Järjestin yhdelle vanhemmalle tuttavalle tuon Elisan 7.99€ diilin Moin kautta ja hänen kautta kävi ilmi kuinka järjettomän paljon vanhuksia kusetetaan erityisesti näiden kivijalkamyymälöiden toimesta. Joku mummo kävelee hyväuskoisena jonnekki Elisan ständille Prismassa tavoitteena mahdollisimman halpa kännykkäliittymä, kotia tullessa löytyy Elisaviihteet ja Ruutu plussat 2v määräaikaisella sopimuksella ja joku ylinopea nettiliittymä johonkin läppäriin maksimihinnalla mikä nielaisee helvetin ison osan pienestä eläkkeestä. Useimmat ei edes osaa käyttää heille myytyjä palveluja saati peruuttaa niitä (näille joille laitetaan ne 1kk ilmaiset jaksot ja sen perään kestotilaus jota on vanhuksen lähes mahdoton peruuttaa ilman ulkoista apua). Tuli aika toivoton olo. Jos löytyy tuttavia vastaavassa tilanteessa niin koittakaa jelppiä, turhan vaikeassa taloudellisessa tilanteessa moni asuu täysin turhaan. Pitäisi olla paljon helpompaa päästä ulos soppareista mitä opportunistiset myyjät provikoiden himossa painostaa vanhuksille.
Kävin tänään vanhempieni luona (90v) tulostinta korjaamassa ja samalla muita pieniä aputöitä tekemässä. Edellisellä kerralla kyselin alustavasti heidän puhelinliittymistä ja hinnoista. Tietäen, että Elisalta ovat.
OmaElisasta selvisikin, että 5G/300 Mb liittymät molemmilla vajaan 40€/kk hintaan. Sen lisäksi näytti olevan päällekkäisiä kodin tietoturvapaketteja (vuosimaksulla & kk-maksulla). Muut palvelut, kuten kodin netti & Elisaviihde onneksi sentään suht normaalilla hinnalla. Niissä on määräaikaiset sopimukset, joten mitään ei taitaisi voida tehdäkään.
Kotiin palattuani aloin selvittämään miten parhaiten pääsisin asiassa auttamaan. Ilmeisesti liittymien omistajuuden siirtäminen heiltä minulle olisi paras keino. Ikäihmisten kanssa nyt ei oikein viitsi lähteä kauppakeskusten ständejä kiertelemään.
Ja tulevaisuutta ajatellen muutenkin parempi, että liittymät on jälkipolven omistuksessa, niin on sitten aikanaan sulkeminenkin helpompaa.
Onneksi sentään liittymän omistajuuden siirtäminen tuntuu olevan helposti OmaElisan kautta hoidettavissa. Sovittiin, että faija tekee siirrot huomenna.
Siirron jälkeen sitten ensin tiukka puhelu Elisalle ja todennäköisesti sen jälkeen liittymien siirto joko Moille, tai muualle. Toki, jos tuo nyt vielä voimassa oleva Moin 9 + max 4€ kampanja olisi vielä muutaman päivän voimassa, niin passaisi kyllä. Joka tapauksessa noista 40€ liittymistä hankkiudun eroon asap.
Aivan käsittämättömän törkeää ollut taas Elisan toiminta. Myymälöistä nuo liittymät ja muut päällekkäisyydet on myyty. Ei puhelinmyynnistä.
Ja molemmilla joku vanhempi iPhone 7 tai SE. Whatsapp ja Hesarin uutisten luku taitaa olla raskainta käyttöä.