Kuinka kauan palovaroitin piippaa kun patteri lopussa?

Liittynyt
16.11.2017
Viestejä
124
Onko joukossamme palovaroitinasioista kokemusta, tietoa?

Palovaroitin sen verran hankalassa paikassa, ettei ilman apua pääse patteria vaihtamaan.

Kuinka kauan palovaroitin piippaa ennen kuin patterin virta on lopussa ja laite vaimenee?

Muuttuuko noin 40-45 sek välein kuuluva pieni "piip!" jossain vaiheessa kovaäniseksi tai yhtäjaksoiseksi?

Tänä yönä kuitenkin pakko nukkua tulpat korvissa! Väsyneenä palovaroitimeen kurkottelu on turhan riskialtista.

Kiitos!
 
Nuku tää yö tulpat korvissa ja vaihda yöunien jälkeen. Voi mennä pitkään ennenkuin patteri loppuu kokonaan.

Itse en ainakaan jaksaisi sitä melua kuunnella.
 
Palovaroitin saattaa piippailla pariston loppumisesta jopa viikkoja. Meillä aikanaan rappukäytävän palovaroitin rupesi piippailemaan paristonvaihtoa kaipaillen ja kun sopivasti oli lomakausi niin huoltoyhtiön huoltomies tuli joskus liki 2vk päästä vaihtamaan sen. Onneksi tuo ei kuulunut asuntoon sisälle ellei ovi ollut auki, olisi saattanut noiden parin viikon aikana ruveta vituttamaan.
 
Koveneeko ääni jossain vaiheessa vai jatkaako vaan piippailuna kunnes patteri loppu?
 
Jos on omakotitalo, niin voithan koittaa tyhjentää sitä painamalla testinapin jollain kepillä pohjaan ja pitämällä pohjassa.. Eiköhän se huutaminen syö paristoa enemmän..

Suosittelen korvatulppia tms..
 
Palovaroittimeen on pakattu tietty määrä ääntä. Jos äänen haluaa nopeasti kaikki kerralla ulos, haulikko on nopea ratkaisu. Ääneen määrä purkautuu kerta pamauksella ulos ja tulee lopullinen hiljaisuus. Uuden varoittimen asentaa sitten joskus reijän viereen kun saa nosturin asennettua.
 
Standardin SFS-EN 14604 mukaan pariston vaihdon varoituksen pitää piippailla vähintään 30 päivän ajan. Tuota dokumenttia en voi jakaa, mutta tässä toinen ohje jossa asia myös mainittu (kohta 2.3.1): https://www.spek.fi/wp-content/uploads/2024/04/spek_oppaat_2024_palovaroitin_2024_04_05-1.pdf

Ääni ei siis muutu loppua kohti. Pienet piippailut kunnes jossain vaiheessa laite vaan sammuu lopullisesti.
Walzu, kiitos todella loistavasta vastauksestasi!

Ja lämmin kiitos jokaiselle vastanneelle!

Sitkeä flunssa edelleen ja yötkin olen nyt joutunut nukkumaan ilman korvatulppia, että ilma jotenkin omassa "hormistossa" pääsisi kulkemaan. Piippailua ei oikein enää rekisteröi, kun stressi siitä poistui! Pelkona oli jos ääni jossain vaiheessa yltyisi, pahimmillaan keskellä yötä.

Jatkossa tilalle tulevat nyt ns. 10 vuoden paristolla olevat uusi palovaroittimet, joten ihan heti ei tuon sirkutuksen pitäisi toistua.

Turvallista kesää kaikille!

Ps. Ilo olisi kuulla, jos joku muu joskus löytää tästä keskustelusta vastaukset palovaroitinkysymykseensä!
 
Viimeksi muokattu:
Piippailun alusta nyt noin 7 vrk, eikä kuulu enää, saattoi hiljetä jo eilen.
 
Piippailun alusta nyt noin 7 vrk, eikä kuulu enää, saattoi hiljetä jo eilen.
Öö ymmärsinkö oikein että olet viikon verran kuunnellut asunnossasi < minuutin välein tapahtuvaa piipitystä vain siksi, ettet jaksa vaihtaa patteria? Eikö toi palovaroitin kannattaisi siirtää sellaiseen paikkaan, johon pääsee helposti käsiksi? Paristot (siis semmonen normaali 9V) tulisi suosituksen mukaan vaihtaa muutenkin vuosittain. Hyvä muistisääntö on tehdä tämä aina 112 -päivänä (11.2.)
 
Öö ymmärsinkö oikein että olet viikon verran kuunnellut asunnossasi < minuutin välein tapahtuvaa piipitystä vain siksi, ettet jaksa vaihtaa patteria? Eikö toi palovaroitin kannattaisi siirtää sellaiseen paikkaan, johon pääsee helposti käsiksi? Paristot (siis semmonen normaali 9V) tulisi suosituksen mukaan vaihtaa muutenkin vuosittain. Hyvä muistisääntö on tehdä tämä aina 112 -päivänä (11.2.)
Kiitos huolenpidostasi!
Palovaroitinhan on aina katossa ja hyvin korkealla. Kartanon länsisiivestä kantautunut piippailu katosi Alpinen korvatulpilla. Nyt kaikki ok. Turvallista kesää kaikille!
 

Statistiikka

Viestiketjuista
280 449
Viestejä
4 820 061
Jäsenet
78 106
Uusin jäsen
Voimiz

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom