Kryptovaluuttojen louhintathreadi

Tuo Flux voisi olla houkutteleva louhittava mutta vaatii ilmeisesti corea ja watteja huomattavasti enemmän kuin Eth?
Mulla oli yksi lhr rigi 3*3060 & 3*3060ti kortteja hetken kaivamassa fluxia, mutta niiden tuottoarvio oli sama tai hiukan alle eth:n, niin vaihdoin sitten 20 kolikon jälkeen takaisin.
Virtaa noi söi hiukan reilummin, olisiko kuuden kortin kone vienyt yhteensä ~200w enemmän.
 
Tuo Flux voisi olla houkutteleva louhittava mutta vaatii ilmeisesti corea ja watteja huomattavasti enemmän kuin Eth?
Joo pikaisen testailun perusteella tosiaan täysin erilainen kuin ETH. Muistia ei tarvitse ylikellottaa ollenkaan, jopa alikellottaminen ei välttämättä haittaa. Core taas niin isolle kuin kohtuudella menee. Ja sehän tosiaan tarkoittaa että tehoa kuluu ja lämpöä syntyy. Tuo voisi ehkä toimia myös sellaisilla korteilla joissa muistit ei tahdo kestää kellotusta, mutta coren jäähdytys on paremmin kunnossa? Joku throttlaava 3090? Ja maineriksi näköjään miniZ, verrattuna Gmineriin hurja +20% enemmän hashratea pooliin asti.
 
Joo pikaisen testailun perusteella tosiaan täysin erilainen kuin ETH. Muistia ei tarvitse ylikellottaa ollenkaan, jopa alikellottaminen ei välttämättä haittaa. Core taas niin isolle kuin kohtuudella menee. Ja sehän tosiaan tarkoittaa että tehoa kuluu ja lämpöä syntyy. Tuo voisi ehkä toimia myös sellaisilla korteilla joissa muistit ei tahdo kestää kellotusta, mutta coren jäähdytys on paremmin kunnossa? Joku throttlaava 3090? Ja maineriksi näköjään miniZ, verrattuna Gmineriin hurja +20% enemmän hashratea pooliin asti.

Itekki mielenkiinnosta kokeilin mainaa tota. Zelcore lompsa löyty jo vanhastaan koska sinne oon ammuskellu raptorit, eli fluxit lentää saman tyyliin sisään.

3090 ja 3060ti, vielki haen vähän asetuksii täs, ei meinaa netist löytyy mitää järkevii valmiita asetuksia windows puolelle, afterburneriin..

Joitakin laskureita yritin tos kattella miten paljon tienaa jos gminer näyttää 120sol/s. Noi laskurit nyt lähinnä tunnisti vaan kh/s yms vastaavia termejä joten en ihan yks yhteen saanu viel kulkee et mitä noil arvoil tienaa tän hetken kurssilla.

3090 on eth mainaukses sellanen muistejen pieksijä mut fluxin kans meininki on paljon viileempää, 20-30 astetta muistipuoli käy viileempänä
 
Onko jossain liikkeellä tarkempaa ja hyvää arvausta ETH 2.0 mergen päivämäärästä? Merge-sivulla puhutaan Q1/2022, mutta taidettiin jossain jo aikoja sitten sanoa, että Q2 lienee todennäköisempi?
 
Onko jossain liikkeellä tarkempaa ja hyvää arvausta ETH 2.0 mergen päivämäärästä? Merge-sivulla puhutaan Q1/2022, mutta taidettiin jossain jo aikoja sitten sanoa, että Q2 lienee todennäköisempi?
Kesäkuuta arvaillaan tällä hetkellä ajankohdaksi.
 
Etherminilla jo jonkinlainen testi tuosta 2.0:sta pyörimässä Home - Ethpool Staking - Ethereum 2.0 Staking Pool 2021 Jos pikkurahasta ei puutetta, niin mukaan voi liityyä nimellisellä 32ETH minimi stacilla:cigar2:


5,5% lupailisivat korkoa äkkiä katsottuna.
 
Minkä verran teillä näyttää hashraten bruttotuotto kuukaudessa? Mulla ei ole vielä täsmällisiä lukuja taulukossa, just aloitin tuon vääntämisen. Täytyy laittaa kaikkea tuonne sisään, mun tähänastiset eri muistiinpanot ovat kovin hajanaiset. Mutta pikaisesti laskien viimeisen 30 päivän tilanne näyttää, hieman ehkä aliarvioiden(useimmat välisummat pyöristettynä huonompaan suuntaan) laskettuna noin 1,85 euroa per MH/s kuukaudessa. Tuo on poolin näyttämä arvo joka perustuu saatuun ethiin, kerrottuna tämänhetkisellä kurssilla ja jaettua hashratella. Mutta tuo mun käyttämä pooli ei näytä hashratea kuin vuorokauden ajalta, joten se on oma arvio keskimääräisestä hashratesta. Väkisin se on väliltä 2,1e -1,9e per MH/s.


Sitten kun mä lasken tuolla noita tämän hetken kovimpia hintoja, nonlhr 3060 ti:sta vaikka vain 1100e. Ja sitten jos miettii että vaikka ethereum PoW loppuisi 6 kuukauden päästä, jolloin voisi olla jo miltei uuden sukupolven näyttisten esittelyä(ei julkaisu vielä), ja vaikka ajatella että tuolloin käytettyjen mainausnäyttisten arvo voisi olla vaikka ne hinnat mitä oli Suomessa julkaisussa.

Eihän tuollaisesta välttämättä jää käteen juuri mitään? Edes bruttona. Tuosta sitten vielä sähköt ja verot. (tämä on toki pessimistinen arvio, ja esim verotuksellisia etuja voi tuollaisista olla)

Mitä mieltä olette näistä "ennusteista". En tuossa erikseen niitä kirjoittanut mutta tietysti tuossa ylläolevassa on taustalla muutama, koska puhutaan asioista ja tilanteesta puolen vuoden päästä.

Muutama todennäköisesti oikea ennuste/oletus:
1. Kun Ethereumin PoW lakkaa, GPU mainauksen tuotot romahtavat. Tyylliin tippuvat 5%-30% prosenttiin ethereumin tuotosta. Mikä ei millään kattaisi tuoreimpien näytönohjainten arvonalenemaa, jolloin jokaisella asutulla mantereella tulee valtava määrä näytönohjaimia käytettyjen markkinoille. Niillä on mainattu 6-18 kuukautta ja tuolloin on jo vähintään vahvoja huhuja uusista näyttissukupolvista. Ehkä AMD on saanut tarpeeksi PS5 järjestelmäpiirejä tehtyä Sonylle että saavat tuotantonsa kuosiin ja sittenhän näyttismarkkinoilla on kolme hyvää kilpailijaa. Pitkään dominoinut Nvidia jolla on varmaan jatkossakin hyvä ote pelikehittäjistä, AMD joka on onnistunut luomaan suorituskyvyssä hyvin Nvidialle pärjääviä mallaje, ja Intel jonka pitäisi hanskata volyymibisnes kunhan mallit on tarpeeksi hyviä.
2. Tuo merge voisi tulla jo alkuvuodesta, mutta luultavasti kuitenkin joskus kesällä. Ja toisaalta keväällä näkee varmemmin tilanteesta. En itse sano että uskon sen tulevan kesällä. Näissä kryptoissa ei tunnu pystyvän ennustamaan juuri mitään edes kahden kuukauden päähän. Se tulee sitten kun tulee, mutta ei se voi tulla ennen joulua, ja lomien takia ei voisi tulla heti uudenvuoden jälkeenkään.
3. Muutkin kuin mainaajat ovat kiinnostuneita näytönohjainten hinnoista. Näiden pitkään jatkuneiden hintojen nousujen takia, voi monella olla suhteessa(suorituskykyyn) hintava näytönohjain, joka kuitenkin voi olla tässä poikkeustilanteessa ihan OK omistajalleen, jos tämä sai sen sopivasti markkina-arvoa edullisemmin. Mutta kun se markkina-arvo jossain vaiheessa laskee, niin sitä hintavaa näytönohjainta ei välttämättä haluta pitää niin pitkään että siinä häviää rahaa. Esim. mulla on 6900 XT tälläinen. Se on poskettoman kallis verrattuna vaikka 3070 tai 6800 XT, ollen vain hieman tehokkaampi kuin 6800 XT. Mutta who cares, se mainaa siinä missä muutkin, ja sen arvo on silti selvästi yli hankintahinnan. Plus se on mun suorituskykyisin jos tarvitsisi jossa pelissä sellaista.
Kaikkihan jotka julkaisussa tilasivat käytännössä minkä tahansa näytönohjaimen, ja saivat sen järkevässä ajassa, voivat myydä sen vielä monen kuukauden ajan hankintahintaan tai voitolla. Jolloin sen näytönohjaimen vaikkapa vuoden ajan käyttäminen, ei nettona maksa yhtään mitään.
4. Mä itse uskon että melko todennäköisesti näytönohjainten "pula" katoaa samantien kuin nää mainaustuotot romahtaa. Se vaikuttaa niin montaa eri reittiä. Sukupolvien välillä on yleensä ollut noin pari vuotta ja nyt on jo vuosi kulunut. Esimerkiksi juuri mistään muista tietokoneiden komponenteista ei ole mitään oikeaa pulaa, DDR5 muistit on nyt ainoa poikkeus.


Mulla on vähän ostoskrapulaa tuosta mun ekasta pakettikoneesta. Jos ajattelee että siitä loppukoneesta saa ainakin 400e, niin 3070:lle jää hintaa 900e mikä kilpailee 700 euron 6700 XT:n kanssa siitä kumpi oli huonompi ostos mun kaikista näyttiksistä. Jopa AMD kaupan 6900 XT päihittää noi hintasuhteellaan selvästi. Mutta 900e tuollaisesta on OK tilanteessa jossa sen arvo on enemmän, ja luultavammin tuosta koneestakin saa enemmän.


Sain tuon Raptoreumin taulukoitua. Tässä kuun alusta laskien, RTM tuotot ovat olleet viimeisen viikon, noin 1/4 kuun alun tasosta. Kurssi on edelleen hieman yli 4 kertainen kuun alkuun nähden. Difficultyn räjähdysmäinen kasvu näyttää selvästi taittuneen.
 
Viimeksi muokattu:
Taitaa uusien korttien 'kannattavuudesta' iso osa perustua juurikin tuohon, että sen kortin saa myytyä pois hyvään hintaan pois. LHR kortin jos löytää hyvään hintaan, sillä voi laajentaa farmia "riskittä" ja myydä mahdollisesti pois, jos parempi kortti löytyy tilalle.

Samaa mieltä, että jossain vaiheessa nähdään korttien hinnoissa jyrkkä syöksy. Varmaan siinä vaiheilla, kun joku 'lopullinen' päivä saadaan tietoon. ETH 2.0 on niin iso muutos, että ei se ihan tyhjästä tule, vaan kyllä tuo päivä varmaan tiedetään vähintään 2kk ennen. Paniikkimyynnit alkaa.

Varmaan keväällä nähdään sellainen tilanne, että LHR kortit alkaa olla kalliimpia kuin non-LHR. Kuka pelaaja ostaa vanhan 3080 kortin, kun sillä on oletettavasti mainattu muistit keittäen toista vuotta. Netin syväkurkuilla alkaa keväällä jo rummutus RTX4000 ja RX7000 sarjoista. "OMG 4070 voittaa 3080 ja maksaa vaan 500!!" yritä siinä sitten myydä käytettyä mainauskorttia pelaajille, kun 100 muutakin korttia torissa.
Lisäksi ETH vaikeus jatkaa nousuaan. Tuotot on nyt hyviä, koska ETH arvonnousu on paikannut vaikeustason nousua. 3070 mainaa nyt ~4€/d. 10% kuukaudessa vaikeustason nousua, niin loppu metreillä tuo painuu jo alle 2€, jos ETH ei raketoi. Voi se romahtaakkin. Vuosi sitten taisi olla ~500€, nyt 4K.

5700XT maksaa nyt ~800€:darra: Vuosi sitten sai 400eurolla(?). Varmaan sinne 200€ pintaan tippuu, kun ETH mainaus loppuu. Myös Intteliltä tulee varmaan agressiivesti hinnoiteltu perus 8/6gb pelikortti. Haluavat varmasti saada edes senverran jalansijaa, että heidät kunnolla noteerataan GPU valmistajana. Myy siinä sitten mainausrutkuna yleisesti tunnettua 5700XT:tä, kun samantehoisen Inttelin saa 299,- uutena kaupasta.

RTM:lle ei voi kovin tuottoissaa tulevaisuutta ennustaa. Samoilla prosessoreilla sitä mainataan kuin Moneroakin. Miksi noiden tuotoissa olisi iso ero? Kyllä porukka siirtyy Monerosta pois, jos RTM pitkään tuottoisampi. Pikavoitot lienee jo tehty. Asiaa ei helpota se, että varmaan kaikki kryptotubettajat on jo tuosta videon julkaissut. "OMG! tuotot pilvissä, louhi tätä."
 
Viimeksi muokattu:
Noh noh. Ei ne 2080ti @ 500€ ennustuksetkaan paikkaansa pitäneet. Vaikka jotkut saatiin panikoimaan ja myymään korttinsa siihen hintaan.

Ennustan.

Eth pos siirtyy kymmenennen kerran 2023 alkuvuoteen. Nvdia tuo uudet seksi vau kortit markkinoille syksyllä ne on lhr v3:sia joilla saa vain 50% kaikista kryptoista. Non lhr korttien hinnat nousee taas lisää. Uusien korttien ohjehinta on halvempi mitä ennen, mutta niitä malleja on vain arvottavana valituilla jällleenmyyjillä. Muiden hinnat on +20% tehon ollessa +10% (ei syytä kehittää enempää, koska amd seuraava sarja floppaa ja nvidialla on jo tämä tieto). Intelin uudet GPU:t menestyy yhtä hyvin kuin niiden tämän hetkiset prosessoritkin eli huonosti.

Yksi kilohässi rtm:ssä on enää 0,39usd/päivä joten parin viikon päästä sitä ei louhi enää erkkikään ja se kuolee pikkuhiljaa sinne 0,001usd tasolle pois kunnes elon musk twiittaa, että tulevassa cybertrukissa on niin tehokas prosessori, että sillä voi louhia rtmää kun auto latauksessa ja kurssi ampuu 2 dollarin pakkeille. Hodlerit nauraa matkalla pankkiin ja hakee lambonsa paikalliselta lambo kauppiaalta.

2024 tulee globaali lama kaikesta rahan painamisesta. Virtuaalivaluuttojen arvo romahtaa kun huomataan ettei ketään kiinnosta. Ihmiset ostaa enää jauhoa leipään ja sokeria kiljuun. Palataan takaisin vaihdannnais talouteen. PC pelaajien näyttikset on tuolloin kaikki mainattu rikki eikä uusia tule ja ainoastaan integroidut toimii. Joten ainoat pelit mitä voi pc:llä pelata on Indiana Jones the Last Crusade ja Stunts.
 
toi oli hyvä xd mulla iso kasa vanhempia amd kortteja, niistä voi varmaan tehdä sitten verkon painoja tai muuta hyödyllistä! pitää kattoo, myymään en ala kortteja, kun hinnat putoaa niin ostan varmaan lisää kunnes ei oikeasti enään mitään järkeä koko hommassa..Raptoreum näköjään tänään lievässä syöksykierteessä..katkeraan loppuun :lol:
 
Noh noh. Ei ne 2080ti @ 500€ ennustuksetkaan paikkaansa pitäneet. Vaikka jotkut saatiin panikoimaan ja myymään korttinsa siihen hintaan.

Ennustan.

Eth pos siirtyy kymmenennen kerran 2023 alkuvuoteen. Nvdia tuo uudet seksi vau kortit markkinoille syksyllä ne on lhr v3:sia joilla saa vain 50% kaikista kryptoista. Non lhr korttien hinnat nousee taas lisää. Uusien korttien ohjehinta on halvempi mitä ennen, mutta niitä malleja on vain arvottavana valituilla jällleenmyyjillä. Muiden hinnat on +20% tehon ollessa +10% (ei syytä kehittää enempää, koska amd seuraava sarja floppaa ja nvidialla on jo tämä tieto). Intelin uudet GPU:t menestyy yhtä hyvin kuin niiden tämän hetkiset prosessoritkin eli huonosti.

Yksi kilohässi rtm:ssä on enää 0,39usd/päivä joten parin viikon päästä sitä ei louhi enää erkkikään ja se kuolee pikkuhiljaa sinne 0,001usd tasolle pois kunnes elon musk twiittaa, että tulevassa cybertrukissa on niin tehokas prosessori, että sillä voi louhia rtmää kun auto latauksessa ja kurssi ampuu 2 dollarin pakkeille. Hodlerit nauraa matkalla pankkiin ja hakee lambonsa paikalliselta lambo kauppiaalta.

2024 tulee globaali lama kaikesta rahan painamisesta. Virtuaalivaluuttojen arvo romahtaa kun huomataan ettei ketään kiinnosta. Ihmiset ostaa enää jauhoa leipään ja sokeria kiljuun. Palataan takaisin vaihdannnais talouteen. PC pelaajien näyttikset on tuolloin kaikki mainattu rikki eikä uusia tule ja ainoastaan integroidut toimii. Joten ainoat pelit mitä voi pc:llä pelata on Indiana Jones the Last Crusade ja Stunts.

Tää oli hauska, nauratti ihan mugavasti.

Kivoja pelejehän siel tulevaisuudes on mitä neppailla kiljupäissään, vatta pinkeenä jauhosesta leivästä ja pierettää ku vanhaa apinaa.

Tällä hetkellä itel enää rtm mainaaminen näin pienel tuotol alkaa olla ihan yhtä tyhjän kanssa, melkee tota vois louhii vaan siitä ilosta et ulkona on kylmä ja sisäl vähän lämpimämpi kun rtm lompakkoon kilahtaa vaivaset kymmenen kokikkoa vuorokaudessa.

Eth luohinta kun päättyy niin alkaa harmagedon ja tuohon aikaan on asunnot halpoja, kannattaa ostaa.
 
Mistäs näistä tietää. Mikään muu ole varmaa kuin, että ensi viikostakaan ei tiedä. Samaa ollut vuosikaudet.

Tähän asti jos on leikissä ollut mukana eikä ole exittejä tehnyt kolikoissa tai laitteissa niin on voittaja. Toki välissä on monta tilaisuutta ollut ottaa exitti ja hävitä enemmän tai vähemmän. Toistaako tulevaisuus itseään, tuskin.

Aina voi alkaa bag holderiksi jos saa vehkeet maksettua niin tekee vaikka wall of gpu tai hodlaa ne cryptot nolliin. Tosin se cryptojen hodlaaminen on vähän tyhmän kuulosta kun ei ole mitään fyyistä. Olishan se kivempi jos olis säkillinen paskakolikoita millä mitään arvoa, mutta että sulla on jossian bittilompakossa tietyntyylisiä arvottomia ykkösiä ja nollia niin aika laimeeta.

Onhan tässä nyt aika vielä kurssien heittää vaikka mitä härän pyllyjä. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Jokainen ottaa oman riskikertoimen mukaan positiota. Näitä ei varmaan voi shortata mistään? Mutta onko joku vedonvälitys palvelu missä voisi veikata vastaan?
 
Mistäs näistä tietää. Mikään muu ole varmaa kuin, että ensi viikostakaan ei tiedä. Samaa ollut vuosikaudet.

Tähän asti jos on leikissä ollut mukana eikä ole exittejä tehnyt kolikoissa tai laitteissa niin on voittaja. Toki välissä on monta tilaisuutta ollut ottaa exitti ja hävitä enemmän tai vähemmän. Toistaako tulevaisuus itseään, tuskin.

Aina voi alkaa bag holderiksi jos saa vehkeet maksettua niin tekee vaikka wall of gpu tai hodlaa ne cryptot nolliin. Tosin se cryptojen hodlaaminen on vähän tyhmän kuulosta kun ei ole mitään fyyistä. Olishan se kivempi jos olis säkillinen paskakolikoita millä mitään arvoa, mutta että sulla on jossian bittilompakossa tietyntyylisiä arvottomia ykkösiä ja nollia niin aika laimeeta.

Onhan tässä nyt aika vielä kurssien heittää vaikka mitä härän pyllyjä. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Jokainen ottaa oman riskikertoimen mukaan positiota. Näitä ei varmaan voi shortata mistään? Mutta onko joku vedonvälitys palvelu missä voisi veikata vastaan?
kolikot stakeen vaan, korkoja maksetaan ihan mukavasti
 
Itekki mielenkiinnosta kokeilin mainaa tota. Zelcore lompsa löyty jo vanhastaan koska sinne oon ammuskellu raptorit, eli fluxit lentää saman tyyliin sisään.

3090 ja 3060ti, vielki haen vähän asetuksii täs, ei meinaa netist löytyy mitää järkevii valmiita asetuksia windows puolelle, afterburneriin..

Joitakin laskureita yritin tos kattella miten paljon tienaa jos gminer näyttää 120sol/s. Noi laskurit nyt lähinnä tunnisti vaan kh/s yms vastaavia termejä joten en ihan yks yhteen saanu viel kulkee et mitä noil arvoil tienaa tän hetken kurssilla.

3090 on eth mainaukses sellanen muistejen pieksijä mut fluxin kans meininki on paljon viileempää, 20-30 astetta muistipuoli käy viileempänä
Mä olen löytänyt ihan ok asetukset niin, että muistin kellot niin alas kuin menee (sillä ei tunnu olevan mitään merkitystä), ja core kello lukittuna vakioarvoonsa (ei siis mitään oc tai boost taajuutta vaan ihan vakio). Tästä sitten alan nostamaan core kelloa pikku hiljaa ylemmäs, samalla katsoen mikä on sol/W arvo ja lämmöt. Yleensä jossain vaiheessa tulee jyrkkä nousu tehon kulutuksessa ja lämmössä, mutta solution rate ei nouse samaan tahtiin. Esim. 2080ti:lle corekellolla 1440 saa 81 sol/s, kulutus 173W (core 58 astetta), eli 0,47 sol/W. Corekelloa hieman nostamalla tuoton saa 83 sol/s tasolle, mutta tehonkulutus pompsahtaa yli 200W:iin.

Ja se miniZ. Muut mainerit tuntuu olevan ihan surkeita tuossa. Kannattaa ainakin kokeilla. Itsellä se oli tosiaan +20% samoilla asetuksilla kuin Gminerissa.

Tuottoja voi katsoa vaikka flux.minerpool.org poolin sivuilta. Skrollaa alas ja otat sieltä vaikka jonkun satunnaisen blockin löytäjän sivun auki, niin siellä on selkeästi 24h keskiarvo solutionrate, sekä kolikoiden määrä ja parallel assettien määrä, molemmat myös dollareina. Oma esimerkki: kurssilla $1,72 ja 185 sol/s tuottaa fluxia suoraan 4,5 ($7,74) ja parallel assetteina 1,75 ($3,01). Eli yhteensä fluxeja 6,25 ($10,75) vuorokaudessa.
 
Kauankohan tää ethereumin mainaus vielä kestää ennen 2.0 päivitystä? Mietin että kannattaako enää tässä vaiheessa päivittää tehokkaampiin näytönohjaimiin vai voiko muilla kolikoilla sitten olla sitä mainausarvoa? Eli jos nyt vaikka vega56/vega64/2060/1080 tulisi koneeseen niin onko noilla järkevää esim jotain ravencoinia louhia?

Lähinnä just se että putoaako hinnat ja se mainauksen kannattavuus etenkin kalliimmilla vehkeillä. Max 300€ näyttiksillä ei se arvon pudotus ole niin suurta. Toki 1000-sarjalaiset ja rx-sarjalaiset alkaa sitten olemaan jo yleisesti aika tuhnuja.
 
Onko joku vaihdellut thermal padeja 3080 tuffiin? On vissiin monenkokoista padia tuolla ja mietin tietäisikö joku noista mitoista?
 
Mä oon luullu tuffia jäähyltään asialliseksi. Mitä 3080 mallia pitäisi katsella jos ei oo haluja modailuun ja haluaisi ettei muistit kiehu.
Vaihdoin tuffiin (ti) gelidit ja lämmöt laski muistien osalta pari astetta. Coren lämmöt nousi saman verran. Eli asuksen padit on jo valmiiksi hyvät.
 
Ja edelleen, jos haluaa laskea muistien lämpöä tuffista, niin vaihtaa kuparilevyn thermalpadin tilalle muisti/varsinaisen blokin väliin.

Edit. Kuva IMG_20210601_231913.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Mä oon luullu tuffia jäähyltään asialliseksi. Mitä 3080 mallia pitäisi katsella jos ei oo haluja modailuun ja haluaisi ettei muistit kiehu.

Itse olen nyt LHR Tuffia ajellut maltillisella 60% powerlimitillä, miner raportoi ~165W. Tällä näyttää 60MH/s saavan ja muistit pyöriin siinä 70-74c lämmöissä 60% fan asetuksella.

Tämä kone siis ihan päivittäisessä työkäytössä ja samalla louhinta käynnissä niin en viitsi kuumentaa työhuonetta turhaan eikä tarvitse kuunnella tuulettimien pöhinää.
 
Viimeksi muokattu:
Yli 2 vuorokautta jauhattanut Raptoria zergpoolissa ja maksuun tullut 0. Kyselin, että mikä homma, niin ei kuulemma blockia ole osunut kohille. Onko olemassa parempaa poolia mikä maksais esim. Litenä ulos? Usko kyseiseen killiinkiin sitten yhtään, niin turha kierrättää muualta.
 
Onko tullut hyviä älypistorasioita nyt BF-tarjouksissa vastaan, mitkä hanskaisi myös virrankulutuksen monitoroinnin?
 
Yli 2 vuorokautta jauhattanut Raptoria zergpoolissa ja maksuun tullut 0. Kyselin, että mikä homma, niin ei kuulemma blockia ole osunut kohille. Onko olemassa parempaa poolia mikä maksais esim. Litenä ulos? Usko kyseiseen killiinkiin sitten yhtään, niin turha kierrättää muualta.

katso täältä:

ota vaikka toiseksi isoin pool käyttöön. itsellä suprnovassa joka on 3. isoin
älä laita tohon flockpooliin kun sen osuus on jo paljon yli 50%

isommissa pooleissa osuu useammin ja juuri zergpoolin kohdalla näyttää osuneen viimeksi 3days ago

zergpoolin osuus on noin 0.2% koko verkon tehoista. ei osu usein. 0.6 MH/s ja verkko yli 300 MH/s
 
flockpool..vaikka se onkin nyt epäsuosiossa kun on liian suosittu :D

neropatit laittoivat sen oletuspooliksi cpuminer downloadattavaan settiin bat/sh filejä. suurin osa ei muuta oletuspoolia.... ja heti suurimmaksi.
vielä kun siitä sai jotain alennuksia tms
 
onko cpuminer flockpoolin vetäjän kehittämä? ajattelin kun muillakin poolilla louhinnan alussa louhii dev fee t flockpoolin stratumiin ja sitten jatkaa..esim solopools tms muun pooolin serverille
 
On menneet RTM-tuotot aika alas. Näin näppituntumalta kun katsoo niin joskus puolitoista kuukautta sitten tuli lompakkoon keskimäärin kerran puolessatoista tunnissa jotain 20 RTM 4,5kH/s louhintateholla. Nyt tuntuu louhintateho pudonneen kolmanneksella, mutta sekään ei selitä sitä miten tuotot on romahtaneet: 24 tunnissa on tullut 41 RTM! Eli keskimäärin jotain 1,7 rtm/tunti. KAhdessa viikossa louhittu 1700 rtm! Melkoinen ero aiempaan noin 13:een rtm/tunti. Vai onko minut hakkeroitu ja louhin tietämättäni muiden lompakkoon? :hmm:
 
On menneet RTM-tuotot aika alas. Näin näppituntumalta kun katsoo niin joskus puolitoista kuukautta sitten tuli lompakkoon keskimäärin kerran puolessatoista tunnissa jotain 20 RTM 4,5kH/s louhintateholla. Nyt tuntuu louhintateho pudonneen kolmanneksella, mutta sekään ei selitä sitä miten tuotot on romahtaneet: 24 tunnissa on tullut 41 RTM! Eli keskimäärin jotain 1,7 rtm/tunti. KAhdessa viikossa louhittu 1700 rtm! Melkoinen ero aiempaan noin 13:een rtm/tunti. Vai onko minut hakkeroitu ja louhin tietämättäni muiden lompakkoon? :hmm:

kun alotin joskus syyskuun lopussa tai ihan lokakuun alussa tms niin verkon hashrate oli 15 MH/s, plus miinus jotain... nyt se on päälle 300 MH/s eli 20 kertainen. shareja tulee 1/20 siihen mitä oli noin 7 vko sitten
 
onko cpuminer flockpoolin vetäjän kehittämä? ajattelin kun muillakin poolilla louhinnan alussa louhii dev fee t flockpoolin stratumiin ja sitten jatkaa..esim solopools tms muun pooolin serverille

Juu cpuminer-gr:n devaajien oma flockpool tuli joskus 1.2 versiossa. Sitä olen käyttänyt ja käytän jatkossakin.

Eihän tuossa Raptoreumissa ole juuri mitään omaa mielestäni. Pohjautuu Dashiin ja ainakin wallet on yhä aika suora forkki BTC coresta, suositeltu mineri on toisen porukan forkki cpumineristä, roadmapissa on kaikkea hienoa mutta ne piti olla jo Q2/2021 ja GitHubia tulkiten devaajia näkyisi olevan ehkä yksi joku palkattu orja. Satunnaisesti valikoituva algo tietty mikä suosi prosessorilla mainausta oli erottautumiskeino, mutta näkyy tämä CPU profitability edgekin olevan mennyttä.

Ydinporukka on joku nuorehko puukontekijä Kanadasta ja joku Indonesiaan muuttanut keski-ikäinen länkkäriäijä. Eivät vaikuta kusettajilta, mutta jos muiden hypeprojektien rahoittajilla on varaa voidella devaajia kymmenillä tai sadoilla miljoonilla dollareilla niin ilman ylivoimaista teknologiaa on tämä väistämättä paskakolikko. Ei välttämättä paskin kolikko.

Itseltäni ei siis uskoa löydy. Lihoiksi kaikki mitä tulee. Vilpittömät onnittelut hodlereille jos on pian Lambo pihassa.
 
Viimeksi muokattu:
Juu, oma minerin rakentajien oma pooli tuli joskus 1.2 versiossa. Flockpoolia käytän itse jatkossakin.

Eihän tuossa Raptoreumissa ole juuri mitään omaa mielestäni. Ainakin wallet on forkki BTC coresta suositeltu mineri on toisen porukan forkki cpumineristä, roadmapissa on kaikkea hienoa mutta ne piti olla jo Q2/2021 ja devaajia näkyisi olevan ehkä yksi joku palkattu orja. Satunnaisesti valikoituva algo tietty mikä suosi prosessorilla mainausta oli erottautumiskeino, mutta näkyy tämä CPU profitability edgekin olevan mennyttä.

Itseltäni ei uskoa löydy. Lihoiksi kaikki mitä tulee. Vilpittömät onnittelut hodlereille jos on pian Lambo pihassa.

Eipä tuo hääviltä kuulosta kun tuon lukee. Oliko se dex-trade ok vai pitikö käyttää trade-orgee jos halusi päästä pienillä kuluilla vaihtamaan johonkin suositumpaan killinkiin.
 
Eipä tuo hääviltä kuulosta kun tuon lukee. Oliko se dex-trade ok vai pitikö käyttää trade-orgee jos halusi päästä pienillä kuluilla vaihtamaan johonkin suositumpaan killinkiin.

dex-tradesta saa suoraa USDT:tä, joka on toiminut itselle paremmin kuin tradeogren LTC:n kautta kierrätys. Kulut dex-tradelta USDT:n siirrossa on ollut taalan nurkilla. Jonkun päivän olen kasannut tuonne ennen siirtoa.
 
Viimeksi muokattu:
dex-tradesta saa suoraa USDT:tä, joka on toiminut itselle paremmin kuin tradeogren LTC:n kautta kierrätys. Kulut dex-tradelta USDT:n siirrossa on ollut taalan nurkilla. Jonkun päivän olen kasannut tuonne ennen siirtoa.

Ok, pitänee kokeilla kuinka tuo sujuu.. eli usdt muodossa sitten tuolta toiseen pörssiin (siihen mitä normisti käyttää) ?
 
miten saatte zelcoresta ulos noita rtm:iä kun itse en saa 50 enempää siirtymään? Vähän hidasta touhua.
 
miten saatte zelcoresta ulos noita rtm:iä kun itse en saa 50 enempää siirtymään? Vähän hidasta touhua.

asenna raptoreum core lompakko. siirrä sinne kaikki pikkuhiljaa zelcoresta.
itse louhin nyt suoraan raptoreum coreen.

ekat 3k meni zelcoreen. huomasin kanssa että ne vinkuu jotain kahvi-jäde rahaa donatioina wtf... en jäänyt selvittämään mitä ne meinaa. joskus eka siirto onnistuu ja sitten toiseen pyysi avustuksia. ihme lompakko. jos ei jaksa selvittää mitä sen kanssa pitää säätää niin ota toinen lompakko käyttöön. ite en jaksanut alkaa säätää sen kanssa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
299 954
Viestejä
5 111 996
Jäsenet
81 720
Uusin jäsen
olkke

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom