Syy miksi sillä vanhemmalla kortilla aikanaan sai bonukset ja sittemmin ei enään saanut, johtuu siitä, että s ryhmän kassapäätteet eivät aikaan tunnistaneet curve commercial korttia yrityskortiksi. Sittemmin, kassapäätteet on päivitetty ja sen jälkeen curve commercial kortilla ei oo saannu bonuksia. Jokin ero aikajanalla tässä ilmeisesti fyysisen curven ja google wallet curven kesken. Itseasiassa kassapääte on menny kokonaan jumiin kun s bonuskortin höylää ensin ja yritti maksua wallet curvella.Kyllä, uusi kortti on monivärinen. Ja kyllä, juuri tänään luin bonuskortin S-Mobiilista S-Marketissa ja sen jälkeen maksoin Google Walletiin liitetyllä Curvella joka veloitti Morrowia.
Tämä on kolmas fyysinen kortti Curvelta, olen asioinut Curven kanssa yksityishenkilönä, yhdessäkään kortissa ei ole lukenut mitään yrityskäyttöön viittaavaa. Toinen kortti vain lakkasi toimimasta puhelimen kautta ja myöhemmin uudemmat maksupäätteet eivät huolineet myöskään fyysistä korttia.
En ymmärrä miksi työnantajat ilmoittaisivat Curvelle kenenkään tietoja jos sattuu muutoksia.
Sittemmin ovat uudelleen päivittäneet S maksupäätteitä eikä pääte mene jumiin.
Olenkin varsin varma että sulla on aiemmin ollut kortti missä on lukenut takapuolella commercial (sitä ei huomaa helpolla ja sovelluksessa sitä ei lue missään) ja nyt on kortti (=private) missä ei lue.
En usko että on työnantajalta mennyt mitään tietoja curvelle, mutta curve on voinut kortin käytön pohjalta vaihtaa tilin yksityistiliksi. Siitä oli jossain kortin ehdoissakin maininta.
Ehdottomasti kannattaa kivijalkaliikkeissä käyttää curvea google walletin kautta (ei siis fyysistä curve korttia) jos on morrow underlying korttina.
Olen tosiaan tätä asiaa selvitellyt jonkin verran...
Viimeksi muokattu: