- Liittynyt
- 22.11.2016
- Viestejä
- 65
Hyvä koppa, itsellä kans ollu käytössä. Oli jossain välissä edessä 480 x flow ja alhaalla 360x60 + pari pumppua. Ihan hyvin mahtuuJuu, mennään ilmalla alkuun, että saadaan rauhassa kateltua radit ja muut osat. Mukavastihan tuonne mahtuu tavaraa; ilman kummempia ihmettelyjä pitäs mennä 3x360 ja 1x480, mutta pyörittelen tässä ajatusta pistää 360 x-flow radi eteen (480 x-flow saattaa mennä turhan tiukulle), jolla sais vedet kulkemaan kellariin, mutta sitten mietin, että jääkö toi liian tyhjän näköseks, jos jää yks pitkä putkiveto pois. Ei tää niin helppoo oo isollakaan kotelolla.![]()
Mihin suuntiin tuulettimesi puhaltavat? Kiinnostaa tietää kun samaan koteloon laittamassa 3x360 radejaEi ole hetkeen ollutkaan ainuttakaan AMD:n valmistamaa osaa koneessa, mutta nyt on siitäkin edestä. Strix Z390-E ja 9900k vaihtu Ryzen 5900X ja X570 alustaan
Muistelisin, että menevät seuraavasti:Mihin suuntiin tuulettimesi puhaltavat? Kiinnostaa tietää kun samaan koteloon laittamassa 3x360 radeja
Onks toi se nzxt h1? Miten on lämmöt kun kortti on tuolla? Näin mielenkiinnostaEi malttanut jättää asentamatta 6800xt:tä, vaikka toivoin vaihtoa ps5(vieläkin onnistuu xD). Suhteellisen tehokas setti: 10850k + 6800xt, näyttönä 34' delli (3440x1440 60hz), voi pitää näyttiksen chill modella.Boxi ainoastaan destiny 2 ja gamepassin takia... Muutenhan gamepassia vois pelailla pc:llä.
![]()
On joo. Pelasin f1 2019 testiksi yhden kisan... kortin käyttöaste oli ~25% kun asetin rajoittimen kuvataajuudelle... lämmöt kipusi 85-asteeseen ja toi oli aika lämpönen toi näyttiksen puoli lasista ja sivupaneeli.Onks toi se nzxt h1? Miten on lämmöt kun kortti on tuolla? Näin mielenkiinnosta![]()
Toi Winamp kruunaa tän kuvan. Tähän kuvaan kiteytyy niin paljon muistoja ja tunnetta tuolta ajalta että melkein itkettää.
Zboard, jonnet ei muista. Noillahan oli se yksi malli johon sai pelikohtaiset näppäimet.Lyhyeksi on mennyt pöytä.
Ensin oli 1900mm leveä pöytä atx kotelolla, sitten tuli 1500mm matx kotelolla. Nyt ollaan 1100mm pöytä itx kotelolla. Tästä on enää vaikea pienentää.
Onneksi pystyy noita pöytiä väsäämään töissä tarpeen tullen.
Oon tuon ostanut 2006, ihme kyllä palvelee vieläkin. Aika monta tuhatta tuntia on pelejä takana.Zboard, jonnet ei muista. Noillahan oli se yksi malli johon sai pelikohtaiset näppäimet.
[/SPOILER]
Mietteitä tosta secretlabista onko hinnan arvonen?Tuolia, piuhojen piilotusta ja rgb nauhaa aliexpressistä. Värisävyt ei oikeen vastaa IRL tilannetta, mutta close enuff.
![]()
Kyllä omalle ahterille ja selälle on hintansa arvoinen. Tuolissa on aika konttorituolimaisen jämäkät pehmusteet (itselle plussaa), että jos pehmeää nojatuolia hakee niin sitten ei tämä ole ok. Varmasti hieman pehmenee ikääntyessään.Mietteitä tosta secretlabista onko hinnan arvonen?
Mistä lukittavat pyörät? Haittaa aika tavalla polkimien käyttöä, kun penkki lähtee karkuun alta.Kyllä omalle ahterille ja selälle on hintansa arvoinen. Tuolissa on aika konttorituolimaisen jämäkät pehmusteet (itselle plussaa), että jos pehmeää nojatuolia hakee niin sitten ei tämä ole ok. Varmasti hieman pehmenee ikääntyessään.
Laatu vaikutelma on hyvä ja pakkauksen mukana tulevat kasaus- ja hoito-ohjeet ovat priimaa työkalujen ohella. Kangas on loistava hengittävämpi vaihtoehto. Käsinojat eivät ole niin rimpulat kuin useissa tuoleissa, joskin nopsaan näyttää samoilta kuin muissakin.
Pyöristä en osaa sanoa kun ovat vielä pakkauksessa, vaihdoin lukittavat tilalle.
Tuossa omat parisenttiset.
PS oli tai on vielä alessa -75e
Nä on joskus muutama vuosi sitten Gigantist ostettu, sain kaverilta kun ei sopinut hänen tuoliinsa. Ei taida olla enään nettisivujen mukaan myynnissä ainakaan Gigantissa...Mistä lukittavat pyörät? Haittaa aika tavalla polkimien käyttöä, kun penkki lähtee karkuun alta.![]()
Itse ratkaisin ongelman sillä että tilasin omaan wheel stand prohon matkalaukkujen kiinnpitämiseen tarkotettavan remmin ebaysta. (r/simracing - Wheelstand Pro with office chair tip: use a luggage strap to hold them together)Mistä lukittavat pyörät? Haittaa aika tavalla polkimien käyttöä, kun penkki lähtee karkuun alta.![]()
Vihdoin vehkeet kasassa.
Miksi ylösalaisin? Jäähdytysmielessä etenkin nurinkurin.Vihdoin vehkeet kasassa.
-I7 10700k
-MSI Unify 490
-Corsair HX1200i
-RTX 3080
-32gt RAM
Jne.
Kaapelit uupuu vielä.
Pojan huone viikonloppuisin, muuten oma luola.
Se on tuo kotelon design eli invertedinä olevaMiksi ylösalaisin? Jäähdytysmielessä etenkin nurinkurin.
Se on toi Corsairin 600c inverted kotelo. Eipä oo ollu ongelmaa jäähdytysmielessä.Miksi ylösalaisin? Jäähdytysmielessä etenkin nurinkurin.
Komee setti tokaks koneeks!3 vuotta sitten kasasin ensimmäisen tietokoneen ja siitä lähtien raudanhimo on ollut kova. Tässä olisi toinen kasaamani laitos:
Customloop: Kaikki osat Bykskiä Aliexpressistä
16/12mm putket
30 cm korkea "d5" pumppusäiliökombo
2x360mm radit 40mm paksuina
Neste: EK-CryoFuel Mystic Fog
Tuulettimet: Arctic p12 x 10 kpl
Kotelo: Lian Li PC-O11D XL+ Vertical bracket
Rauta: Gaming x trio 3080, Ryzen 5900x, Asrock taichi x570, 32gb 3600mhz cl16 b-die muistia, Corsair rm1000x
-Perunalla kuvattu
KiitosKomee setti tokaks koneeks!
En ees tiedä kuinka monta kymmentä konetta oon vuosien varrella kasannu (ensimmäisen rukkasin läjään vuonna -95), mutta ensimmäinen kovaputkisetuppi olis tarkotus kasailla vasta ens vuonna.![]()
Mistä tuollaiset pikku näytön saa?Täällä on kyllä niin julmetun komeita tiloja ja koneita! Saa kivasti inspistä parannella omaa konetta ja tiloja.
Laitetaas nyt oman kapistuksen kuvatusta vaikka siinä nyt ei ihan hirveitä nähtävyyksiä ole paitsi eilen koppaan asennettu LCD näyttö! Oli kyllä todella tiukilla että se tuohon virtalähteen ja kopan väliin mahtui.
Kauan oli ideana täyttää tuo virtalähteen "ikkuna" LCD näytöllä, mutta nyt viimein sain senkin tehtyä.
Täytyy laittaa vielä tila kuntoon niin voi siitäkin jotain kuvaa laittaa myöhemmin. Tosiaan minun konehuone sijaitsee muutaman neliön VAATEKOMEROSSA
Muuallla asunnossa ei oikeen ollut tilaa meikäläisen valtakunnalle niin siitähän se idea sitten lähti..
![]()
Liekö joku pieni lcd-näyttö sopivilla widgeteillä? Jos näin, niin esim.Mistä tuollaiset pikku näytön saa?
Mistä tuollaiset pikku näytön saa?
Mikä tuo kalenterijutska on?
Perus perjantai kuten kuvasta voi päätellä![]()
2019 on minun serrini ja työhuoneeni osalta paketissa, joten kai siitä voi tänne päivittää:
Työhuoneestani löytyy nurkkaus itse serrilleni, sitten pöytä missä kaikki taika tapahtuu, jossa seinään kiinnitetty näyttö valmiina kasattavia koneita varten. Kaappitilaa kohtuullisesti, sekä tietysti sohva.
Tietokoneen nimi tai malli: SERnobyl
Prosessori: Ryzen 3900X 12c/24t @4.3GHz all core
Jäähdytys: Custom loop: 1260 Supernova 9x140mm + cpu + gpu + D5
Emolevy: Asus ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI)
Muistit: G.Skill 2x8GB TridentZ RGB b-die @3733 16-17-16-34
Näytönohjain: Asus STRIX GeForce GTX 1080 @2114/12312Mhz
SSD/kiintolevy(t): 970 EVO m.2 250GB + 660p m.2 1TB
Näyttö: Acer Predator 27" 1440p 165hz G-sync + Acer Predator 27" 144hz portrait G-sync capable
Kotelo: Corsair Crystal 460X RGB
Virtalähde: Seasonic 750W FOCUS+ Platinum
Hiiri: Corsair Glaive RGB
Hiirimatto: Asus ROG Sheath hiirilakana
Näppäimistö: Anne Pro 2
Jäähdytystä hoitaa tuo pöydän alla oleva Phobya 1260 Supernova + Phobya Radiator Wall Mount + 9x Arctic F140 PWM PST.
Loopin muut osat:
XSPC Photon 170 säiliö
XSPC D5 Vario pumppu + EK-XTOP Revo D5 RGB top
Bykski Strix 1080 Block
Barrow blokki joka käännetty 90-astetta loopin rinnankytkennän vuoksi
Loput osat sitten EK+Phobya+kiina+jne
Itse kotelo on pikakiinnikkeillä (Alphacool HF) lopussa loopissa, jotka kiinni PCI raudassa jossa G1/4 portit, joten irroittamiseksi ei tarvitse tyhjentää koko kiertoa.
Tällä ratkaisulla hain äänettömyyttä pelatessa (jota teen paljon) jäähdytyksestä tinkimättä, ja se saavutettiin. Vaikka kaikki järjestelmän tuulettimet pyörivät 20%, niistä ei lähde mitään ääntä. Kokoonpanon ainoa äänenlähde on D5 pumppu, joka on tunnetusti "äänetön", mutta näin hiljaisessa kokoonpanossa pitää sekin ~2400rpm kierroksillaan pientä hennosti kuultavaa "mmmmmmm" ääntä.
Delta T on maksimissaan 9C, yleensä n 7C pelatessa. Idlessä 3C.
Koneella ajettu myös Cinebench R20 7836 pistettä täydessä "äänettömyydessään".
Pahoittelen kuvien laatua, pikaisesti räpsästy puhelimella, sekä johtoja.. Teen enemmän käyttöön kuin koristeeksi.