Microsoft antoi esimakua Windows 11:n tulevista parannuksista käytännössä

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
25 114
WinUI 3 -alustan parannuksista on vain valmistajan lupauksia, mutta Low Latency Profilea pääsi testaamaan jo ulkopuolinenkin taho.
microsoft-windows-k2-low-latency-profile-20260513.jpg

Microsoft on pitänyt alkuvuonna kovaa ääntä aikeistaan parantaa Windows 11 -käyttöjärjestelmää selvästi nykyistä paremmaksi. Raporttien mukaan projekti on nimetty Windows K2:ksi.

Osa Windows K2 -projektin päivityksistä keskittyy käyttöjärjestelmän suorituskyvyn parantamiseen ja osa sitä on WinUI 3 -alustaan tehdyt parannukset. Microsoftin mukaan alustaan tehdyt parannukset esimerkiksi vähentävät allokointeja 41 %, ohimeneviä allokointeja 63 % ja funktiokutsuja 45 % File Explorer -tiedostoselainta käynnistäessä. Myös itse WinUI:n koodin pyörittämiseen mennyt aika vähenee 25 %. Yhtiön mukaan päivitykset ovat tulossa Windowsin Development-haaraan lähitulevaisuudessa.

Toinen tapa parantaa suorituskykyä selvästi on uusi Low Latency Profile -tila, joka nostaa prosessorin kellotaajuuden täysille 1-3 sekunniksi sovellusten käynnistämisen yhteydessä. Kärkkäimmät kritisoijat ehtivät haukkua ominaisuuden oitis laiskaksi huijaukseksi, mikä provosoi varajohtajiin lukeutuvan Scott Hanselmanin huomauttamaan kritisoijille mm. macOS:n ja Linuxin toimivan samoin.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://x.com/WindowsCentral/status/2052787412040904924


Windows Central on päässyt jo testaamaan Low Latency Profile -tilaa ja julkaissut siitä X:ssä lyhyen vertailuvideon. Erot käynnistysnopeudessa ovat paikoin erittäinkin huomattavia. Sivuston saamien raporttien mukaan LLP voi lyhentää esimerkiksi Edgen ja Outlookin käynnistymistä jopa 40 % ja Käynnistä-valikon ja kontekstivaliokoiden toimintaa parhaimmillaan peräti 70 %.

Lähteet: Windows Central (1), (2)
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
307 072
Viestejä
5 203 345
Jäsenet
83 008
Uusin jäsen
Sniper77

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom