Kyllä, 7500F on Zen 4, mutta kuitenkin RX 9070:lle riittävä. 9600X on ihan parhaimmillaan 10% nopeampi peleissä kun parina tätä selkeästi nopeampi näytönohjain. Tämä ei ole niin paljoa että se käytännössä vaikuttaisi pelikokemukseen tai mahdollistaisi näytönohjainpäivityksiä joita 7500F ei mahdollista. Future proof olisi vasta 9800X3D joka ei mahdu tähän budjettiin.
Mitä future prooffaukseen tulee, B850 emolevy tulee tukemaan myös Zen 6 prosessoreita, eli 7500F halvalla nyt ja sitten esim 10800X3D (oletettu 8-ytiminen Zen 6 X3D prossu) tulevaisuudessa näytönohjainpäivityksen yhteydessä, niin saadaan kunnon hyppäys prosessorin suorituskykyyn ja alustalle useita vuosia lisää käyttöikää.
Emolevyissä on eroja virransyötön laadussa, heikoimmat virransyötöt rajaa pois mahdollisuuden päivittää nykyistä enemmän virtaa vaativiin prossuihin. Suositeltu B850M-X pitäisi kuitenkin juuri ja juuri riittää 8 ytimiselle X3D prossulle. 12- ja 16 ytimisillä tekee liian tiukkaa ja emolevyn kannattaisi näitä varten olla vähän beefympi, ainakin nykyisesä sukupolvessa, mutta Zen 6 prossut saattaa olla energiatehokkaampia. Jimmsillä alennuksessa Asus B650E MAX Gaming WIFI (8-vaiheinen virta) 160€:
Asus B650E MAX GAMING WIFI, ATX-emolevy - 159,90€
9600X:ssä hintaa nostaa myös integroitu näytönohjain, siitä voi tietenkin olla hyötyä jos konetta joutuu jostain syystä käyttämään ilman korttia.