Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kuvan perusteella ei uskoisi, näyttää niin paksulta. Mutta tuo onkin wokpaistinlasta eli ei ehkä paras lettujen kääntelyyn.Jengi on joskus kysynyt taipuisaa rosteripaistolastaa. Ikeassa vardagen tuotenumerolla 505.814.83 on todella hyvällä fleksillä!
Oliskohan pitäny olla tämä Tuotenumero 805.814.86Jengi on joskus kysynyt taipuisaa rosteripaistolastaa. Ikeassa vardagen tuotenumerolla 505.814.83 on todella hyvällä fleksillä!
Tää olis hyvä. Harmi et pitää lähteä paikan päälle hakemaan lun ei kannata tilata kotiin.Oliskohan pitäny olla tämä Tuotenumero 805.814.86
Kannattaako lähteä merta edemmäs kalaan? Onhan noita jo ihan valmiiksi täytettynä, uudelleentäyttö varmaan ihan hanasta.Olisko kellään tietoa vesipullosta/pönikästä, jolla olisi kokoa 2-3 litraa, vesitiivis kansi ja materiaali laadukasta terästä? En hae juomapulloa vaan juomaveden kuljettamiseen ja ajatus viidestä pikkupullosta ei houkuttele. Nelikanttisuus plussaa mutta kaikki käy. Järkevä hinta varmaan jossain <50€.
Mä tykkään Le Creuset'n kamoista.Tarvisi isompaa uunivuokaa, nykyinen on vissiin Arabian sellainen perinteinen valkoinen suorakaiteenmuotoinen.
Onko jengillä suositella jotain keraamista tai lasista?
Tää Pyrexin kannellinen 4,6-litranen on selkeesti eniten käytössä omassa keittiössä. En nyt muista mistä tuon oon napannut mukaan, mutta muistaakseni ihan paikallisesta kivijalkakaupasta kuitenkin.Tarvisi isompaa uunivuokaa, nykyinen on vissiin Arabian sellainen perinteinen valkoinen suorakaiteenmuotoinen.
Onko jengillä suositella jotain keraamista tai lasista? Rosterinenkin löytyy jo isompana, mutta siihen tarttuu ruoka enempi, kuin keraamiseen. Lasinenkin varmaan parempi tarttumattomuuden osalta, kuin rosterinen.
Jos helppohoitoisuutta kaipaa veitsissä niin paras apuväline on helppohoitoinen teroitin (valmistaja Fiskars):Sukulaismukula saa ensi viikonloppuna lakin, ja ajattelimme vaimon kanssa antaa mahdollisesti jotain keittiötarviketta nuorelle, seuraavaksi omaan kotiin muuttavalle ylioppilaalle. Nyt ajatus on kiteytymässä kunnolliseen puiseen leikkuulautaan ja yhteen kunnolliseen kokkiveitseen tai pieneen veitsisettiin. Hintaluokkaa lahjalla voisi olla kokonaisuudessaan 100 euron pintaan. Onko täällä suosituksia millainen kokkiveitsi (ehkäpä santoku-tyyppinen) tai veitsisetti olisi hinta-laatusuhteeltaan hyvä. Koska lahjan saaja ei varmastikaan ole erinomaisen kiinnostunut veitsenhuollosta, olisi hyvä, jos veitsi olisi kohtuullisen helppohoitoinen. Oman kokemuksen mukaan kuitenkin RST-veitsi on hankalasti pidettävissä hyvässä terässä. Pinnoitettu veitsi voisi siis olla hyvä vaihtoehto.
Kuinkahan kiinnostunut sitten sen puisen leikkuulaudan siistimisestä ja huoltamisesta? Tässä sitten setti, joka kattaa kaikki käyttötapaukset ja ei tarvitse pahemmin murehtia jos kaikki välineet menevät astianpesukoneeseen.Sukulaismukula saa ensi viikonloppuna lakin, ja ajattelimme vaimon kanssa antaa mahdollisesti jotain keittiötarviketta nuorelle, seuraavaksi omaan kotiin muuttavalle ylioppilaalle. Nyt ajatus on kiteytymässä kunnolliseen puiseen leikkuulautaan ja yhteen kunnolliseen kokkiveitseen tai pieneen veitsisettiin. Hintaluokkaa lahjalla voisi olla kokonaisuudessaan 100 euron pintaan. Onko täällä suosituksia millainen kokkiveitsi (ehkäpä santoku-tyyppinen) tai veitsisetti olisi hinta-laatusuhteeltaan hyvä. Koska lahjan saaja ei varmastikaan ole erinomaisen kiinnostunut veitsenhuollosta, olisi hyvä, jos veitsi olisi kohtuullisen helppohoitoinen. Oman kokemuksen mukaan kuitenkin RST-veitsi on hankalasti pidettävissä hyvässä terässä. Pinnoitettu veitsi voisi siis olla hyvä vaihtoehto.
Kiiitos. Hyviä ajatuksia lahjasta. En varsinaisesti karsasta Ikean tuotteita, niitä omasta kodistakin toki löytyy. Jotenkin kuitenkin oma ajatus on, että hankin lahjaksi ennemmin klassisen veitsibrändin tuotteen, kuin ostaisin Ikea-bräntätyn tuotteen. En mitenkään väitä, että tunnettu brändi olisi jotenkin Ikeaa parempi (Ikeassa on varmasti paljon parempi hinta-laatusuhde monen tuotteen kohdalla), mutta brändituotteessa on ainakin itselleni enemmän lahjan tuntua.Kuinkahan kiinnostunut sitten sen puisen leikkuulaudan siistimisestä ja huoltamisesta? Tässä sitten setti, joka kattaa kaikki käyttötapaukset ja ei tarvitse pahemmin murehtia jos kaikki välineet menevät astianpesukoneeseen.
![]()
IKEA 365+ Kuorimaveitsi, pieni, ruostumaton teräs - IKEA
IKEA 365+ Kuorimaveitsi/pieni veitsi, ruostumaton teräs. 15 vuoden takuu. Lisätietoja ja takuuehdot takuuvihkosessa.www.ikea.com
![]()
VÖRDA Leipäveitsi, musta - IKEA
VÖRDA Leipäveitsi, musta. Sahalaitainen terä sopii hyvin leivän ja pehmeiden vihannesten, kuten tomaattien, leikkaamiseen. Kahvan muoto ja materiaali takaavat hyvän otteen.www.ikea.com
![]()
IKEA 365+ kokkiveitsi, ruostumaton teräs, 16 cm - IKEA
IKEA 365+ kokkiveitsi, ruostumaton teräs, 16 cm Jos sinun täytyisi valita vain yksi veitsi keittiöösi, tämä terävä ja kestävä kokkiveitsi olisi hyvä valinta. Se leikkaa helposti kaikenlaisia ruoka-aineita ja on tehty käytettäväksi joka päivä, vuodesta toiseen.www.ikea.com
![]()
VÖRDA Kiinalainen kokkiveitsi, musta - IKEA
VÖRDA Kiinalainen kokkiveitsi, musta. Suurikokoinen ja korkea terä tekee veitsestä vakaan ja näin ollen erinomaisen vihannesten ja lihan paloitteluun. Kahvan muoto ja materiaali takaavat hyvän otteen.www.ikea.com
![]()
Heirol Pro veitsenteroitin | Karkkainen.com verkkokauppa
Kärkkäiseltä löydät helposti ja edullisesti kaiken tarvitsemasi mahtavasta, yli 400 000 tuotteen valikoimastawww.karkkainen.com
Edit:
Tosin nämä on näitä kun nuorelle ostaa, josta ei pahemmin tiedä. Toivottavasti ei nyt mihinkään yksiöön keittokomerolla tai isoon soluun ole muuttamassa.
Toinen toki sitten on laadukas aterinsetti johon kylkeen vielä kahvilusikat (tai jälkiruokalusikat tai se perus kokkiveitsi).
Tota Savonian settiä kun pitäisi löytää tarjouksesta 60 euron tietämillä, niin siihen kylkeen menisi ihan riittävän laadukas kokkiveitsi.
![]()
Hackman Savonia lahjapakkaus 16setti | Hackman
Osta Hackman Savonia lahjapakkaus 16set suoraan Iittalan verkkokaupasta. Pohjoismaista muotoilua jo vuodesta 1881www.iittala.com
Leikkuulauta kannattaa silti ostaa Ikeasta, koska laadukkaita saa pilkkahintaan. Itse suosin puista leikkuutuntuman takia, eikä sitä sen kummemmin tarvitse huoltoaa kunhan muistaa pari kertaa vuodessa öljytä pellavaöljyllä. Erittäin tärkeää on että se on riittävän paksu ja ristiin laminoitu jolloin ei pääse halkeilemaan ja vääntymään. Muita ei kannata edes miettiä. Tuo lauta on ollut käytössä jo kohta kymmenen vuotta eikä ole lähelläkään elinkaarensa loppua.Kiiitos. Hyviä ajatuksia lahjasta. En varsinaisesti karsasta Ikean tuotteita, niitä omasta kodistakin toki löytyy. Jotenkin kuitenkin oma ajatus on, että hankin lahjaksi ennemmin klassisen veitsibrändin tuotteen, kuin ostaisin Ikea-bräntätyn tuotteen. En mitenkään väitä, että tunnettu brändi olisi jotenkin Ikeaa parempi (Ikeassa on varmasti paljon parempi hinta-laatusuhde monen tuotteen kohdalla), mutta brändituotteessa on ainakin itselleni enemmän lahjan tuntua.
Lisäksi lakitettava antoi tänään omia toiveitaan lahjaksi. Ehkäpä veitsiajatus saa siltä osin väistyä, ja kuuntelemme vaimon kanssa tulevan ylioppilaan vinkkejä ja toiveita.
Fiskarssien (ja muidenkin) pehmeät kumitetut kahvat ei kestä aikaa. Tuollainen halpa vihannesveitsikin kestää terän osalta vuosikymmeniä ja samaten kovat muovikahvat joten turha hommata noita hajoavia muovikahvoja. Itsellä hajonnut sekä Fiskars että Sanelli 30 vuoden aikana vaikka veitset muutoin olisivat käyttökelpoisia.Ite ostin veitsien "kodiksi" ihan suoraan magneettitelineen, siihen hyvä laittaa vaikka just käsinpesun jälkeen kuivumaan, ei vie tilaa pöydältä kun laskutila on ihan helvetin kortilla täs omassa kämpässä.
Ja tosiaan, vihannesveitsi ja kuorimaveitsi voi olla ihan vaikka just Fiskarsia, ihan pätevää tavaraa tekevät. Se KUNNOLLINEN kokkiveitsi tai jopa pari on mihin kannattaa panostaa, 90% hommista hoituu sillä.
Ei muovikahvoja mahda saada pilalle ellei sulata vahingossa taistelun tuoksinnassa.Millä käytöllä se muovinen kahva edes menee paskaks? Pinta toki kuluu tms, mutta hyvin on kestänyt jotkut nonamet lähemmäs 10v tms.
Kumipinnotus lähtee kuten hiiristäkin ajan kanssa. Ei se estä käyttöä.
Kerran kun on ruotsalaisen Jonaksen makuun päässyt, niin muita kuorimaveitsiä ei enää kaipaakaan.Jos kaveriksi pitää olla jotain muita veistiä niin n. 7-10cm vihannesveitsi ja kuorimaveitsi serrated tai straight tekevät kaiken mitä keittiössä tarvii.
Mä tykkään enemmän niistä poikittaisteräisistä, mutta tuskin tuokaan huono on.Kerran kun on ruotsalaisen Jonaksen makuun päässyt, niin muita kuorimaveitsiä ei enää kaipaakaan.
![]()
Kuorimaveitsi | Chez Marius
Ruotsissa valmistettu liikkuvateräinen kuorimaveitsi joka on monen asiakkaamme mielestä paras kuorimaveitsi vuosi vuoden jälkeen. Tutustu ja totea itse.chezmarius.fi
Hmm. Omat Fiskarsin Functional Formin filetti ja santoku ovat kestäneet ihan ongelmitta jo parikymmentä vuotta, vaikka ovat satunnaisia apk-pesujakin nähneet. En oikein tiedä voiko tuollaisilta perustyökaluilta paljoa enempää odottaakaan.Fiskarssien (ja muidenkin) pehmeät kumitetut kahvat ei kestä aikaa. Tuollainen halpa vihannesveitsikin kestää terän osalta vuosikymmeniä ja samaten kovat muovikahvat joten turha hommata noita hajoavia muovikahvoja. Itsellä hajonnut sekä Fiskars että Sanelli 30 vuoden aikana vaikka veitset muutoin olisivat käyttökelpoisia.
Itellä on pari functional formia ollu kotha 15v eikä ongelmia, mut oon käsipestä ne. mut toi on hyvä pointi et jos ne kestää muuten niin mis niiden kahvojen pitäs olla heikko lenkki. mites muuten noi uudemmat fiskarsit, onko niiden kahvat muuttunu huonompaan suuntaan vai onks tää vaan satunnaista?Hmm. Omat Fiskarsin Functional Formin filetti ja santoku ovat kestäneet ihan ongelmitta jo parikymmentä vuotta, vaikka ovat satunnaisia apk-pesujakin nähneet. En oikein tiedä voiko tuollaisilta perustyökaluilta paljoa enempää odottaakaan.
Käytännössä noi Victorinox fibroxit on just niin hyviä, kun kukaan tarvitsee.Victorinoxin fibrox veitsillä menty jo vuosia ja välillä ne käy tiskikoneessa. En tiedä paremmasta ja ollut itse tyytyväinen.
Sama kiinnostais Rahikaistakin.Olisikos löytynyt vohvelirauta suosituksia?
Arvostelujen perusteella olisi.Ajatus, hiiliharjaton sauvasekoitin ! Olisiko hyvä ?
Meillä on noin 20 vuotta vanha Braun jossa teräputkiosa on irroitettava ja alkaa olemaan niin väljä ettei putken sisällä ole terän jatke (terästanko) osu aina moottoriosan karaan ja tällöin terä ei pylri moottorin mukana. Kyseessä muovikuorinen laitos josta terä ei lähde irti vaan on kiinteästi tetäputkiosassa. Moottori tuntuu toimivan kuin uutena.Hmm, kuoleeko jollakulla sauvasekoitin moottoristaan? Meilä ei vanha oikein enää pysynyt koossa vaan teräputkiosa ei oikein pysynyt moottoriosasa. Ja se putken puhtaushan näissä myös, kun alkaa vuoden vanhaa smäidää tunkea ylös niin vaihto voi tulla mieleen vaikka moottori kuinka surraisi...
Tällä varmasti pärjää ja hintakin sopiva:Olin tuossa mökillä viikko sitten, eikä siellä ollut kunnon kasaria missä tehdä esim. pitkään hautuva bolognese. Siis niin että pinta-alaa riittää käristää jauheliha kunnolla, ja sitten tilavuutta haudutella. Kaasuliesi käytössä, joku 24-26cm kasari ja +3l tilavuus olisi hakusessa. Mielellään niin että voi Prismasta tai Cittarista hakea seuraavalla mökkimatkalla.
Fiskarsia ja Tefalia ainakin löytyy alle satasella, mutta mikä noista olisi hyvä ja onko noilla non-stick pinnoitteilla miten paljon eroa? Kotona käytössä hiiliteräs, niin ei oikein ole pysynyt mukana millaisia on nykyään tarjolla. Mökillä tuolla on muitakin käyttäjiä, niin en lähde vähän painavampaa ja huoltoa vaativaa hiiliterästä hankkimaan.
Tuohon tarkoitukseen samojen sarjojen wokkipannut ovat melkein parempia, kun on tilavuutta enemmän. Tuollaisella kasarilla ei oikein 3-litraista määrää kovin mielellään pyörittele. Nuo pinnoitetut wokkipannuthan ovat wokkaamiseen aika kelvottomia, mutta isojen kastikemäärien haudutteluun varsin päteviä, jos sattuu löytymään 28-senttisen pannun kansi jo valmiiksi nurkista.Tällä varmasti pärjää ja hintakin sopiva:
![]()
Paistokasari Tefal Jamie Oliver Hard Anodised
Paistokasari Tefal Jamie Oliver Hard Anodised edulliseen hintaan Tokmannin verkkokaupasta. Toimitus 3–6 arkipäivää. Tutustu ja tilaa!www.tokmanni.fi
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.