Ihan pakolliset: Automaattinen ilmastointi, adaptiivinen vakkari, peruutus tutkat/kamera.
Adaptiivista vakkaria kun kerran pääsee käyttämään, niin paluu perusvakkariin ei kyllä kiinnosta yhtään. Yllättäen tuo jalan heilautuksella aukeava sähkökontti on ollut kanssa ihan perkeleen mieluinen itselle. Melkein senkin voisi lisätä, pakko olla listalle. Itsellä kun tulee töidenkin takia raahattua tavaraa autoon ja autosta jonkun verran, niin ai että miten mukavaa on, kun ei tarvi aina olla kantamuksia laskemassa maahan, että saa kontin auki.
Matriisivalot olisi varmaan kanssa must, jos ajaisi enemmän pimeällä/valaisemattomilla teillä. Itsellä ehkä noin 5-10 kertaa vuodessa tulee tommonen tilanne, niin en alkanut hyvää kohdalle osunutta Volvo yksilöä sen puutteen takia hylkimään. Kyllä tuo on off tyyppinen ajovalo automatiikkakin ihan ok tuossa toimii.
Pilot assist, eli "auto pilot" on yllättäen itsellä kovassa käytössä ollut myös. Varsinkin isommalla maantiellä/motarilla toimii ihan hemmetin hyvin ja voi huomattavasti rennommin näppäillä näyttöäkin ajon aikana. Mutkasemmalla tiellä en kyllä käytä.
Ratin lämmitin kanssa kiva, kun nyt semmonenkin on.