Omassa käytössä en nähnyt mitään ongelmaa vanhassa tavassa, vaikka se kaikki putsiminen olikin varmaan pirun työllistävää modeille. Kaikki tarjoukset mukavasti samassa ketjussa (ja keskustelut toisessa) ja itseä kiinnostamattomat sai nopeasti rullattua ohi. Niin PC:llä kuin puhelimellakin. Tarjoukset oli pikaista naputella sinne samaan ketjuun (uuta en testannut vielä) ja joskus nähdyn tarjouksen haku oli helppoa forumin haulla tai simppelisti CTRL+F. Nyt pitää sitten totutella ja opetella, omasta mielestäni turhaan, miten tekisin hommat tässä uudessa systeemissä.
Menet tarjousalueelle ja painat "Luo uusi keskustelu". Eteen tulee automaattisesti valikko, josta valitset tarjouksen kategorian. Sen jälkeen aukeaa valmis viestipohja, johon täytät tarjouksen tiedot ja siinä kaikki. Helpompaa, nopeampaa, selkeämpää ja yhdenmukaisempaa kuin aiemmin. Mikään ei myöskään estä lisäämästä viestipohjan perään muita lisätietoja tai kuvia, jos sellaisia on tarjolla.
Tarjousalueet voi ottaa seurantaan oman maun mukaan, jolloin niihin postattavista uusista tarjouksista saa ilmoituksen. Päänäkymästä voi lisäksi sorttailla pois niiden alueiden ketjut, joita ei halua nähdä siellä lainkaan.
Miten tämä voi olla vaikeaa, tai jotain erityistä uuden opettelua vaativa prosessi?
Kaupan päälle tarjousten eriyttäminen omalle alueelle mahdollistaa erilaisia teknisiaä rajoituksia, joilla voi vähentää ongelmia trollien kanssa. Nämä eivät olleet mahdollisia vanhassa mallissa.
Nyt kun itse tarjouksen keskustelussa jauhetaan paskaa, niin se tarjous nousee koko ajan "uudeksi". Tähän pitää etsiä joku ratkaisu.
Tarjousten sorttaus alueilla on aloituksen päivämäärän mukaan, joten tarjouksesta ei tule "uutta tarjousta" sillä, että joku vastaa sinne. Uusissa viesteissä ketju tietenkin pomppaa ylöspäin, kuten pitääkin. Ketjua ei kuitenkaan ole pakko avata, jos tietää jo otsikosta ettei kiinnosta, joten en osaa nähdä tätä ongelmana. Valinta tätä varten olisi kiva olla olemassa, jos joku kokee asian päinvastoin, mutta en tiedä onko se mahdollista.
Aiemmin se kaikki paskanhauhanta oli yhdessä ja samassa keskusteluketjussa, jolloin sisällön näki väkisin, vaikka asia ei kiinnostanut lainkaan.
Olen myös samaa mieltä siitä, että tarjoukset saisi poistaa "Uudet viestit" osiosta kokonaan. Itse selaan forumia aina offlinessa ja kirjaudu vain kun postailen.
No nyt pomppasi. Offline-käyttäjiä varten ei kannata tehdä yhtään mitään muutoksia.