Miten menetetään avausmaksu ja mihin se menetetään?Ei tarvii tehdä mitään eikä kannatakaan jos et halua menettää sitä avausmaksua.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Miten menetetään avausmaksu ja mihin se menetetään?Ei tarvii tehdä mitään eikä kannatakaan jos et halua menettää sitä avausmaksua.
Vaikka sanotaan, että hinnat nousevat, niin näköjään laskevat myös, jos jaksaa hakea tarjouksia.Alkuvuodesta oli silloin hirveä huuto päällänsä, kun alle kahdenkympin ei tahtonut saada yhtään mitään liittymää, puhumattakaan 5G-liittymistä, jotka oli lähelle kolmeakymppiä. Nyt niitä tarjotaan ovista ja ikkunoista.![]()
Sama tuli tännekin. Nyt sitten saikin sen mobiilivarmenteen ilmaiseksi ilman mitään vääntämistä toisin kuin eilisen myyjän kanssa.Elisa tarjoaa nyt winbackina Huoleton 100M 11,99 / kk 12 kk määräaikaisuus + 100 € S-ryhmän lahjakortin. Liittymä oli siis siirtymässä maanantaina Telialle tuolla 11.99 € / kk + 50 € Lidl tarjouksella, mutta tulihan sieltä lopulta voittava tarjous. Eilen tuli itsellenikin tuo 17,99 € / kk + 100 € lahjakortti winback-tarjous, mutta en siihen vielä tarttunut kun ei ole tarvetta tuolle netille.
Muokkaus: 9,90 € avausmaksu tuli vielä päälle
Lankanumerot eivät enää kuulu pakettiin.Eikö näihin nykyisiin Elisan liittymiin kuuluu enää rajattomasti puheluita? Nykyiseen Rajaton 4G:hen ainakin on kuulunut, mutta onko tuo muuttunut vai katsoinko väärin?
Joo, se on hiljattain muuttunut, mutta normaalit puhelut toisiin liittymiin kuitenkin maksuttomia? Esimerkiksi noihin ylempien viestien vastatarjouksina tulleisiin liittymiin kuuluu rajattomasti normipuhelut ja tekstarit?Lankanumerot eivät enää kuulu pakettiin.
Rajattomiin kuuluu. Kampanjoissa on ollut myös ilman puhepakettia.Joo, se on hiljattain muuttunut, mutta normaalit puhelut toisiin liittymiin kuitenkin maksuttomia? Esimerkiksi noihin ylempien viestien vastatarjouksina tulleisiin liittymiin kuuluu rajattomasti normipuhelut ja tekstarit?
Tarjous sopimus on päättymässä Telialla 25.10. Ajatuksena oli ottaa winback tarjous telialta. Mites tuon numeron siirron saisi tehtyä ilman, että tarvitsee maksaa avausmaksua? MOI:lle meinasin laittaa, mutta näyttää veloittavan avausmaksun 5€ liittymän tilauksen yhteydessä.
Soittopyynnöllä kilpailijalta?
Tuollaisesta kun valitin chatiin, ei otettu maksua.Tarkkana saa olla laskutuksen kanssa. Elisalle siirtyvän liittymän SIM-kortti ei saapunut ennen numeronsiirtoa. Kävin hakemassa palvelupisteestä uuden SIM:n ja nyt huomasin, että siitä on laskutettu 9€![]()
Minä odotin, että Telialta tulee tekstiviesti. Siinä on vakiotarjous ja mahdollisuus pyytää soittoa.Siirto laitettu menemään Moi:lle. Mites nyt, odotella jokunen päivä vai lähteä kyselemään heti Telialta tarjousta?
Siirto laitettu menemään Moi:lle. Mites nyt, odotella jokunen päivä vai lähteä kyselemään heti Telialta tarjousta?
Sama setti kahdella liittymällä. Jäin sitten Elisalla ja kyllä se 200€ lahjakortit kelpaaElisa tarjoaa nyt winbackina Huoleton 100M 11,99 / kk 12 kk määräaikaisuus + 100 € S-ryhmän lahjakortin. Liittymä oli siis siirtymässä maanantaina Telialle tuolla 11.99 € / kk + 50 € Lidl tarjouksella, mutta tulihan sieltä lopulta voittava tarjous. Eilen tuli itsellenikin tuo 17,99 € / kk + 100 € lahjakortti winback-tarjous, mutta en siihen vielä tarttunut kun ei ole tarvetta tuolle netille.
Muokkaus: 9,90 € avausmaksu tuli vielä päälle

Sama setti kahdella liittymällä. Jäin sitten Elisalla ja kyllä se 200€ lahjakortit kelpaa![]()
Tekstarilla tuli. Piti soittaa viestin numeroon. Ja tosiaan maanantaina olisi telialle siirtynytKumpaa kautta nuo tuli, chatissa vai soittamalla?
Taitaa olla tosiaan vaan niille jotka saa tuon tekstarin. Mulla siirto vasta viikon päästä, niin ei tipu.Tekstarilla tuli. Piti soittaa viestin numeroon. Ja tosiaan maanantaina olisi telialle siirtynyt
Te jotka olette tämän tarjouksen hyödyntäneet, niin osaatteko sanoa, mikä on EU-datamäärä joka tuohon liittymään kuuluu?Elisa tarjoaa nyt winbackina Huoleton 100M 11,99 / kk 12 kk määräaikaisuus + 100 € S-ryhmän lahjakortin. Liittymä oli siis siirtymässä maanantaina Telialle tuolla 11.99 € / kk + 50 € Lidl tarjouksella, mutta tulihan sieltä lopulta voittava tarjous. Eilen tuli itsellenikin tuo 17,99 € / kk + 100 € lahjakortti winback-tarjous, mutta en siihen vielä tarttunut kun ei ole tarvetta tuolle netille.
Muokkaus: 9,90 € avausmaksu tuli vielä päälle
Ota se avausmaksu laskulle. Jolloin sitä ei tarvi heti maksaa. Ja kun liittymän siirto perutaan niin sieltä tulee hyvityslasku, jossa se 5e hyvitetty. Eli lopputuloksena ei tarvitse maksaa mitään. Itse juuri muutama päivä sitten tein tämän ja mietin samaa mitä sinä.Tarjous sopimus on päättymässä Telialla 25.10. Ajatuksena oli ottaa winback tarjous telialta. Mites tuon numeron siirron saisi tehtyä ilman, että tarvitsee maksaa avausmaksua? MOI:lle meinasin laittaa, mutta näyttää veloittavan avausmaksun 5€ liittymän tilauksen yhteydessä.
Soittopyynnöllä kilpailijalta?
Te jotka olette tämän tarjouksen hyödyntäneet, niin osaatteko sanoa, mikä on EU-datamäärä joka tuohon liittymään kuuluu?
Sopimustiivistelmä:
Elisa Huoleton 100M
Rajaton netti ilman datakattoa 100M nopeudella 4G-verkossa (nopeuden vaihteluväli 4G-verkossa 5-100 Mbit/s, lähtevän nopeuden vaihteluväli 4G-verkossa 3-10 Mbit/s). Rajaton netti myös Pohjolassa ja Baltiassa, muissa EU- ja ETA-maissa voit käyttää dataa jopa 40 Gt/kk ilman lisämaksua.
Tänne tulee Telia 100M ja 30€ lahjakortti ruokakauppaan. Hinta taisi olla 13€/kk. Telia siis jo ennestään.Mitäs tää nyt sitten on, DNA siirtynyt pelkkien 5G mobiilinettiliittymien myyntiin? Sopimus umpeutumassa 4G 200M mobiilinettiliittymässä ja nyt sitten soittelivat, että uusitaanko sopimus, mutta tietysti heidän paremmalla 5G liittymällä. Ja hintakin tietysti merkittävästi korkeampi. Onko saatu hyviä 4G 200-300M nettiliittymätarjouksia?
Täytyy selailla. Tuo 100M on hivenen nihkeä, ehkä...Tässä meillä ei Telia pelaa, Elisa ja DNA ainoat vaihtoehdot.Tänne tulee Telia 100M ja 30€ lahjakortti ruokakauppaan. Hinta taisi olla 13€/kk. Telia siis jo ennestään.
Dna kauppasi samaa 15€/kk.
On noita siis ja jos selaat taaksepäin, niin löytyy vaikka mitä
Edit:
Se unohtui. Otin myös 5€/kk mobiilinetin sieltä Telialta.
Kyllä on DNA:no tarjoamassa 100m 4g nettiä. Kesällä juuri uudistui tarjoama ja 4g 200m jäi pois.Mitäs tää nyt sitten on, DNA siirtynyt pelkkien 5G mobiilinettiliittymien myyntiin? Sopimus umpeutumassa 4G 200M mobiilinettiliittymässä ja nyt sitten soittelivat, että uusitaanko sopimus, mutta tietysti heidän paremmalla 5G liittymällä. Ja hintakin tietysti merkittävästi korkeampi. Onko saatu hyviä 4G 200-300M nettiliittymätarjouksia?
Ota se avausmaksu laskulle. Jolloin sitä ei tarvi heti maksaa. Ja kun liittymän siirto perutaan niin sieltä tulee hyvityslasku, jossa se 5e hyvitetty. Eli lopputuloksena ei tarvitse maksaa mitään. Itse juuri muutama päivä sitten tein tämän ja mietin samaa mitä sinä.
Tänne tuli sama tarjous, mutta tässä hyvä huomioida, että tuohon pakettiin ei kuulu mobiilivarmenne. Mobiilivarmenne maksaa sitten 3€ kuussa tuohon päälle.
Tämä on erittäin yksinkertaista.Te joilla on ollut liittymä telialla ja pistäneet siirtymään muualle ja saanut winbackkina hyvän tarjouksen, onko kenelläkään ollut vielö "vanha tarjous voimassa"?
Meillä kilpailutettiin perheen liittymät noin 3kk sitten ja on nyt 20eur/kk (5g 200m). Niin mietin tässä saisko noista hintoja alas uudelleen kilpailuttamalla kun hinnat tuntuu olevan ihan toista nyt?
Telialla ei ole määräaikaisia sopimuksia ainoastaan toistaiseksi voimassaolevia.Tämä on erittäin yksinkertaista.
Sitouduitteko tuolloin määräaikaiseen sopimukseen? Sopimus velvoittaa molempia osapuolia.
Tämä ei ole totta, etenkin noi huippudiilit on määräaikaisia, ainakin kun tuonne syöttää numeron, tarjotaan 12kk määräaikaisia soppareita.Telialla ei ole määräaikaisia sopimuksia ainoastaan toistaiseksi voimassaolevia.
Tarjoushinnalle on tietty aika kun on voimassa.
Kyllä on määräaikaisia sopimuksia jokaisella operaattorilla nykyään. Tarkista asia Telian portaalista.Telialla ei ole määräaikaisia sopimuksia ainoastaan toistaiseksi voimassaolevia.
Tarjoushinnalle on tietty aika kun on voimassa.
Ok, tämä oli uutta minulle, liittymät ollut telialla luokkaa 15v ja aina ollleet ei määräaikaisia. Ja kun tarkistin liittymien tiedoista niin edelleen "toistaiseksi voimassa oleva sopimus" kaikissa, eli takaisin alkuperäiseen kysymykseenKyllä on määräaikaisia sopimuksia jokaisella operaattorilla nykyään. Tarkista asia Telian portaalista.
Sain lahjakortin mukaan, mutta muuten hinta oli tuo. Kerrottiin, että lahjakortti tulee, vaikka edellisestä lahjakortista oli alle vuosi.Te joilla on ollut liittymä telialla ja pistäneet siirtymään muualle ja saanut winbackkina hyvän tarjouksen, onko kenelläkään ollut vielö "vanha tarjous voimassa"?
Meillä kilpailutettiin perheen liittymät noin 3kk sitten ja on nyt 20eur/kk (5g 200m). Niin mietin tässä saisko noista hintoja alas uudelleen kilpailuttamalla kun hinnat tuntuu olevan ihan toista nyt?
Elisalta tuli äsken tuollainen tarjous. Pitää miettiä. En tarvi noin tehokasta liittymää puhelimeeni.
Ja millainenkohan tuollainen lahjakortin toimitusnopeus on?
Täähän riippuu täysin alueesta missä olet ja sillä olevista eri operaattorien kuuluvuuksista, mutta itse vaihdoin 5G-liittymään vain ja ainoastaan siksi, että sillä on parempi kuuluvuus täälläpäin nimenomaan myös maaseudulla, ainakin nyt Telian asiakkaana. Täälläkin on alueittain eroja puheluiden kuuluvuudessa, mutta siihenkin vaikuttaa onko käyttäjän puhelimessa ja operaattorilla tarjolla VoLTE (ja se otettu käyttöön).Tälle ei taida parempaakaan ketjua olla, joten kysyn täällä:
Onko 4G ja 5G -liittymien välillä ylipäätään miten paljon eroa ns. normaalikäytössä? Itse käytän puhelimen nettiä käytännössä ainoastaan joko puhelimessa tai sitten työmatkalla työkäytössä. Tiedän, että 5G:llä on mahdollista/todennäköistä saada parempia nopeuksia, mutta omilla käytöillä varmaankin se 4G:stäkin irtoava vajaa 100M on ihan riittävä, joten tarjoaako 5G tuohon päälle mitään muuta? Pätkiikö vähemmän, onko vähemmän katvealueita, parempi kattavuus tai jotain muuta vastaavaa?
Käyttöalue on pitkälti koko maa, joskin painottuu enemmän keski- ja eteläosiin. Ehkä tämä kuitenkin nyt sitten kuulostaa siltä, että 5G:stä saattaisi sen verran hyötyä ollakin, että siitä sen muutaman euron kuussa voisi maksaa ylimääräistä.Täähän riippuu täysin alueesta missä olet ja sillä olevista eri operaattorien kuuluvuuksista, mutta itse vaihdoin 5G-liittymään vain ja ainoastaan siksi, että sillä on parempi kuuluvuus täälläpäin nimenomaan myös maaseudulla, ainakin nyt Telian asiakkaana. Täälläkin on alueittain eroja puheluiden kuuluvuudessa, mutta siihenkin vaikuttaa onko käyttäjän puhelimessa ja operaattorilla tarjolla VoLTE (ja se otettu käyttöön).
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.