Kerro miksi tänään vituttaa! :(

Lemppari boxereista näkyy kassit, kun tuli pieni repeämä. Jo nyt tiedän, ettei näitä korvata uusilla niin vitutustolppa on päättymätön.

Korjaa ne? Suosittelen tosin ottaan pois jalasta ennen ompelua.

Oma vitutus on että viime yönä hajos sänky.. Puolituntia kerkesin nukkuakin muijan vieressä kun pohja päätti pudota.. Nyt ku koitti ehtiä kämpältä työkaluja yms nii kaikki vittu eri paikoissa ihan sekasin ja turhaa romua kaapit täynnä..
 
En ole onnistunut viiltämään itseani töissä mihinkään muutamaan viikkoon niin sitten onnistuin saamaan syvän viillon etusormeen kaljalaatikosta. Näpyttele siinä kassalla sitten tunnuslukua kun etusormi ja keskisormi yltäpäältä veressä.
Täällä käynyt kerran sama, ei selvinnyt mistä vitusta tuo haava tuli kauppareissun aikana.
 
Vituttaa minun työ! Tuli kyllä sellainen raivopuska työpaikalla tänään että melkein irtisanoin itseni. Työtoveri korjasi asian antamalla minulla autokyydin koska bussilla en olisi ehtinyt ja kaikki järjestyi.

Vai että mitä vittutaa? En kyllä aio olla vain samassa osa-aikaisessa työpaikassa kesällä jotain muuta pitää löytyä sen rinnalle. Paska työ.

Voi jumalauta! Kesällä tule täyteen 3 vuotta samassa PASKA työssä jota VIHAAN! Teen sitä vain rahan takia.

Voiko tästä repiä mitään hyvää? Mitta tullut täyteen en ole kauan aikaan ollut aktiivinen työhakuun mutta perjantaina menen työhaastatteluun tosi se olisi osa-aikainen kesätyö nykyisen PASKA työn rinnalle.

Pääsiäisenä lähetän ehkä 100 työhakemusta ja mitta tullut täyteen paska työn kanssa!
 
Viimeksi muokattu:
Vituttaa minun työ! Tuli kyllä sellainen raivopuska työpaikalla tänään että melkein irtisanoin itseni. Teen sitä vain rahan takia.

Sama. Joskin omalla kohdalla työ on valunut vähitellen koko ajan paskemmaksi pari vuotta ja tylsänä suomalaisena oma "raivonpuuska" on vain tarkoittanut tässä alkuvuoden mittaan äärimmäisen apaattiseksi ja epäaloitteelliseksi muuttumista - sen teen mitä suoraan käsketään, en yhtään mitään muuta. Kyse täyspäiväisistä "asiantuntijahommista".

Tähän liittyen vituttaa tutut, jotka sanoo "olisit tyytyväinen, että on töitä". Tiedän kokemuksesta, ettei työttömän arki ole mitään herkkua, mutta kun tuota hokevat ovat itse itseään miellyttävissä duuneissa niin menee sarjaan "toimittaja eli kuukauden toimeentulotuella ja totesi, että on rankkaa" (käytti kotoa valmiiksi löytyviä ruokatarpeita täydentämään budjettia, lykkäsi vaate ym. ostoksia pari viikkoa, söi pari kertaa viikossa poikaystävän luona jne.)
 
Eipä se olisi työtä jos se olisi hauskaa, se olisi harrastus. Jokaisen toki itse määriteltävä miten paskaa jaksaa ja kestää.
 
Eipä se olisi työtä jos se olisi hauskaa, se olisi harrastus. Jokaisen toki itse määriteltävä miten paskaa jaksaa ja kestää.
Hyvä psykologi puhetta. Tämän takia pidän lomasta ja Escape musiikkivideoista.... Nyt viikonloppuna Sunnuntai aamuna menen Viking Line risteilylle ja kyllä nautin siitä!

Myöhemmin tänä vuonna kaukolomalle, mutta ei niin super lomalle kuin tämä koska pienempi budjetti suunniteltu ystävän kanssa:
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Naisia loman aikana? Kyllä vain olen 100% hetero... ja myös Online dateaus on edennyt hieman positiiviseen suuntaan.
 
Viimeksi muokattu:
Lokakuussa valui katolta asuntoon vedet läpi katon.
Eikun kuivaukseen ja korjaukseen. Joulukuun puolivälissä homma OK.

Asunto myyntiin (oli ajatuksina muutenkin myydä) ja asunto menikin kaupaksi tammikuun puolivälissä. Melkein heti kauppojen perään näkyy, että katto vuotaa taas.
Eikun ilmoitusta ja kuukauden jahkailun jälkeen selvisi, että huoltomies oli unohtanut avata jotkut vastukset putkille ja talvi oli tehnyt tehtävänsä.
Ok, ehkä tästä selvitään.

Uusi asunto ostettu, siellä alkoi keittiö ja pintaremppa. Kylppärin käsienpesuallas ei vetänyt, joten sitä kotikonstein yritettiin avata. Lopputulemana rakennusvirhe(?) tai muuten vain epämääräisenä rakennelmana poistoputki irtosi seinän takana ja vedet valui seinään osittain.
Eikai siinä sitten, kylppäri meidän ja parin muun asunnon osalta remppaan.

Mitähän seuraavaksi?
 
Vituttaa länsimaiden nykytila. Kaikki toimii velkarahalla ja sillä, että palvellaan toinen toisiamme. Viimeaikoina olen kiinnittänyt huomion siihen miten moni mies tänäpäivänä kulkee työvaatteissa kaupoissa yms. Äkkiseltään voisi kuvitella, että hieno homma, siinä menee duunari, mutta totuus on se, että jokainen näistä haalarihemmoista on pois vientisektorilta.

Ei sisämarkkinoilla sinänsä mitään pahaa ole ja koska me olemme osa euroa niin se on sitä mitä se on, mutta, vituttaa se suunta mihin ollaan menossa, että teollisuus ajetaan alas ja miehet laitetaan töihin noihin heijastinliivihommiin.
 
Eiköhän noista heijastinhaalarihemmoista ainakin täällä pääkaupunkiseudulla on jo virolaisia tai vieläkin kauempaa tulleita. Suomalainen maalausfirma tekee rappukäytäväremppaa, niin töitä tekee kaksi tyyppiä, jotka keskustelevat keskenään venäjää. Yritin puhua suomea, niin ei ymmärrä... Englannin kielellä pystyi sentään kommunikoimaan.

Niin, vitutusta on tarpeeksi tuostakin asiasta. Aamulla metelöivät taas ihan mun oven takana.

Tossa viime viikolla tultiin vaihtamaan ovikelloa. Olin parvella, kylläkin hereillä, en enää nukkumassa. Jymps, jymps, jymps hakattiin oveen ja sitten saman tien yleisavaimella ovi auki. Pari päivää myöhemmin piti taas saada ovi auki, kun piti maalata ovenpieliä. Nyt sentään osattiin soittaa ovikelloa, mutta yhtänopeasti oli taas ovi avattu yleisavaimella.

j
 
Vitun puhelin päivitti emuin, sitten kysyi pin-koodia jonka kolme kertaa laitoin sen mikä se on. Koska kaikissa vitun laitteissa on sama pin jonka kyllä muistan;) ja nyt sitten kyselee PUK koodia mikä piti kaivamalla kaivaa operaattorilta. Hyvähän tuo olisi keskellä päivää päivittää puhelin lukkoon, ja todella hauska vielä näin nukkumaan mennessä alkaa säätämään jotan saatanan koodia kun luuri lukossa:shifty:

Tänään muutenkin ollut sellainen päivä jossa kaikki vaan yhtäaikaa, kyllähän mä kerkeän ja vielä yksi juttu mikä meni reilusti mukavuusalueen ulkopuolelle.

:facepalm:
 
Vähän etuajassa vituttaa, mutta huomenna aamulla on varaamani aika käräjäoikeuden lakimiehelle lasten tapaamisoikeudesta.

Vituttaa siis lasten äiti, joka yrittää rajoittaa lasteni tapaamisoikeutta omavaltaisesti vaikka meillä on yhteishuoltajuus.
 
Vähän etuajassa vituttaa, mutta huomenna aamulla on varaamani aika käräjäoikeuden lakimiehelle lasten tapaamisoikeudesta.

Vituttaa siis lasten äiti, joka yrittää rajoittaa lasteni tapaamisoikeutta omavaltaisesti vaikka meillä on yhteishuoltajuus.

Kyllä se Tuomari tajuaa tilanteen ja katsoo kokonaisuutta, niin ettei perusteetta kumpaakaan jätetä ulkopuolelle. Uskot itseesi ja tuot omat hyvät puolesi esiin, niin homma kääntyy hyvin päin.
 
Näytönohjaimien vaihtaminen ees taas kun ei ole rahaa ostaa toista kunnollista. Mainaajat lopettakaa jo prkl...
 
Kyllä se Tuomari tajuaa tilanteen ja katsoo kokonaisuutta, niin ettei perusteetta kumpaakaan jätetä ulkopuolelle. Uskot itseesi ja tuot omat hyvät puolesi esiin, niin homma kääntyy hyvin päin.
Näin täytyy uskoa.

Olen kerännyt parin A4 arkillisen verran materiaalia, ja puhelimesta löytyy myös yksi nauhoitettu keskustelu sosiaaliviranomaisten kanssa, jossa oli mukana myös lasten äiti.

Kerrankin on jotain hyötyä siitä että on työtön. Muuten tulisi kalliiksi lähteä käräjille, mutta lasten takia menen niin pitkälle kuin tarvitsee.
 
Näin täytyy uskoa.

Olen kerännyt parin A4 arkillisen verran materiaalia, ja puhelimesta löytyy myös yksi nauhoitettu keskustelu sosiaaliviranomaisten kanssa, jossa oli mukana myös lasten äiti.

Kerrankin on jotain hyötyä siitä että on työtön. Muuten tulisi kalliiksi lähteä käräjille, mutta lasten takia menen niin pitkälle kuin tarvitsee.


90% todennäköisyydellä saat muutoksia aikaan vaan, jos tapaamisoikeussopimus ei ole toteutunut sovitulla tavalla. Olettaen tietenkin, että se on alunperin oikein tehty, ja olet saanut sinulle kuuluvat oikeudet. Tämäkään ei ole itsestäänselvyys sossun kanssa..

edit: ymmärsin väärin, siistin vastaustani ja poistin "väärät" asiat, etten vaan lisää vitutusta tarpeettomasti.
 
Viimeksi muokattu:
... 90% todennäköisyydellä saat muutoksia aikaan vaan, jos tapaamisoikeussopimus ei ole toteutunut sovitulla tavalla. Olettaen tietenkin, että se on alunperin oikein tehty, ja olet saanut sinulle kuuluvat oikeudet...
Tapaamisoikeus ei ole tosiaan toteutunut kuten lastenvalvojilla oli sovittu (sopimus vielä voimassa tämän kuun loppuun), eli oli sovittu 50/50 tapaamisoikeudesta ja sain tavata lapsiani vain joka toinen viikonloppu ja kesälomalla pidempään. Tämän lasten äiti myönsi sosiaaliviranomaisten kuullen ja siitä on nauhoite olemassa puhelimessa.

Ehkä tämä ei ole oikea ketju keskustella tästä asiasta enempää, ja en muutenkaan halua avata asiaa tämän enempää julkisesti.
 
Tapaamisoikeus ei ole tosiaan toteutunut kuten lastenvalvojilla oli sovittu (sopimus vielä voimassa tämän kuun loppuun), eli oli sovittu 50/50 tapaamisoikeudesta ja sain tavata lapsiani vain joka toinen viikonloppu ja kesälomalla pidempään. Tämän lasten äiti myönsi sosiaaliviranomaisten kuullen ja siitä on nauhoite olemassa puhelimessa.

Ehkä tämä ei ole oikea ketju keskustella tästä asiasta enempää, ja en muutenkaan halua avata asiaa tämän enempää julkisesti.

Olet saanut hyvän sopimuksen! Toivottavasti saat siitä pidettyä kiinni. Oikeasti toivon näin.

Hyvin tehty, olet vienyt tämän käräjille.
Best case: äidille tulee uhkasakko. Eli jos äidin laiminlyönnit jatkuvat, niin hän maksaa sinulle siitä rahaa. Tulevaisuudessa pääset sitten lisää käräjille, jos raha ei kiinnosta, vaan lapset. Silloinkin laiminlyönneistä tulee sanktioita ja voit jopa vaihtua paremmaksi, vastuulliseksi vanhemmaksi ja saada lähihuoltajuuden.
Worst case: tapaamisoikeuttasi kavennetaan. Tulee vähemmän.

Toivon menestystä oikeudessa ja en kysele enempää. Minua vaan vituttaa isien kohtelu Suomen sosiaalijärjestelmässä, mutta en minäkään avaa tätä enempää.

edit: ja vituttaa myös, että jotenkin äidillä on kaikkien mielestä suurempi oikeus lapseen, kuin isällä. Kun nyt täällä ollaan.

Pistä viestiä, jos haluat, että editoin nämäkin lainaukset pois. Ymmärrän, että kyse on henkilökohtaisesta asiasta, jonka minä hölmönä vielä ymmärsin väärin. Ei ollut tarkoitus kysellä yksityiskohtia.
 
Viimeksi muokattu:
Näin täytyy uskoa.

Olen kerännyt parin A4 arkillisen verran materiaalia, ja puhelimesta löytyy myös yksi nauhoitettu keskustelu sosiaaliviranomaisten kanssa, jossa oli mukana myös lasten äiti.

Kerrankin on jotain hyötyä siitä että on työtön. Muuten tulisi kalliiksi lähteä käräjille, mutta lasten takia menen niin pitkälle kuin tarvitsee.


Olisipa itselläkin isähahmo joka välittäisi edes hieman. Ei siitä sen enempää, olettaisin että tuo ratkeaa ihan nätisti.
 
Tämä vitun lumi. Aamulla kun lähdin töihin klo ~5:20 niin autoni tuulilasi oli puhdas. Noh, huomasin kesken työpäivän että perkele ku alko sataa lunta. Homma eskaloitu siinä vaiheessa kun huomasin että sitä vitun lunta tulee kuin esterin perseestä. Sain työpäiväni tehtyä (Vklp-työni on kappalemääränä eikä aikamääreinen (Mene töihin x:xx, lähde xx:xx) tiedätte kyllä mitä meinaan.) Ja pystyin upottaa 0,33l tölkin lähes kokonaan auton tuulilasiin niin että se tölkki oli lähes kokonaan upoksissa lumessa. Vittu mä en kestä. Ja vielä pitäis katella nuo loskapaskakelit......... Noh onneks huominen ja ylihuominen vapaa, ke ja to "raskaampia päiviä" kunnes koittaa perjantai ja lauantai jolloin taas periaattees sormien pyörittelyä vrt ke ja to. Sitten lauantaina kuppia jossain.
 
Tuo helkutin "mokkula" sanan käyttö joka laitteesta joka liittyy jollain tavalla mobiiliteknologiaan. Aikoinaan mokkulat olivat pieniä SIM-korttia käyttäviä usb-modeemeja. Nykyään kaikki normaalikokoisetkin ja niitä isommatkin modeemit ja reitittimet ovat niitä h*lvetin mokkuloita :mad: Ja joillekkin hermanneille tämäkään ei riitä vaan kaikki mahdolliset bluetooth-sovittimet ja muut lisälaitteet ovat mokkuloita. :mad:

Mokkulakielto maailmaan ja heti :rage:

Muutenkin lähes yhtä ärsyttävä sana kuin littunäyttö oli aikoinaan.
 
Olin tänään ostamassa astioita yms. kodintavaraa. Melkein saanut ostokset muuten tehtyä ja meinasin ostaa vielä muutamia kahvikuppeja.
Ne kupit oli pinottu niin että niitä oli aina pari päällekäin. Kasailin niitä koriin ja kun nostin yhtä alempi oli jäänyt siihen kiinni ja irtosi "mid air" osui hyllyyn ja sinkosi posliinin palasen otsaani, joka alkoi vuotaa suht reippaasti verta. Onneksi olin ostanut myös lautasliinoja, joten avasin yhden paketin ensiavuksi, nappasin loput kamat ja suuntasin kassalle.
Kassalla selitin mitä tapahtui (näki myös verta vuotavan otsani) ja pyysin että lyö kuuden kahvikupin sijaan kassaan seitsemän (koska se minkä rikoin) ja sen avatun paketin lautasliinoja + muut kamat.
No tämä kassa sanoi etteivät voi myydä avattuja paketteja ja meni puhumaan jollekin vanhemmalle myyjälle. Seuraavaksi tulivatkin vartijat jotka ilmoittivat että pakkausten avaaminen kaupassa on varastamista.
Tämän jälkeen pääsinkin istuskelemaan takahuoneeseen jossa selitin vartijoille mitä tapahtui. Toinen vartijoista kävi ilmeisesti juttelemassa myyjälle, jonka jälkeen pääsin lähtemään.
Ymmärrän että myyjillä on säännöt, mutta itse en ollut mitenkään epärehellinen joten vituttaa että kohdeltiin kuin varasta vaikka itse olin valmis maksamaan kaiken ihan rehellisesti. Lopulta eivät veloittaneet minua mistään mutta jätän tapiolan Stockan väliin ihan suosiolla.
 
Joo, pelisilmä puuttui nyt kokonaan. Sama kun ruokakaupassa lapsella iskee jano ja antaa sille sen pillimehun. Sen kun kassalle antaa sen tyhjän purkin ja maksaa pois, ei mitään ongelmaa (vaimo on kassalla töissä, noita tulee päivittäin). Muutenhan puolet suomesta olis myymälävarkaita :rofl: ei kun palautetta vain eteenpäin.

Ja juttuvinkkiä iltikseen niin pääsee vielä lehteen :lol:
 
Joo, pelisilmä puuttui nyt kokonaan. Sama kun ruokakaupassa lapsella iskee jano ja antaa sille sen pillimehun. Sen kun kassalle antaa sen tyhjän purkin ja maksaa pois, ei mitään ongelmaa (vaimo on kassalla töissä, noita tulee päivittäin). Muutenhan puolet suomesta olis myymälävarkaita :rofl: ei kun palautetta vain eteenpäin.

Ja juttuvinkkiä iltikseen niin pääsee vielä lehteen :lol:
Vai että iskee jano. Se kakara varmaan kuolee siihen janoon sen vartin-puolen tunnin aikana mitä kaupassa kestää jos ei heti saa kinuamaansa trippiä.
Kas näin sitä jotkut kasvattavat miellyttäviä ja kärsivällisiä lapsia.
 
Se kakara varmaan kuolee siihen janoon sen vartin-puolen tunnin aikana mitä kaupassa kestää jos ei heti saa kinuamaansa trippiä.
Joo, eihän tuo lie oikeaoppista kasvatusta (itsellä ei ole lapsia eikä tule), mutta onhan tuo ihan infernaalista kun kakarat alkaa huutamaan kaupassa. Onhan se oman pikku tiinapetterin kiljuminen varmaan maailman ihanin asia. Niskavillat nousee pystyyn ja v-käyrä nousee joka kerta kun nämä vaahtosammuttimen kokoiset palosireenit kiljuu kurkku suorana.

Noh, offtopicit sikseen. Pointtina oli lähinnä se että ei noissa tapauksissa normaalisti vartijaa soiteta paikalle.
 
Yöllä tapahtunut vesivuoto jossain pääputkistossa maan alla, ja nyt on ollut vesi poikki siitä saakka suurella alueella.

Onneksi kääntöpaikalle ilmestyi vesipiste, josta käytiin hakemassa pari ämpärillistä vettä vessan huuhteluun ja pari 4 litran tonkkaa hampaan pesua ja ruoanlaittoa varten.
 
Pyytämättä alkoi betonikuutiossa mittavat korjaustoimet--> putket, hissit, asbestit jne:sdarra:
 
Ei nyt varsinaisesti voi vitutukseksi kutsua, mutta...

Puhelimessa herätys asetettu pärähtämään jokaisena arkipäivänä tiettyyn aikaan. Pärähti tänäänkin. Mikä lie aivohalvaus, kun aamutokkurassa rutiininomaisesti heitin kuteet niskaan ja ajelin duuniin. Kahvia keitellessä oli omituisen hiljaista, missään ei liiku kukaan, vaikka yleensä naapuriyrityksistäkin kuuluu hälyääniä ja pihalla pyörii autoja. Sitten avautui...
 
Joskus teininä tuli mentyä kesätöihin pari tuntia etuajassa. Jännä kun viideltä aamulla ei ollut ketään paikalla :rolleyes:
 
Ei nyt varsinaisesti voi vitutukseksi kutsua, mutta...

Puhelimessa herätys asetettu pärähtämään jokaisena arkipäivänä tiettyyn aikaan. Pärähti tänäänkin. Mikä lie aivohalvaus, kun aamutokkurassa rutiininomaisesti heitin kuteet niskaan ja ajelin duuniin. Kahvia keitellessä oli omituisen hiljaista, missään ei liiku kukaan, vaikka yleensä naapuriyrityksistäkin kuuluu hälyääniä ja pihalla pyörii autoja. Sitten avautui...
Maanantaina on myös pyhäpäivä..

:kahvi:
 
Ei nyt varsinaisesti voi vitutukseksi kutsua, mutta...

Puhelimessa herätys asetettu pärähtämään jokaisena arkipäivänä tiettyyn aikaan. Pärähti tänäänkin. Mikä lie aivohalvaus, kun aamutokkurassa rutiininomaisesti heitin kuteet niskaan ja ajelin duuniin. Kahvia keitellessä oli omituisen hiljaista, missään ei liiku kukaan, vaikka yleensä naapuriyrityksistäkin kuuluu hälyääniä ja pihalla pyörii autoja. Sitten avautui...
Juuh, mikähän ihme se on kun taas on junnut myöhässä töistä.. avataampas puhelimesta päivyri.. no voi pakana sehän on punainen päivä.
 
Päätti sitten zyxelin vdsl2 modeemi lähteä myöskin pääsiäislomile, tosin tuo ei taida palata tiistaina toimintakuntoiseksi. Pitänee lähteä naapurikuntaan hakemaan Asus tilalle kun täällä on tarjolla lähes samaa Zyxeliä
 
Päätti sitten zyxelin vdsl2 modeemi lähteä myöskin pääsiäislomile, tosin tuo ei taida palata tiistaina toimintakuntoiseksi. Pitänee lähteä naapurikuntaan hakemaan Asus tilalle kun täällä on tarjolla lähes samaa Zyxeliä

Ja täällä Huawein LTE Wifi-reititin alkoi Elisan verkossa pätkimään yhteyttä. Firmware-päivityksiä on tarjolla netissä epävirallisesti ainoastaan siitä syystä, että käyttäjät ovat itse laatineet ohjeet ja etsineet softat jostain tiskin alta.

Toinen on kevät täällä kaupungissa. Joudun ajamaan syvän sulamisvesilätäkön yli, että saan auton parkkiin. Yöllä pakkanen ja aamulla tietenkin jarrut jäässä ja kärry ei liikahda mihinkään ennen iltapäivän aurinkoa.
 
Täysin turha neljän päivän pääsiäis"loma", eli koulut ja päiväkodit kiinni. Olispa jo arki.
 
Ei nyt varsinaisesti voi vitutukseksi kutsua, mutta...

Puhelimessa herätys asetettu pärähtämään jokaisena arkipäivänä tiettyyn aikaan. Pärähti tänäänkin. Mikä lie aivohalvaus, kun aamutokkurassa rutiininomaisesti heitin kuteet niskaan ja ajelin duuniin. Kahvia keitellessä oli omituisen hiljaista, missään ei liiku kukaan, vaikka yleensä naapuriyrityksistäkin kuuluu hälyääniä ja pihalla pyörii autoja. Sitten avautui...

Itsehän onnistuin menemään yläasteella kouluun lauantaina. Oli aika hiljaista, jälkikäteen ihmettelin että miten mä onnistuin pakkaamaan reppuun päivän x kirjat.

Nyt vituttaa kun koko päivä ollut muka niin kiirettä että edes netissä ei ole ehtinyt pyörimään, taas pitäisi vilkaista uutiset, juorut, somet sun muut... ja onhan tämä nettiriippuvuutta:tdown:

Ai niin joo. Viritinvahvistin jotenkin paskana, basso ei soi, diskantti ja keskiääni pelaa, subbari sentään pelaa. Käsittämätön vika, varmaan niin täynnä pölyä ja paskaa että jossain jotain. Pitäis avata, imuroida tai jotain. Sitten toinen vahvistin nähtävästi täysin mykkänä, ei mitään virtaa, pölyongelma siinäkin ja erittäin vittumainen ellei mahdoton korjattava, ja nää ei mitään halpoja vehkeitä oo ollut. Vanhoja kyllä
Saatanan papukaija jonka takia noi vehkeet on hajalla, kun sitä rasvaista pölyä ja nöyhtää jokapuolella:rage:, no eipä oo tuota elukkaa enää onneks

Täysin turha neljän päivän pääsiäis"loma", eli koulut ja päiväkodit kiinni. Olispa jo arki.

Tästä en voi tykätä.
 
Viimeksi muokattu:
Ei nyt varsinaisesti voi vitutukseksi kutsua, mutta...

Puhelimessa herätys asetettu pärähtämään jokaisena arkipäivänä tiettyyn aikaan. Pärähti tänäänkin. Mikä lie aivohalvaus, kun aamutokkurassa rutiininomaisesti heitin kuteet niskaan ja ajelin duuniin. Kahvia keitellessä oli omituisen hiljaista, missään ei liiku kukaan, vaikka yleensä naapuriyrityksistäkin kuuluu hälyääniä ja pihalla pyörii autoja. Sitten avautui...

Mene nukkumaan ja valmistaudu menemään töihin 4:45
Herää 4:00
Syö aamupala
Tee eväät valmiiksi
Lähde hyvään aikaan työpaikalle
Kirjaa itsesi sisään JONKA
jälkeen kuulet että työsi alkaa 8:45
Hämmenny nii vitusti että menee pari sekkaa tajuta asia
Vitutus
Samalla meinaa tulla tippa linssiin koska rip muutaman tunnin unet
Aja kylän läpi rallimode päällä
Istuudu tietokoneelle että mitäs vittua teen tämän pari tuntia.

Maanantai.. Ei mennyt kuten strömsössä.

Krmh. Voit vain kuvitella oman vitutukseni kun ei päässytkään takasi kämpälle nukkumaan montaa tuntia... töihin sitte vielä 8:45.....
 
Joo, eihän tuo lie oikeaoppista kasvatusta (itsellä ei ole lapsia eikä tule), mutta onhan tuo ihan infernaalista kun kakarat alkaa huutamaan kaupassa. Onhan se oman pikku tiinapetterin kiljuminen varmaan maailman ihanin asia. Niskavillat nousee pystyyn ja v-käyrä nousee joka kerta kun nämä vaahtosammuttimen kokoiset palosireenit kiljuu kurkku suorana.

Noh, offtopicit sikseen. Pointtina oli lähinnä se että ei noissa tapauksissa normaalisti vartijaa soiteta paikalle.
Ihme myytti tämä, että omien lasten itku ja kitinä muka häiritsee vähemmän kuin muiden. Se on pikemminkin päinvastoin. Muiden lasten ulinan voi ohittaa olankohautuksella ja siirtyä kauemmas jos mahdollista, mutta jos se on oma niin sitä on pakko kuunnella lähietäisyydeltä ja koettaa keksiä jokin ratkaisu. Ja aina sitä ratkaisua ei ole.

Lähetetty minun Moto G (5) laitteesta Tapatalkilla
 
Yleisvituttaa ja masentaa kun ei ole mitään tekemistä ja kuitenkin 4pv "mukava" vapaa tässä. Lähinnä menee tuijottaessa monitoria, katsellessa kun kello liikkuu, ja odotellessa tiistaina alkavaa työviikkoa.
 
Yleisvituttaa ja masentaa kun ei ole mitään tekemistä ja kuitenkin 4pv "mukava" vapaa tässä. Lähinnä menee tuijottaessa monitoria, katsellessa kun kello liikkuu, ja odotellessa tiistaina alkavaa työviikkoa.

Ymmärrän tilanteesi tavallaan. Itsellä on tuollainen fiilis välillä kun on 2pv kotona ja mietit tekemistä. Siksi haenkin tähän ongelmaan videopelejä mitä sitten voi mäiskiä vaikka kellon ympäri, toki ymmärrän jos ensimmäinen numero iässä alkaa kolmosella niin voi olla jo eri asia.

Ainakin vielä päälle parikymppisenä jaksaa videopelit kahlata läpi, vähän turhankin innokkaasti kun ei riitä vuorokaudessa tunnit kun on työt ja nukkuminen.
 
Ymmärrän tilanteesi tavallaan. Itsellä on tuollainen fiilis välillä kun on 2pv kotona ja mietit tekemistä. Siksi haenkin tähän ongelmaan videopelejä mitä sitten voi mäiskiä vaikka kellon ympäri, toki ymmärrän jos ensimmäinen numero iässä alkaa kolmosella niin voi olla jo eri asia.

Ainakin vielä päälle parikymppisenä jaksaa videopelit kahlata läpi, vähän turhankin innokkaasti kun ei riitä vuorokaudessa tunnit kun on työt ja nukkuminen.

Tuntuu eettei jaksa innostaa pelit eikä elokuvatkaan nykyään. Overwatchilla tulee tapettua aikaa mutta eipä sekään mitään mukavaa ajanvietettä ole. Kaikki on siis aikalailla paskaa - ehkä tää tästä jos kevät tulee ja uloskin viittii lähteä.
 
Julkinen liikenne ja kuskien taso, kun hoono soomi. Eikä edes pankkikortti näköjään käy, onneks oli parikymppiä lompakossa, ja sitä huokailua kun joku kusipää kehtaa maksaa käteisellä...:mad:
Seuraavaksi sitten huono suohinotto ja pano, piti vielä kalexia hakea kaupasta sixpack kun ei ollut tarjoilua kohteessa. Tämä loistava kokemus maksoi sitten melkein parikymppiä:sori:o_O:tdown: ja vielä joutui kävelemään. Olisin jäänyt kotiin jos tuo kaikki olisi ollut tiedossa, jotain rajaa nyt vittu sentään:rage: Että hyvää pääsiäistä vaano_O

Nyt onnellisesti kotona vähän viisaampana, ja tasan varmasti aikaiseen nukkumaan. Vittu näitä mun seikkailuja taas:shifty:

muoks: tuossa tulikin idea, taidanpa hakata pleikkaa tänään kun ei telkustakaan mitään tule, GT5
 
-Siun pittää leipoo kakku tännään tytön kanssa, meillä on ohjeet...
Ei tuossa mitään, ihan mukava leipoa tytön kanssa mutta kun lievä flunssa iski päälle ja kaiken lisäksi ohjeet oli miten tehdä 40-50klp saamarin kukka koristetta joiden pitää asettua 8tuntia. Samalla toi Asus ajattelee jollain kiinalaisella tavalla päin helvettiä.
Tietenkin vielä huominen ja maanantai on tämä lievä flunssa muuttuu todelliseksi miesflunssaksi ja tiistai aamulla ollaan kuin teräsmies, ei mitään vikaa ja takaisin töihin pirteenä kuin joku vitun peipponen minkä kissa on syönyt.
 
Vituttaa ihmiset jotka keksimällä keksivät jotain mistä vittuilla. Eräskin ihminen tänään joka oli halunnu et tietty asia hoidetaan tietyllä tavalla alkoi vittuilla siitä miten asia on hoidettu päin v.. ja kun just asia hoidettiin niinkuin tämä ihminen itse halusi :mad:
 
Tuntuu eettei jaksa innostaa pelit eikä elokuvatkaan nykyään. Overwatchilla tulee tapettua aikaa mutta eipä sekään mitään mukavaa ajanvietettä ole. Kaikki on siis aikalailla paskaa - ehkä tää tästä jos kevät tulee ja uloskin viittii lähteä.

Sinua sen kummemmin tuntematta niin koitahan jaksaa. Itse olen käynyt masennuskautenani aika helvetin kivisen ja pitkän tien. Siihen liittyy erilaiset syyt joita en tässä sen kummemmin ala avaamaan. Kannattaa lähinnä etsiä jotain sellaista mikä saa sut heräämään päivään uuteen, useimmilla toimii musiikki(olen musiikin suurkuluttaja (ehkä jopa historiani vuoksi??)), kirjat, sarjat tai vaikka luonnossa käveleminen. Joku sellainen mikä kiinnostaa sinua oli se sitten vaikka mustien aukkojen syvällisempi pohdiskelu.

Meitä on moneen junaan ja kannattaa miettiä että asiat voisi olla huonomminkin. :)
 

Statistiikka

Viestiketjuista
284 320
Viestejä
4 884 940
Jäsenet
78 791
Uusin jäsen
Jiaqi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom