Lisäksi, ei Israel voi tietää mitä se liikehdintä siellä rajalla on.Israel oli taas tuudittautunut omaan ylivoimaisuuteensa rajavalvonnassa ja eivät edes ajatelleet, että Gazasta iskettäisiin niin isolla miesvoimalla kuin sitten tehtiin.
Esim. suomalainen kommunistikansanedustaja Anna Kontula osallistui 2020 Israelissa aktivistiryhmän mielenosoitukseen missä pyrittiin pääsemään Gazan puolelle rajan yli osoittamaan mieltään kyseisen rajan olemassaoloa vastaan. Oliskohan rajavartijoilla pitänyt silloinkin olla kovin herkkä liipaisinsormi, rajalla häröilijät heti sileäksi vaan?
Kauan sitten kun kävin työmatkalla Israelissa, luin paikallisesta lehdestä oikeustapauksesta missä israelilaissotilas oli oikeudessa siitä että oli ampunut tarkastuspistettä kielloista huolimatta lähestyneen tytön. Sentään reagoi mahdolliseen terroristiuhkaan, miksi Israel itse pisti hänet syytettyjen penkille?
En tiedä tuomittiinko kyseinen sotilas, Suomeen palattuani luin Hesarista yhtä järkyttävän uutisen puliukosta jonka poliisi oli pidättänyt tämän kustua housuihinsa ja penkille bussin sisällä. Hieman kontrastia millaista maailmanmeno oli Israelissa verrattuna Suomeen, omat ongelmansa ja järjestyshäiriönsä molemmissa maissa.
Viimeksi muokattu: