Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitkä muistit sulla tuossa on? Onko mun järkeä lähtee ettiin jotain 9000+ muistikittiä jos ei kuitenkaan ole mikään kellotusharrastus vaan ihan normikäyttöön oon konetta kasaamassa?Nopea muistitesti 8000 kitillä vaikuttaa suht' lupaavalta alkaa säätämään lisää.
Mitkä muistit sulla tuossa on? Onko mun järkeä lähtee ettiin jotain 9000+ muistikittiä jos ei kuitenkaan ole mikään kellotusharrastus vaan ihan normikäyttöön oon konetta kasaamassa?
En ole tarkistanut, tässä vaiheessa ei ole vielä ehtinyt oikein tutustua koko BIOSiin.@xarot onko noi testit ajettu virtualisointi päällä?
Olen testaillut 285K:ta tässä jonkin aikaa, ja olen ollut kyllä tyytyväinen. Käy tosi viileänä työ ja pelikäytössä Noctuan nh-d15 G2:lla. Yhtä asiaa pohdin että milloin tämä boostaa sinne 5.70ghz lukemiin? Yleisin lukema minkä hwinfo antaa on 5.40ghz single corella rendatessa. Ainakin mitä olen vertaillut Cinebench tulosta single coressa, niin vastaa mitä täällä IoTechin arvostelussa on saatu ja mitä näyttää muuallakin olevan. Single coren lisänopeus näkyy vs vanhaan 13700k:hon verrattuna. Zbrushissa testasin yhteen 25 miljoonan vertexin meshiin kuinka nopeasti Decimate työkalun (vähentää vertexien määrää meshissä) pre-processing suoriutuu. About 26 sekunttia nopeammin verrattuna 13700k.![]()
![]()
Mitä muisteja teillä on käytössä?
Tilasin eilen emolevyn niin pitäis varmaan muistit ostaa seuraavaksi. CUDIMM ei näytä olevan saatavilla kuin 48GB kittejä ja alunperin oli ajatus että 64 GB vois haluta. Toimiiko esim. nämä muistit siis 9000 MHz vaan sillä että laitan XMP-profiilin päälle eikä tartte muuta säätää?
Tämä olikin se mitä meinasin seuraavaksi kysyä. Nyt huomasin että ASUS Enhanced Memory Profile III (AEMP III):n osalta kerrotaan että tällä hetkellä tukee vain 2 DIMM konfigeja. Toisaalta Asus kun mainostaa "Enhanced signal routing can push enthusiast-grade kits well beyond the 9 GT/s threshold on the Strix Z890-E." niin minähän tietysti tyhmänä kuluttaja oletan että hommat toimii tällä 4 DIMM emollakin ainakin jos vain 2 DIMM käytössä.Perinteisesti nuo nopeammat muistit ei toimi kuin kahden muistipaikan kellotusemolevyillä, jos niilläkään XMP:llä.
Lopulta sain katottua mitä G.Skill ite suosittaa Z890-E:lle ja tämä 8400 CUDIMM on kai nopein jos oikein katoin: F5-8400C4052G24GX2-TZ5CK - QVL - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd.E. Muistivalmistajien qvl on myös hyvä paikka.