- Liittynyt
- 10.10.2021
- Viestejä
- 2 156
Ja etenkin se positiivinen luottorekisteri laskee kyllä kaiken velaksi. Itse sai lopetella urakalla mm. Resursin luottotilejä, joilla ei ollut velkaa. Nuohan ei siis mene kiinni, vaikka kaiken maksaa pois.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuli laitettua vähän epäselvästi.. Tämä Koski siis asuntolainan hakemista missä katsotaan muut lainat.Onko noin? parempi puolisko juurikin haki stocman mastercardia ja hylky tuli. Perusteena positiivinen luottorekisteri. ehka tonni oli luottoa kaytettyna muilla (Nordean korttia ei siis ole) korteilla yhteensa. Ehka laskevat noin nordean omien korttien osalta?
No juu, toisaalta on erikoista että aiemmat kortit ja niiden isohkot limitit antavat aihetta huoleen myös silloin kun limittejä ei ole juurikaan käytetty. Eikö tuo nyt puhu sen puolesta että pelkoa tilanteen karkaamisesta ei ole koska limitti ei ole johtanut korttien yliaktiiviseen holtittomaan käyttöön.Tuli laitettua vähän epäselvästi.. Tämä Koski siis asuntolainan hakemista missä katsotaan muut lainat.
Kun haet uutta luottokorttia kortin myöntäjät ovat varovaisia jos on useampi kortti jo valmiiksi. Pelkäävät tilannetta missä ylivelkaantuu liikaa. Kortit kun ovat vakuudettomia luottoja, asuntolainoissa on aina kohtuullisen hyvät vakuudet takana.
Rekisteri ei laske mitään, vaan siellä on tiedot luotoista. Luottorajat ja käytetty määrä on eritelty. Luotonmyöntäjät tulkitsevat sitä omien käytäntöjensä mukaan.Ja etenkin se positiivinen luottorekisteri laskee kyllä kaiken velaksi. Itse sai lopetella urakalla mm. Resursin luottotilejä, joilla ei ollut velkaa. Nuohan ei siis mene kiinni, vaikka kaiken maksaa pois.
Finanssivalvonta edellyttää, että rahoittajat myöntävät lainaa vastuullisesti. Tämä on osin tulkintakysymys, mutta etenkin nyt, kun positiivinen luottotietorekisteri on tarkastettava lainaa myönnettäessä, niin ovat varmaan alkuvaiheessa normaalia varovaisempia. Limiitti kuitenkin tarkoittaa sitä, että henkilölle on myönnetty sen verran lainaa, jonka hän voi "nostaa" milloin vain.No juu, toisaalta on erikoista että aiemmat kortit ja niiden isohkot limitit antavat aihetta huoleen myös silloin kun limittejä ei ole juurikaan käytetty. Eikö tuo nyt puhu sen puolesta että pelkoa tilanteen karkaamisesta ei ole koska limitti ei ole johtanut korttien yliaktiiviseen holtittomaan käyttöön.