Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei joudu sitä OP:n tiedoilla tehtyä katkaisemaan erikseen. Jos ostat omalla rahalla sen vuosijäsenyyden siitä sovelluksesta niin sitten tietenkin asia erikseen.Hei, vielä kysymys OP:n platinaan sidotusta Prioriyy Passista. Kun vuoden lopussa (mahdollisesti) loppuu plainakortin käyttö niin joutuuko tuollaisen Priority Pass -sopparin tms vielä erikseen katkaisemaan ettei ala kulut juosta?
Silloin kun alun perin S-Visan sai liitettyä Google Pay:hin, testasin asiaa eikä maksutapaetua tullut. Sen perusteella olen siinä käsityksessä, että maksutapaedun saa edelleenkin vain varsinaista muovikorttia maksupäätteeseen näyttämällä. Kehitys toki kehittyy, joten kuulen mielelläni olevani väärässä, jos jollain on ajantasaisempaa tietoa asiasta.Maksoin S marketissa google walletilla. Aktiivisena maksukorttina google walletissa oli S VISA Credit.
Saako tuosta maksutapaetua? 0,5% pitäisi S kortissa olla mutta onko google wallet tuossa välissä ongelmallinen?
Minusta Google Pay nykyään antaa maksutapaedun. Alussa ei vielä toiminut.Silloin kun alun perin S-Visan sai liitettyä Google Pay:hin, testasin asiaa eikä maksutapaetua tullut. Sen perusteella olen siinä käsityksessä, että maksutapaedun saa edelleenkin vain varsinaista muovikorttia maksupäätteeseen näyttämällä. Kehitys toki kehittyy, joten kuulen mielelläni olevani väärässä, jos jollain on ajantasaisempaa tietoa asiasta.
Saa, mutta ei kaikista toimipaikoista.Minusta Google Pay nykyään antaa maksutapaedun. Alussa ei vielä toiminut.
Mistä tiedät?Ei saa maksutapaetua.
Ota käyttöön S-mobiilissa Google Pay ja maksa ostoksesi kätevästi puhelimellasi. Kun kirjaat Bonuksen ensin S-mobiililla, kerrytät S-ryhmän ostoksista Bonusta ja maksutapaetua. Google Pay on helppo, nopea ja turvallinen tapa maksaa ostokset, sillä sen avulla voit käyttää kätevää lähimaksua samoin kuin korttiostoissa.
S kortin osalta itselläni on nyt sama käsitys (=tieto). Se on aika jännä miten erilaistakin totuutta jaetaan tietonaKetjua luettu jostain sivun 50 tienoilta tänne asti ja täytyy kyllä todeta, että tämä "luottokorttilaiffi" sopii itselleni kuin nenä päähän, kun tykkään sniiduilla ja repiä kaikesta kaiken ilmaisen irti, minkä vain ikinä voi saada. Tässä ketjussa tähän kaikkeen onkin ollut mukavasti vinkkejä tarjolla, kiitos vain kaikille keskustelijoille! Vielä kun olisi herännyt tähän aiemmin, niin olisi saanut nauttia muun muassa vanhasta OmaPostista.
Itse laitoin ensimmäisen kerran Morrowille hakemusta viime kuun loppupuolella, kun olin vielä määräaikaisessa työsuhteessa (bruttotulot 2700, velkoja n. 9500 + vuosien takainen norskin kortti 1000 luottorajalla), ja hylkyhän sieltä ymmärrettävästi tuli vakityön puuttuessa.
Tästä kului reilu viikko, eli nyt toukokuun alussa aloitin vakityössä (brutto nousi vajaaseen 3100:aan) ja kokeilin onneani uudestaan peläten, että tässä ketjussa useamman kohtaama hylky sieltä napsuu.
Yllätyksekseni hakemus meni läpi ja luottorajaksi tuli mielestäni aika tymäkkä 6100 (hieman huvitti tuo satanen kaupan päälle tuossa). Viimeisintä palkkalaskelmaa en kuitenkaan lähtenyt lataamaan liitteeksi, koska se oli vielä tuon määräaikaisen työsuhteen ajalta ja ajattelin, että sen kun ihminen sieltä bongaa, niin hylky tulee uudestaan. Soittelin asiakaspalveluun, että mitäs tuon liitteen kanssa tehdään, ja sieltä neuvoivat laittamaan palkkalaskelman sijaan työsopimuksen liitteeksi. Näinhän sitä sitten tehtiin, ja tästä kului noin pari tuntia, kun hakemus hyväksyttiin lopullisesti.
Nyt on siis Morrowin kortti tulossa ja viime kuussa laitettu Curve on kovassa käytössä. Otin Curveen uuden asiakkaan etuna Curve Pay Pron ilmaisen kuukauden, että pääsen siirtämään rajattomalla GBIT:llä tässä odotteluaikana tehdyt ostokset myöhemmin Morrowin kortille. IF:n vakuutus- ja Dna:n netti+laitelaskut muutin niin, että pääsen maksamaan ne Mobilepaylla. Puhelinliittymät on Moilta, jonka laskut voi maksaa luottokortilla. Tästäpä se pisteiden keräys alkaa!
Tuon Google Walletin + S-kaupan osalta voin todeta, että olen itse maksanut debit-kortilla jo pidempään tuolla kombolla, ja maksutapaetua on tullut, joten eiköhän sitä tule luottokortillakin. Toki olen säntillisesti kerännyt myös nuo S-bonukset talteen ennen maksua.
Lapsen S korttiin tarvitaan lapselle passi ja pitäisi käydä myös konttorilla. Ei ok.S kortin osalta itselläni on nyt sama käsitys (=tieto). Se on aika jännä miten erilaistakin totuutta jaetaan tietona
Korjasin aiempaa vastaustani.Mistä tiedät?
Kaikista S toimipaikoista saa(?)Saa, mutta ei kaikista toimipaikoista.
Miksi et tilaa itse Debit-korttia S-pankista jonka liität omaan uuteen tiliin? Tilille rahaa tarpeen mukaan, rajat kuntoon ja kortti joko fyysisesti tai puhelimeen käyttöön.Lapsen S korttiin tarvitaan lapselle passi ja pitäisi käydä myös konttorilla. Ei ok.
Onko teillä millaisia kokemuksia Revolut
"Kids" maksukoertista? Yhden Kids kortin saa tilattua maksuttoman plänin alla. Eikä tartte passia eikä käydä missään.
Vaikkapa siksi, että se on kielletty:Miksi et tilaa itse Debit-korttia S-pankista jonka liität omaan uuteen tiliin? Tilille rahaa tarpeen mukaan, rajat kuntoon ja kortti joko fyysisesti tai puhelimeen käyttöön.
Korttisi ja sen tunnusluku ovat henkilökohtaisia, eikä niitä saa antaa kenenkään toisen käyttöön – edes perheenjäsenelle.
Ei saa toistaiseksi hotellit, ravintolat ja kahvilat.Kaikista S toimipaikoista saa(?)
Ei sinun tarvitse antaa kortin tunnuslukua ym kenellekään. Teet kuten edellä sanottiin ja asennat vain kortin puhelimen maksusovellukseen.Vaikkapa siksi, että se on kielletty:
Ei muuta edellä olevaa mitenkään. Korttia maksuvälineenä ei saa luovuttaa toiselle henkilölle ja puhelimessa oleva virtuaalikortti rinnastuu fyysiseen korttiin. Nimetyt rinnakkaiskortit, joissa kortin todellinen käyttäjä on pankin tiedossa, on sitten asia erikseenEi sinun tarvitse antaa kortin tunnuslukua ym kenellekään. Teet kuten edellä sanottiin ja asennat vain kortin puhelimen maksusovellukseen.
Ei varmaan kannata jatkaa. Syyttomia me ollaan tahan tilanteeseen.Ei sinun tarvitse
Tässä mielestäni annettiin melko hyvä keino antaa lapselle helposti kortti käyttöön. Saattaisin tehdä itsekin niin, jos lapset olisivat sen ikäisiä. Joskus yön pimeinä aikoina, kun naapuri ei ole näkemässä, saatan kävellä punaisia päin suojatiellä, jos autoja ei tule. Silti olen saanut nukuttua ihan hyvin, eikä asia ole jäänyt askarruttamaan.Ei muuta edellä olevaa mitenkään. Korttia maksuvälineenä ei saa luovuttaa toiselle henkilölle ja puhelimessa oleva virtuaalikortti rinnastuu fyysiseen korttiin. Nimetyt rinnakkaiskortit, joissa kortin todellinen käyttäjä on pankin tiedossa, on sitten asia erikseen
Tässä mielestäni annettiin melko hyvä keino antaa lapselle helposti kortti käyttöön. Saattaisin tehdä itsekin niin, jos lapset olisivat sen ikäisiä. Joskus yön pimeinä aikoina, kun naapuri ei ole näkemässä, saatan kävellä punaisia päin suojatiellä, jos autoja ei tule. Silti olen saanut nukuttua ihan hyvin, eikä asia ole jäänyt askarruttamaan.
Mutta saako pelkällä fyysisellä S kortillakaan noista?Ei saa toistaiseksi hotellit, ravintolat ja kahvilat.
Koska minulla on debit/Credit kortti ja sen lisäksi vielä erillinen Credit only kortti. En ehkä saa kolmatta korttia enkä ehkä haluakkaan. Ensisijaisesti haluan lapselle turvallisuuden osalta räätälöitävän kortin minkä kanssa voi käyttää omaa rahaansa.Miksi et tilaa itse Debit-korttia S-pankista jonka liität omaan uuteen tiliin? Tilille rahaa tarpeen mukaan, rajat kuntoon ja kortti joko fyysisesti tai puhelimeen käyttöön.
Itselläni on omissa korteissani omaa käyttöä vastaavat turvarajat, niin summien osalta kuin myös maantieteellisesti. Ne ei usein ole tarkoituksenmukaiset lapsen käytössä.Jep juuri näin. Meillä on esikoisella taas niin päin, että varuille on fyysinen oma korttini ja taas ite käytän mobiili/walletin kautta omaa korttia. Joo ei ole virallisesti ok, mutta oikein toimiva hätävara.
Niin, kytket lapsen hallussa olevan kortin erilliseen tiliin ja määrittelet lapsen rajat tarpeen mukaan. Tai sitten vaihdat vaan pankkia. Nordeassa on lapselle kaikki ilmaista eikä tarvitse konttorissa majailla. OP:lla sama juttu.Mutta saako pelkällä fyysisellä S kortillakaan noista?
Koska minulla on debit/Credit kortti ja sen lisäksi vielä erillinen Credit only kortti. En ehkä saa kolmatta korttia enkä ehkä haluakkaan. Ensisijaisesti haluan lapselle turvallisuuden osalta räätälöitävän kortin minkä kanssa voi käyttää omaa rahaansa.
Älypuhelinta ei ole tarkoitus vielä kuitenkaan hankkia. Revolut nähdäkseni toimisi oikein hyvin tuossa tarkoituksessa
Voi olla samalla tilillä, mutta laittaa korttiin rajat.Niin, kytket lapsen hallussa olevan kortin erilliseen tiliin ja määrittelet lapsen rajat tarpeen mukaan.
Tietenkin saa, ja myös S mobiililla puhelimella.Mutta saako pelkällä fyysisellä S kortillakaan noista?
Revolut Kids kortti tuntuu parhaimmalle valinnalle. Kortissa vain lapsen etunimi. Erikseen voi kieltää sen lisäksi lähimaksamisen, autonaattinostot, verkko ostot ja asettaa kuukausikohtaisen käyttörajan. Puhumattakaan siitä että reaaliaikaisesti näkee kortin käytön ja pystyy kortin jäädyttämään välittömästi ja myös avata. Sopii siten hyvin lapsen käyttöön 6v alkaen ja joustaa ominaisuuksien osalta iän karttuessa tarpeiden mukaan.Niin, kytket lapsen hallussa olevan kortin erilliseen tiliin ja määrittelet lapsen rajat tarpeen mukaan. Tai sitten vaihdat vaan pankkia. Nordeassa on lapselle kaikki ilmaista eikä tarvitse konttorissa majailla. OP:lla sama juttu.
Lapsen voi laittaa tilin toiseksi omistajaksi myös S-pankissa.
OP BasicRevolut Kids kortti tuntuu parhaimmalle valinnalle. Kortissa vain lapsen etunimi. Erikseen voi kieltää sen lisäksi lähimaksamisen, autonaattinostot, verkko ostot ja asettaa kuukausikohtaisen käyttörajan. Puhumattakaan siitä että reaaliaikaisesti näkee kortin käytön ja pystyy kortin jäädyttämään välittömästi ja myös avata. Sopii siten hyvin lapsen käyttöön 6v alkaen ja joustaa ominaisuuksien osalta iän karttuessa tarpeiden mukaan.
Kivijalkalkapankkien lapsille suunnatut kortit eivät ehkä tarjoa samoja ominaisuuksia? Onko jokin kortti missä olisi edellä mainituista edes osa.
En usko että pystyy kieltämään erikseen automaattinostoja, jäädyttämään ja avaamaan korttia miten haluaa, realiaikaista tapahtumaseurantaa (ilmoitus vanhemman puhelimeen). Lisäksi OP basic kortissa on korttinumerot ja kaikki muutkin tiedot kuten tavallisessakin kortissa on.OP Basic
Yllämainituista ainakin automaattinostojen kieltäminen onnistuu OP:n korteilla laittamalla käteisnostorajaksi 0 euroa. Maksupäätteellä ja verkossa tehtäville maksuille on omat rajansa. Jos kaikki vetää nollaan, ollaan kai aika lähellä sitä, että kortti on käytännössä kiinni?En usko että pystyy kieltämään erikseen automaattinostoja, jäädyttämään ja avaamaan korttia miten haluaa, realiaikaista tapahtumaseurantaa (ilmoitus vanhemman puhelimeen). Lisäksi OP basic kortissa on korttinumerot ja kaikki muutkin tiedot kuten tavallisessakin kortissa on.
Toki totta noinkin.Yllämainituista ainakin automaattinostojen kieltäminen onnistuu OP:n korteilla laittamalla käteisnostorajaksi 0 euroa. Maksupäätteellä ja verkossa tehtäville maksuille on omat rajansa. Jos kaikki vetää nollaan, ollaan kai aika lähellä sitä, että kortti on käytännössä kiinni?
Lisäksi merkittävä lisäkustannus OP:n basic kortissa on lapsen 5v voimassa oleva passi.Yllämainituista ainakin automaattinostojen kieltäminen onnistuu OP:n korteilla laittamalla käteisnostorajaksi 0 euroa. Maksupäätteellä ja verkossa tehtäville maksuille on omat rajansa. Jos kaikki vetää nollaan, ollaan kai aika lähellä sitä, että kortti on käytännössä kiinni?