Tähänhän se koko kilpailutuksen idea perustuu, jos kaikki tekisi sitä niin ei se olisi mahdollista. Liiketoiminta mukautetaan aina vallitseviin olosuhteisiin.
Ainakin omasta mielestäni Elisa on pörssiyhtiö ja muistelisin, että pörssiyhtiön ensisijainen tehtävä on tuottaa voittoa omistajilleen eikä tehdä hyväntekeväisyyttä asiakkailleen.
"Viron vero- ja tullihallinnon mukaan maan mediaanipalkka oli vuoden 2019 huhti-kesäkuussa 1115 euroa kuukaudessa. Tilastokeskus ilmoittaa saman jakson keskipalkaksi 1419 euroa." (Lähde:
Keskipalkka ja mediaanipalkka – Viron palkkatason vaihtoehtoiset totuudet (2019) | Estofennia)
Suomen mediaanipalkka oli 2019 n. 3140€/kk (
Palkat ja työvoimakustannukset) ja 2015 keskipalkka n. 3400€/kk (
Euroopan kärkimaassa yli 6000 euron keskipalkka – näin Suomi sijoittuu kansainvälisessä vertailussa).
Onhan tuo Viron hintataso suomalaisen tuloilla ollut aina halpaa mutta ei se ole kovin halpaa paikalliselle. Esimerkiksi Viron Telialla maksaa tuollainen 1GB liittymä 5€/kk ja 5GB liittymä 12€/kk mutta palkkataso on kolmanneksen. Siis meidän Moi on edullisempi kuin virolainen liittymä vaikka maiden palkka- ja hintatasot yleisesti ovat täysin eri kastissa.
EDIT:
Niin siis tuossa saat 10€ hinnalla 4000min/txt + 5GB dataa kun Moilla saat 9€/kk 6GB dataa ja rajattomalla puhumisella/tekstailulla tuokin on maksimissaan 13€/kk. Hinta on siis Virossa huiman neljänneksen halvempi mutta samaan aikaan mediaanipalkka on kolmanneksen. Kumpi tässä nyt olikaan kallis, maksetaanko mieluummin 3000€/kk mediaanipalkalla 13€/kk vai 10€/kk tuollaisella 1000€/kk mediaanipalkalla? (En ota kantaa siihen tienaatko mediaanin vai reilusti sen yli tai alle mutta karkeasti ottaen tienaisit kuitenkin Virossa samoilla asetelmilla n. 40% nykyisestä palkastasi. Virossa on toki matalahko 20% tasavero mutta ostovoima jää tässä tapauksessa silti heikommaksi.)