- Liittynyt
- 23.05.2018
- Viestejä
- 4 528
Jäm,Jäm, Jängjänjäm, että haluaa sitä Kesä lomaa ja Grilliä mökilläJos tekee niin tekee kunnolla
Joo siis se on semmoinen pakkaus missä on neljä pyöreää grilli juustoa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jäm,Jäm, Jängjänjäm, että haluaa sitä Kesä lomaa ja Grilliä mökilläJos tekee niin tekee kunnolla
Joo siis se on semmoinen pakkaus missä on neljä pyöreää grilli juustoa.
Toki pitää myös muistaa kuinka paljon vaihtoehtoja on.. jos haluun vaikka espanjalaista gazpachoa niin paljonko vastaavaa on kilpailijoilla että voisi ostaa heiltä..
Tunturi Juustoa en kyllä muista, mutta Tuolla Hinnalla on Kyllä ollut Orjat tekemässä JuustoaMitä se Tunturi -juusto nykyään mahtaa maksaa? Oli mielestäni todella hyvä hinta kun silloin vuosi-pari sitten kampanjoivat "pysyviä" hinnanalennuksia ja se laski johonkin alle 3 €. Siitä saa sen 3 x 35 g proteiiniannosta ja yhden annoksen hinnaksi tuli vajaa euro, eli oli jopa halvempaa kuin raejuusto tai maitorahka. Kyllä se pizzankin päälle kävi, jos piti kaloreita katsella eikä voinut täysirasvaisella rietastella.
Muistaisin vaan nähneeni sen taas jossain yli 3 € viime vuoden puolella jo, lyhyeksi jäi pysyvä halpuutus. Jäänyt tosi vähiin nykyisellään lidlissä asiointi, kun jotenkin automaattisesti löydän itseni prismasta harhailemasta.
Teematuotteiden hinnat vain ovat Suomessa usein todella kalliita verrattuna muuhun Eurooppaan. Vannomatta paras, mutta väittäisin ettei moisia yli 50 % Suomi-lisiä perustuotteista löydy.
Tässä puhut asiaaOsa Lidlin teematuotteista on kyllä kalliita kun kilohintaa katselee, noista tulee poimittua niitä muutamia helmiä, yleensä pakasteista.
Teemaviikoilla on niitä muutamia hyviä tuotteita mitkä hintalaatusuhteeltaan ajavat asiansa erinomaisesti.
Onneksi juustoilla ei meillä hifistellä, eikä hifistellä jatkossakaan kun ovat ihan älyttömissä hinnoissa.
Nuo eivät onneksi kuitenkaan kuulu tavallisen köyhyysrajalla elävän kuluttajan repertuaariin tässä maailmanpoliittisessa tilanteessa kun kaikki kallistuu ja kaikessa pitää säästää.
No just toi. Yritin hakua mutta ei löytäny.Ai tämä?
Lidl:n tuotteet (ei ruoat)
Avataan tälläinen ketju, jossa voidaan käydä keskustelua ja arvostella erilaisia Lidl:n tuotteita. Lidl:n sähköiset tarjouslehdet löytyvät seuraavasta linkistä: https://www.lidl.fi/ajankohtaista/saehkoeiset-tarjouslehdet https://fixpart.fi/varaosat/silvercrest...bbs.io-tech.fi
Löytyy seuratuista jos olet edes kerran kirjoittanut ketjuunNo just toi. Yritin hakua mutta ei löytäny.
Onkohan Lidlin mainoslehdet alueellisia vai muokataankohan verkkoversiota jos tulee esim. saatavuusongelmia, alla esimerkit? Näitä huomaa aina välillä.
Tuossa ylempänä oli keskusteltu hinnoista, Suomen Lidl näyttäisi olevan yksi jääkiekkomaajoukkueen pääsponsoreista ja eikös viime kesänä näkyvästi sponsoroitu maajoukkuetta EM-kisoissa, asiakkailta nekin rahat otetaan. Jotenkin epäilen että kilpailummilla markkinoilla halpaliikkeen imagoon ei kuulu suuret sponsoroinnit. Ja juuri esimerkin rotukarjan jauhelihan tarjoushinta on noussut ihan mukavasti, ei ole pitkä aika (tosin ei enää tänä vuonna) kun kilohinta oli n. 8 e, nyt kympin. Gnocchi-pastan tultua muutkin saman sarjan nousi 0,79 -> 0,99. Pieni korotus rahassa mutta prosenteissa suuri.
![]()
![]()
No ainakin onnistunut kampanja omalla kohdallaItse asiassa Palloliitto ei saanut lantin lanttia. Kesko oli virallinen sponsori ja Lidl hyväksikäytti tilannetta palkkaamalla Litmasen mainoskasvoksi ja tekemällä jalkapallomainontaa omine lupineen. Sai Keskoa parempaa näkyvyyttä ilman että joutui sponsoroimaan ketään. Palloliitto oli varsin katkera siitä. Kommentti: Onko futispomon raivostuttanut kohumainos Jari Litmasen sivallus Palloliitolle?
No ainakin onnistunut kampanja omalla kohdallaToki tähän on varmasti vaikuttanut että tarjolla oli virallisia oheistuotteita mutta niiden oikeudet ostettaneen tietenkin ohi paikallisen liiton suoraan UEFA:lta.
Sipsit Lidlissä ovat olleet aina heikkous Akilleuksen kantapäässä, mutta nyt sieltä on poistettu jopa ne syötävät. Juustonaksut olivat ennen just oikeaa kokoa (100/125G ?), just kertavetäsy ja mihin katosivat Teddyt ne Ketsupin makuiset? Sen jälkeen poistettu järkevän kokoiset Nacho lastut, En varmasti osta 450G Nachoja jollei ole sukujuhlia tiedossa.
Sen verran voi antaa armoa, ettei tuo Estrella/Taffel megapussitkaan ole enää samaa kamaa kuin 30V sitten, mutta enpä ole itsekään.
No tapa tuokin on, mutta loppukama pitää sitten laittaa Tupperware tyyliseen hermeettiseen tilaan, koska sipsinnälkä ei tule joka päivä. Viikon verran kun kosteana kesänä jättää pussin auki, niin raaka perunakin maistuu paremmaltaOsta keittiövaaka ja punnitse sillä astiaan sopiva määrä. Olen huomannut omakohtaisesti, että ne pienetkin pussit ovat turhan isoja. Parhaat maut löytyy kuitenkin siitä ekasta 50 grammasta. Vaa'an kanssa voi ostaa sen halvimman pussin.
ja enkä löydä enää muita Lidlistä Nacho lastujakaan kuin 450g "säkeissä".No tapa tuokin on, mutta loppukama pitää sitten laittaa Tupperware tyyliseen hermeettiseen tilaan, koska sipsinnälkä ei tule joka päivä. Viikon verran kun kosteana kesänä jättää pussin auki, niin raaka perunakin maistuu paremmalta.
Mutta kyllä mieluummin ostan kaupasta sen pikkupussin oli €/KG kalliimpi, kuin kaadan loput säkistä roskiin. Harmi vaan nuo uutuusmaut tulee aina joka valmistajalta megajöötinä, kun itse makustelisi niitä just sen 50-100 Gramman paloissaja enkä löydä enää muita Lidlistä Nacho lastujakaan kuin 450g "säkeissä".
:Edit Ja en moittinut vain pussien kokoa vaan myös makua, no "Maku" on jokaisen oma.


Etelä-Amerikka -teema 13.6. alkaen. Ehkä ostan sipejä ja kastikkeita.

Eroaako tuo kuinka paljon normaalista suomalaisesta naudan jauhelihasta?Näistä toistuvista tarjouksista ihan parhaasta päästä on tuo Reilu rotukarjan naudanliha 3,49€/350g (kilohinta 9,97€) . Suomalaista lihaa. Alkuperän saa tarkistettua täältä sivun alhaalta löytyvästä kentästä pakkauksesta löytyvällä eränumerolla.
Vaikka hetki sittenhän tuo oli usein tarjouksessa 3,29€, sitä ennen 2,99€, mutta minkäpä hinnat ei viime aikoina olisi noussut.
![]()
Kyllä eroaa, laadultaan. Se on siis pihvikarjarotuisesta (esim. Aberdeen Angus, Hereford, Simmental, Limousin jne.) lihaa, siis mullia. Ei esimerkiksi vanhaa lehmää.Eroaako tuo kuinka paljon normaalista suomalaisesta naudan jauhelihasta?
Punasipuli-Cheddar makkara maistettu.
Oikein hyvä. Sipulin makua jost sopivasti, ja tekstuuri oli oikein hyvä. Ei ollu niin mössöä kuin Savupaprika. Oikein hyvä napakka ja maukas makkara. Chedda ei hirveästi maistunut mutta kokonaisuutena oikein hyvä.
Vähän OT: Tsatsikin väsää myös itse helpolla.Ikävä kyllä Kreikka-viikon Tsatsiki on vaihtunut tavalliseen, se aikaisempi valkosipuli-Tsatsiki oli suorastaan loistavaa. Ostin aina kerralla 3 rasiaa, herkkua leivän päällä. Tullee se tämäkin testattua mutta valkosipuli-moista jään kaipaamaan, siis jos ei jossain vaiheessa palaa tarjontaan? Täytynee pistää kysymystä asiakaspalveluunsa...
Meneehän tuossa vähän aikaa. Itse en jaksa odottaa seuraavaan päivään.Vähän OT: Tsatsikin väsää myös itse helpolla.
Kreikkalaista jogurttia (Lidl tarjouksessa 1,99€/kg pönttö), kurkkua, valkosipulia, tilliä, mustapippurirouhetta, sokeria, suolaa. Jotkut tykkää laittaa myös sitruunankuorta tai parit tipat sitruunamehutiivistettä, jotkut ei.
Muut osat sekaisin edellisenä päivänä ja jääkaappiin lepäämään, kurkku raasteeksi lävikköön kuivahtamaan ja myös jääkaappiin odottamaan, seuraavana päivänä yhdistät nämä. Ja päälle pikkuisen oliiviöljyä (mausteeksi vain siis).
Itse teen yleensä Lidlin turkkilaisesta jogurtista (parempi rakenne imho). Ja ilman sitruunaa. Mutta joskus laitan myös mintunlehteä mukaan.
Liiteristä sai joskus tzasikia semmosissa isommissa pöntöissä. Se oli todella hyvää. Nää nykyiset pikkupurkit ei ole niin hyvää. Ei ole jotenkin niin raikkaita kun siinä isossa pytyssä.Ikävä kyllä Kreikka-viikon Tsatsiki on vaihtunut tavalliseen, se aikaisempi valkosipuli-Tsatsiki oli suorastaan loistavaa. Ostin aina kerralla 3 rasiaa, herkkua leivän päällä. Tullee se tämäkin testattua mutta valkosipuli-moista jään kaipaamaan, siis jos ei jossain vaiheessa palaa tarjontaan? Täytynee pistää kysymystä asiakaspalveluunsa...
Tuosta autenttista kreikkalaista ohjetta eikä tartte odotella seuraavaan päivään, parhaimmillaan tuoreenna sanotaan:Meneehän tuossa vähän aikaa. Itse en jaksa odottaa seuraavaan päivään.
Dunno, mutta ainakaan paikallisessa Prismassa ei ole vuosiin myyty kuin valkosipuliTONTA tsatsikia. Siksi olenkin aina ostanut valkosipuli-moista Lidlistä, kunnes eivät tällä kertaa enää moista tarjonneetkaanMitä muuten on valkosipuliton tzatziki, kun se valkosipuli on siinä se tärkein ja lähes ainoa mauste?
Onko näistä eteläamerikantuotteista vielä antaa raporttia?
En tiiä onks mulla vaan käyny huono tuuri mutta ostin joku nelisen pakettia niitä mustia yksittäisiä Grillimaisteri pekoneita ja jokainen niistä on ollu ihan järjetöntä riekaletta ja repaletta.
Niitä ei pysty millään erottamaan viipaleista vaan ne repeävät ja "verkottuvat" ja ihan mahdotonta paistaa viipaleina. Niissä kolmen paketeissa viipaleet saa nätisti irti toisistaan ja helppo paistaa. Ei noi yksittäiset aikasempina vuosina ole ollu noin surkeita..
![]()
Kyseessä nämä kuvassa alemmat. Noissa 3 päkeissä ei ole ole ollut kyseistä ongelmaa.Mikä pekonipaketti on kyseessä? Niitä vaahterasiirapilla maustettuja pekoneita on tullut ostettua, ovat olleet ok.
Samoin kuin ne 3 kpl big back mikälie paketit.
Jos kyseessä on se Dulano-pekoniviipaleet, niin noita en itse ole kokeillut.
Mutta jos kyseessä on pekoni, niin saman lopputuloksen saa kyllä airfryerissä, olkoon sitten siivua, viipaletta, silppua tai sälettä.
Komppaan vahvasti, heillä asiakaspalvelu jopa vastaa joskin saattaa mennä viikkokin. Suomen Lidlin alkuaikoina (jolloin kenties 20-30 myymälää?) sain vastauksen muistaakseni päivässä-parissa. Lähetin kysymyksen viimeksi alkuvuodesta ja sain robotti-kuittauksen jälkeen ilmiselvästi ihmisen kirjoittaman vastauksenkin noin viikossa. Nyt lähetin kysymyksen sivustonsa Asiakaspalvelu-sivun kautta, ei mitään muistikuvaa miten heitin yli 10v sitten.Lähetä kuva Lildin asiakaspalveluun, katsotaaan mitä vastaavat.
Jaksaiskohan sitä alkaa säätämään kun ei ole enää pakettiakaan tallessa.Lähetä kuva Lildin asiakaspalveluun, katsotaaan mitä vastaavat.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.