Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Soita tai laita viestiä ostajalle, että uhkaat laittaa auton pois liikennekäytöstä?Autokaupat varmenteella, ja ostaja ei ole ottanut omiin nimiinsä vielä ja vakuutusmaksut ja verot juoksee minulle. Tehtiinkö minulle pieni källi, eli höynäytettiinkö minua vaikka kauppahinta maksetiinkin? En tiedä ostajan hetua, eli en näköjään voi tehdä luovutusilmoitustakaan, ainakaan oikealle henkilölle. Pitääkö se jollekin toiselle henkilölle tehdä se luovutusilmoitus nyt sitten.
Tuo tosiaan maksaa ja niissä käsittelyajat ainakin yhdessä vaiheessa oli aika pitkät.Ja taitaa olla myös joku kohta, että myyty tuntemattomalle henkilölle? Se on vaan vähän kalliimpi kohta Traficomissa?
En Dellua tunne tarkemmin, mutta jokainen letku joka on paskana merkitsee että asiat kusevat. Kaasarit ovat herkkiä välineitä noiden suhteen. Ei ole enää kuin joskus junnuna että kaasarille meni yksi letku ja thats it.Kuvassa on Fantic XM50 mopon Dellorto PHBN16 -kaasutin. Mikä siinä on tuo nuolen osoittama liitin? Maalaisjärki saano, että se on paikka alipaineletkulle, jolla ohjattaisiin automaattista bensahanaa, jos tankissa olisi sellainen. Kyseisessä mopossa tankin hana on manuaalinen, joten onko tuolla todellisuudessa mitään käyttöä, eli pitäisikö tuon vain olla tulpattuna? Ei muuten, mutta siinä on oletuksena jonnekin tankin alle menevä letku paikoillaan, mutta pakoputki on polttanut siihen reiän, joten tuli mieleen, että voiko sen vuoto sotkea seoksia? En ole vielä päässyt tutkimaan tuota tarkemmin, niin en tiedä mihin letkun toinen pää on todellisuudessa kiinnitetty.
Sehän tässä on, kun mopo käy ja kukkuu täysin normaalisti. Voi olla, ettei vuoto ole niin iso, että sillä olisi merkitystä.En Dellua tunne tarkemmin, mutta jokainen letku joka on paskana merkitsee että asiat kusevat. Kaasarit ovat herkkiä välineitä noiden suhteen. Ei ole enää kuin joskus junnuna että kaasarille meni yksi letku ja thats it.
Tuorevoitelun letku on kaasuttimen toisella puolella. En tosiaan ole tutkinut tuota sen tarkemmin, mutta ei siellä kuulemma liiku mitään nesteitä. Tai sitten se "reikä" ei olekaan läpi saakka, vaikka näytti siltä. Täytyy viikonloppuna tutkia.Technical data:
Taitaa olla jompi kumpi noista letkuista @Kautium
- cooling water connection for carburetor heating
- Oil connection
Se menee tosiaan jonnekin tankin alle, joten tuskin on sellainen. Mopo on käytännössä uusi, joten sitä ei ole kukaan ropeltanut välissä.Eikös tuo ole ylivuotoputki johon tulee se letku joka johtaa ylimääräiset nesteet maahan?
No katso mihin se letku menee. Siis tarkemmin, kuin "tankin alle".Tuorevoitelun letku on toisella puolella.En tosiaan ole tutkinut tuota sen tarkemmin, mutta ei siellä kuulemma liiku mitään nesteitä. Tai sitten se "reikä" ei olekaan läpi saakka, vaikka näytti siltä. Täytyy viikonloppuna tutkia.
Tuorevoitelun letku on kaasuttimen toisella puolella, eli se tuo ei ole ainakaan.
Se menee tosiaan jonnekin tankin alle, joten tuskin on sellainen. Mopo on käytännössä uusi, joten sitä ei ole kukaan ropeltanut välissä.
Sehän tässä on, kun mopo käy ja kukkuu täysin normaalisti. Voi olla, ettei vuoto ole niin iso, että sillä olisi merkitystä.
Minä vähän veikkaan, ettei tuolla letkulla tee tässä mopossa mitään ja että se on tulpattu toisesta päästä. Jos näin on, niin sen voisi ottaa kokonaan pois ja laittaa tulppa suoraan siihen kaasuttimen nippaan. Varmuus vaan pitää saada ensin.
Varmaksi en sano, kun en tuota kaasaria tunne, mutta olisiko huohotusletkua varten? Voisi myös olla kohokammion tyhjennysnippa, josta valuu bensaa kun mopo on kaatuneena. Isommissa kaasareissa noita on ohjattu takahaarukan/linkun eteen. Voithan toki ottaa kaasarin auki ja katsoa mihin se menee. 2-t vehkeissä bensahana löytyy yleensä kun seuraa letkua bensatankista bensahanalle, josta toinen pää menee kaasariin.Kuvassa on Fantic XM50 mopon Dellorto PHBN16 -kaasutin. Mikä siinä on tuo nuolen osoittama liitin? Maalaisjärki saano, että se on paikka alipaineletkulle, jolla ohjattaisiin automaattista bensahanaa, jos tankissa olisi sellainen. Kyseisessä mopossa tankin hana on manuaalinen, joten onko tuolla todellisuudessa mitään käyttöä, eli pitäisikö tuon vain olla tulpattuna? Ei muuten, mutta siinä on oletuksena jonnekin tankin alle menevä letku paikoillaan, mutta pakoputki on polttanut siihen reiän, joten tuli mieleen, että voiko sen vuoto sotkea seoksia? En ole vielä päässyt tutkimaan tuota tarkemmin, niin en tiedä mihin letkun toinen pää on todellisuudessa kiinnitetty.
![]()
Kävin taskulampun kanssa sen verran tutkimassa, että se meneekin tankin ohi ylemmän katteen alle venttiiliin(?), josta lähtee toinen lyhyt letku, jonka perässä on pieni teräsverkkosuodatin. En muuten olisi väittämässä tuota edes venttiiliksi, mutta siihen tulee sähköpiuha, joten mikäpä muukaan se olisi? Ei tuo siis varmaankaan täysin turha letkunpätkä ole. Pitäisi varmaan kaivaa tämän kulkineen sähkökaavio jostakin, niin siitä varmaan ainakin selviäisi mikä se on. Mopo on vuosimallin 2022 Fantic XM50 Competition, jos joku sattuu löytämään tuon räjäytyskuvan jostakin.Eikun se on tosiaan alipainenippa, joka on suunniteltu alipaineohjatulle bensahanalle, totta...ja koska sulla on manuaalinen tankin hana, niin tuo pitäisi tulpata. Ihme jos ei oo mitään käyntihäiriöitä?
Kävin taskulampun kanssa sen verran tutkimassa, että se meneekin tankin ohi ylemmän katteen alle venttiiliin(?), josta lähtee toinen lyhyt letku, jonka perässä on pieni teräsverkkosuodatin. En muuten olisi väittämässä tuota edes venttiiliksi, mutta siihen tulee sähköpiuha, joten mikäpä muukaan se olisi? Ei tuo siis varmaankaan täysin turha letkunpätkä ole. Pitäisi varmaan kaivaa tämän kulkineen sähkökaavio jostakin, niin siitä varmaan ainakin selviäisi mikä se on. Mopo on vuosimallin 2022 Fantic XM50 Competition, jos joku sattuu löytämään tuon räjäytyskuvan jostakin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.