Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hitaasti iselläkin homma lähti käyntiin. Rakentaminen oli uusi elementti. Aloittelin pelaamisen aikoinanin Doom/Duke nukem/Quake akselilla, niissä ei paljoa rakenneltu.Ei kai ole vastaava, mutta minä pelaan poikieni kanssa joskus Team Fortress 2:sta netissä.Toimii hienosti Linuxista.
Juu taitaa olla monille liian vanha peli, minä kuitenkin tykkään ja se on pelkästään hyvä asia että se pyörii erinomaisesti vähän vanhemmillakin ja surkeammillakin koneilla, kuten lapsieni ikivanhoilla läppäreillä.
Fortniteä joskus kokeilin (Windowsissa) mutta ei avautunut yhtään, en koukuttunut.
Grafiikka-ajureissa on monta tasoa alkaen kernelistä ja sitten mesa-paketteihin kuuluvia, vulkan-paketteja, ja lopulta esim. qt/gtk-pohjaiset työpöytäohjelmat. Tuossa jotenkin näyttää että tuollaiset korkean tason loogiset puskurit jotenkin vuorottelevat. Ehkä jaetun muistin tai säietason ongelma tms. Paha sanoa, esiintyisikö muilla näyttiksillä kun tuo on nvidian ohjelma.Paljon mahollista, että olisi ajrui bugi.
Kernelin versio on 6.8.0-94 ja nvidian ajurit on tällä hetkellä versiota 590.48.01, mutta ongelma oli myös 580.126.09 ajureilla. Ko. bugi ollu nyt varmaan ainakin sen kuukauden
Ja tämä ei kuitenkaan bugaile ihan kaikissa ohjelmissa ja esim. selaimessa ei ole havaittavissa tota.
Ilmeisesti näköjään taas nvidian ajureissa ongelma:Grafiikka-ajureissa on monta tasoa alkaen kernelistä ja sitten mesa-paketteihin kuuluvia, vulkan-paketteja, ja lopulta esim. qt/gtk-pohjaiset työpöytäohjelmat. Tuossa jotenkin näyttää että tuollaiset korkean tason loogiset puskurit jotenkin vuorottelevat. Ehkä jaetun muistin tai säietason ongelma tms. Paha sanoa, esiintyisikö muilla näyttiksillä kun tuo on nvidian ohjelma.
forums.developer.nvidia.com

Voisko olla jotain ubuntu juttuja tai liittyä käyttämääsi työpöytään? Kokeille varsin vaikka Solus tai CachyOS live levykuvilla. Niillä ainakin on nvidia toiminut, viimeviikolla testailin viimeksi. Tosin Proxmoxin kautta PCI-e passthtru modessa.Ilmeisesti näköjään taas nvidian ajureissa ongelma:
![]()
Some applications started flickering on the screen after updating the driver
2026-01-23_11-32-46.mkv.gz (14.9 MB) Works on: 580.95.05 Broken on: 580.126.09 (see in the video) nvidia-bug-report.log.gz (559.3 KB)forums.developer.nvidia.com
Taidan vaihtaa kohta näytönohjain piirin valmistajaa, kun ihan yhtenään tuntuu olevan millon mitäkin vilkkumista tai muuta häiriötä ja korjausta saa odotella kuukausi tolkulla.
Ei tästä taida kahtaa vuotta olla, kun viimeksi välky koko ruutu aina randomisti jonkuin bugin takia.![]()
Milloin viimeksi tarkastit, ja minkäkokoinen SSD on kyseessä?Olisin ostanut M2 ssd CachyOS varten, mutta viimekerrasta hintaa x3en maksa 150€ tuotteesta minkä viimeksi oli 50€
No eilen ja ihan vaikka nyt.Milloin viimeksi tarkastit, ja minkäkokoinen SSD on kyseessä?
Ostin pari kk sitten kaksi 4TB SSD:tä vähän samasta syystä jotta varmasti mahtuvat Windows 11 ja OpenSUSE Linux rinnakkain samalle läppärille. Taisin ehtiä juuri ennen jos sen jälkeen ovat hinnat lähteneet laukalle koska ainakaan silloin en havainnut että ainakaan ko. levyn hinta olisi kovin merkittävästi noussut esim. puolen vuoden takaisesta.
Jos nyky hintoja vertailee niin saa parempiakin levyjä halvemmalla.No eilen ja ihan vaikka nyt.
1Tb kingston 1-2025 49,90€, 2/2026 149,90€
Hinta.fi Kingston
Edit. Tuplaantunut näköjään myös sata ssd hinnat
klikkailin noin 50 ensimmäistä listausta läpi ja saatavuus:0 taikka tuntematonJos nyky hintoja vertailee niin saa parempiakin levyjä halvemmalla.
SSD-asemat | Hinta.fi
SSD-asemat -kategoriasta löytyi 589 tuotetta. Vertaile kauppoja ja katso mistä löytyy halvin hinta!hinta.fi
Tähän voisi ihan aiheesta kirjoittaa, että oletko tietoinen jaetuista tiedostojärjestelmistä ja osioista? Tyypillinen Linux on asennukseltaan kokoa < 25 GB. 4 TB on täysin absurdi luku. Tai mikäs siinä jos on varaani.Ostin pari kk sitten kaksi 4TB SSD:tä vähän samasta syystä jotta varmasti mahtuvat Windows 11 ja OpenSUSE Linux rinnakkain samalle läppärille.
Vielä ei ole tullut vastaan tiedostojärjestelmää joka toimii sekä pomminvarmasti että suorituskykyisesti niin Linuxissa kuin Kikkisoftassakin. Ehkäpä sitten kun NTFSPLUS pääsee mainlineen ja saavuttaa riittävän ominaisuus- ja kypsyyasteen.Tähän voisi ihan aiheesta kirjoittaa, että oletko tietoinen jaetuista tiedostojärjestelmistä ja osioista? Tyypillinen Linux on asennukseltaan kokoa < 25 GB. 4 TB on täysin absurdi luku. Tai mikäs siinä jos on varaani.
On siellä tarkoitus olla muutakin kuin vain itse Linux. Vaikka joku yli teran vievä exoDOS + muut vastaavat, ja voihan yksi pelikin viedä nykyisin useita satoja gigatavuja.Tähän voisi ihan aiheesta kirjoittaa, että oletko tietoinen jaetuista tiedostojärjestelmistä ja osioista? Tyypillinen Linux on asennukseltaan kokoa < 25 GB. 4 TB on täysin absurdi luku. Tai mikäs siinä jos on varaani.
Niin. Ei vaan taida olla yhtään sellaista käyttisten yli toimivaa ratkaisua, joka ei perustu osiointiin.Levyjen osiointi taas on kyllä täysin 1900-lukua. Ja perseestä se oli silloinkin. Mutta varsinkin dual bootissa helpottaa elämää monilla tavoilla kun molemmilla käyttiksillä on oma levy ja ESP.
Selvä.. tämä tuskin on mikään yleinen fakta, kun katsoo minkä kokoisia levyjä suosituimpiin laitteisiin ostetaan ihan tehdasjuotettunakin. Esim. jos menen Applen sivulle ostamaan macbookin, vaihtoehdot ovat 256 gigasta 2 teratavuun ja 2 teraa maksaa tonnin ekstraa. Joo Linux ei ole Mac, mutta mikään indikaattori ei viittaa siihen, että ihmiset yleisesti ostavat 4 teran ssd-levyjä. Tässä tuo käyttis on täysin epäoleellinen detalji, kun se oma data siellä tilaa vie. Jos oikein yrittää, niin jostain Linuxista ehkä saa paketinhallinnasta 50 gigaa asennettua softaa, mutta ei se helppoa tule olemaan.4TB ainoana Linux-levynä kuulostaa kohtuullisen kokoiselta. Mahtuu hyvä määrä dataakin, millaista nyt itse kukin levyillään makuuttaa. Olettaisin kuitenkin että tavoitteena on asentaa käyttöjärjestelmä jotta voi tehdä sen avulla asioita, ei pelata käyttöjärjestelmää.
Siinä tärkeimmät syyt miksi en Maccia käytäkään. Kaikki on ylihintaista ja vielä juottavat vaihdettavia komponentteja kiinni emolevyyn.Selvä.. tämä tuskin on mikään yleinen fakta, kun katsoo minkä kokoisia levyjä suosituimpiin laitteisiin ostetaan ihan tehdasjuotettunakin. Esim. jos menen Applen sivulle ostamaan macbookin, vaihtoehdot ovat 256 gigasta 2 teratavuun ja 2 teraa maksaa tonnin ekstraa.
Joo siis en ole sitä vastaan, että on kasvuvaraa. Lähinnä tuohon kiinnitin huomiota, että ei vaan ole totta, että käyttis itsessään vaatisi tilaa. Tai lasken käyttiksen tilankulutukseen lähinne ne osat, joihin käyttäjillä ei ole kirjoitusoikeutta oletusarvoisesti. Docker on ehkä siinä rajalla, että sitä voi käyttää docker-ryhmästä käsin ja sillä voi täyttää minkä vaan kokoisen levyn.Sitä en tiedä tulenko koskaan oikeasti käyttämään edes 50% noiden kapasiteetista, ehkä en ja ehkä parempikin niin. Enpähän koskaan joutune tilanteeseen jossa kokisin tarvetta alkaa rankasti siivoilla ja poistella tavaraa pelkästään tilanpuutteen takia, kuten jo kävi 1TB levyllä. Ja eivätkös SSD:t tykkää jos vapaata tilaa on paljon, silloin ei hakata koko ajan samoja soluja kirjoituksessa?
Ei välttämättä tavispena tarvitsekaan suuremmin tilaa, ja tuskin onkaan kovin yleinen levykoko myydyimmissä lelukoneissa. Tästä samaa mieltä että käyttöjärjestelmä on epäoleellinen, mutta kun alkuperäinen väittämä vaikutti paljoksuvan levyn kokoa Linuxin pieneen tilantarpeeseen nojaten. Jos ei ole koskaan tehnyt mitään mikä tilaa tarvitsee niin saattaahan se 4TB kuulostaa paljolta mutta "absurdi" on aika putkinäköinen luonnehdinta.Selvä.. tämä tuskin on mikään yleinen fakta, kun katsoo minkä kokoisia levyjä suosituimpiin laitteisiin ostetaan ihan tehdasjuotettunakin. Esim. jos menen Applen sivulle ostamaan macbookin, vaihtoehdot ovat 256 gigasta 2 teratavuun ja 2 teraa maksaa tonnin ekstraa. Joo Linux ei ole Mac, mutta mikään indikaattori ei viittaa siihen, että ihmiset yleisesti ostavat 4 teran ssd-levyjä. Tässä tuo käyttis on täysin epäoleellinen detalji, kun se oma data siellä tilaa vie. Jos oikein yrittää, niin jostain Linuxista ehkä saa paketinhallinnasta 50 gigaa asennettua softaa, mutta ei se helppoa tule olemaan.
Itellä vaan tuo särähti, että se ei ole Linux vaan se mitä sillä tekee sen päällä. Mulla systemd-boot, Linux, cpu-mikrokoodi ja kaikkien laitteiden firmware vie sen luokkaa 16 megaa /bootista. Saa siihen kylkeen vielä systemd:n, coreutilsit, bashin ja ison joukon softaa melkoisen pieneen tilaan. On myös softaa joka ei tiukan määritelmän mukaan tarvi levytilaa. Esim. pakettimanageri voi toimia tmpfs:ssä (kuten openwrt-tyylisessä ympäristössä; dockereissa myös usein halutaan rajata ulos nuo). Nykyisin kun on zram, niin en tarvi edes swappitiedostoa. Käännän paljon softaa ja teen senkin tmpfs:ssä monesti ihan siksi, että ssd-levyjen hinnat raketoivat ja qlc-solut kyllä kuluvat nopeasti, jos päivässä generoi kymmeniä gigatavuja artefakteja. Kaikki tämä vaan johdatusta siihen, että se tarve on aika monta kerrosta ylempänä kuin käyttis ja sen perusohjelmat.Ei välttämättä tavispena tarvitsekaan suuremmin tilaa, ja tuskin onkaan kovin yleinen levykoko myydyimmissä lelukoneissa. Tästä samaa mieltä että käyttöjärjestelmä on epäoleellinen, mutta kun alkuperäinen väittämä vaikutti paljoksuvan levyn kokoa Linuxin pieneen tilantarpeeseen nojaten. Jos ei ole koskaan tehnyt mitään mikä tilaa tarvitsee niin saattaahan se 4TB kuulostaa paljolta mutta "absurdi" on aika putkinäköinen luonnehdinta.
Toki, käyttöjärjestelmähän ei itsessään paljoa tilaa kaipaa, ei kai edes Bloatdows, saatikka Linux varsinkin jos ei käytössä ole kaikista turvonnein distro vakioasennuksena.Itellä vaan tuo särähti, että se ei ole Linux vaan se mitä sillä tekee sen päällä. Mulla systemd-boot, Linux, cpu-mikrokoodi ja kaikkien laitteiden firmware vie sen luokkaa 16 megaa /bootista. Saa siihen kylkeen vielä systemd:n, coreutilsit, bashin ja ison joukon softaa melkoisen pieneen tilaan. On myös softaa joka ei tiukan määritelmän mukaan tarvi levytilaa. Esim. pakettimanageri voi toimia tmpfs:ssä (kuten openwrt-tyylisessä ympäristössä; dockereissa myös usein halutaan rajata ulos nuo). Nykyisin kun on zram, niin en tarvi edes swappitiedostoa. Käännän paljon softaa ja teen senkin tmpfs:ssä monesti ihan siksi, että ssd-levyjen hinnat raketoivat ja qlc-solut kyllä kuluvat nopeasti, jos päivässä generoi kymmeniä gigatavuja artefakteja. Kaikki tämä vaan johdatusta siihen, että se tarve on aika monta kerrosta ylempänä kuin käyttis ja sen perusohjelmat.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.