Kalle Rovanperä uusissa kilpa-autoilu haasteissa

Meni vähän ohi mun jakama juttu ku tietäjät tuli kertoon mielipiteitään. Itsekää väittäny, että kyllä se PorSche-cup on Rovanperän valmistanut formuloihin, vaa toin vaa esiin ,että on sitä mies miestä vastaanki ajeltu, vaikka muuta kirjoitellaan.

Otsikkoki jo kertoi, että Rovanperä itsekin tietää, että tulee ottaan turpaan varsinki alussa ja kummastelis, jos näin ei olisi. Jos ei tuu nopeeta kehitystä, nii turpiin tulee myöhemminkin. Musta on hienoa, että tavoitteet on selkeet eikä kainostella niiden kanssa. Mut suomalainen urheilija, nii se on iha sama "kävikö hakeen oppia olympialaisista" vai "tähtääkö korkeimmalle". Samat heput aina lyttäämässä :)

Kyllähä nyt kaikki ymmärtää, että haaste on valtava. Ei sitä tarvi "tietona" kertoa :D Jotain kyl kertoo, että suoraan super formuloilla lähtee kisaamaan. Järjetön itseluottamus tai sit vaa ymmärtää (ja asiasta tietävät muut), että kilometrejä alle vaa ja vois olla mahkuja tehdä historiaa. Kyl tossa täytyy olla taustalla jotain ymmärrystä, että edes ajatus on mahdollista.

Seuraaminen vähän selalista peliä että jos kommenoit epäilystä että ralli kuski ei pärjää radalla kun siellä on muita, toteamalla että kokeillut rata-autoilua, kirjoittaa IT nortti palstalla auto merkin väärin ja pienellä alkukirjaimella , niin todistaa että kaveri ei pysty ajamaan muiden kanssa samaan suoraan, saati mutkaan. Rallissa kun ajetaan puolenminuutin välein.

No jos se menee läpi, niin sehän on jotain driftausta, hidastetusti rinta rinnan. No jos siihen vastaa että ajannut rallia jossa pieni virhe johtaa betimuuriin ja romuksi.

No jose läpi, niin ajanut vain lokariautoilla, joo ilmisen totta, jotain kokeiluja lokarittomilla, joilla pääsee nyt siviilitkin ajaan jos vain takoo rahaa riittävästi.

F2 ja varsinin F1 mielletään mailman parhaiden luonnon lahjakkuuksien paikaksi, joissa jokainen huippu, jossa silti pienen pienet erot voi tehdä ison eron radalla. Siellä kiistattomat mestarit voivat näyttää surkeilsta nuorien junnujen seassa.

Nuoret junnut voineet nousta nopeasti kärkeen, siis muutamassa vuodessa. Sielä alemmista sarjoista.

Joskus jonkin toisen moottori "lajin" huippu kokeilee jotain toista käkrisarjaa, ja kovimmat lahjakkuudet ihan kivasti, mutta minäikäisinä, kuinka määrätietoisesti. Valenttino Rossin väitetään olleen tosissaan, oliko silloin 27 vuotias, mitäs se Kalle nyt on 25v.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
291 373
Viestejä
4 981 647
Jäsenet
80 004
Uusin jäsen
Xact

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom