- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 8 762
Soita tuonne Elisan myyntinumeroon niin saat parhaat hinnat: 080093866Mutta mulla on numero taas Dna:lla, niin ei ainakaan Elisa tuolla hinnalla myy kuin sinulle eli ottaa salaisen tarjouksen:
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Soita tuonne Elisan myyntinumeroon niin saat parhaat hinnat: 080093866Mutta mulla on numero taas Dna:lla, niin ei ainakaan Elisa tuolla hinnalla myy kuin sinulle eli ottaa salaisen tarjouksen:
![]()
Eikö ne parhaat hinnat ole aina saanut winbackina? Eihän noi netissä kerrotut hinnat kerro mihin hintaan noita oikeasti voi saada, itellä vielä 1,5 vuotta hintaan 16.99€/kkMutta mulla on numero taas Dna:lla, niin ei ainakaan Elisa tuolla hinnalla myy kuin sinulle eli ottaa salaisen tarjouksen:
![]()
Kyselin samalla tytölle tuota Tarkka 100M 7.99€/kk liittymää kahdeksi vuodeksi kun nykyinen 8.99€/kk tarjous loppuu loppuvuodesta nii vakuutteli että ei ole olemassa tuollaista tarjousta, on tämä ihmeellistä.![]()
No katsotaan kun tytön 8.99€ liittymä loppuu, löytyisikö sitten parempia tarjouksia, ainahan voi laittaa siirron Moille.Jaa, minulla kyseinen liittymä lähti juuri tänään kyseisellä hinnalla toimimaan.
Elisalla ei toinen käsi tiedä mitä toinen tekee. Tai sitten vaan ovat kovia valehtelemaan.
No katsotaan kun tytön 8.99€ liittymä loppuu, löytyisikö sitten parempia tarjouksia, ainahan voi laittaa siirron Moille.
Itse sain onneksi haluamani ennen kuin oman liittymän siirto Moille toteutui, oli siis vetämässä ja tänään olisi astunut siirto voimaan.Moille siirto, sitten paukuttavat automaattiviestejä elisalta vaihtamaan järeämpään ja kalliimpaan liittymään siihen saakka, kunnes siirto moille tapahtuu.
Puolen vuoden kuluttua saattavat Enialta soittaa ja tarjota tarkka 7,99.
Näin se meni täällä.
Eikö ne parhaat hinnat ole aina saanut winbackina? Eihän noi netissä kerrotut hinnat kerro mihin hintaan noita oikeasti voi saada, itellä vielä 1,5 vuotta hintaan 16.99€/kk
Elisan myyjä kyseli kauppakeskuksen käytävällä mikä liittymä on käytössä ja vastasin, että Moin 9euron simmi. Toivotteli vain hyvää päivän jatkoa eikä edes yrittänyt tarjota mitään vastaavaa Elisan puolelta. Jatketaan siis Moilla.![]()
Tuo on ilmeisesti tarjolla vain JO Moin asiakkaana oleville, eli ns. kalasteluliittymä. Eli tavallisena liittymänvaihtona tai Winbackina tuota ei saa. Tiedustelin.Soita Enialle että siellä on todistetusti 7,99 tarjolla![]()
Mistä saisi edullisen 4G-mobiililiittymän tietokoneeseen? Nopea sen ei tarvitse olla, eli 50 Mbit/s tai pienempikin riittäisi.
Ajatellaan asiaa myös hieman laajemmin. ”Edullisen” määritelmä vaihtelee käyttäjän mukaan.
Todennäköisesti tässä kyse kannettavasta. Tarvitaanko yhteys satunnaisesti, vai käytetäänkö ns. pöytäkoneena? Variaatioita käyttötarpeista on myös useita.
Helppo ja yksinkertainen ratkaisu on käyttää puhelimen jaettua nettiä, eli ei tarvita lainkaan erillistä liittymää. Jos sen välttämättä haluaa, vaihtoehtoja löytyy kaikilta palveluntarjoajilta. Laitenetti on hitain ja halvin, ja siitä ylöspäin hinnat ja nopeudet nousee, unohtamatta prepaid tai multi liittymiä. Ei muuta kuin valitsemaan![]()
Taitaa halvin liittymä irrota tällä hetkellä Telialta jolta saa tasaisin väliajoin tarjous hintaisena tuota Yhteys mukaan 50M 9€/kk.
Alkaa olemaan niin paljon liittymiä että operaattorista riippumatta ei saa nopeutta ainakaan ruuhka-aikoina isoissa kaupungeissa. Ja moi = dna, itä- ja pohjoissuomessa moi = dna = telia = yhteisverkkoMoi ainakin ihan umpihidas Helsingissä.
Alkaa olemaan niin paljon liittymiä että operaattorista riippumatta ei saa nopeutta ainakaan ruuhka-aikoina isoissa kaupungeissa. Ja moi = dna, itä- ja pohjoissuomessa moi = dna = telia = yhteisverkko
Tuo on ilmeisesti tarjolla vain JO Moin asiakkaana oleville, eli ns. kalasteluliittymä. Eli tavallisena liittymänvaihtona tai Winbackina tuota ei saa. Tiedustelin.
mutta aina on sama vastaus että ei ole olemassa ja että netissä voi lukea mitä vaan yms.
no tämähän nyt ei voi kenellekkään enään tulla yllätyksenä..Jees, suoraan sanottiin Telialta minulle että hinnat ovat asiakas kohtaisia. Käyttöhistoria vaikuttaa hintoihin.
Onko täällä käyttäjillä kokemusta MOI sovelluksesta ja toimiiko tuo 5G reilu laskutus eli laskuttaa korkeammin datankäyttöä jos olet oikeasti ollut 5G verkossa?
Itselläni on nyt DNA Rajaton 5G 400M 29,90 €/kk ja tuo 5G ei kuulu omassa asunnossa joten ajattelin etsiä uuttaa vaihtoehtoa kun lähes 80 % ajasta tulee oltua 5G verkon ulkopuolella ja pidän tuota DNA:n liittymämaksua liian kalliina itselleni.
miksi moille, kun käyttää dnan verkkoa? eihän sekään silloin luultavasti toimi. onko telia dot koitettu?Onko täällä käyttäjillä kokemusta MOI sovelluksesta ja toimiiko tuo 5G reilu laskutus eli laskuttaa korkeammin datankäyttöä jos olet oikeasti ollut 5G verkossa?
Itselläni on nyt DNA Rajaton 5G 400M 29,90 €/kk ja tuo 5G ei kuulu omassa asunnossa joten ajattelin etsiä uuttaa vaihtoehtoa kun lähes 80 % ajasta tulee oltua 5G verkon ulkopuolella ja pidän tuota DNA:n liittymämaksua liian kalliina itselleni.
Lähinnä tuon hinnan takia kun oli halvin 5G liittymä mikä tuli vastaan.miksi moille, kun käyttää dnan verkkoa? eihän sekään silloin luultavasti toimi. onko telia dot koitettu?
Toimii just niinku pitää. Itsekin välillä pitänyt viikonloppuisin 5G päällä, jos muksu "häiritsemässä" kaistankäyttöä ja itse innostunut pelailemaan, niin sen jälkeen turhilla latauksilla 4G-verkossa nostanut 4G käytön reilusti isommaksi, niin isoimmillaankin lasku tainnut olla alle 21€/kk.Onko täällä käyttäjillä kokemusta MOI sovelluksesta ja toimiiko tuo 5G reilu laskutus eli laskuttaa korkeammin datankäyttöä jos olet oikeasti ollut 5G verkossa?
Itselläni on nyt DNA Rajaton 5G 400M 29,90 €/kk ja tuo 5G ei kuulu omassa asunnossa joten ajattelin etsiä uuttaa vaihtoehtoa kun lähes 80 % ajasta tulee oltua 5G verkon ulkopuolella ja pidän tuota DNA:n liittymämaksua liian kalliina itselleni.
Jaahas, saa nähdä miten suvun yhteyksien kanssa käy, asuvat sen verta korvessa (kaikenlisäksi montussa), että aina ollut ongelmia puheluiden kanssa, puhumattakaan mobiilidatasta (useasti mobiilidata tipahtaa 3G verkkoon). Elisa nimittäin toiminut parhaiten, muilla operaattoreilla vielä huonommin.
Keski-Suomi siirtyy modernien mobiiliyhteyksien aikaan – Elisan 3G-verkko poistuu käytöstä toukokuussa
Pitänee hankkia prepaidit joka operaattorilta ja käydä Cellmapperilla testailemassa kesällä...

Miksei Elisa muista kertoa asiakasviestinnässään, että äänipuheluissa siirrytään äänenlaadultaan takaisin Radiolinjan vuoden 1991 aikaiseen GSM tekniikkaan ja se laadun romahdus koskee kaikkia niitä puhelinliittymiä, joiden puhelinmallia ei ole Elisa sattunut hyväksymään VoLTE verkkoon ja niitä puhelimia on varmaan yli 95 prosenttia myydyistä 3G ja 4G puhelimista?![]()
Vähän on sellainen kutina, että kun operaattorit nyt alkavat ajamaan 3G verkkoa alas ympäri Suomea, niin kyllä niitä ongelmia alkaa ilmaantumaan enemmänkin käyttäjillä, etenkin niillä jotka asuvat syrjemmässä ja nytkään ei ole kunnolla systeemit toiminut. En usko että operaattorit alkaa uusia 4G tukiasemia lisäilemään noille alueille paremman toiminnallisuuden takaamiseksi, koska ei kannattavaa...
Onkohan tällähetkellä halvin vähintään 100mbs 4g liittymä sen 9e/kk mitä taitaa moilta ainakin saada? Sanokaa nyt buumerille että eikö tuollaista ns. Puhelimeen tarkoitettua liittymää jossa tulee puhelinnumero mukana voi ihan hyvin käyttää vain 4g modeemissa? Tarkoitus saada siis netti kämppään mahdollisimman edukkaasti, nykyinen 40e 100mb/s kaapeli on niin vähällä käytöllä että vähän sylettää.
Voi käyttää, tosin niissä saattaa olla datan käyttö vähän eri prioriteetilla kuin ns. nettiliittymäksi tarkoitetuissa.
Joo ihan 6gt datalla ei pärjää , unohtui mainita että rajaton pitäisi olla ja puhelimesta jakaminen ei hellasärön vuoksi onnistj. Mutta mitä tätä ketjua pläräsin niin vaikutti että moilta saa winbackina tuota 9e hintaa rajattomaan 4g, saatan olla väärässkin kyllä.Prioriteetti on ihan sama mutta muista että tuossa Moin pottiliittymässä (nyt normaalihinnassa 12€) on 6Gt vaan dataa että ei se hirveästi riitä jos esim streemauspalvelua käyttää. Lisädata on jo aika kallista. Jos käyttö muutenkin näin vähäistä koko kuukauden aikana niin samantien ottaa yhden liittymän puhelimeen ja jakaa siitä tarpeen tullen.
Moilla ei näy kyllä edes listoilla 100m rajatonta liittymää, vaan tuo halpa 100m on se potti sillä rajatulla datalla.Joo ihan 6gt datalla ei pärjää , unohtui mainita että rajaton pitäisi olla ja puhelimesta jakaminen ei hellasärön vuoksi onnistj. Mutta mitä tätä ketjua pläräsin niin vaikutti että moilta saa winbackina tuota 9e hintaa rajattomaan 4g, saatan olla väärässkin kyllä.
Joo ihan 6gt datalla ei pärjää , unohtui mainita että rajaton pitäisi olla ja puhelimesta jakaminen ei hellasärön vuoksi onnistj. Mutta mitä tätä ketjua pläräsin niin vaikutti että moilta saa winbackina tuota 9e hintaa rajattomaan 4g, saatan olla väärässkin kyllä.
Kyllä se vaan vaatii pitkällisen winback kikkailun tänäpäivänä, että tarjoavat noita edullisempia liittymiä, eipä niitä suoraan saa ja silti todella epävarmaa.Tietääkö kukaan tuota elisan puhelinnumeroa mihin soittaa mistä voisi saada tarpeeksi ison kihon kiinni jolta voisi koittaa kepillä jäätä 100-megaista liittymää 7,99 €/kk? Perus aspan kautta ei varmasti tuota tarjota.
Prioriteetti on ihan sama mutta muista että tuossa Moin pottiliittymässä (nyt normaalihinnassa 12€) on 6Gt vaan dataa että ei se hirveästi riitä jos esim streemauspalvelua käyttää. Lisädata on jo aika kallista. Jos käyttö muutenkin näin vähäistä koko kuukauden aikana niin samantien ottaa yhden liittymän puhelimeen ja jakaa siitä tarpeen tullen.
Jos meinaa SIM kortin pistää modeemiin, niin se jää odottamaan PIN koodia, jos sellainen on asetettu. Selaimella voi käydä yleensä syöttämässä sen ja suurin osa tukee myöskin sen PIN koodin kyselyn poistoa asetuksista (jos ei, niin laita luuriin ja poista kysely sen avulla ja takas modeemiin).Kyselen ehkä tyhmiä, mutta jos ostan numerollisen liittymän, tarvitseeko esim 4g mokkulaan syöttää mitään pin-koodia? Olen elänyt siinä uskossa, että laitenetit ovat pin-koodittomia ja ns plug n play.
Vähän olet vielä aikasessa, tuohon on sen verta pitkä aika, että mitä vaan voi tapahtua. Et sitten kertonut tarkemmin mikä on nykyinen hinta, esimerkiksi monelle on tarjottu 8,90e/kk jatkoa, jos tuon alle on ollut aiemmin jne...Tarkka 100m loppuu elokuussa. Mitä vaihtoehtoja tuossa on samaan rahaan?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.