- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 1 453
Siis näitä on käytetty jo kuukausia, aina kun edellinen satsi loppumassa, uutta tilausta sisään.Joko saapuneet & ehtinyt testaamaan?
Hyviä maskeja, istuvat tiiviisti kasvoilla.
Siis näitä on käytetty jo kuukausia, aina kun edellinen satsi loppumassa, uutta tilausta sisään.Joko saapuneet & ehtinyt testaamaan?
Kiinalaisiin brändittömiin maskeihin kannattaa suhtautua varauksella. Suodatusteho voi olla hyvä tai sitten ei. Suomesta kun ostaa voi luottaa laatuun, mutta Kiinassa on valmistettu paljon myös huonolaatuisempia maskeja jotka ei ole niin hyviä vaikka ulkonäkö hämäisikin.Siis näitä on käytetty jo kuukausia, aina kun edellinen satsi loppumassa, uutta tilausta sisään.
Hyviä maskeja, istuvat tiiviisti kasvoilla.
Kannattanee joskus katsoa mitä siinä Suomesta ostetussa ja Laadukkassa tuotteessa lukee kohdassa "Made In"Kiinalaisiin brändittömiin maskeihin kannattaa suhtautua varauksella. Suodatusteho voi olla hyvä tai sitten ei. Suomesta kun ostaa voi luottaa laatuun, mutta Kiinassa on valmistettu paljon myös huonolaatuisempia maskeja jotka ei ole niin hyviä vaikka ulkonäkö hämäisikin.
Onko nämä muuten yksittäispakattuja?Siis näitä on käytetty jo kuukausia, aina kun edellinen satsi loppumassa, uutta tilausta sisään.
Hyviä maskeja, istuvat tiiviisti kasvoilla.
Sillä erolla että Suomessa myytävissä maskeissa on jonkin tason tuoteturvallisuus mitä on noudatettava. Tukes on näitä vetänyt myynnistä meilläkin eri ketjuista. Aliexpressin maskit houkuttavat hinnan puolesta mutta niiden suojaustehosta tai maskien sisältämistä kemikaalijäämistä ei kukaan tiedä mitään..Kannattanee joskus katsoa mitä siinä Suomesta ostetussa ja Laadukkassa tuotteessa lukee kohdassa "Made In"
terveydenasialla.com
Joo mä en viitsinyt edes @Isäntä viestiin itse vastata kun ei jaksa käydä itsestäänselviä asioita vääntämään täällä kuin 5-vuotiaille kakaroille.Sillä erolla että Suomessa myytävissä maskeissa on jonkin tason tuoteturvallisuus mitä on noudatettava. Tukes on näitä vetänyt myynnistä meilläkin eri ketjuista. Aliexpressin maskit houkuttavat hinnan puolesta mutta niiden suojaustehosta tai maskien sisältämistä kemikaalijäämistä ei kukaan tiedä mitään..
![]()
Tukes varoittaa: Älä käytä tätä kasvomaskia, jos haluat suojata itseäsi koronatartunnalta – ei varmuutta toimivuudesta
Suomalaisille on myyty verkossa hengityksensuojaimia, joiden toimivuudesta ei ole varmuutta.www.mtvuutiset.fi
![]()
Takaisinveto: Älä osta tätä maskia – ei sovi käyttöön!
Turvallisuus ja kemikaalivirasto TUKES tiedottaa maskista eli hengityssuojaimesta, jota ei tule käyttää. Syynä on sen sopimattomuus. Viranomaisen mukaanterveydenasialla.com
mulla on vielä vähän enemmän, ja hyvin selvitty28 vuotta takana kuonokopatonta elämää ja en oo vielä ikinä vahingossa puraissut ketään.
Koko korona aika menty aliexpress maskeilla ::smokeJoo mä en viitsinyt edes @Isäntä viestiin itse vastata kun ei jaksa käydä itsestäänselviä asioita vääntämään täällä kuin 5-vuotiaille kakaroille.
Suomessa ja EU:ssa myytävät maskit lähtökohtaisesti täyttää asianmukaiset sertifikaatit ja laatuvaatimukset, mutta Kiinan markkinoilla laatu voi olla ihan mitä hyvänsä.
Itse tilasin joskus viime vuonna Kiinasta FFP2-suojia kun Suomessa saatavuus oli vähän kehnoa, mutta nyt on Suomessakin hinnat järkevät joten ei jaksa käydä tästä asiasta tinkimään ja senttejä säästämään.
Eiköhän lampaat käytä maskeja loppuelämänsä.Jos tuplarokotettuna vielä kaipaa muuta kuin kohteliaisuusmaskeja (tilojen omistajan pyytäessä käyttämään) niin milloin meinaa lopettaa? Triplarokotettuna?
Joo mäkin oon kuullu, että heikommat saa niistä oireita.Eiköhän lampaat käytä maskeja loppuelämänsä.
Oli kyllä täyttä tuskaa pitää viime lauantaina maskia monta tuntia päällä kun olin tilaisuudessa missä sitä vaadittin. Oli niin pääkipeä sen jälkeen ja tukkoinen olo.

Asiakkailla maski käytössä töissä. Konttorilla ei tarvitse käyttää.Kaupoissa vielä käytössä, kun kerran sellaisia pyytävät käyttämään.
No minkäslaista maskia olet itse käytellyt?Näistä kaikista "en ole maskia käyttänyt, enkä käytä" -tyypeistä tulee kyllä aika tämä valion legendaarinen mainos viereen.
Myös kaupoissa ja muissa julkisissa tiloissa huomaa kyllä heti minkälainen ihmisaines jättää itsekkäistä syistä maskia käyttämättä. En ainakaan itse kehtaisi näyttää muille noin selkeällä viestillä että teidän terveytenne ei minua kiinnosta.
Ihan tuollaisia normaaleja kirurgisia suu-nenäsuojaimia, mustana tai sinisenä. Kuinka niin?No minkäslaista maskia olet itse käytellyt?
Thänks, täytyypä laittaa tilausta sisään.Siis näitä on käytetty jo kuukausia, aina kun edellinen satsi loppumassa, uutta tilausta sisään.
Hyviä maskeja, istuvat tiiviisti kasvoilla.
No laita googlen hakuun "ffp2 korona" ja pitäisi aika nopeasti selvitä että niistä viranomaistenkin suosittelemista kirurginmaskeista ei ole hyötyä koronaviruksen torjunnassa.Ihan tuollaisia normaaleja kirurgisia suu-nenäsuojaimia, mustana tai sinisenä. Kuinka niin?
Höpö höpö.No laita googlen hakuun "ffp2 korona" ja pitäisi aika nopeasti selvitä että niistä viranomaistenkin suosittelemista kirurginmaskeista ei ole hyötyä koronaviruksen torjunnassa.
Vähintään FFP2 luokituksen omaavaa tulisi siis käyttää. Hassua se, että edes sairaaloisssa, hoivakodeissa jne ei tietääkseni vieläkään käytetä kirurginmaskia kummempaa. Liekö syynä raha, vai puute niistä paremmista maskeista.
35 vuotta ku oot röökii vetänyt niinet edes tiedä minkälaista on vapaa hengittelyTuplarokotukset takana ja maski naamalla ylpeänä painelen menemään kaupoissa niin pitkään kuin terveysviranomaiset suosittelevat. 35 vuotta imeny röökiä, eikä maskista ole mitään haittaa ollut kertaakaan, ihme ulinaa tuo "vapaasti hengittely". Ensi viikolla nokka kohti Kreikkaa ja täysi lodju maskeja mukaan, siellä tiukka maskipakko joka paikassa sisätiloissa.
35 vuotta sitten hengittelin ilman röökiä, joten tiedän hyvin. Vaikea vain ymmärtää tervekeuhkoisten hengitysvaikeudet maskin läpi, kun tervatuilla keuhkoillakaan ei ole ongelmia.35 vuotta ku oot röökii vetänyt niinet edes tiedä minkälaista on vapaa hengittely
Epäilen vahvasti, että 35 vuoden jälkeen muistaisit miltä tuntuu hengittää terveillä keuhkoilla. Mutta kannattaa ihan yleisesti sisältää se ajatus, että sinun hengitysfiiliksesi ei päde kaikkiin muihin ihmisiin.35 vuotta sitten hengittelin ilman röökiä, joten tiedän hyvin. Vaikea vain ymmärtää tervekeuhkoisten hengitysvaikeudet maskin läpi, kun tervatuilla keuhkoillakaan ei ole ongelmia.
Eiköhän tuo käsitys ole ajalta jolloin oletettiin viruksen leviävän pääsääntöisesti pisaratartuntana. Nythän pitäisi olla päivänselvää, että se on aerosolit joiden kautta leviää ja siihen nuo kirurginmaskit on yhtä tyhjän kanssa. Tai no, ehkä toimii muistuttamassa pandemian olemassaolosta, kun eihän tuota muuten normikansalainen edes tietäisi että meillä on maatakaatava pandemia meneillään.Höpö höpö.
Kirurgimaskeja käytetään siksi, että suojellaan muita. Eli siksi, ettet itse levitä tauteja ympäriinsä, vaan osa aerosoleista jää maskiin. Niitä pitäisi käyttää mahdollisimman moni ruuhkaisissa tiloissa parhaaseen tulokseen.
Jos haluat suojella muita SEKÄ itseäsi, niin valitaan ffp2 (venttiilitön) tai ffp3. Ja nämä ovat tottakai parempia vaihtoehtoja.
Oletko sattumoisin lukenut taas näitä viimeaikaisia huuhaa-somepostauksia, jossa näin väitetään?Eiköhän tuo käsitys ole ajalta jolloin oletettiin viruksen leviävän pääsääntöisesti pisaratartuntana. Nythän pitäisi olla päivänselvää, että se on aerosolit joiden kautta leviää ja siihen nuo kirurginmaskit on yhtä tyhjän kanssa. Tai no, ehkä toimii muistuttamassa pandemian olemassaolosta, kun eihän tuota muuten normikansalainen edes tietäisi että meillä on maatakaatava pandemia meneillään.
Asiastahan on tutkimuksia puolesta ja vastaan. Tieteellistä konsensusta ei tästäkään asiasta näytä olevan.Oletko sattumoisin lukenut taas näitä viimeaikaisia huuhaa-somepostauksia, jossa näin väitetään?
Ne nimittäin eivät pidä paikkaansa:
Fact Check-Study that found COVID-19 can be transmitted through aerosols doesn’t prove masks are ineffective
"Verdict: misleading. While the study did find that SARS-CoV-2 spreads as aerosols, this does not mean masks are an ineffective tool in managing the pandemic. A surgical mask is designed instead to protect others against virus particles that are breathed out, while respiratory masks such as the N95 do filter out airborne particles."
Kyllä, mutta se olisi pitänyt tehdä jo aikoja sitten.Asiastahan on tutkimuksia puolesta ja vastaan. Tieteellistä konsensusta ei tästäkään asiasta näytä olevan.
Jos nyt sitten kuvitellaan, että kirurgiset maskit suojelevat muita, mutta ei käyttäjäänsä. No eikös se nyt olisi sitten tehokkaampaa pakottaa (eli meilläpäin suositella) käyttämään niitä FFP2 tai parempia maskeja, niin harvempi edes saisi tartunnan ja siten levittäisi virusta eteenpäin?
Järjettömän oloinen tuo Finnairin linjaus, että maskin valmistusmateriaalista riippuu, kelpaako se. Finnarin sivulla lukee näin:Ihme juttu. Kangasmaskithan suojaa huomattavasti paremmin kuin lappumaskit. Vai millaisia kangasmaskeja tuossa tarkoitetaan?
Eipä tuollaiset säännöt voi olla liian monimutkaisia ja ottaa kaikkia poikkeuksia huomioon. 99% kangasmaskeista suojaa heikommin kuin sertifioitu kirurginen maski tai ffp2/3 ja henkilökunnan voi olla vaikea selvittää kaikkien maskien tyyppiä ja suojatasoa. Helpompi päättää että jos se näyttää kirurgiselta tai ffp2:lta, voidaan olettaa että se myös sellainen on. Ihan järkevä päätös.Itselläni on käytössä Suomalaisen Keep Safen valmistama laadukas kangasmaski, joka on sertifioitu CE-standardin mukainen lääkinnällinen laite. Se pysyy kasvoillani paljon tiiviimmin ja on mukavampi käyttää, kuin yksinkään kokeilemani kertakäyttömaski.
Tuo nyt on ihan tyhmästi sanottu. Tottakai sertifikoitu luultavasti suojaa paremmin kuin sertifikoimaton. Mutta ihan yhtälailla niitä kangasmaskeja voi olla setrifikoituna. Lisäksi Finnairin säännöissähän ei kerrota, että maskin pitäisi olla sertifikoitu.Eipä tuollaiset säännöt voi olla liian monimutkaisia ja ottaa kaikkia poikkeuksia huomioon. 99% kangasmaskeista suojaa heikommin kuin sertifioitu kirurginen maski tai ffp2/3 ja henkilökunnan voi olla vaikea selvittää kaikkien maskien tyyppiä ja suojatasoa. Helpompi päättää että jos se näyttää kirurgiselta tai ffp2:lta, voidaan olettaa että se myös sellainen on. Ihan järkevä päätös.
Kirjoitin varmaan tosi epäselvästi. Mun pointti oli siis se, että siellä portilla ja koneessa ei voida mitenkään varmistua sertifioinneista. Jäljelle jää visuaalinen arvio ja kirurgiselta ja ffp2:lta näyttävä maski on todennäköisemmin sertifioitu kuin kankaiselta näyttävä. Siksi vain kirurgiset ja ffp2:t sallitaanTuo nyt on ihan tyhmästi sanottu. Tottakai sertifikoitu luultavasti suojaa paremmin kuin sertifikoimaton. Mutta ihan yhtälailla niitä kangasmaskeja voi olla setrifikoituna. Lisäksi Finnairin säännöissähän ei kerrota, että maskin pitäisi olla sertifikoitu.
Olen matkustanut Finnairilla kymmenisen kertaa pandemian aikana ja kangasmaski on ollut joka kerta täysin ok. Lasten kanssa matkustaessa usein myös ilman maskia kun keskustellaan tai syödään yhdessä. Henkilökunta on ollut äärimmäisen kohtelias ohjauskeinoissaan, eikä mitään ongelmia ole ollut. Pandemia-ajan lennot ovat olleet jopa nautinnollisempia kuin ennen.Järjettömän oloinen tuo Finnairin linjaus, että maskin valmistusmateriaalista riippuu, kelpaako se. Finnarin sivulla lukee näin:
Emme kuitenkaan hyväksy kangasmaskeja, visiirejä, venttiilillä varustettuja maskeja tai huiveja, sillä ne päästävät ilmaa reunojen tai venttiilin kautta, eivätkä siksi suojaa kunnolla.
Itselläni on käytössä Suomalaisen Keep Safen valmistama laadukas kangasmaski, joka on sertifioitu CE-standardin mukainen lääkinnällinen laite. Se pysyy kasvoillani paljon tiiviimmin ja on mukavampi käyttää, kuin yksinkään kokeilemani kertakäyttömaski.
Eli toisinsanoen ei eroa hihaan yskäisystäUuden tutkimuksen mukaan lappumaskit ovat vain 12% tehokkaita estämään aerosolien lentämisen.
Mutta estävät omalta osaltaan kuitenkin. Mitä olen kaupassa nähnyt virolaisten noita käyttävän, niin ottavat maskin naamalta kun alkaa oikein yskittämään. Eihän sitä lappu suun edessä voi kunnolla rykäistä.Uuden tutkimuksen mukaan lappumaskit ovat vain 12% tehokkaita estämään aerosolien lentämisen. R95 tehokkuus oli 60% ja KN95 46%.
Tästä samasta tutkimuksesta voidaan myös havaita, että jopa venttiilillinen kn95-maski (vastaa ffp2) on toimenpidemaskeja ja tavanomaisia kangasmaskeja parempi estämään aerosolien leviämistä (lähde: taulukko 3, ja mikäli nyt oikein tulkitsin mobiilivehkeen pienellä ruudulla). Ei tietty yllätä sinänsä yhtään, mutta asettaa sen täällä tutuksi käyneen venttiilimaskeille naureskelun varsin kyseenalaiseksi. Erohan ei toki ole iso, mutta on olemassa kuitenkin ja venttiilimaskin hyväksi.Uuden tutkimuksen mukaan lappumaskit ovat vain 12% tehokkaita estämään aerosolien lentämisen. R95 tehokkuus oli 60% ja KN95 46%.
![]()
Experimental investigation of indoor aerosol dispersion and accumulation in the context of COVID-19: Effects of masks and ventilation
The ongoing COVID-19 pandemic has highlighted the importance of aerosol dispersion in disease transmission in indoor environments. The present study experimentally investigates the dispersion and b...aip.scitation.org
The results demonstrate that the apparent exhalation filtration efficiency is significantly lower than the ideal filtration efficiency of the mask material. Nevertheless, high-efficiency masks, such as the KN95, still offer substantially higher apparent filtration efficiencies (60% and 46% for R95 and KN95 masks, respectively) than the more commonly used cloth (10%) and surgical masks (12%), and therefore are still the recommended choice in mitigating airborne disease transmission indoors.
Niin, toihan perustunee siihen, että vain osa uloshengitysilmasta kulkee sen venttiilin kautta.Tästä samasta tutkimuksesta voidaan myös havaita, että jopa venttiilillinen kn95-maski (vastaa ffp2) on toimenpidemaskeja ja tavanomaisia kangasmaskeja parempi estämään aerosolien leviämistä (lähde: taulukko 3, ja mikäli nyt oikein tulkitsin mobiilivehkeen pienellä ruudulla). Ei tietty yllätä sinänsä yhtään, mutta asettaa sen täällä tutuksi käyneen venttiilimaskeille naureskelun varsin kyseenalaiseksi. Erohan ei toki ole iso, mutta on olemassa kuitenkin ja venttiilimaskin hyväksi.
Jep, jotakuinkin tähän konsensukseen taidettiin (ainakin muutaman keskustelijan kesken) päästä viimeksi kun asiaa puitiin jokunen kuukausi sitten (sittemmin en olekaan jaksanut sen enempää keskusteluun osallistua). Sen edellisen keskustelumme jatkoksi itse asiassa ajattelin tuon havainnon tänne nostaakin, kun tiede näyttää nyt tukevan sitten silloista "mutuamme", ainakin tämän verran. Ja toki joo, olihan silloin jo tiettyjä tutkimuksia ja tietoa olemassa, joiden perusteella tähän päätelmään pystyi varsin luotettavan oloisesti pääsemään, vaikkei suoraan asiaa oltukaan tässä kontekstissa tutkittu näin tarkasti.Niin, toihan perustunee siihen, että vain osa uloshengitysilmasta kulkee sen venttiilin kautta.
Mitä muuten tulee tavallisten maskien 12% suojaan, niin siinäkin kannattaa ottaa huomioon, että kun kumpikin osapuoli maskia käyttää niin suoja tavallaan "tuplaantuu". Toisaalta vaikka saisitkin tartunnan, niin virusaltistuksen määrällä voi olla vaikutusta taudin vakavuuteen. Siinä vaiheessa kun hourailet 40 asteen kuumeessa, saattaisi 12 prosentinkin vähennyspotentiaali altistuksen määrässä tuntua luksukselta, josta antaisit siinä vaiheessa melkein pikkusormesi.
Kunnon "virtual signaling" kakkaa. Entäpäs jos ne tyypit jotka näet ilman maskia on jo tajunneet jotain mitä sinä et ole vielä? Massat yleensäkin tykittää jäljessä. Eipä siinä mitään, jos oikein pelottaa, boosteria vaan kehiin !Näistä kaikista "en ole maskia käyttänyt, enkä käytä" -tyypeistä tulee kyllä aika tämä valion legendaarinen mainos viereen.
Myös kaupoissa ja muissa julkisissa tiloissa huomaa kyllä heti minkälainen ihmisaines jättää itsekkäistä syistä maskia käyttämättä. En ainakaan itse kehtaisi näyttää muille noin selkeällä viestillä että teidän terveytenne ei minua kiinnosta.
Tästäkö sinut bannattiin? ai niin et voi vastata. Ne jotka oikeasti koronaa pelkää kuollakseen, paljonkohan ne muuten tekee oman terveytensä eteen? mietin vaanKunnon "virtual signaling" kakkaa. Entäpäs jos ne tyypit jotka näet ilman maskia on jo tajunneet jotain mitä sinä et ole vielä? Massat yleensäkin tykittää jäljessä. Eipä siinä mitään, jos oikein pelottaa, boosteria vaan kehiin !
Onko tämä linjassa aiempien kanssa, vai ei ?Uuden tutkimuksen mukaan lappumaskit ovat vain 12% tehokkaita estämään aerosolien lentämisen. R95 tehokkuus oli 60% ja KN95 46%.
Toisaalta kun tuolla ihmisten ilmoilla on monta vuosikymmentä liikkunut, niin on tullut selväksi että muita ihmisiä ei kiinnosta minun tai muidenkaan terveys piirun vertaa. Röökataan kaupan ovella ja missä sattuu, ei pestä käsiä kusella käynnin jälkeen, yskitään kohti (ennen koronaa) ja ajellaan autolla sillä mentaliteetillä että kunhan itse ehtii ensimmäisenä, muiden turvallisuudesta viis.Myös kaupoissa ja muissa julkisissa tiloissa huomaa kyllä heti minkälainen ihmisaines jättää itsekkäistä syistä maskia käyttämättä. En ainakaan itse kehtaisi näyttää muille noin selkeällä viestillä että teidän terveytenne ei minua kiinnosta.
Kuplanulkopuolella on monia ihmisiä jotka välittää, ja välittämällä itse muista, voisi ehkä vähän lisätä sitä välittämistä myös sillä omalla liikunta-alueella, ehkä jokou toinenkin alkaa välittään.on tullut selväksi että muita ihmisiä ei kiinnosta minun tai muidenkaan terveys piirun vertaa.
...
Tämän takia en maskia ainakaan muiden ihmisten takia tule käyttämään.
Voit levittää koronaa, vaikka tuntisit itsesi "terveeksi".Mitä välittämistä se on että terveenä kävelee maski naamalla.