Joka merkillä nuo halvimman pään kuluttajakoneet on pääsääntöisesti ämpärimuovi-roskaa, joiden ei kannata olettaa kestävän juuri takuuaikaa pidempään. Aivan merkkiin katsomatta. Poikkeuksena sääntöön Acer, jonka koko mallisto on täyttä roskaa, ei ainoastaan markan tuotteet.
Yrityskäyttöön suunnitelluissa malleissa on myös hieman varianssia, esim. Dellin halvempi pää, HP:n ProBookit ja Lenovon ThinkPad E- ja L -sarjalaiset ovat kehnompia (joskin selvästi parempia, kuin kuluttajamallit) mutta esim. EliteBookit ja ThinkPad X- ja T -sarja ovat aivan loistavia. Näissä yleensä speksien vanhentuminen aiheuttaa vaihdon tarpeen vuosien päästä hankinnasta, ei niinkään raudan hajoaminen.
Yritysläppäreihin myös on kuluttajakoneisiin verrattuna huomattavasti paremmin varaosia saatavilla, jos jotain hajoaa. Toki nykypäivänä kone kuin kone, kun emolevylle on integroitu käytännössä kaikki (no, PC-koneissa taitaa SSD:n pystyä vaihtamaan vielä aika hyvin) niin jos sieltä jotain porsii takuun ulkopuolella, on kone entinen. Todella harvoin identtistä emoa saa esim. käytettynä sopuhinnalla. Kuitenkin esim. näyttöpaneelit, näppikset jne. on paremmin korvattavissa yritysmalleissa.
Kannattaa miettiä koneen hinta jyvitettynä käyttövuosille. Jos 500€ markettimikron voi olettaa kestävän 2 vuotta, ja 1500€ yrityskoneen 6 vuotta, niin hinta per vuosi toki on sama, mutta jälkimmäisen käytettävyys ja ominaisuudet ovat aivan toiselta planeetalta
Edit: Varoitus vielä käytetyistä yritysläppäreistä - Jotkin tahot myyvät sumeilematta jotain spekseiltään jo aivan antiikkisia kuravehkeitä (7. sukupolven tai vanhempi Intel Core -suoritin), joista tulisi pysyä todella kaukana. 8. sukupolven Intel Coreista alkaen ovat edelleen käyttökelpoisia vehkeitä, toki jos ostaa vähintään 10. sukupolven Intel Core - tai Ryzen 4000 -sarjasta ylöspäin olevan yritysläppärin, niin yleensä noilla on käyttövuosia vielä runsaasti edessä.
Tässä pari varoittavaa esimerkkiä, joita ei kenenkään pitäisi haksahtaa ostamaan:
Tämä ja muu käytetty kannettava yritystietokone edullisesti Cimos Oy:ltä (esim. Dell Latitude / Precision ja Lenovo ThinkPad).
cimos.fi
Lifebook mallistoa kotiin tai opiskeluun! 6. sukupolven i7-prosessorilla työskentely on ripeää ja Full HD näyttö tarjoaa erinomaiset katselukulmat ja värintoiston.
taitonetti.fi