Miksi kulta olisi parempi kuin arvopaperi?
Jos omistat osuuden jostain yhtiöstä, mikä tuottaa jotakin?
Siis tilanteessa, jossa "systeemit romahtaa"? Helppoa. Siksi, että kulta ei tällöin muutu miksikään ja on ehkä mahdollista hyödyntää sitä, ehkä heikosti, ehkä yllättävänkin hyvin, ehkä, jyrkkä ehkä, ei ollenkaan. Osake taas vastaavassa skenaariossa menettää arvonsa varmasti ja kokonaan. Tässä siis tarkoitetaan niin äärimmäistä tilannetta, jossa mikään yhtiö ei enää tuota mitään, ainakaan edesmenneen arvopaperikaupan kautta siihenastisille eli entisille omistajilleen.
eikä tarvi lähteä harkon kanssa kylänraitille jännittään ryöstetäänkö sut tai saako harkkoa vaihdettua sellaiseen mikä pitää elossa ja pääseekö esim. rajoilta edes yli vai ei.
Toki tavarat joiden kilohinta ylittää normaalin järjellisen skaalan ovat vaarallisia ja niiden takia on kaikkina aikoina väärään paikkaan joutuessa ihmisiä tapettu. Jos sitä kultaa on pakko lähteä jonnekin siirtämään, sen voi aika suureen arvoon saakka piilottaa ruoansulatuskanavan loppupäähän kuuluvaan kehon onteloon. Jos rosvo on sieltä etsiäkseen, ollaan yhtä kusessa ilman sitä kultaharkkoakin, ja olisi pitänyt jo aiemmin niillä muilla varautumisen keinoilla - sekä sijoitustaktiikalla että tähän aiheeseen kuulumattomilla - estää tilanne. Jos oletetaan että esimerkkihenkilön sijoitusvarallisuuden suuruus olisi vaikkapa puoli miljoonaa euroa ja tästä on viisi prosenttia kultaa joka oletetaan nykyhinnoin ostetuksi, varanto painaa noin fatserin sinisen verran ja on pakattavissa aika paljon sitä pienemmäksi.
Kullan tyyppinen sijoitus säilyvään arvoon ei muutu turhaksi sillä, että kannattaa tehdä jotain muuta varautumista joka ei ole sijoittamista, eikä sillä että sijoitusten pääosa kannattaa kohdistaa johonkin muuhun kuin arvonsäilyttäjiin, siis tuottaviin asioihin kuten pörssiosakkeet, kiinteistöt tms.
Itse en omista enkä ole koskaan omistanut kultaa ellei vähäisiä koruja ja sähkölaitteiden raaka-aineena käytettyä pientä määrää lasketa. Olen kyllä harkinnut maltillisen määrän ostamista, mutta keskellä kriisiä en ryhdy siihen.