjoitin jo aikaisemmin, aivan toivoton ilman kuoria.
Jep, on kyllä outo ratkaisu, että se on vaan magneetilla tuolla takana kiinni. S24 Ultra- tyyppinen ratkaisu voisi olla parempi. Toki kuorien kanssa ei haittaa, mutta nytkin kotona ilman kuoria kynä on jossain pöydällä jemmassa, koska eihän sitä voi takaosan ja jonku kappaleen välissä pitää.
Ei mitään järkeä raapia piloille varsinkaan kun vapaasti omassakin käytössä.
Mutta ei, en kyllä heittäisi repun läppäritaskuun läppärin kanssa ilman kuoria.
Juu näin päätin minäkin ja junamatka menee ilman tablettia. Tilasin Amazon.de:sta Infilandin kuoren, joka vaikuttaa kuvien ja Youtuben perusteella hyvältä. Lisäksi Samsungin kauppaan on noita rewardseja sen verran, että Outdoor Cover maksaisi BF-tarjouksesta ilmasilla toimituskuluilla 23€ eli todennäköisesti tilaan vielä senkin. Juurikaan tuota enempää en viitsikään maksaa, mutta tuo vaikuttaa myös kuvien ja Youtuben perusteella erittäin hyvältä.
Suojakuoressa pitää olla portaaton kulman säätämisen mahdollisuus. Samsungin omat kiekurat noilla viritelmillään on kyllä sellaisia, etten maksaisi ikäpäivänä 50€, tai jopa yli 100€.
En ole koskaan kokenut tarpeelliseksi käyttää tabletissa suojakalvoa. Siksi, koska se on aina suojakuoressa läppä kiinni kun sitä kuljetetaan, ja kun sitä käytetään niin sitä ei naarmuteta.
Täysin samat mietteet minullakin. Entinen Xiaomi Mi Pad 4 Plus on ollut myös pelkällä 10-20€ läppäkuorella varustettu. Se on lennellyt ympäri lattioita, eikä näytössä ole näkynyt yhtään mitään, ellei valoa vasten väkisin etsi. Monesti on ollut läppä takana ja tabletti jossain sohvatyynyjen välissä, eikä mitään kummempaa ole tapahtunut. Näyttösuojat voi heikentää vähän kosketuksia ja tässä kynäkin kallistaa kalvottomaan toimintaan.
Olihan tuokin laatutabletti aikoinaan ja kohtelu oli alussa paljon varovaisempaa. Voisin olettaa, että tätä 500€:n kampettakin pidetään ainaki pari ekaa vuotta kuin kukkaa kämmenellä.
Lisäksi kalvot ja lasit tapaavat olla noin 10€:n tienoilla. Vaikka laseja/kalvoja on tullut asennettua vähintään kymmeniä niin aina siinä on se huonon tuurin mahdollisuus, että asennus menee pieleen ja yleensä toinen yritys on vaan ensimmäistä huonompi. Siispä tämän osalta pitää säästää ja välttää noita kalvoja, jotka joutuisi aina tilaamaan pienellä arpapelillä. Oikeastaan sen takia tilauspaikka on ollutkin AliExpress, kun ei noista Amazonin laseista/kalvoistakaan tiedä mitä saa. Eihän siinä tietystikään korkealta putoa jos jotain AE:n 2€ kalvoa kokeilee.