Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Laita munat hanakuumaan veteen kiehumaan keitä haluamasi aika (itse 5-6min). Kun valmis lorottele hetki kylmän veden alla kattilassa ja avot, kuoret irtoo helposti.Vitun keitetyt kananmunat. Ihan sama mitä poppakeinoja yrittää, kuoriessa niitä menee rikki ja puolet munasta menee kuorien mukana roskiin.
Laita munat hanakuumaan veteen kiehumaan keitä haluamasi aika (itse 5-6min). Kun valmis lorottele hetki kylmän veden alla kattilassa ja avot, kuoret irtoo helposti.
- Jos näin käy, kananmuna on liian tuore. Kuori irtoaa parhaiten munasta, jos munimisesta on kulunut vähintään 7 - 10 vuorokautta, hotelli- ja ravintola-alan lehtori Vesa Työppönen Koulutuskeskus Salpauksen sanoo.
Tuoreessa kananmunassa valkuaisen ja kuoren välinen kuorikalvo pysyy tiukasti kiinni valkuaisessa. Siksi tällaisen munan kuoriminen siististi on miltei mahdotonta.
Ehkä. Mutta mulla kuoret on vuosia irronneet helposti mainitsemallani systeemillä.Se kuorien kiinni jääminen ei ole välttämättä kiinni lainkaan keittotekniikasta, vaan munasta itsestään, eikä asialle voi silloin keittäessä mitään. Ja tarkalleen kyse on munan tuoreudesta:
![]()
Tuoreen munan kuori on tiukassa
Jos keitetyn kananmunan kuori ei tahdo irrota siististi millään, munimisesta on todennäköisesti kulunut vain vähän aikaa. Mitä enemmän munalla on ikää, sitä helpommin kuori lähtee.yle.fi
Vittumaistahan se on, mutta voi ainakin lohduttautua sillä että suuhun menee nuorta munaa.
Munat pitää säikäyttää. Keiton jälkeen äkkiä jääkylmään veteen.
Ei tuo säikäytyskään toimi jos on liian tuoreita kananmunia, se kuori vaan pysyy kiinni ja mukana lähtee puolet kun yrittää kuoria. Kun antaa kananmunien olla viikon verran ostamisen jälkeen ennen keittämistä niin kummasti lähtee paremmin kuoret irti .Munat pitää säikäyttää. Keiton jälkeen äkkiä jääkylmään veteen.
Munat pitää säikäyttää. Keiton jälkeen äkkiä jääkylmään veteen.
Olen nähnyt tuollaisia tippumisia muutaman kerran, ei tule mitään kaunista jälkeä. Silti samanlaista jännitteen tippumisia näkee kaikkissa litium-akkuja käyttävissä laitteissa kun aku vanhenee.Drone hajosi, akkua oli yli 90% jäljellä noin 30 metrin korkeudessa, ja yhtäkkiä varaus tippui nollaan ja Drone tipahti saman tien maahan, kamera ja akku paskana. 6 vuotta vanha, joten ei takuutakaan jäljellä. Lokilla näkyy herjaa akun jännitteestä samalla hetkellä, kun varaus tipahti nollaan.
Miksi helvetissä nykyään kaikki ohjeet pitää olla niin kryptisiä ettei niitä ymmärrä ilman tarkennettua tutkintoa.. Esimerkkinä, pakosta piti opetella käyttämään ompelukonetta ja tämä härpätin on -70 luvulta, erinomaiset ohjeet, sain korjattua housut mutta kun tullaan 2020 tälle puolelle, ohjeiden laatijat saa haistaa pitkän #"%¤"#. Vittu, mitä kryptistä paskaa... En tule avamaan tätä tämän enempää mutta jos joku näitä ohjekirjasia vielä viitsii touhuta niin ottakaa mallia aikaisemmasta, tehkää se selkokielellä ominaisuuksilta jota vehkeeltä löytyy!![]()
Ei niinkään tavarat ole ongelma, osa ylimääräisistä romppeista on jo vaihtanut omistajaa ja muita voi sitten viedä ulkovarastoon tai tunkea kaappeihin ennen kuin ottaa myyntikuvia tai tulee ihmisiä näytölle. Enemmän tää paikkojen/pintojen yms peseminen on hirveä homma.
Eipä sillä, hirveä homma tuntuu olevan myös kaikki paperisota mitä kämpän myyntiin liittyy, mutta kun ei halua välittäjälle maksaa montaa tonnia siitä hyvästä, niin itse tehtävä vaikka vituttaakin.
Sen verran asian vierestä, että tuosta liiasta tunnollisuudesta voi- ja kannattaa opetella eroon. Se ei käy helposti, mutta terveyden uhraamisella työnantajalle ei saavuta mitään. Liika tunnollisuus ei johda muuhun kuin stressiin, burnoutiin. Sekä pahimmillaan siihen, että tulee hyväksikäytetyksi työnantajan ja kollegoiden toimesta.Eri ala, hommat ja huolet, mutta samat oireet. Viimeiset pari kuukautta olleet tosi stressaavia ja välillä alkanut tulemaan burnoutin oireita. Kaikki aikataulutettu niin naurettavan tiukasti, että korttitalo meinaa romahtaa jokaiseen vastoinkäymiseen kun aikaa ei vaan ole varattu tarpeeksi. Kaksivaiheinen mukatärkeä projekti, heinäkuussa pitää valmistua eka vaihe ja syksyllä sit toka. Yllättäen edelleen ollaan aikataulussa eka vaiheen suhteen, se mennyt jopa yllättävän kivuttomasti. Focus ollut 100% heinäkuussa valmiiksi saatavissa hommissa, niin liian vähillä resursseilla ei ole kukaan kerennyt aloittelemaan syksyn hommia. Nyt alkanut sitten realisoitumaan, että ne syksyn hommat onkin odotettua isompi urakka ja ne pitäisi saada finaaliin ennen lomia, jos halutaan pysyä aikataulussa. Ongelmana vaan, että pitäisi saada heinäkuun hommat eka alta pois ja tässä on ollut vähän kaikenlaisia haasteita ja viivästyksiä, joten syksyn hommien taklaaminen viivästyy päivä päivältä. Ulkomaalainen projektipäällikkö ei auta yhtään asiaa, kun on ihan pihalla asioista ja kyselee ja painostaa jatkuvasti, monesti tehnyt mieli haistattaa pitkät.
Vituttaa kun on niin tunnollinen. Osaisipa vaan tiputtaa hanskat tiskiin klo 16 ja unohtaa kaiken seuraavaan aamuun klo 8 asti. Mut ei vaan osaa ja sehän tässä stressaa.
Onneksi tämä avautuminen vähän helpotti, kun onhan tämä nyt ihan koomista miten vähillä resursseilla ja naurettavilla aikatauluilla tätä säädetään. Hittoako tästä ottamaan stressiä, kun ei mulla kuitenkaan ole mahdollisuuksia vaikuttaa asiaan kuin omien hommien osalta ja pienet vastoinkäymiset kuuluu R&D:hen. Tämähän on aika terapeuttista valittaa netin foorumilla, voisi valittaa useamminkin![]()
Ketä nämä on? Intiaaneja?Joutuu tekemään töitä inkkarien kanssa. Eikö niillä oikeasti nouse hissi ylös asti vai esittävätkö tyhmää
Tätä miettiny itsekkin todella paljon. Joudun melko paljon tekemään töitä inkkareiden kanssa ja tulee todella useasti mietittyä a) Miltähän helvetin torilta ovat tutkintonsa ostaneet/miten ovat saaneet huijattua itsensä töihin kun ei perus asiatkaan tunnu olevan joillakin hallussa. b) voiko ihminen olla oikeasti nuin tyhmä, vai kuuluuko kulttuuriin että esitetään vitun tyhmää jostain syystä.Joutuu tekemään töitä inkkarien kanssa. Eikö niillä oikeasti nouse hissi ylös asti vai esittävätkö tyhmää
Joutuu tekemään töitä inkkarien kanssa. Eikö niillä oikeasti nouse hissi ylös asti vai esittävätkö tyhmää
Käyny tuuri. Minullakin on yksi pätevä, mutta sitten onkin kymmeniä ei päteviä.Mulla lienee omituinen intialainen työkaveri. Hoitaa hommansa ja on muutenki ihan ok.
Mikäs tuossa vituttaa? /sMulla lienee omituinen intialainen työkaveri. Hoitaa hommansa ja on muutenki ihan ok.
Sain viallisen *huono läppä*. Mutta että ihan aiheeseen: Eilen mopoilija joka lienee ehkä joskus kuullut tasa-arvoisesta risteyksestä mut unohtaa väistää ja meinaa parkkeerata mun auton kylkeen. Ja hetkee hyöhemmin autoilija joka oli kuullu tasa-arvoisesta muttei huomannu että sillä oliki kolmio ja tuuttas eteen. Ja nää molemmat 3min sisään. Opettelisivat ees liikennesääntöjen perusteet, kele.Mikäs tuossa vituttaa? /s
Näinhän se on. Sen verran vähän vielä iän tuomaa viisautta, että haksahtaa välilä stressaamaan liikoja / ylisuorittamaan. Mutta näistä opitaan, aiemmin meinasi mennä kuppi nurin, mutta nyt osasin jo sanoa vastaan samaiselle ulkomaalaiselle projarille, kun koitti taas hoputtaa ja luoda painetta. Eipä se siitä enää jatkanut kun ei joustanut. Vaikuttaa olevan näitä, jotka oikein aistivat että toinen antaa periksi ja ottavat siitä vettä myllyyn ja puskevat vaan lisää.Sen verran asian vierestä, että tuosta liiasta tunnollisuudesta voi- ja kannattaa opetella eroon. Se ei käy helposti, mutta terveyden uhraamisella työnantajalle ei saavuta mitään. Liika tunnollisuus ei johda muuhun kuin stressiin, burnoutiin. Sekä pahimmillaan siihen, että tulee hyväksikäytetyksi työnantajan ja kollegoiden toimesta.
Haet saikkua ja lomat siirtyy myöhemmälleLoma alkoi ja flunssa tuli.
Ihan parin päivän saikun takia ei loman siirtäminen kannata.Haet saikkua ja lomat siirtyy myöhemmälle
Kävin itse paikallisessa Prismassa täällä Helsingissä tänään 18 maissa. Eipä ollut porukkaa kuin normaali kourallinen eikä minkäänlaisia jonoja. Ei palvelutiskillä eikä kassoilla.
Kyllä täällä keskisellä uudellamaalla tuntui olevan väkeä kaupoissa normaalia enemmän tänään. Ja tottakai sen takia jonkun verran tuotepuutteitakin tuntui olevan. Kauppaan sisään mennessä tuli heti parikin pariskuntaa vastaan niin että molemmilla oli omat ostoskärryt aivan täyteen lastattuna ja muutenkin ihmiset tuntuivat ostavan huomattavasti enemmän kuin normaalisti.Taitaa sitten vain täällä landella olla nuo ongelmat paikallisia. Tai sitten Hesan väki on jo nyt lähtenyt lomanviettoon ja se näkyy nyt täällä maaseudulla.
Eikös se pääkaupunkiseutu aikalailla autioitu Juhannuksena?
Mikäs tuossa vituttaa? /s
Nyt meni ohi, en ymmärrä. Pitikö tossa joku vitsi olla?Tarkistatko omat viestisi tästä katjusta? /s
Metrien jonot kassoilla, jokainen suomalainen ostaa makkaraa ja kaljaa juuri nyt kun on Juhannus tulossa.
Itselle ihan samanlainen kesäviikonloppu kuin kaikki muutkin 12 kesäviikonloppua.
Air fryerillä 13 min @ 130 C. Sitten vaan annat jäähtyä ilmassa. Kyllä irtoaa kuoret.Vitun keitetyt kananmunat. Ihan sama mitä poppakeinoja yrittää, kuoriessa niitä menee rikki ja puolet munasta menee kuorien mukana roskiin.
Kuten jo mainittu, riippuu vissii kananmunan tuoreudesta. Itsekin tässä hokasin tän keskustelun myötä, että selkeesti toisen rasian munissa oli aavistuksen tiukemmassa kuoret, vaikka munankeittorutiineihin ei mitään muutoksia ole tullut.Air fryerillä 13 min @ 130 C. Sitten vaan annat jäähtyä ilmassa. Kyllä irtoaa kuoret.
Jos palkka ei ole sen verta hyvä, että meinaa hymyilyttää tilipäivänä, niin avaa vaan se Monster.fi. Kaveri aikalailla samanlaisessa tilateessa ja ei voi kun pyöritellä päätä kun se kertoo työpaikastaan. Kriittinen resurssi, mutta firma ei sitä todellakaan näytä millään tavalla. Muualla saisi toista tonnia enemmän liksaa, mutta kun on jämähtänyt paikoilleen, niin on.En nyt itseäni mihinkään jalustalle nosta, mutta kovin tuntuu sille, että on tärkeä ja kriittinen resurssi tällä hetkellä, niin ehkä kannattaisi kohdella sen mukaan. Just saying.
Punkit saattaa olla yks syy kun ne levittää kaikkea kauheaa.Kaupungin tapa nykyään leikata kaikki niityt ja viheralueet tasaisiksi nurmikentiksi. Mielummin katselisin nättejä kukkaniittyjä kuin tasaista nurmea joka paikassa. Ei se ihme että kimalaiset, mehiläiset jne vähenee.
Luultavasti jotain tuollaista. Tai sitten kaiken pitää vaan olla nykyään niin kliinistä ja tylsän näköistä.Punkit saattaa olla yks syy kun ne levittää kaikkea kauheaa.
Sama juttu golf-kenttien kanssa. Vai onko missään kehitetty ekokenttiä, joissa niitty saisi kasvaa vapaasti, sitä reiän ympärysviheriötä lukuunottamatta?Kaupungin tapa nykyään leikata kaikki niityt ja viheralueet tasaisiksi nurmikentiksi. Mielummin katselisin nättejä kukkaniittyjä kuin tasaista nurmea joka paikassa. Ei se ihme että kimalaiset, mehiläiset jne vähenee.
Kannattaa aloittaa estolääkitys.Juhannus alkamassa ja mikäs muukaan se on kuin kihtikohtaus tulossa. Onneks on 600 buranaa niin toivottavasti loppuu yhtä nopeasti kuin alkoikin.
Siksipä sanoin että otin buranaa ja se näyttäis tehoavan. Sen suurempia lääkkeitä ei ole kun kohtauksia tulee sen verran harvoin ja aikainen tulehduskipulääke on jo monta kertaa toiminu hyvin kun tietää tän homman. Ennen "diagnoosia" joka oli oma, tää oli perseestä kun saatto olla molemmat jalat monta päivää kipeinä. Nykyään riittää kun ottaa ekoissa oireissa buranaa niin menee nopsaa ohi.Kannattaa aloittaa estolääkitys.
Itellä burana tekee kihtikohtauksessa yhtä vähän vaikutusta kuin mynthoni.Siksipä sanoin että otin buranaa ja se näyttäis tehoavan. Sen suurempia lääkkeitä ei ole kun kohtauksia tulee sen verran harvoin ja aikainen tulehduskipulääke on jo monta kertaa toiminu hyvin kun tietää tän homman. Ennen "diagnoosia" joka oli oma, tää oli perseestä kun saatto olla molemmat jalat monta päivää kipeinä. Nykyään riittää kun ottaa ekoissa oireissa buranaa niin menee nopsaa ohi.
Ja mielenkiintoista sinällään että en ole syönyt mitään mikä näitä tyypillisesti aiheuttaa, mitä nyt olutta mutta en enempää kuin normaalisti. Ja elintavoissakin olen tsempannut huomattavasti.
Itsellä sama juttu, burana ei tehoa kuin hetkellisesti siihen ja viikko on kärsimystä. Ainoastaan olut aiheuttaa sen itselle.Itellä burana tekee kihtikohtauksessa yhtä vähän vaikutusta kuin mynthoni.
Mieluummin olen hankkinut työterveydestä uusittavan reseptin Etoricoxib:iin ja opetellut syömään niin, että ei juuri kohtaus enää pääse yllättämään.
Mullakin on lähete urea-arvojen mittaukseen mutta en ole jaksanu vaivautua koska tosiaan buranalla tähän asti hoitunut.Itellä burana tekee kihtikohtauksessa yhtä vähän vaikutusta kuin mynthoni.
Mieluummin olen hankkinut työterveydestä uusittavan reseptin Etoricoxib:iin ja opetellut syömään niin, että ei juuri kohtaus enää pääse yllättämään.