- Liittynyt
- 18.06.2024
- Viestejä
- 333
Eikö ne edelleen ole toistaiseksi voimassa olevia kaikki, näin ainakin mainostavat. Hinta voi olla määräajan voimassa mutta sopimuksella ei määräaikaa.Kyllä on Elisalla taas määräaikaisia liittymiä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eikö ne edelleen ole toistaiseksi voimassa olevia kaikki, näin ainakin mainostavat. Hinta voi olla määräajan voimassa mutta sopimuksella ei määräaikaa.Kyllä on Elisalla taas määräaikaisia liittymiä.
Ei ole. Elisalla on nykyään määräaikaisia sopimuksia, jotka sitovat myös asiakkaan. Esimerkiksi tälläistä salaista tarjousta tarjoaa Elisan sivut, kun sinne syöttää puhelinnumeron:Eikö ne edelleen ole toistaiseksi voimassa olevia kaikki, näin ainakin mainostavat. Hinta voi olla määräajan voimassa mutta sopimuksella ei määräaikaa.
Kyllähän ne tuota tekee. Itselläkin yrittivät tuota, reklamaatiota perään ja tiukan väännön jälkeen päädyttiin siihen, että liittymän hinta on edelleen se 18,21€ ja uusi 24kk tarjousjakso. Lahjakorttia ei saanut, niin katsotaan jaksaako tässä jossain vaiheessa kilpailuttaa uusiksi lahjakortin toivossa.. Itsekin olen tästä 2€ nostosta tässä keskustelussa kirjoitellut, enkä ole ainoa. Parisen kuukautta taaksepäin pitäisi löytyä.Omaan Elisan 4g 200m on tullut liittymäturva palvelu käyttöön itsestään.
Tämä nostanut kuukausi hintaa reilu 2€.
Onko tämä ihan sallittua muuttaa kesken 24kk sopimuskauden?
No niinpä näkyy.Ei ole. Elisalla on nykyään määräaikaisia sopimuksia, jotka sitovat myös asiakkaan. Esimerkiksi tälläistä salaista tarjousta tarjoaa Elisan sivut, kun sinne syöttää puhelinnumeron:
![]()
Myös muut sivulla olevat tarjoukset ovat näitä määräaikaisia.
Mulle oli kans ilmestynyt nyt pari euroa ylimääräistä laskuun. Täytyy varmaan aloittaa valituskierros taas kerran.. Soititko vai hoiditko chatissa tms?Kyllähän ne tuota tekee. Itselläkin yrittivät tuota, reklamaatiota perään ja tiukan väännön jälkeen päädyttiin siihen, että liittymän hinta on edelleen se 18,21€ ja uusi 24kk tarjousjakso. Lahjakorttia ei saanut, niin katsotaan jaksaako tässä jossain vaiheessa kilpailuttaa uusiksi lahjakortin toivossa.. Itsekin olen tästä 2€ nostosta tässä keskustelussa kirjoitellut, enkä ole ainoa. Parisen kuukautta taaksepäin pitäisi löytyä.
Eiköhän tuosta ole sinullekkin tullut ilmoitus tavalla tai toisella kuten itsellenikin tuli ennakkoon? Tuskimpa tuo chätissä/puhelimessa hoituu. Kirjallinen reklaamaatio, johon vaatii kirjallisen vastauksen. Puhelimessa / chätissä yleensä saa tälläisissa asioissa vaan voivottelua.No niinpä näkyy.
Mulle oli kans ilmestynyt nyt pari euroa ylimääräistä laskuun. Täytyy varmaan aloittaa valituskierros taas kerran.. Soititko vai hoiditko chatissa tms?
Mihinkä viestiin tuo 99€ valokuitutarjous viittaa? Kiinnostaisi tietää, onko tuo itsellekin mahdollista saada. Elisan sivujen kautta osoitteeni syötettyäni lukee avausmaksu 299€
Ei kyllä heru Telialta nyt sitä järkevänhintaista puhelinliittymää. Erikoisetu-linkki ei toimi, ja 100M Rajaton olisi lähtenyt 23€/kk. 20M rajaton oli 22€/kk. Pitäisikö chatista vielä kysyä.
Vähän kuumottaa homma siksi, kun Moi:n simmi on postissa edelleen (ei ole näkynyt) ja liittymä vaihtuu tänään 15:40...
Erikoisetu - tätäkö tarkoitat?
Erikoisetu sinulle | Telia
Kyllä se toimii/aukeaa itselleni. En tosin mennyt siitä eteenpäin.
No ideahan on, että vaihdat toisaalle, saat ehkä winback -tarjouksen tai annat siirtyä, pidät liittymää ensimmäiseen laskuun ja laitat numeronsiirron vetämään muualle. Siirrät nyt Denan Elisalle, olet Elisan asiakkaana noin kuukauden ja pistät siirtymään Moille, saat winback -tarjouksia. Sitä yhden kuukauden hintaa nyt ei kannata liiaksi miettiä. Katsoo vain, että ei ota sitovaa määräaikaista.Itsellä ongelma kun dna:lla liittymä, niin Moi ainoa joka vähän halvempaa tarjoaisi, mutta sekin dnan omistama niin ei sitten mitään tarjousta kuitenkaan saisi. En mitään muiden ~30€ liittymiä ala tilaamaan, riski aina että sen joutuisikin sitten ottamaan.

Mutta antavatko "halpaa" vastatarjousta jos kallis se "uusi" liittymä? Hinnan varmaan kuitenkin näkevät?No ideahan on, että vaihdat toisaalle, saat ehkä winback -tarjouksen tai annat siirtyä, pidät liittymää ensimmäiseen laskuun ja laitat numeronsiirron vetämään muualle. Siirrät nyt Denan Elisalle, olet Elisan asiakkaana noin kuukauden ja pistät siirtymään Moille, saat winback -tarjouksia. Sitä yhden kuukauden hintaa nyt ei kannata liiaksi miettiä. Katsoo vain, että ei ota sitovaa määräaikaista.
Jos sinulla on etuhinta lyöty lukkoon tietyksi ajaksi niin ei ole laillista.Omaan Elisan 4g 200m on tullut liittymäturva palvelu käyttöön itsestään.
Tämä nostanut kuukausi hintaa reilu 2€.
Onko tämä ihan sallittua muuttaa kesken 24kk sopimuskauden?
No tottakai Elisa tietää millä hinnalla se nyt sulle myy, mutta saman mankelin läpi nuo winbackit näyttävät tulevan riippumatta miten pitkään olet ollut asiakas ja millä hinnalla. En todellakaan usko että joku ihminen tai edes tekoäly näitä funtsii. Joku siellä tekee taulukon winbackeille ja kaikki ammennetaan siitä.Mutta antavatko "halpaa" vastatarjousta jos kallis se "uusi" liittymä? Hinnan varmaan kuitenkin näkevät?
Juuri viime viikolla laitettiin sukulaisen liittymä siirtymään DNAlta Moille ja tuli parin päivän sisällä soittowinback DNAlta 17.90€/kk 200mb rajattomat puhelut, sms ja data 12kk ilman mitään aloitusmaksuja, tosin määräaikainen sen 12kk.. Vanha liittymä oli sama mutta hinta nousemassa johonkin yli 30€.Itsellä ongelma kun dna:lla liittymä, niin Moi ainoa joka vähän halvempaa tarjoaisi, mutta sekin dnan omistama niin ei sitten mitään tarjousta kuitenkaan saisi. En mitään muiden ~30€ liittymiä ala tilaamaan, riski aina että sen joutuisikin sitten ottamaan.
Onko tämä yksi laskutuskausi käytännön minimi, ennen kuin winback-tarjouksia annetaan? Kuukauden jälkeen on ainakin tarjous tullut, sitä lyhyemmästä ei ole kokemusta.No ideahan on, että vaihdat toisaalle, saat ehkä winback -tarjouksen tai annat siirtyä, pidät liittymää ensimmäiseen laskuun ja laitat numeronsiirron vetämään muualle. Siirrät nyt Denan Elisalle, olet Elisan asiakkaana noin kuukauden ja pistät siirtymään Moille, saat winback -tarjouksia. Sitä yhden kuukauden hintaa nyt ei kannata liiaksi miettiä. Katsoo vain, että ei ota sitovaa määräaikaista.
En osaa sanoa mutta kuulostaisi loogiselta.Onko tämä yksi laskutuskausi käytännön minimi, ennen kuin winback-tarjouksia annetaan? Kuukauden jälkeen on ainakin tarjous tullut, sitä lyhyemmästä ei ole kokemusta.
No niin näkyy tulleen, sähköpostiin pari kuukautta sitten jonnekin roskakansioon. Pitääpä laittaa valitusvirsi menemään.Eiköhän tuosta ole sinullekkin tullut ilmoitus tavalla tai toisella kuten itsellenikin tuli ennakkoon? Tuskimpa tuo chätissä/puhelimessa hoituu. Kirjallinen reklaamaatio, johon vaatii kirjallisen vastauksen. Puhelimessa / chätissä yleensä saa tälläisissa asioissa vaan voivottelua.
Mä ainakin joskus otin jonkun moin 22 euron liittymän ja winback-puhelussa sanoin että kilpailija tarjosi reilusti alle 20 euron liittymää. Ei ne sieltä ainakaan sanonu että puhun paskaa vaan tarjosivat 16,99e hintaista liittymää.Mutta antavatko "halpaa" vastatarjousta jos kallis se "uusi" liittymä? Hinnan varmaan kuitenkin näkevät?
Eivät näe. Näkevät vain operaattorin.Mä ainakin joskus otin jonkun moin 22 euron liittymän ja winback-puhelussa sanoin että kilpailija tarjosi reilusti alle 20 euron liittymää. Ei ne sieltä ainakaan sanonu että puhun paskaa vaan tarjosivat 16,99e hintaista liittymää.
En minä tiedä näkevätkö kilpailijan uuden liittymän hintaa tai onko se edes laillista..
Tuohon kun en reagoinut, niin päivää myöhemmin tuli muuten sama mutta vain 10 € korotus K-lahjakorttiin, vaikka muilla tullut 20 € korotus. Annoin siirtyä liittymän Moille.Elisalta Moille kilpailutus käynnissä kun Perus 100M 14,16 €/kk on nousemassa 16,99 €/kk. Elisalla ollut asiakkaana niistä 1,99€/kk-liittymistä alkaen.
Nyt tuli ensimmäinen winback-viesti ennen ylihuomista vaihtumista:
200M Rajaton 19,99 €/kk
- 50 € K-lahjakortti
- sis. liittymäturva mobiilivarmenteella
- 1 kk Ruutu+
Ajattelin vielä odotella.
Jaahas. Elisa lupasi vuoden ilmaisen mobiilivarmenteen, "kunhan käyt itse sen aktivoimassa". Kävin. Nyt laskulla on 1,70 euroa mobiilivarmenteen kk-maksu.
On tämä nyt tylsää, kun pitää kuluttajana vahtia, että sovitusta pidetään kiinni.
Noi kokeilutkin kandee perua ennen 2vko täyttymistä sit, niissä on 14pvä irtisanomisaika, joka on typerää. Eli irtisanot jakson lopulla ja menee seuraavaa kuukautta esim reilu 10pvä, lasku luvassa hurraa. Kunnon skämmiä.Itsellä taas lähti numeron siirto vetämään Elisalle, sitten tuli winback tarjous jonka otin. Paketti palautui Elisalle ja mitään kuluja ei pitänyt tulla. Mutta nyt tuli lasku matkahuollon lähetyksestä joka koskee kylkiäisenä saatua ja automaattisesti sähköisesti aktivoitunutta Ruutu+ premium tilausta 1kk 0€ kokeilu (ja tämän sanottiin että jää käyttöön ilman kuluja vaikka siirto peruuntui). Tätä en olisi edes tiennyt ja älynnyt katsoa, jos ei olisi ollut vielä Oma Elisa sovellus asennettuna puhelimeen. Joutunee olemaan maanantaina taas yhteydessä asiakaspalveluun, kun se on auki.
Kyllähän tuo aivan pelleilyksi on mennyt mutta toistaiseksi ei taida muu auttaa. Numeronsiirrot muualle ja joko tarttuu kolmanteen winback viestiin (taitaa yleensä olla se viimeinen) tai sitten soitolla. Eihän siinä yleensä kauaa mene mutta perin ärsyttävää puuhaa kylläkin..Ai että kyrsii taas aloittaa vänkääminen hinnasta kun tarjoushinta loppuu ensi kuussa,lisäksi kun on hallinnassa 3 henkilön 4 liittymää niin sekin asettaa omat haasteensa hommaan.Viimeksi kun Elisan tyypin kanssa väänsin hinnasta niin kovasti kehui että tulevaisuudessa vanhatkin asikkaat huomioitaisiin hinnoissa mutta eipä ole näkynyt.
kyllä mulla ainakin toimi viime vuonna dna liittymän kanssa että laitoin siirron moille niin dna tarjosi halvempaaItsellä ongelma kun dna:lla liittymä, niin Moi ainoa joka vähän halvempaa tarjoaisi, mutta sekin dnan omistama niin ei sitten mitään tarjousta kuitenkaan saisi. En mitään muiden ~30€ liittymiä ala tilaamaan, riski aina että sen joutuisikin sitten ottamaan.
Täällä sama, mutta kolme liittymää. Ei vaan jaksaisi tätä joka kesäistä pelleilyä...Minulla on DNA:lla 2 kpl rajatonta 200m puhelinliittymää 15,99€/kpl/kk ja tahtotilana on pitää tämä hintataso jatkossakin.
Jollei kiirusta ole niin lasten liittymät halvempia vaikkei nopeita ole netin osalta. Viisi yksikköä riittää jopa television katteluun kännyllä eli ei eroa 1000 yksikköön ole missään käytännön asiassa jos vain kännyä käyttää kännynä eikä tietsikalle laittamassa dataa. Molempia koitettu.Täällä sama, mutta kolme liittymää. Ei vaan jaksaisi tätä joka kesäistä pelleilyä...
Edit: DNA tarjosi liittymille jatkoa hintaan 17,99. Tuntui sen verta kohtuulliselta, että en jaksanut alkaa winback-kikkailuun.
Samasta tarjouksesta otin kiinni + mobiilivarmenne 12kk 0€.Täällä sama, mutta kolme liittymää. Ei vaan jaksaisi tätä joka kesäistä pelleilyä...
Edit: DNA tarjosi liittymille jatkoa hintaan 17,99. Tuntui sen verta kohtuulliselta, että en jaksanut alkaa winback-kikkailuun.
Elisan 6,99 euroa kuussa maksava maaliskuussa 2025 otettu...
"Elisa 4G Rajaton 100M 6,99 e/kk
24 kk etukauden jälkeen 32,99 e/kk"
Sopimustiivistelmässä lukee noin:
"Hinta
Elisa 4G Rajaton 100M
Kuukausimaksu 6,99€/kk
Hinta 24 kk jälkeen 32,99 €/kk
Keskon lahjakortti 30 euroa
Kertamaksu 0€/kk
Toimitusmaksu
Ei toimitettavaa 0€
Käyttöön perustuvat maksut
Rajaton-puhelinliittymissä kuukausimaksuun sisältyy rajaton määrä puheluita ja tekstiviestejä
kotimaan normaalihintaisiin numeroihin."
Nyt sitten yrittävät laskuttaa jotain normaalia lankapuhelinnumeroon soittoa ja lasku tuplaantunut tuosta sen seurauksena.
Miten muilla tuollainen on korjaantunut vai pitääkö kuluttajalautakunnan kautta alkaa asiaa hoitamaan kuntoon?
Aspa näköjään auki kesällä vain klo 16 saakka ja se maksullisen 010 numeron takana. Soittoaikaa yritin varata, niin ei anna varata muuta kuin vikailmoitukseen ja uusien romujen ostamiseen. Chat palvelussa, joka pitäisi olla auki klo 18 saakka, taas joku alakouluikäisen tuotokselta vaikuttava chattibotti, jonka minuutteja jankuttaa mitä sattuu ja lopulta sitten kertoo että kaikki asiakaspalvelijat varattu ja ei voi auttaa.
Elisan 6,99 euroa kuussa maksava maaliskuussa 2025 otettu...
"Elisa 4G Rajaton 100M 6,99 e/kk
24 kk etukauden jälkeen 32,99 e/kk"
Sopimustiivistelmässä lukee noin:
"Hinta
Elisa 4G Rajaton 100M
Kuukausimaksu 6,99€/kk
Hinta 24 kk jälkeen 32,99 €/kk
Keskon lahjakortti 30 euroa
Kertamaksu 0€/kk
Toimitusmaksu
Ei toimitettavaa 0€
Käyttöön perustuvat maksut
Rajaton-puhelinliittymissä kuukausimaksuun sisältyy rajaton määrä puheluita ja tekstiviestejä
kotimaan normaalihintaisiin numeroihin."
Nyt sitten yrittävät laskuttaa jotain normaalia lankapuhelinnumeroon soittoa ja lasku tuplaantunut tuosta sen seurauksena.
Miten muilla tuollainen on korjaantunut vai pitääkö kuluttajalautakunnan kautta alkaa asiaa hoitamaan kuntoon?
Aspa näköjään auki kesällä vain klo 16 saakka ja se maksullisen 010 numeron takana. Soittoaikaa yritin varata, niin ei anna varata muuta kuin vikailmoitukseen ja uusien romujen ostamiseen. Chat palvelussa, joka pitäisi olla auki klo 18 saakka, taas joku alakouluikäisen tuotokselta vaikuttava chattibotti, jonka minuutteja jankuttaa mitä sattuu ja lopulta sitten kertoo että kaikki asiakaspalvelijat varattu ja ei voi auttaa.
Juu tuo oli tosiaan muuttunut, varmaankin ainoa operaattori, joka laskuttaa "normaaleista" lankapuhelin numeroista ekstraa.
Omalla kohdallani laskin silti, että säästöä tulee kuitenkin reilusti kahdessa vuodessa tuosta huolimatta (vrt. Teliaan, jonka liittymä ennen oli).
Viimeisin lasku kun 9,98 e /kk (= 2,99 varmenne ja 6,99 liittymä)
Telialla ei sisälly pakettiin puhelut lankanumeroihin alkaen 1.10.2025
Mitä liittymän hintaan kuuluu? | Asiakastuki
Telia Yhteys -liittymään sisältyy aina nettiyhteys. Valitse puheluille ja viesteille paketti tai maksaa käytön mukaan. Lue lisää siitä, mitä liittymään kuuluu.www.telia.fi

Eli DNA:n verkossa olisi parempi kuuluvuus kuin MOI:n käyttämässä DNA:n verkossa. Juupa juu.Liimaletti kommentoi että DNA:lla saisi paremmin kuuluvuuksia, kuin MOI:lla.
Elisan 6,99 euroa kuussa maksava maaliskuussa 2025 otettu...
"Elisa 4G Rajaton 100M 6,99 e/kk
24 kk etukauden jälkeen 32,99 e/kk"
Sopimustiivistelmässä lukee noin:
"Hinta
Elisa 4G Rajaton 100M
Kuukausimaksu 6,99€/kk
Hinta 24 kk jälkeen 32,99 €/kk
Keskon lahjakortti 30 euroa
Kertamaksu 0€/kk
Toimitusmaksu
Ei toimitettavaa 0€
Käyttöön perustuvat maksut
Rajaton-puhelinliittymissä kuukausimaksuun sisältyy rajaton määrä puheluita ja tekstiviestejä
kotimaan normaalihintaisiin numeroihin."
Nyt sitten yrittävät laskuttaa jotain normaalia lankapuhelinnumeroon soittoa ja lasku tuplaantunut tuosta sen seurauksena.
Miten muilla tuollainen on korjaantunut vai pitääkö kuluttajalautakunnan kautta alkaa asiaa hoitamaan kuntoon?
Aspa näköjään auki kesällä vain klo 16 saakka ja se maksullisen 010 numeron takana. Soittoaikaa yritin varata, niin ei anna varata muuta kuin vikailmoitukseen ja uusien romujen ostamiseen. Chat palvelussa, joka pitäisi olla auki klo 18 saakka, taas joku alakouluikäisen tuotokselta vaikuttava chattibotti, jonka minuutteja jankuttaa mitä sattuu ja lopulta sitten kertoo että kaikki asiakaspalvelijat varattu ja ei voi auttaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.