Latasin jo kauan sitten muistaakseni silloin ilmaisen AdBlocker by F-Secure -sovelluksen. Se on laitteita uusiessa siirtynyt nykyiselle iPhonelle ja iPadille. Se blokkaa todella tehokkaasti Safarin mainokset, vaikka onkin vanha sovellus. Nykyään F-Secure Totaliin (ja ehkä Mobile Securityyn, en tarkistanut) kuuluu adblocker, mutta se tietenkin maksaa, enkä osaa sanoa, onko se toiminnoiltaan samanlainen. Muitakin adblockereita näyttää App Storessa olevan, mutta niistä ei minulla ole mitään tietoa.No joo näköjään ainakin Samsung on ihan hyvin kunnostautunut noiden päivitysten kanssa. Ollut iät ajat vähän Android puhelimien ongelmana, että tuki tuolta osin loppuu aika äkkiä. Applella pääsääntöisesti tulee 7 vuotta iOS päivityksiä. Aikanaan oli parikin eri Samsungin Android puhelinta joista molemmista jäi vähän paha maku, mutta ehkä tuota voisi jopa harkita uudestaan.
Nykyisellään iPhone ja myös iPad. Tietyt applemaisuudet kuitenkin välillä hieman ärsyttää, esim. et saa selaimeen mainostenestoa ja kuvien nimet on automaattisesti siinä tietyssä muodossa, yms. ihmeen rajoituksia. Tämän takia hiukan himottaisi siirtyä jossain välissä takaisin Android leiriin.
Suuri osa puhelimista on aika järkyttäviä möhkäleitä nykyään, mutta esim. Samsungin S24 ja S25 näyttää olevan suhteellisen kompakteja.
Minuakin ärsyttää puhelinten koon ja painon kohoaminen. Ensimmäinen iPhoneni 5S painoi 112 g. iPhone 13 Pro:n kohdalla painoa sitten oli kotelon ja panssarilasin kanssa jo 250 g. Ostin rinnalle iPhone 13 Minin ja ajattelin sitä kuorineen ja panssarilaseineen noin 160 grammaisena käyttää etenkin liikunnoissa. Kuitenkin kävi niin, etten käytännössä 13 Pro:ta käyttänyt kuin satunnaisesti johonkin kuvaukseen ja myin sen pois.
Pienelle ja kevyelle 13 Minille ei valitettavasti ole tulossa seuraajaa. Nyt toimin niin, että käytän Miniä niin kauan kuin se on turvallista, ja akun vaihdan tarvittaessa.
Mielikuvat myy ja mikäs siinä.