Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei tule mukana.Mietin tuon hankintaa, mutta kun ei ole verstasta/autotallia jossa duunailisi niin ehkei parhaiten itselle soveltuva.
Tuleeko tuossa laatikoiden sisusteen mukana, vai pitääkö ne hankkia erikseen?
No en tiedä onko "todella halpa", kun esim. hifikulma myy hintaan 285 €. Tarjous toki, mutta ei mikään huikea.Vahvistin:Pioneer A-40AE-S Silver BT
Todella halpa.
Tilasin velipojalle lahjaksi.
Tutkin taajuusvasteen 10hz-.. kuinka soi kunnon subilla: 590 litraa, 2x15, 250kg.
Toivon että kivet eivät ole samoja mitä käytetään 800 ja 900 sarjassa.
Tuote: Netgear RAX120 WiFi 6 -reititin, sis 1x Multi-Gig (5G/2.5G/1G) portin + 2x 1G voi yhdistää 2G
Hinta: Sivuilla £231.46, todellisuudessa £250 postikuluineen eli n. 270€ (jos ottaa pois käytöstä amazonin valuuttamuuntimen)
Kauppa: Amazon.co.uk
Voimassa: Ei tietoa
Linkki: https://www.amazon.co.uk/NETGEAR-Nighthawk-12-Stream-Router-RAX120/dp/B07P3FGKYD
Hinta.fi halvin yli 440€: Netgear Nighthawk AX12, hinta 447€
Päivittyy ominaisuuksiensa puolesta, esim. 5G multi-gig portista voit tehdä WAN (Internet)-portin. Mukana pitäisi olla virta-adapteri jossa UK/EU plugit eli tuotenro sama kuin Suomessa myytävissä.
testi: NETGEAR Nighthawk AX12 (RAX120) AX6000 Wireless Router Review (802.11ax) | KitGuru
Hyvään saumaan tuli, kun noita RAXeja on tullut kytättyä tässä jo useampi kuukausi. Vajaa 286 euroa tuli kokonaishinnaksi Nordean muuntaessa valuutan.
Vahvistin:Pioneer A-40AE-S Silver BT
Todella halpa.
Tilasin velipojalle lahjaksi.
Tutkin taajuusvasteen 10hz-.. kuinka soi kunnon subilla: 590 litraa, 2x15, 250kg.
Toivon että kivet eivät ole samoja mitä käytetään 800 ja 900 sarjassa.
WiFi 6 (802.11ax) on itsessään vielä kallis mutta erittäin nopea jos vaan on päätelaitteita, jotka tätä uutta standardia tukee. Aika monessa uudessa emolevyssä (AMD X570) on tuki tuolle.Itse kun en ymmärrä niin mitä extraa näillä kalliilla malleilla saa?
Tuote: Lenovo Ideapad 330 15,6" kannettava (musta)
Hinta: 649 €
Kauppa: Gigantti
Voimassa: 15.9 asti.
Linkki: Lenovo Ideapad 330 15,6"e; kannettava (musta) - Kannettavat tietokoneet
- Intel® Core™ i7-8550U prosessori
- 4GB RAM Soldered+4GB DIMM RAM DDR4
- Dolby Audio -ääni, 512 GB SSD
WiFi 6 (802.11ax) on itsessään vielä kallis mutta erittäin nopea jos vaan on päätelaitteita, jotka tätä uutta standardia tukee. Aika monessa uudessa emolevyssä (AMD X570) on tuki tuolle.
Etu tulee tietysti myös siitä, monelleko laitteelle voidaan samanaikaisesti syöttää dataa (stream) ilman että kaistaa joutuu jakaamaan muiden WiFi-laitteiden kanssa. Jos taloudessa on paljon raskaasti WiFiä käyttäviä laitteita niin kaikki saa enemmän kaistaa eikä yksi rohmua kaikkea.
Multi-gig portille on käyttöä esim siinä, että voit kytkeä 5Gbps laitteen (esim. NAS) ja jokainen kytketty laite voi teoriassa napata 1Gbps kaistaa eikä sitä tarvitse jakaa kenenkään toisen kanssa.
Porttien yhdistäminen on myös kätevä, uusia nettinopeuksia tulee varmaan ihan lähiakoina (kuidut, EURODOCSIS 3.1) ja ostamalla operaattorilta 2Gbps liittymän voit tehdä kahdesta 1Gbps portista 2Gbps. Samalla kun laitteessa on multi-gig portti niin saat 2Gbps liittymän + reitittimen ja jos ostat edelleen multi-gig pohjaisia kytkimiä (SX10 oli 119€) niin saat 2Gbps netin useille laitteille sisäverkkoon.
Kaikki riippuu niin paljon käyttötarpeesta, nykyisistä laitteesta, netin nopeudesta, jne mutta alle 300€ hintaan erittäin pätevä laite.
TN näyttö heikko kohta. Huonot katselukulmat. Muuten Ok.Onko tuo läppäri mistään kotoisin?
Tulisi lähinnä opiskelua varten. Pitäisi pystyä käyttämään CADSiä yms yms sujuvasti.
Onko tuo läppäri mistään kotoisin?
Tulisi lähinnä opiskelua varten. Pitäisi pystyä käyttämään CADSiä yms yms sujuvasti.
Vantaan Tammiston Gigantissa kaikki tuotteet (paitsi Iphonet) tänään -20%.
Gigantti Tammisto täyttää 20 vuotta ja juhlii 16.9. huimin tarjouksin. - Gigantti
Onko tuo Vantaan Gigantin tarjous sellainen, että se koskee vain jo myymälästä valmiiksia löytyviä tuotteita? Vai päteekö se myös myymälässä tilattaviin tuotteisiin?
Tietokone komponenteista taitaa ainoa hyvä tarjous olla 9900k 431€, jäljellä <5 kpl.Vantaan Tammiston Gigantissa kaikki tuotteet (paitsi Iphonet) tänään -20%.
Gigantti Tammisto täyttää 20 vuotta ja juhlii 16.9. huimin tarjouksin. - Gigantti
*) Vain varastossa olevat tuotteet.
DiTech
G.Skill Trident Z Neo DIMM Kit 64GB, DDR4-3200, CL16-18-18-38 @ 213,87€
![]()
Toimitus Itävallan ulkopuolelle tiedustelusta, saattaa olla hintavirhe
Onko tuo läppäri mistään kotoisin?
Tulisi lähinnä opiskelua varten. Pitäisi pystyä käyttämään CADSiä yms yms sujuvasti.
Tuote:
HP Deskjet 2632
Hinta: 29,00e
Kauppa: Citymarket
Voimassa: 22.09.2019 asti.
Linkki: K-Ruoka.fi – HP Deskjet 2632 langaton monitoimitulostin
Jostain syystä oli aika työläs ottaa käyttöön, meinas itselläkin mennä hermot kunnes sitten yhtäkkiä vaan alkoi toimia ilman mitään järkevää syytä kun sen kanssa oli pari tuntia menettänyt hermojaan. Sen jälkeen on kyllä toiminut ja kun tulostustarve on todella satunnaista niin 15 sivun instant ink -ohjelmalla se on myös käytännössä maksutonta.Älä vaan suosittele tätä. Uskomatonta ripulia koko laite! Yritin saada tällaista toimimaan about puolen vuoden ajan vanhempien luokse, mutta ei tuo toiminut mitenkään järkevästi. Nyt laite lämmittelee Gigantin SER pisteellä. Samalla reissulla ostin toisen HP Envy:n monitoimitulostimen (itselläni ollut pari vuotta käytössä) ja sillä ei ole ollut ongelmia -paperinsyöttö toimii eikä tulosteet katoa tulostimen muistista minnekään
Osta pöytäkone ulkoisella näytönohjaimella cad:iä varten.Onko tuo läppäri mistään kotoisin?
Tulisi lähinnä opiskelua varten. Pitäisi pystyä käyttämään CADSiä yms yms sujuvasti.
Tuolla tulostusmäärällä ei toki ole niin väliä miten toimii, kunhan toimiiJostain syystä oli aika työläs ottaa käyttöön, meinas itselläkin mennä hermot kunnes sitten yhtäkkiä vaan alkoi toimia ilman mitään järkevää syytä kun sen kanssa oli pari tuntia menettänyt hermojaan. Sen jälkeen on kyllä toiminut ja kun tulostustarve on todella satunnaista niin 15 sivun instant ink -ohjelmalla se on myös käytännössä maksutonta.
Toimii, mutta ei se taida ottaa kuin parisenkymmentä paperia kerrallaan. Ei ole tosiaan mihinkään massatulostukseen toimiva vehje, mutta jos pitää silloin tällöin tulostaa jotkut liput tai random kaavake niin ajaa hyvin asiansa.Toimiiko sinulla se "paperilokero" hyvin, eli sinne ei tarvitse laittaa paperia 1 kerrallaan?
Älä vaan suosittele tätä. Uskomatonta ripulia koko laite!
Yritin saada tällaista toimimaan about puolen vuoden ajan vanhempien luokse, mutta ei tuo toiminut mitenkään järkevästi. Nyt laite lämmittelee Gigantin SER pisteellä. Samalla reissulla ostin toisen HP Envy:n monitoimitulostimen (itselläni ollut pari vuotta käytössä) ja sillä ei ole ollut ongelmia -paperinsyöttö toimii eikä tulosteet katoa tulostimen muistista minnekään
edit: toimiva laite
HP ENVY 5030 All-in-One -monitoimitulostin 59,90
Ihan asiallinen peli tohon käyttöön. Ei tarvii kärvistellä kuvanlaadun huonoudesta.Onkos tämä nyt sitten hyvä tai riittävän hyvä? En ole hetkeen seurannut tv:tä, mutta pitäisi vanha plasma saada kohta vaihtoon. Ei ole tärkeintä saada vimpan päälle leffakokemusta vaan yleinen uutiset, salkkarit, reality turhakkeet vaimolle nähtäväksi. Ja käytettävyys olisi plussaa. Kiitos![]()
Saattaa EDGE-LEDin mustan taso ja mahdollinen pilveily yllättää plasmasta vaihtajaa.>Myöskin 55'' vastaava malli 444€:
>Samsung 55“ 4K UHD Smart TV UE55RU7105 (2019) - Televisiot
Onkos tämä nyt sitten hyvä tai riittävän hyvä? En ole hetkeen seurannut tv:tä, mutta pitäisi vanha plasma saada kohta vaihtoon. Ei ole tärkeintä saada vimpan päälle leffakokemusta vaan yleinen uutiset, salkkarit, reality turhakkeet vaimolle nähtäväksi. Ja käytettävyys olisi plussaa. Kiitos![]()
Rtingsin mittauksen mukaan kontrastisuhde on 5650:1. Siinä saa jo moni plasmakin mustan tasonsa kanssa juosta rahansa edestä.Saattaa EDGE-LEDin mustan taso ja mahdollinen pilveily yllättää plasmasta vaihtajaa.![]()
1 bay mallissa on yksi ja 2 bay mallissa on kaksi.Onko tuollaisessa WD 8Tb ulkoisessa yksi kiintolevy vai kaksi kotelossa?
Aika haistapaskamenoa tuo Gigantin ale, muijalle kattelin Series 4 kelloa ja vaikka oli Tammistossa, niin sitä ei voi netistä ostaa/varata. Tuolla säästöllä nyt ei jaksa lähteä ajelemaan Vantaalle ja altistu natiiveihin.![]()
Näköjään Rtings kertoo tuon Panan perusplasman, vuodelta 2013 (tjsp) 60" arvon olevan 7454:1, joten onhan tuossa vielä 25% parantamisen varaa...Rtingsin mittauksen mukaan kontrastisuhde on 5650:1. Siinä saa jo moni plasmakin mustan tasonsa kanssa juosta rahansa edestä.
Kiitos kommenteista. Itsellä vastaava ST50 50" malli käytössä. Hitsi kun ei viittis huonompaan vaihtaan. Toisaalta olohuone on tosi valoisa, en tiedä toimiiko nykyajan LCD paremmin tuossa kuin plasma? Käyttöliittymä on vaan pansussa surkea ja apit (ne vähäiset) toimii välttävästi jos ollenkaan. Eli merkkaa muukin kun kuvanlaatu. OLEDiin ei huvittaisi panostaa, kun salkkarit näyttää salkkareilta ihan sama kuinka hyvä ruutuNäköjään Rtings kertoo tuon Panan perusplasman, vuodelta 2013 (tjsp) 60" arvon olevan 7454:1, joten onhan tuossa vielä 25% parantamisen varaa...
(Itsellä ST50 55" malli)
Ja se toinen valituksen kohde, eli black uniformity: 0,892 % (plasmoissa "perfect", mihin edes OLEDit eivät vielä pysty, parhaimpien ollessa jossain 0,2% yli, niissä toki inf:1 kontrasti tietty korvaamassa asiaa).
En toki oleta 400 euron telkun kuvan olevan 5+v vanhan puolentoista tonnin plasman tasolla. Kunhan vain mainitsin että nuo asiat saattaa erottua silmään kun vaihtaa plasma -> edge-LED.
Tuossa kohtaa ehkä kannattaa viedä vaimo Giganttiin katsomaan jos vain onnistuu. Jos tosiaan leffakäyttö, pelaaminen, jne on "toissijaista" jos ollenkaan tapahtuvaa, niin saattaa ihan hyvin olla kelvollinen tarkoitukseen.Kiitos kommenteista. Itsellä vastaava ST50 50" malli käytössä. Hitsi kun ei viittis huonompaan vaihtaan. Toisaalta olohuone on tosi valoisa, en tiedä toimiiko nykyajan LCD paremmin tuossa kuin plasma? Käyttöliittymä on vaan pansussa surkea ja apit (ne vähäiset) toimii välttävästi jos ollenkaan. Eli merkkaa muukin kun kuvanlaatu. OLEDiin ei huvittaisi panostaa, kun salkkarit näyttää salkkareilta ihan sama kuinka hyvä ruutu![]()
Toiseksi, muistaakseni? VT taisi olla paras. Toisaalta Panalla ei ollut kuin yksi aste huonompia - eli ST oli se "keskimalli" jossa edellisen sukupolven paras paneeli.Eikös ST50 ollut jo ihan paras tai toisiksi paras mitä Pansulla oli ko. vuonna tarjota? S60 lienee lähempänä perusplasmaa 4000:1 kontrastisuhteellaan? Joka tapauksessa 5000:n luokassa tonni sinne tai tänne eikä alle prosentin black uniformity erotu silmillä ainakaan myymälävalaistuksessa. Eipä ne myymälöissä esillä olevat televisiot muutenkaan ole missään järjellisissä asetuksissa, jotta niiden kuvanlaatua voisi järkevästi arvioida.
Ja omissa pansun halpisplasmoissa aikanaan tuntui kyllä black uniformity olevan jotain ihan muuta kuin perfect.![]()
En voi olla off-topic kommentoimatta, että Linux Mintissä lähti suoraan tuo HP 2632 pelaamaan kun tökkäsi usbin kiinni koneeseen. Skanneri toimi myös heittämällä ilman mitään asennuksia tai säätöjä.Älä vaan suosittele tätä. Uskomatonta ripulia koko laite!
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.