Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onks järkee ostaa hyviä kuulokkeita, jos kuuntelee lähinnä youtubea?
Kyllähän noille käyttöä on, joskin toki aiempaa vähemmän. DVD-levyistä erityisesti kokonaisuutena katsoen käyttökelposimmiksi ja monipuolisimmiksi näkisin DVD+R DL, koska perus-DVD:n 4,7 Gt on varsin nafti määrä tallennustilaa, kun taas kaksikerroksisten 8,5 Gt on ihan käyttökelpoinen. Ainakin osalla wähän wanhemmista koneista ihan jo käyttöjärjestelmäasentelujakin helpottaa, kun on asennustietovälineenä esimerkiksi juuri optinen levy vaikkapa muistitikun tai -kortin sijaan. Juuri tuoreeltaan erästä wanhempaa kokoonpanoa varten nuo DVD+R Double Layer -levyt tulivat tarpeeseen ostella – ja tilaamaan joutui, kun ei enää perus kivijalkakauppojen hyllyiltä löytynyt kuin yksikerroslevyjä.Vieläkö vuonna 2022 jengi polttelee cd-/dvd-/br-levyjä?
Itselle olisi kertynyt erinäisiä spindlejä (10kpl, 50kpl, 100kpl kokoisia) jemmaan ja mietin, että maksaako vaivaa lähteä niitä kaupittelemaan?
Kiitti vastauksesta.Kyllähän noille käyttöä on, joskin toki aiempaa vähemmän. DVD-levyistä erityisesti kokonaisuutena katsoen käyttökelposimmiksi ja monipuolisimmiksi näkisin DVD+R DL, koska perus-DVD:n 4,7 Gt on varsin nafti määrä tallennustilaa, kun taas kaksikerroksisten 8,5 Gt on ihan käyttökelpoinen. Ainakin osalla wähän wanhemmista koneista ihan jo käyttöjärjestelmäasentelujakin helpottaa, kun on asennustietovälineenä esimerkiksi juuri optinen levy vaikkapa muistitikun tai -kortin sijaan. Juuri tuoreeltaan erästä wanhempaa kokoonpanoa varten nuo DVD+R Double Layer -levyt tulivat tarpeeseen ostella – ja tilaamaan joutui, kun ei enää perus kivijalkakauppojen hyllyiltä löytynyt kuin yksikerroslevyjä.
Onks järkee ostaa hyviä kuulokkeita, jos kuuntelee lähinnä youtubea?
Itse ainakin etsiskelisin tuolta: Muut PC-oheislaitteet ja tarvikkeetKiitti vastauksesta.
Eli voisi olla toivoa löytää noille käyttäjiä, vaikka mainitsemaasi satunnaiseen asenteluun tommonen 25kpl spindle tuntuu jo vähän runsaalta, mutta voisihan sitä kokeilla.
Mihinköhän osioon noi mahtaa myyntialueella kuulua?![]()
Ostin kotelo missä USB 3.1 Gen2 headeri, kotelossa USB 3.1 Gen1 paikka, ja sehän onkin ihan erilainen. Onko jotain palikkaa olemassa että saisi tuon USB-liittimen nyt kuitenkin jollain vauhilla toimimaan?
Tarkotin lähinnä, et jossain menee raja, et kuuloke ei paranna enää ääntä, ku itse äänilähde on niin paska. Missä lie kyseinen raja...Ehdottomasti kannattaa ostaa mahdollisimman paskat kuulokkeet YouTube-kluunteluun.
?? Mikä helvetin kysymys tuo on?
Tarkotin lähinnä, et jossain menee raja, et kuuloke ei paranna enää ääntä, ku itse äänilähde on niin paska. Missä lie kyseinen raja...
Nii, no huomaapahan sit, miten paska äänenlaatu siel on, verrattuna vaik CD:hen, jos on hyvät kuulokkeet.Kuuloke ei koskaan varsinaisesti paranna ääntä, vaan vain huonontaa. Kuuloke toistaa äänen joko mahdollisimman muuttumattomana tai sitten muuttaa sitä enemmän ja enemmän mitä huonompi kuuloke. Hyvistä kuulokkeista on hyötyä myös YouTuben kohdalla.
Löysin tämän lopulta - Pizpala. Ja hintakin on 8,90...Tampereella oli joskus grilli, josta sai grillimättöä seisova-pöytä -periaatteella jollain reilun kympin hinnalla. En muista paikan nimeä, mutta onko tällainen vielä olemassa.
Oma veikkaus olisi että tuossa verhokiskossa on sekä ylä- että alapuolella samanlainen ura. Nuo irralliset kiinnikkeet varmaankin tulevat siihen ylempään uraan ja sitten kun tuo kisko on paikallaan, kiinityspalan ruuvilla kiristetään tuo paikalleen. Tuo on siis täysin veikkaus mutta palikat näyttävät siltä että noin tuo voisi toimia.Löysin tämän lopulta - Pizpala. Ja hintakin on 8,90...
--
Seuraava kyssäri. Vetäisin vahingossa suihkuverhon kiskon irti seinästä ja sen molemmista päistä singahti irti metallikiinnikkeet. En googlella löytänyt kasausohjetta tuollaiselle kiskolle, eikä oma pää tajua mihin noi pitäis laittaa. Näiden ymmärtääkseni pitäisi lukita nuo kiskon päät tuonne seinäkappaleisiin, koska tällä hetkellä ne saa vain kevyesti vetämällä sieltä ulos. Osaisiko joku auttaa?
![]()
Oma veikkaus olisi että tuossa verhokiskossa on sekä ylä- että alapuolella samanlainen ura. Nuo irralliset kiinnikkeet varmaankin tulevat siihen ylempään uraan ja sitten kun tuo kisko on paikallaan, kiinityspalan ruuvilla kiristetään tuo paikalleen. Tuo on siis täysin veikkaus mutta palikat näyttävät siltä että noin tuo voisi toimia.
Niin, voi ne palikat toki käydä tohon sivussa olevaan uraankin, puhelimella tihruuttaessa ei oikein käy tuo nappuloiden koko ilmi mut johonkin uraan ne sopii ja kiristetään, ei siinä muuta vaihtoehtoa ole.
Kyseleekö autoliikkeet kalliimpien mallien koeajoa varten onko hankinta realistisesti mahdollista vai riittääkö että vaikuttaa suurinpiirtein normaalilta ihmiseltä? Ei, en ole itse lähdössä ajelemaan, mutta katsoin tuossa kun naapurintytön toi kotiin pe-iltana EQS 580 kun yleensä hänen parkkipaikallaan käy yökylässä ihan tavallinen n. 5-10 tonnin auto.
Googlen kysymyksiä&vastauksia kohdassa kysellään samaa ko firman googlaamalla. Verkkopankeissa saa laitettu kortille maksurajat verkko-ostoksille samantien. Se ekaks (kantsii muutki rajat asettaa, oletussummat on tuhansia) ja huomenna pankkiin yhteys. Toki kortin voi lopettaakin, mut maksurajat lievempi pikaturva, jos korttia kuite esim. kassalla tarvii.Luottokortille on tänään ilmestynyt yhden punnan arvoinen katevaraus. Nimenä www.blueweblondon.co.u. Mitään en ole briteistä tilannut eikä google löydä nimellä juuri mitään. Paitsi että sijatsee samassa osoitteessa kun muslimikeskus... Kiireesti sulkemaan kortti?
Eilisen ongelmaan päivitys. Merkkasin illalla turvarajat nollaan ja olin äsken pankkiin yhteydessä. Heidän järjestelmässään näkevät, että kyseessä on ns. subscription-tyyppinen huijaus, jolloin eka veloitus on euron luokkaa ja jatkossa 40-80 e/kk. Kortti on nyt suljettu. Melko ärsyttävää, mutta minkäs teet.Luottokortille on tänään ilmestynyt yhden punnan arvoinen katevaraus. Nimenä www.blueweblondon.co.u. Mitään en ole briteistä tilannut eikä google löydä nimellä juuri mitään. Paitsi että sijatsee samassa osoitteessa kun muslimikeskus... Kiireesti sulkemaan kortti?
Miten tuommonen huijaus toimii, ymmärrän että jotenkin voi yhden maksun vetää läpi jos vaikka käyttäjä laitellut korttitietoja hämärille sivuille, mutta miten voi kuukausittain repiä omin luvin tililtä rahaa eikä sitä voi estää muuten kuin sulkemalla kortin?Eilisen ongelmaan päivitys. Merkkasin illalla turvarajat nollaan ja olin äsken pankkiin yhteydessä. Heidän järjestelmässään näkevät, että kyseessä on ns. subscription-tyyppinen huijaus, jolloin eka veloitus on euron luokkaa ja jatkossa 40-80 e/kk. Kortti on nyt suljettu. Melko ärsyttävää, mutta minkäs teet.
Tavallisille korteille saa asetettua maarajoitukset mihin maahan niillä pytyy maksamaan. Kai nyt luottokorteilla on vastaavat asetukset olemassa. Jos ei reissaa tai osta ulkomailta niin estää ulkomaan maksut.
Mistähän löytyis verkkovirtaan ajastin jonka saa asetettua vaikkapa 1min päällä, 10min pois päältä, 1min päällä, joko loputon looppi tai sillekkin ajastus? Tuntuvat kaikki ajastimet olevan sellaisia että se on vaan kerran päälle ja pois. Tällä pitäisi ohjata tietokoneen virtalähdettä jonka perässä on 12V vesipumppu. Periaatteessa siis 12V ajastinkin käy, jos semmoinen jostain syystä löytyy helpommin.
Mistähän löytyis verkkovirtaan ajastin jonka saa asetettua vaikkapa 1min päällä, 10min pois päältä, 1min päällä, joko loputon looppi tai sillekkin ajastus? Tuntuvat kaikki ajastimet olevan sellaisia että se on vaan kerran päälle ja pois. Tällä pitäisi ohjata tietokoneen virtalähdettä jonka perässä on 12V vesipumppu. Periaatteessa siis 12V ajastinkin käy, jos semmoinen jostain syystä löytyy helpommin.
Onhan noita DIN-kiskoon asennettavia monitoimireleitä ja ajastimia vaikka millaisia. Ainakin jossain Thebenin kellossa saattaisi olla mahdollista ohjelmoida noin. Tai olisikohan Entes MCB-15 tuollainen? Varmaan hakusanalla monitoimirele saattaisi löytyä sopivia.Mistähän löytyis verkkovirtaan ajastin jonka saa asetettua vaikkapa 1min päällä, 10min pois päältä, 1min päällä, joko loputon looppi tai sillekkin ajastus? Tuntuvat kaikki ajastimet olevan sellaisia että se on vaan kerran päälle ja pois. Tällä pitäisi ohjata tietokoneen virtalähdettä jonka perässä on 12V vesipumppu. Periaatteessa siis 12V ajastinkin käy, jos semmoinen jostain syystä löytyy helpommin.
Mistähän löytyis verkkovirtaan ajastin jonka saa asetettua vaikkapa 1min päällä, 10min pois päältä, 1min päällä, joko loputon looppi tai sillekkin ajastus? Tuntuvat kaikki ajastimet olevan sellaisia että se on vaan kerran päälle ja pois. Tällä pitäisi ohjata tietokoneen virtalähdettä jonka perässä on 12V vesipumppu. Periaatteessa siis 12V ajastinkin käy, jos semmoinen jostain syystä löytyy helpommin.
Miten monta vuotta olet viettänyt kellarissa ja kenen toimesta, että tämä tulee yllätyksenä?Kuinka paljon kanan koipireidessä on lihaa?
![]()
Jos ottaa luut pois, niin paljonkohan itse lihalle jää kilohinta?
Veikkaisin että noin puolet on luuta / jänteitä painosta.Kuinka paljon kanan koipireidessä on lihaa?
![]()
Jos ottaa luut pois, niin paljonkohan itse lihalle jää kilohinta?
Kuinka paljon kanan koipireidessä on lihaa?
![]()
Jos ottaa luut pois, niin paljonkohan itse lihalle jää kilohinta?
Joskus vuosia sitten tuo kävi itseänikin mietityttämään ja tuli katsottua kahden marinoimattoman koipireiden paino raakana ja syönnin jälkeen kerättyä roippeet kasaan ja punnittua ne. Ihan tarkkaan en muista mikä oli lopputulos mutta muistelisin että luut, rustot sun muut syömäkelvottomat olivat tosiaan karvan vajaa puolet painosta. Toki tuossa ei tullut otettua huomioon ihan kaikkia pikkuasioita mutta tulos oli ainakin silloin itselleni riittävän tarkka.Veikkaisin että noin puolet on luuta / jänteitä painosta.
Silti melko halpaa proteiinia.Tuokin Kotimaista on pumpattu 12% suolavedellä, jolla saadaan hintaa alhaiseksi ja liha maistumaan aivan kuin keitetyltä. Kun vesi ei mene luuhun, rustoihin ja muihin kovempiin osiin, niin itse lihaosassa on neljännes vettä. Itse lihan kilohinnaksi jää siis n. 5.85€.
Tuokin Kotimaista on pumpattu 12% suolavedellä, jolla saadaan hintaa alhaiseksi ja liha maistumaan aivan kuin keitetyltä. Kun vesi ei mene luuhun, rustoihin ja muihin kovempiin osiin, niin itse lihaosassa on neljännes vettä. Itse lihan kilohinnaksi jää siis n. 5.85€.
Jos olet aiemmin antanut luvan että kaikki terveydenhuoltoon kuuluvat tahot saavat oikeuden tietoihisi niin ei tarvitse muuta kuin mennä itse paikalle. Voit tarkistaa sen muistaakseni Oma Kanta- sivustolta ja muuttaa sen tarvittaessa.Menossa neuropsykiatrille.
Jotain asiapapereita/ lausuntoja aikasemmista tutkimuksista pitää ottaa mukaan.
Mä käsitin että siel nähään koneelta mitä terveysasemalla yms tutkittu.
Pitääks mun omakannasta printtaa jotain mukaan tms?
Jees. Pitäs olla siis kaikki kunnossa.Jos olet aiemmin antanut luvan että kaikki terveydenhuoltoon kuuluvat tahot saavat oikeuden tietoihisi niin ei tarvitse muuta kuin mennä itse paikalle. Voit tarkistaa sen muistaakseni Oma Kanta- sivustolta ja muuttaa sen tarvittaessa.
Kannattaa varmistaa että omakannassa näkyy haluamasi dokumentit, noissa on ollut esim apotin takia kaikenlaisia puutteita. Ne mitä omakannassa näkyy on kyllä näkyvissä jos olet niihin luvan antanut mutta tosiaan osa tiedoista saattaa puuttua tuolta. On se kyllä kumma kun noissakin on kaiken maailman ihmeellisyyksiä että välillä kaikki ei näy tms... Hyvä keksintö tuo apotti kun moninkertaistaa työmääränJees. Pitäs olla siis kaikki kunnossa.
Toi ajanvarauksen tekstiviestissä olevat taitaa olla sit vaan muistutus jos on jotain muualla olevaa hoitosuhdetta tms ja niistä sit paperia näyttää.
Tämä selvensi asiaa. Kiitos.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.