Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tämä on täyttä soopaa. Turvallisuus ei laskutusmuutoksella parannu mitenkään, mikäli asiakas ei erikseen aktivoi pakkomyytyjä palveluita.Muutoksen syynä on viestintäpalvelun kehittäminen ja asiakkaiden yksityisyyden suojan sekä internet-käytön turvallisuuden parantaminen.
Tämä tarjous olisi kelvannut tännekin. Tuli vain lyötyä siirto samaan suuntaan jo aktiivisesti listahinnoin ja tuota tuskin saa enää keskeytettyä?Äsken kävin hakemassa 9€/kk 200M (puhelut maks. 4€/kk) liittymän Espoon Sellon Prisman Moi Mobiilin ständiltä. Tämä tarjous siis Elisan asiakkaille.
Joo kyllä tämän mainitsin että hinta piti olla voimassa 3.12.2026 asti.Kai mainitsit, että sinulla on määräaikainen alennushinta voimassa?
Itse laitoin lauantaina siirron Moilta Elisalle ja kahteen liittymään sain myös tuon 3e/kk seuraavat 24kk soittamalla Moin asiakaspalveluun.Juuri tuli Moi winback soitto kun perjantaina tein vaihdon Elisalle, 4G 100 meganen 3€/kk 24kk ajan kelpaa kyllä hyvin pariksi vuodeksi taas.
Kyllähän oman operaattorin pitäisi pystyä se perumaan, kuten tekevät winbackeissakin.Tämä tarjous olisi kelvannut tännekin. Tuli vain lyötyä siirto samaan suuntaan jo aktiivisesti listahinnoin ja tuota tuskin saa enää keskeytettyä?
Siis 3€/kk rajaton 100M 4G vai oliko tässä joku tärppi?Itse laitoin lauantaina siirron Moilta Elisalle ja kahteen liittymään sain myös tuon 3e/kk seuraavat 24kk soittamalla Moin asiakaspalveluun.
Ensimmäinen viestini kun ei tuottanut tulosta, laitoin ylläolevan viestin seuraavaksi, johon vastattiin näin:
"kiitos vastauksestasi!
Liittymäsopimuksesi ei ole määräaikainen. Muutos ei perustu viranomaispäätökseen. Muutoksen syynä on viestintäpalvelun kehittäminen ja asiakkaiden yksityisyyden suojan sekä internet-käytön turvallisuuden parantaminen. Elisan yleisten sopimusehtojen kohdan 10 mukaisilla perusteilla Elisalla on oikeus muuttaa sopimuksen sopimusehtoja, palvelun ominaisuuksia ja maksuja, kun sopimuksen sisältö ei olennaisesti muutu. Muutostilanteessa sinulla on oikeus irtisanoa liittymäsopimus kahden viikon irtisanomisajalla."
![]()
Ei noin. Olette sopineet alennetusta hinnasta tietylle ajanjaksolle. Sopimus sitoo Elisaa ja teitä. Lisäksi sopimusta tulkitaan epäselvissä tilanteissa laatijan vahingoksi. Nämä nyt ensi alkuun, ilman edes menemistä kuluttajaa suojaavan lainsäädännmön puolelle.Laitoin Elisalle reklamaatiota tuosta hinnan noususta. Ei auttanut.
"Muutoksen syynä on viestintäpalvelun kehittäminen ja asiakkaiden yksityisyyden suojan sekä internet-käytön turvallisuuden parantaminen. Elisan yleisten sopimusehtojen kohdan 10 mukaisilla perusteilla Elisalla on oikeus muuttaa sopimuksen sopimusehtoja, palvelun ominaisuuksia ja maksuja, kun sopimuksen sisältö ei olennaisesti muutu. Muutostilanteessa sinulla on oikeus irtisanoa liittymäsopimus kahden viikon irtisanomisajalla."
"Kyllä tuo muutos liittymään on tulossa, sitä ei voi estää. Harmi, jos ei ole nyt sinulla käyttöä uusille ominaisuuksille. Valitettavasti tässä tapauksessa ei parempaakaan vaihtoehtoa ole tarjota sinulle, sillä edelleen muutoksenkin jälkeen liittymälläsi on sen edullisin vaihtoehto käytössä vastaavan tyyppisistä liittymistä."
Joo kyllä tämä tilanne on selvä, pitää laittaa siirto menemään toiseen firmaan ja niin päättyy 29vuoden asiakkuus. Aivan uskomatonta pelleilyähän tämä on.
Todennäköisesti sopimuksesi ei ole määräaikainen siinä mielessä, että voit koska vain vaihtaa operaattoria maksamatta koko kahden vuoden kauden maksuja. Sen sijaan Elisa on kyllä antanut omalta puoleltaan määräaikaisen alennuksen hintaan, josta nyt yrittävät kiemurrella irti. Tuo tulkinta, että tarjouksessa annettu määräaikainen alennus hinnasta ei sitoisi operaattoria on aika lailla kestämätön, muutenhan voisivat nostaa hinnat heti sopimuksen tekemisen jälkeisenä päivänä.Tuli Elisan aspastakin myöhässä vastaus:
"Sinulla on tällä hetkellä toistaiseksi voimassaoleva liittymäsopimus ja siinä ei ole määräaikaista sitoumusta, jolloin voit halutessasi tehdä liittymälle muutoksia koska tahansa. Kun sopimus ei ole määräaikainen, voivat sopimuksen ehdot muuttua myös operaattorin toimesta.Liittymäsi etuhinta tulee muutoksesta huolimatta säilymään edullisena. "
Höpöhöpö, määräaikaisen sopimuksen hinnasta olen kahdeksi vuodeksi vuosi sitten tietääkseni tehnyt, ja sen tarjouksen perusteella valinnut Elisan.
Juurikin noin, eli 3€/kk rajaton 100M 4G. Tuohon tulee sitten puhelut ja tekstiviestit päälle max. 4€/kk, jos niitä käyttää. Hinta on voimassa seuraavat 24kk. Sopimus ei ole määräaikainen.Kyllähän oman operaattorin pitäisi pystyä se perumaan, kuten tekevät winbackeissakin.
Siis 3€/kk rajaton 100M 4G vai oliko tässä joku tärppi?
Oho, tämä on kova. Vielä parempi kuin aikanaan se 3€/kk Tarkka, joka tavallaan aloitti tämän kaiken. 99%:lle ihmisistä vielä selvästi parempi vaihtoehto kuin tuo 9€/kk Moin liittymä, jos vaan saisi valita noiden väliltä.Juurikin noin, eli 3€/kk rajaton 100M 4G. Tuohon tulee sitten puhelut ja tekstiviestit päälle max. 4€/kk, jos niitä käyttää. Hinta on voimassa seuraavat 24kk. Sopimus ei ole määräaikainen.
Minulla on työliittymä myös Elisalta ja se on todella tahmainen ja minulla oli se 150M liittymä (koti liittymä) reilu 2 vuotta joten tutuksi tuli, Nyt 200M eikä ole tahmaillut yhtään niin onhan se päivänselvä ero tuossa... Turha väitellä pisteitä ja pilkkuja, Siihen vaikuttaa niin moni asia noihin nopeuksiin eri alueet jne.Jos se 150M liittymä ei tule täyttä vauhtia niin ei kai se 200M liittymäkään sen kovempaa tule? Ellei sitten ole jotain kuviota, että kaikille pyritään toimittamaan sama x% teoreettisesta maksimista tai suuremman netin tilaajaa priorisoidaan jotenkin muutoin. Kuvaamasi tilanne vaatisi melkeinpä sen, että olet saanut aina jonkun alle 15% teoreettisesta maksimista eli verkko on ihan tukossa. Tuossa kohtaa kannattaisi kokeilla jo onko toisilla operaattoreilla asiat paremmin omalla alueellasi. Teoriassa sen Elisan 200M netin pitäisi olla nopeampi kuin Telian 100M mutta ei se välttämättä käytännössä aina mene noin ja jos verkko ei ole tukossa niin kyllä se melko lähelle mainostettua osuu ainakin noissa 100M ja alle liittymissä.
Itselläni on ollut ties kuinka pitkään 50-100M nopeudellinen liittymä työantajan kautta enkä ole huomannut mitään tahmailua YouTubessa silloin kun netti toimii normaalisti (eli ei olla katveessa tai jossain tapahtumassa missä keskittyneen väkimäärän takia koko verkko tukehtuu). Melkein sanoisin, että 50M olisi optimi puhelimelle mikäli semmoisen saisi halvemmalla kuin 100M+.
Kokeilin huvikseni nytkin ottaa puhelimella nopeustestin, sain tuon 100M, ja perään tunnin mittainen 4K video YouTubesta eikä yhtään mitään ongelmaa sen toistamisessa (toistin toki vain ekat 10min). YouTuben dokumentaationkin mukaan 4K materiaaliin riittää 20 Mbps, joten ei tuon tahmailun siitä 150M liittymästä pitäisi olla kiinni. Alle viidenneskin tuosta vauhdista riittää enemmän kuin hyvin katsomaan 4K materiaalia YouTubesta ja sinällään tuo resoluutiokin on jo aika överi puhelimelle. FHD matskusta selviytyy 5M netillä eli sellaisen pitäisi pyöriä ongelmitta, kun saa 4% siitä 150M liittymän teoreettisesta maksimista... Testasitko koskaan mitä nopeustestit sanoi vauhdiksi takkuilun aikana?
EDIT: Ja siis lähinnä siksi takerruin tuohon, että kenellekään ei jäisi väärää käsitystä. Paljon hitaampikin liittymä kuin 150M riittää enemmän kuin hyvin puhelimen peruskäyttöön (nettiselaus ja striimailut), kunhan se liittymä toimii "normaalisti". Kokemukset ovat varmasti ihan aitoja mutta jotain outoa tuossa on.
27 § (22.12.2021/1242)
Digitaalisen sisällön tai palvelun muuttaminen
Kun kyse on digitaalisen sisällön tai palvelun toimittamisesta pidemmän ajan kuluessa, elinkeinonharjoittajalla on oikeus muuttaa digitaalista sisältöä tai palvelua muutoin kuin siltä osin, kuin se on välttämätöntä digitaalisen sisällön tai palvelun säilyttämiseksi virheettömänä, jos:
1)sopimuksessa on sovittu elinkeinonharjoittajan oikeudesta yksipuolisesti muuttaa digitaalista sisältöä tai palvelua sopimuksessa yksilöidystä perustellusta syystä;
2)muutoksesta ei aiheudu kuluttajalle lisäkustannuksia; ja
3)kuluttajalle ilmoitetaan muutoksesta selvällä ja ymmärrettävällä tavalla.
Ei tässä tarvitsekaan väitellä, kun on fakta ettei YouTube tai nettiselailu tahmaa 150M liittymällä mikäli se toimii oikein. Tällä tietosisällöllä ja ilmaisutavalla tuo on vain todella harhaanjohtavaa. En minä kyseenalaista kokemuksiasi mutta tuo viestin sisältö kirjoitettuna siten kuin se oli (hyvin yksinkertaistettuna) antaa herkästi aiheesta vähän tietävälle väärän ymmärryksen ja siksi siihen takerruin.Minulla on työliittymä myös Elisalta ja se on todella tahmainen ja minulla oli se 150M liittymä (koti liittymä) reilu 2 vuotta joten tutuksi tuli, Nyt 200M eikä ole tahmaillut yhtään niin onhan se päivänselvä ero tuossa... Turha väitellä pisteitä ja pilkkuja, Siihen vaikuttaa niin moni asia noihin nopeuksiin eri alueet jne.
Helposti irtosi. Elisan chatissa ensin 4,99€/kk liittymä ja tosiaan soittamalla moille tuo 3€/kk winback.Oho, tämä on kova. Vielä parempi kuin aikanaan se 3€/kk Tarkka, joka tavallaan aloitti tämän kaiken. 99%:lle ihmisistä vielä selvästi parempi vaihtoehto kuin tuo 9€/kk Moin liittymä, jos vaan saisi valita noiden väliltä.
Irtosiko tuo suht helposti? Mietin pitäiskö neuvoa omat vanhemmat laittamaan Moit siirtymään Elisalle tuon toivossa. Eivät kyllä yhtään välitä näistä kikkailuista mutta kolmella liittymällä säästäisi jo melkoisesti.
Näistä ja Moin winbackeistahan täällä on viimeiset pari sivua puhuttukkin.Elisan hintamyräkkä kamppis käynnissä, moi numerolla tuli tälläiset tarjoukset:
![]()
Niin. Kirjoittaja ei ihan taida ymmärtää. Kotona 25/10 valokuitu. Parit streemit, tietokoneet, kännykät, kodinkoneet ja älykoti pyörii ongelmitta. Toki vauhti on todella tuo eikä mitään lupauksia.Ei tässä tarvitsekaan väitellä, kun on fakta ettei YouTube tai nettiselailu tahmaa 150M liittymällä mikäli se toimii oikein. Tällä tietosisällöllä ja ilmaisutavalla tuo on vain todella harhaanjohtavaa. En minä kyseenalaista kokemuksiasi mutta tuo viestin sisältö kirjoitettuna siten kuin se oli (hyvin yksinkertaistettuna) antaa herkästi aiheesta vähän tietävälle väärän ymmärryksen ja siksi siihen takerruin.
Edelleen siis, en epäile sitä ettäkö olisi tahmannut. Se ei kuitenkaan sinällään johdu 150M liittymästä vaan siitä, että alueellasi on verkko ilmeisesti ihan tukossa. Ja esim. se Telian 100M voisi olla nopeampi sinulle kuin Elisan 200M mutta teilasit sen pelkkien numeroiden perusteella vaikka ilmeisesti tiedät ettei se ole noin simppeliä. Nopeustestin tulos olisi voinut tarjota lisäymmärrystä, jos se 200M Elisa näyttää jotain 50M tai alle niin kokeilisin heti toiselta operaattorilta vaikka sitä 100M liittymää.
Näin se vaan on. Ja on vuosien ajan ollutkin, siis Elisan ja MOIn välillä kumpaankin suuntaan.Jotenkin ihmeelliseltä tuntuu että kun satut olemaan Moin asiakas niin saat Elisalta samat liittymät melkeinpä kolme kertaa halvemmalla kuin DNA:n tai Telian asiakkaana saisit Elisalta.
Kyllä, juuri näin. Tällä hetkellä saa parhaimman diilin ottamalla joko Elisan tai Moin liittymän toistaiseksi voimassaolevalla sopimuksella. Ja sitten vain odottelemaan. Jos vanhat merkit pitävät paikkaansa, nämä kaksi jatkavat toistensa nokittelua ja kohdennettuja kampanjoita.Houkuttaisi kyllä tuommoinen 5€ liittymä, mutta tällä hetkellä kun on Telian asiakkaana niin ei taida onnistua. Täytynee pistää siirto Moille (rento 4g 15€/kk) ja odotella, josko vastaava diili tulisi toistekin?
Houkuttaisi kyllä tuommoinen 5€ liittymä, mutta tällä hetkellä kun on Telian asiakkaana niin ei taida onnistua. Täytynee pistää siirto Moille (rento 4g 15€/kk) ja odotella, josko vastaava diili tulisi toistekin?
Ja mahdollisuuksien mukaan kannattaa yrittää pysyä Moilla jos sieltä tulee Elisan winbackiin niiden oma winback. Tällä tavoin voi edesauttaa näiden halpojen hintojen jatkumista hamaan tulevaisuuteen. Jos otetaan kuvitteellinen tilanne jossa Elisa saa kitkettyä Moin pois markkinoilta (sitähän se tässä yrittää) niin sen jälkeen sillä ei ole enää motivaatiota tarjota superhalpoja liittymiä jolloin juhlat loppuu hintatietoisilta kuluttajiltakin. Niin ja onhan tässä viimeiset sivut puhuttu myös näistä Elisan yksipuolisista hinnanmuutoksista ja muista kyseenalaisista toimista, joten ei se ainakaan väärin ole pysyä Moin (tai muun operaattorin) asiakkaana.Kyllä, juuri näin. Tällä hetkellä saa parhaimman diilin ottamalla joko Elisan tai Moin liittymän toistaiseksi voimassaolevalla sopimuksella. Ja sitten vain odottelemaan. Jos vanhat merkit pitävät paikkaansa, nämä kaksi jatkavat toistensa nokittelua ja kohdennettuja kampanjoita.
Juuri telialta siirsin DNA:lle ja heti sitten takaisin. Chatissa 100M 17,99e/kk vuodeksi ilman määräaikaa + 30e Lidl lahjakortti. Sama taitaa olla myös tuolla Erikoisetu sinulle | TeliaTelialta pois vaihtaineita? Minulla on 200 M liittymä tarjoushintaan 18,20e/kk, joka päättyy lokakuussa. Mistähän saisi halvemman?
Entä mistä saisi pelkän mobiililaajakaistan halvalla? Tuli otettua telialta 100 M liittymä hintaan 16,99e/kk 12 kk ajaksi.
Ite otin saman tarjouksen. Venytin vaihtoa elisalle viimeiseen päivään eikä tuon parempaa tullut.Olisi varmaan saanut parempaa kun olisi venyttänyt winbackia, mutta nyt ei jaksanut odottaa.
Samaa odottelen. 16.6 tein sopprin.Kuinka kauan lahjakorttien toimituksessa on yleensä kestänyt?
Pitäisi tulla 3 x 30€ Lidl lahjakortit.
Kyseessä on Telia ja uudet sopimukset solmittu kolmesta rajaton 100 M liittymästä (17,99€/kk) 23.7.2025.
Kuinka kauan lahjakorttien toimituksessa on yleensä kestänyt?
Pitäisi tulla 3 x 30€ Lidl lahjakortit.
Kyseessä on Telia ja uudet sopimukset solmittu kolmesta rajaton 100 M liittymästä (17,99€/kk) 23.7.2025.
Kuinka kauan lahjakorttien toimituksessa on yleensä kestänyt?
Pitäisi tulla 3 x 30€ Lidl lahjakortit.
Kyseessä on Telia ja uudet sopimukset solmittu kolmesta rajaton 100 M liittymästä (17,99€/kk) 23.7.2025.
Alkuvuodesta meillä kesti yli 3kk. Ja vaati kolme eri yhteydenottoa aspaan.Kuinka kauan lahjakorttien toimituksessa on yleensä kestänyt?
Pitäisi tulla 3 x 30€ Lidl lahjakortit.
Kyseessä on Telia ja uudet sopimukset solmittu kolmesta rajaton 100 M liittymästä (17,99€/kk) 23.7.2025.
Itselle Elisan paras tarjous olisi ollut 100M 9,99 euroa/kk vuodeksi. Näillä näkymin mennään sitten Moille ellei tule parempaa tarjousta ennen lopullista siirtoa. 200M rajaton olisi ollut ~16 euroa/kk.
Vielä on voimassa, just kävin siirtämässä 2 liittymää Elisa -> Moi Prisman ständillä.Onkohan tuo elisa-->Moi tarjous vielä voimassa? Vois käydä lasten liittymät siirtämässä.
Jos joku muukin miettii asiaa, niin Prisman ständit ja aukioloajat:Vielä on voimassa, just kävin siirtämässä 2 liittymää Elisa -> Moi Prisman ständillä.
| Prisma Kaari Kannelmäki | ma–pe 10–19, la 10–18, su 12–18 |
|---|---|
| Prisma Jumbo | ma–pe 10–19, la 10–18, su 12–18 |
| Prisma Sello | ma–pe 10–19, la 10–18, su 12–18 |
| Prisma Kerava | ma–pe klo 10–18, la ja su 10–16 |
| Prisma Kuopio | ma–pe klo 10–18, la 10–17, su 12–16 |
| Prisma Limingantulli Oulu | ma–pe 10–18, la 10–18, su 12–16 |
Oho sait paremman diilin kuin minäHeikosti alkaa kyllä Elisan Winbackit kun siirtyy Moille.
Ensiksi tulee uhkailuviesti ja sitten tarjous samasta liittymästä josta olen siirtymässä pois mutta 8 euroa kalliimmalla per kuukausi.

Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.