Jaa-a? Ainakin toistaiseksi näyttää siltä että Syyrian tilanne on parempi kuin vuosikymmeniin vaikka Obama idioottimaisuudellaan aiheuttikin valtavan katastrofin.
Syyriahan on esimerkki tapauksesta, jossa sitä diktaattoria ei lähdetty kaatamaan ulkomaiden toimesta, vaan siellä oli kotitekoinen kapina, joka lopulta todella pitkän ja tuhoavan sisällissodan jälkeen aiheutti tuon diktaattorin syrjäyttämisen. Enkä nyt tiedä mitenkä sä Obamaa tuohon vedät mukaan. Jos haluat esimerkin diktaattorista, jonka Obama kävi listimässä, niin se on Libyan Gaddaffi. Tosin tuollakin lähti ensinnä kotitekoinen kapina jota sitten länsimaat lähtivät jeesaamaan.
Mutta eipä tuonkaan lopputulos hirveän hyvä ole ollut vaan seurauksena oli pitkä sisällissota ja erittäin epävakaassa tilassa oleva pirstaloitunut valtio.
Kuitenkin Syyrian tilanne on muutenkin aivan liian tuore, että siitä voisi tehdä mitään suurempia johtopäätöksiä. Vallassa oleva tyyppi ei nyt ole kyllä demokratian ja kansalaisoikeuksien kannalta se lupaavin henkilö.
Venezuelassa Maduron regiimi on teoriassa pystyssä, mutta ukko itse on vankilassa ja mitä todennäköisimmin maassa ei tule tapahtumaan lähitulevaisuudessa jos enää koskaan regiimin aikana merkittäviä kansan alistamisia koska he ovat nyt jenkkien talutushihnassa.
Entä sitten kun se kansa ei haluakaan olla Jenkkien talutushihnassa? Venezuelassa on kyllä ehkäpä parhaat chanssit oikeaan demokraattiseen siirtymään, kerta siellä siitä on suht tuoretta kokemusta, mutta Trumpin toiminta kyllä vahvasti viittaa siihen suuntaan, että Venezuelan kansa ja demokratia ovat kakkossijalla verrattuna Jenkkien kykyyn tehdä rahaa. Ei sinänsä, että tuossa olisi mitään uutta, tuo on aikalailla ollut se kuvio tyyliin 1800-luvulta lähtien kun katsotaan miten Jenkit ovat sekaantuneet Keski- ja Etelä-Amerikan maiden politiikkaan.
Afganistan taas koostuu tribaalista heimokansasta eikä ole sivistykseltään verrattavissa iranilaisiin. Se ettei tuollaisessa maassa ymmärretä demokratiaa ei ole mikään yllätys.
Toki Afganistan on omanlaatuinen tapauksensa, mutta pitää muistaa, että myös Iran on kansojen suhteen erittäin pirstaloitunut maa. Samaan tapaan kuten Afganistan.
Irani on hirviömäinen valtio joka massamurhaa ja kiduttaa kansalaisiaan. Millä tavalla se Iranin kansa tässä nyt tulee saamaa lisää kärsimystä? Et ole esittänyt mitään loogista syytä tai perustelua sille. Tilanne voi muuttua pahemmaksi tottakai teoriassa, mutta jopa todennäköisemmin paremmaksi ellei jenkit nyt tee Obamia juuri kriittisellä hetkellä kun Khamenein idiootti poika on päässyt valtaan.
Samalla tapaa kuten kävi Irakissa, Afganistanissa, Libyassa ja hitto, heitetään nyt se Syyriakin joukkoon. Eli vuosikausia kestävä sisällissota, joka tuhoaa sen paikallisen infrastruktuurin, aiheuttaa satoja tuhansia (tai jopa miljoonia) siviilien kuolemia yhdistelmällä väkivaltaa ja tuon infran tuhoutumisen tuomia sairauksia.
Ongelmana on se, että meillä ei ole hajuakaan siitä, että miten tuo Iranin tilanne tulee päättymään. Kyllä, siirtymä demokratiaan on yksi mahdollisuus. Mutta tuon todennäköisyydet ovat aika massiivinen villikortti ja valistuneimmatkin arviot heittelevät hihasta jotain tyyliin ehkä max 30% chanssiä tuolle.
Muut vaihtoehdot ovat sitten sille kansalle todella surkeita, nopeasti esim:
- Nykyhallinto pysyy vallassa, mutta sen päälle tulee kaikki tuo sodan aiheuttama tuho siihen infraan. Ehkä jopa vielä kovempia sortotoimia kansaa kohtaan.
- Maan palasiksi repivä vuosikausia kestävä sisällissota, mallia Irak tai Syyria. Väkivaltaa, kuolemaa, sairauksia, yhteiskuntarakenteen luhistuminen.
- Sotilasdiktatuuri jossa pappisvalta korvataan, ainakin nimellisesti, uudella diktatuurilla. Kansa ei vapaudu, sorto jatkuu mutta ehkä muuttaa muotoaan.