Laminaattilattian hoito, ylläpito ja korjaus

Helposti käy niin että menee konevuokra rahat hukkaan ja lisäksi päivän kahden työpanos ja kaiken huipuksi joutuu tilaamaan ammattilaisen korjaamaan jäljet.Vaatii taitoa ja malttia käyttää isoa lattiahiomakonetta niin ettei ole lattia entistä rujommassa kunnossa hionnan jälkeen.
Amati mees saattaa paikalle saapuessaan kertoa, että nyt raiskuun jälkeen nuo pinnat kannattaa kantaa roskalavalle ja ostaa sitä kympin laminaattia kuten muutkin maksuhäiriötuulipuvut, tarvikkeet netraudasta, ohjeet youtubesta ja työkalut alista. Laskuttaa vain 290 euroa matkakulusta ja alkavan tunnin katselmuksesta. Kun muovi saadaan lopulta paikoilleen on sisustuskana iloinen. Näyttää ihan uudelta ja samalta kuin instassa. Toinen viikko hotellissa ja edellinen 700 euron konevuokra saattaa tosin jäädä kirvelemään avioerosta puhumattakaan.
 
En kyllä lähtisi moista diyttämään. Säästö jää vaatimattomaksi ja hermoromahdus taattu vaikka jotenkin ihmeen kaupalla homma onnistuisi. Vaiva on ihan järkyttävä jo pelkästään huoneiden tyhjentämisestä ja listojen poistosta jos siellä on muutakin kuin Ikean paperikalusteita. Siinä riittää maallikkotyötä tehtäväksi vaikka ammattilaisen työn jättää ammattilaiselle, vaikka ei ole edes sitä lapsiperhettä ja pianotunteja, balettia, tallivuoroja ja nalkutusta.

Parketti on toki eri kuin lautalattia, mutta lautalattian hionnan osalta olen nähnyt että amatöörinä voi ihan hyvin kohtuudella onnistua esim. yhden huoneen lattian kunnostushionta, kunhan ei vaan luule sitä hiovansa lakattavaan kuntoon vaan tyytyy maalaamaan. Myös ne ammattilaisten alkeellisilla vanhan ajan vehkeillä hiomat puupinnat ovat välillä nykynormein vähän sitä sun tätä eivätkä välttämättä olisi läpäisseet nykypäivän sisustuskanan lopputarkastusta.

70 neliötä mitä tahansa? Kyllä unen näin/näit että lähtisin itse muuhun lattiahommaan kuin mahdollisesti asentamaan uutta ponttilukkotavaraa. Ei oo kyllä tullut sitäkään tehtyä noin isolle alalle kerralla ja aika pitkään miettisin vaihtoehtoja.

Jos on olemassa kunnostuskelpoinen puulattia ja maksaa sen kuntoon laitosta ammattilaisen tekemänä esimerkiksi 2-3 kertaa itse asennettavan vuokrakämppätason paskamateriaalin(pelkän materiaalin) hinnan, diili kuulostaa kovinkin hyvältä. Saa vielä valmista käytännössä nopeammin, vaikka melko messevät väistötilathan lattioiden uusiminen aina vaatii. Tietysti kaikkein nopein ja parhaiten dynaamisesti aikataulutettava tapa on ympärivuorokautinen laminaatin DIY asennusmaratoni työmaakaljaputken kera, mutta siinähän on lopputuloksena parhaimmillaankin halpista.
Ei nuo lattiahiomakoneet mitään salatiedettä ole, on toki tullut jonkin verran sellaisia käytettyä. Huoneiden tyhjentämiset ja muut vaivat on ihan samalla tavalla edessä, riippumatta kuka tuon tekee. Ja meillä on oikeasti painavia kalusteida riesana, kun pelkkä olkkarin ruokapöytä on vajaa 200 kiloa.

Jos meinaa listojen irroittamisesta maksaa toiselle tuntipalkkaa, ei varmaan ole muutenkaan tällaista harkitsemassa. Keskihinta näyttäisi olevan luokkaa 33e/m2, eli on tuossa mahdollista saada säästöäkin. Ei toki tällaisen vuoksi kannata töistä jäädä pois, mutta saattaisi tähän löytyä aikaa, eikä tarvitse hotellejakaan miettiä.
 
Ennen muuttoa tuli hiottua mosaiikkiparketti ~60m2 ilman mitään kokemusta. YouTube ohjeet ja sun muut alle ennen sitä. En käyttänyt ollenkaan nauhahiomakonetta mikä varmasti onkin vaarallinen aloittelijalle. Alusta loppuun tarkoituksen mukaisella epäkeskokoneella. Menihän siihen aikaa jne. mutta tuli ihan hyvä jälki.
Kaikkineen 1000€ luokkaa. Voisin tehdä uudestaankin. Reunat ja nurkat ne kaikkein ärsyttävimmät taisi olla.

Kyllä vaan kun videoita katselee ja lukee asiakkaiden palautteita, niin ei ne ammattilsisetkaan tahdo aina onnistua ja jälkiä löytyy. Ainakaan tästä lattiasta ei löydy yhtään nauhan puremaa.

Sitten taas ihan oma juttunsa kämpän tyhjennys, muovitus, siivous, listat jne. Omaa aikaahan siihen lähinnä menee.
 
Riippuu siitä, kuinka paljon hiotaan? Hioohan magic eraserikin.
Teoreettinenkin hiontavara on niin pieni, että lattioiden hionnan mittakaavassa homma on mahdoton. Kertakäyttöiset printtimuovilattiat täytyy kantaa ulos ja ostaa uusi setti, jos ne ovat siinä kunnossa että ongelmien korjaaminen vaatisi lattian hiontaa.
 
Riippuu siitä, kuinka paljon hiotaan? Hioohan magic eraserikin.
no ei muutaku hiomaan sit vaan, ihan suotta pyrit vänkäämään... nyt on vuosi 2000+25 ja mikäli laminaattilattian hionta olisi "juttu", löytäisit googlella vastaukset

laminaattia on käytännössä vinyylilankut ja kovapuulattiat myös, joissa jälkimmäisessä on hiomavaraa (koska päällimmäinen kerros on puuta) ja hinnat toisinaan kovemmat kuin parketissa


Toisekseen jos jokin huone on vaikkapa 20m2, sen lattiaan saa 300euroon uudet laminaatit läpeensä eikä tarvi valkata edes mitään 5-7mm roskislaatua vaan parempaa. Sitten päälle uudet listat ja niitäkään ei tarvitse ruuvata tai naulata jos nyt sattuu betoniseinät olemaan, liimaa taakse ja paikoilleen. Listoja ei säästetä ikinä, paitti jos ovat jotain höyläämön erikoista ja indianajonesin syntymän aikaista, jolloin ainoa mahdollisuus saada identtistä, on viedä pätkä vanhaa höyläämöön ja tekevät sellaista.
 
Viimeksi muokattu:
En tiedä onko joku keksinyt, että mitä jos hioo ja sitten päällystää jotenkin uudestaan?

Tarkoitan, että olisiko kulunut lattia konvertoitavissa toiseksi vain hiomalla pinta ja päällystämällä se jollain uudella maalattavalla pinnoitteella. Entä päällystämällä laminaattia suoraan, jolloin hionta on vain karhentamista, jotta uusi pinnoite tarttuisi?

Olisi kuitenkin edullisempaa esim. poistaa vain se ylin kerros ja sitten korvata se.

Mitä jos laittaisi vinyylilevyjä laminaatin päälle?
 
Viimeksi muokattu:
En tiedä onko joku keksinyt, että mitä jos hioo ja sitten päällystää jotenkin uudestaan?

Tarkoitan, että olisiko kulunut lattia konvertoitavissa toiseksi vain hiomalla pinta ja päällystämällä se jollain uudella maalattavalla pinnoitteella. Entä päällystämällä laminaattia suoraan, jolloin hionta on vain karhentamista, jotta uusi pinnoite tarttuisi?

Olisi kuitenkin edullisempaa esim. poistaa vain se ylin kerros ja sitten korvata se.

Mitä jos laittaisi vinyylilevyjä laminaatin päälle?
voithan sä tehä vaikka mimmosen sämpylän kasaamalla lattiamateriaaleja päällekkäin, sitten tarvii ovia lyhentää myös ja sitä listotusta luvassa kuitenkin, kestävässä rakentamisessa on pitkälti vain yksi tapa. Ovia lyhennetään jotta ilmanvaihto ja ovet toimii ylipäätään kuten kuuluu, kun eivät töki mattoihin

en ole kovin suuri fani sille että vanhat "paskat" jätetään jemmaan

käy kysymässä joltain noista 99 eri vuokratyöfirmasta, kerro että huoneistoremonttikeikat kiinnostaa ni eiköhän sieltä järjesty paikkaa jossa tutustua hommaan :)
 
Jos meinaa listojen irroittamisesta maksaa toiselle tuntipalkkaa, ei varmaan ole muutenkaan tällaista harkitsemassa.
Näin varmasti. Itse ajattelin niin päin, että roudaus ja muut valmistelutyöt ovat riittävä homma itse tehtäviksi, varsinainen ammattitaitoa vaativa työ taas yleensä on sitä mikä kannattaa ulkoistaa ellei erityisesti nauti juuri ko. diy-turaamisesta.
 
Näin varmasti. Itse ajattelin niin päin, että roudaus ja muut valmistelutyöt ovat riittävä homma itse tehtäviksi, varsinainen ammattitaitoa vaativa työ taas yleensä on sitä mikä kannattaa ulkoistaa ellei erityisesti nauti juuri ko. diy-turaamisesta.
diy-hommissa tottumattomalle voi tuntua äärimmäisen kuluttavalta se ajatustyö, sekä epävarmuus että tekeekö nyt oikein ja mitä seuraavaksi, ei välttämättä se fyysinen suorite :)
 
diy-hommissa tottumattomalle voi tuntua äärimmäisen kuluttavalta se ajatustyö, sekä epävarmuus että tekeekö nyt oikein ja mitä seuraavaksi, ei välttämättä se fyysinen suorite :)
Toki, pahinta on se epävarmuus ja myös todellinen mahdollisuus että ryssii homman. Kun on kyseessä jokin herkkä homma, tyriminenhän ei välttämättä kuittaannu sillä että teettää ammattilaisella sen mikä alunperin olisi tarvinnut, vaan aihion voi vetää vituiksi siten, että homma ei enää onnistu. Olisi kamalaa jos vaikkapa kunnostuskelpoisen lautalattian saisi tonnin diy-budjetilla ja useamman päivän vaivalla pilattua siten, että parin tonnin säästön sijaan nyt vaihtoehtoina onkin tehdä uusi lautalattia tai pohjatöineen asentaa päälle jotain halpismateriaalia.

Toisella tapaa sanoen mainitsemasi on yksi osasyistä, miksi amatöörityön tuottavuus on heikompaa. Hommaa ei hidasta pelkästään heikompi taito vaan myös pysähtyminen miettimään joka vaiheessa. Tästä syystä tartun itse vain sellaisiin diyttämisiin joista nautin tai jotka koen sopivana haasteena. Jos haluan ansiomielessä käyttää vapaa-aikaani lisätyöhön, sitä on alallani tarjolla aina, eikä tarvitse ensin googlata päivää ja miettiä kolme tuntia jotta voin suorittaa tunnin. Tällöin ei haittaa, vaikka tuntituotto jäisi pieneen murto-osaan siitä, mitä ammattimies laskuttaa ulkoistamastani projektista.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
275 950
Viestejä
4 754 518
Jäsenet
77 403
Uusin jäsen
nirazz

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom