• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Merenalaisten sähkö -ja tietoliikennekaapeleiden vauriot Itämerellä

Vaikka Kiina onkin hyvää pataa Venäjän kanssa, Kiinan hallitusta voi oikeasti ottaa päähän se, että heidän kansalaisensa tekee rikoksia vieraan vallan (Venäjän) yllytyksestä/maksamana. Kokevat sen epälojaaliudeksi, ja haluvat rankaissta tästä ankarasti. Haluavat antaa signalointia, että rikoksia tehdään vain oman hallituksen määräyksestä, ei kenenkään muiden.
No nyt kyl kiinakuiskaajan jutut menee ristiriitaan sen kanssa, että tänään kiina-sotilaat marssi Venäjän voitonmarsseissa. Putin jopa halas ainaki yhtä kiinalaista, arvonimeltään jotain. Älä pliis jauha jotain ilman läheitä.
 
Estlink 1 on pois käytöstä. Tällä kerralla saattaa tosin olla kyse kaapelisabotaasin sijaan muuntamovauriosta Espoossa.

Suomen ja Viron välinen sähköyhteys on katkennut – kaapelivika

Estlink 1 -yhteyden sähkönsiirto katkesi maanantaiaamuna.

Suomen ja Viron välillä kulkevassa vedenalaisessa energiakaapeli Estlink1:ssa ei kulje tällä hetkellä sähköä. Asiasta kertovat kaapeliyhteyden omistajat virolainen Elering ja Suomen kantaverkkoyhtiö Fingrid tiedotteissaan.

Sähkönsiirto kaapelissa katkesi varhain maanantaina aamulla vian vuoksi. Vika vaikuttaa olevan Suomen puolella Espoossa sijaitsevassa muuntoasemassa, kertoo virolainen Elering. Suomen Fingrid ei kerro muuta kuin että vikaa selvitetään.

Estlink1:n kapasiteetti on 350 megawattia. Yhteys otettiin käyttöön vuonna 2007. Viime viikolla maanantaista perjantaihin Estlink1 oli myös suljettuna, mutta silloin katkos johtui suunnitellusta vuosihuollosta.

Suomen ja Viron välillä kulkee myös toinen sähkönsiirtokaapeli, Estlink2. Sen kapasiteetti on 650 megawattia ja yhteys toimi maanantainaamuna moitteetta. Estlink2 -sähkönsiirtoyhteys oli poissa käytöstä joulupäivästä 2024 melkein juhannukseen 2025 saakka. Se vaurioitui, kun öljytankkeri Eagle S raahasi ankkuriaan Suomenlahden pohjassa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
285 592
Viestejä
4 901 447
Jäsenet
79 022
Uusin jäsen
viikku

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom