Hyvät tarjoukset -keskustelu

Tila
Keskustelu on suljettu.
Ei vittu mitä meninkiä. Jos joku kokee, että nyt on hyvä tarjous ja pastee sen, niin mitä sitten?
Sähköpostista kurkkaan linkin, jos tarjous ei mielytä itseäni, niin jätän ostamatta ja elämä jatkuu.
 
ei herra käsittääkseni noinkaan sanonut, vaan puhe oli juurikin 10 euron alennuksesta - ei 10 sentin. Suomessa ei sentään (ainakaan vielä) olla siinä tilanteessa, että käytännössä kellekään joku 10 sentin alennus olisi millään muotoa mielekäs postattavaksi. mutta väitän, että 10 euron alennus on; esim jos tuotteen hinta on (max) sen 100 normaalisti (eli seuraavaksi halvimpaan). nuo ovat köyhemmälle varmasti hyviä hintoja, joten tällaisia tarjouksia soisin vielä täällä näkevän jatkossakin. saati jos tuotteen normihinta muuten olisi vaikka 70e, saati 40e - tällöin 10e on jo prosentuaalisestikin suht kovaa settiä.

En minä sanonutkaan, että tuossa olisi noin sanottu. Käytin vain samaa logiikkaa kuin tämä toinen keskustelija. Se 10% on aina 10% oli sitten euro, satku tai tonni kyseessä. Jos ruvetaan miettimään ihmisten taloustilanteita niin varmasti löytyy myös niitä vähävaraisia, jotka arvostavat jokaista 10 sentin säästöä päivittäistavaroissaan (ruokaostokset) ja nämäkin säästöt kerryttävät ison potin vuoden aikana. Todennäköisesti isomman kuin tuo 1 älypuhelinostos, joka tehdään kerran 1-4 vuoden aikajaksossa. Kritiikki kohdistui siis enemmän tuohon väittelylogiikkaan ja köyhät vs. rikkaat asetteluun kuin itse tarjouden hyvyyteen.

Ei tuossa 10€ puhelintarjouksessakaan mitään sen kummempaa ongelmaa ole. Mielipideasioita onko se nyt hyvä tarjous vai ei. Toki tarjousta nakertaa pienen summamääräisen alennuksen lisäksi myös se, että sitä saa vain yhdestä puljusta eli tarjous koskee käytännössä vain Jyväskylää. Mutta sitten esimerkiksi tuolle Q7:lle löytyi heti halvempi hinta ja monet noista aiemmista tarjouksista olisi voinut yhdistää samaan viestiin. Esimerkkinä vaikka nuo pinkkien päivien Nokialaiset DNA:lta. Sen sijaan, että postaa putkeen 4 tarjousta Nokian puhelimista samaan ketjuun olisi pystynyt kirjoittamaan "DNA:lla käynnissä Pinkit päivät, joissa paljon hyviä tarjouksia. Mm. Nokia 7 Plus 349€, 6.1 199€, 5.1 169€ ja 3.1 129€. Nämä ja muut täältä: *linkki pinkkien päivien kampanjasivulle*". Ei mulla siis ainakaan ole ongelmaa noiden tarjousten itsensä kanssa mutta niitä olisi miellyttävämpää lukea, jos noita keräisi yhteen viestiin. Toki parempi näinkin kuin niin, että tuonne ketjuun ei tulisi viestejä ollenkaan mutta lähinnä siis kehitysehdotuksena. (Esimerkkinä vaikka tästä viestit #2185 - #2189 ja täältä viesti #1952. Molemmissa tarjouksia yhden lafkan kampanjasta. Ainakin omasta mielestäni tuo jälkimmäinen on paremmin toteutettu ja helpommin luettavissa.)
 
Viimeksi muokattu:
Apple tuotteista näkee kohtuu harvoin ylipäänsä tarjouksia ja tarjouksissakin se aleprosentti on luokkaa 5-15%. Applethan on aina rajattu ulkopuolelle näistä kaikenmaailman "viikonloppuna -20% kaikesta" kamppiksista jne. Vaikea uskoa, että noista mitään merkittävää tulisi edes Black Fridayna mutta toisaalta mahdoton ennustaakaan. Toisaalta miksi tuosta tekisi halvempaa hintaa kuin 399€, kun taitaa olla jo tuolla hinnalla paras tabletti 400€ budjetille. Itse ostaisin ehkä Gigantista, jossa saa 50 päivän palautusoikeuden. Yleensä tulevat hinnassa vastaan, jos palautusajan aikana tulee hinnassa laskua tai parempaa kamppista (koska muutoin voisit vain palauttaa ja ostaa uudet halvemmalla mikä tulisi kalliimmaksi firmalle).

johtuu ihan yksinkertaisesti että Applen tuotteissa on katetta 5-15%, ainoa joka noilla tekee rahaa on Apple itse
 
Mun mielestä 10% on 10% kaikille, kalliimmassa tuotteessa se on sitten rahallisesti enemmän. Ja onhan noita 20€ virtalähteitä sun muita helposti 50% alennuksessa, joten mielestäni 10% ja jopa 20% alennukset on poikkeuksetta huonoja. En esim. XXL:n nettisivuilla edes aukaise alle 50% alennuksia, vaikka elektroniikassa noin hyviä harvoin onkaan. Ja itseasiassa useammin on halvoissa tuotteissa.
 
Vaikka olisi 50% alennus, niin jos se on tyyliin järjettömästä lähtöhinnasta alennettu (esim. Komplettin 1799e soundbar), se ei välttämättä silti ole hyvä alennus. Olisiko esimerkkinä hyvän alennuksen merkki jos on vähintään 10% halvempi kuin hinta.fi halvin tuote?
 
Ei pelkästä alennusprosentista voi mitään päätellä, yritykset laittelevat mielivaltaisesti tuotteiden ”normaalihintoja” joissain tapauksissa. Yleensä laatutavarassa pienetkin aleprossat ovat välillä hyviä ostoksia.
 
Itselle aika sama millaisia tarjouksia tänne postataan, kun ei piippaile mikään laite automaattisesti uusista viesteistä. Mutta kyllä ne pikku prosentein ja muutaman euron (kympin) postaukset tulee lähes poikkeuksetta enempiä pysähtymättä ohitettua. Erilaisten tuotteiden hintoja tulee seurailtua aika laajasti ja aina on joku tietty tuote kiikarissa, josko sen saisi edukkaasti. Jos jollekin tuotteelle on pikaisempi tarve, niin sen nappaa mukaan pienelläkin ale prosentilla. Jos taas jollain tuotteella ei ole niin kiire, tai on suht kallis ilman isoja ale prosentteja, niin kyllä sitä odottelee helposti suurempia prosentteja pitkäänkin. Ja osa tuotteista on toki sellaisia, että ihan selvää premium lypsyä ja parempi odotella aleja. Jotkut merkit sitten myös sellaisia, että eivät tule koskaan aleen ja pienikin ale kannattaa hyödyntää. Sitten on toki heräteostokset suuremmilla ale prosenteilla, vaikka toki näissäkin tulee käytettyä järkeä, eikä ostettua vain halvan hinnan vuoksi. Ehkäpä hiukka kalliina "harkittuna" heräteostona tuli hankittua GPU ja näyttö pari vuotta sitten, kun hinta putosi 1450€ -> 1050€.

Kuitenkin jos pelkkiä prosentteja ajattelen, niin kaupan sivuilla 10% herättää lähinnä huvitusta. 10% nyt on kivijalassakin sellainen, että hetki paskanjauhamista myyjän kanssa ja erikoisliikkeessä pitäisi moinen lähteä automaattisesti pois. Toki kallissa ja "pitäisi saada tarpeeseen ja pian" tuotteissa 10% voi olla jo kiinnostava. Mutta normi tilanteessa en pidä kovin mainittavana ja kiinnostavana 10%:n alennusta edes 1000€:n hintaisesta tuottesta. Toki pitää katsoa aina sitä säästettyä euromäärää, koska ei sitä prosenteilla ostella.

20% - 25% herättää pientä mielenkiintoa ja joku 40% - 50% pitää jo oikeasti katsella ja vertailla tarkemmin läpi. Aika usein kyllä kun tsekkaa nuo isot prosentit läpi, niin selviää, että lähtöhinnat ovat pirusti muiden hintoja korkeammat ja se muihin verrattu oikea aleprosentti onkin todella pieni.

Vaikkei rahatilanteen vuoksi olisi mikään pakko kyttäillä tarjouksia, niin joku se vaan pään sisällä ajaa siihen "se nyt vain on tyhmää maksaa liikaa" ajatteluun. Ja fiksua rahankäyttöähän moinen on ja osaltaan johtaa siihen tilanteeseen, ettei pakosti tarvitse kyttäillä niitä tarjouksia. Sitten vielä kun tietää, että monissa tuotteissa on isot katteet, niin normihintojen maksaminen on vielä vaikeampaa. Ja koska tulee panostettua laatuun (= yleensä kallista), niin en tiedä onko minulla yhtään normaalihintaista elektroniikkalaitetta, retkeily, laskettelu, fillari, muuta urheilu tai harrastuskampetta.
 
Onko kukaan saanut muuten clasulta vielä noita kärcherin painepesureita?
Tilasin viikko sitten K7:skan ja vasta tänään lähti ilmeisesti Ruotista tuo tulemaan.

On kyllä tuskasen hidasta toimintaa tuolla..jos tavaralla kiire, niin ei näköjään clasulta kannata tilata. Ellei sitten ole valmis, että tavara vasta parin viikon jälkeen tilauksesta perillä.
 
Onko kukaan saanut muuten clasulta vielä noita kärcherin painepesureita?
Tilasin viikko sitten K7:skan ja vasta tänään lähti ilmeisesti Ruotista tuo tulemaan.

On kyllä tuskasen hidasta toimintaa tuolla..jos tavaralla kiire, niin ei näköjään clasulta kannata tilata. Ellei sitten ole valmis, että tavara vasta parin viikon jälkeen tilauksesta perillä.
Puoli tuntii sitte tuli vasta maili että lähetetty.
 
Mielestäni 10% hinnan alennus on ihan ok.

Ehkä olen sitten köyhä.

On se minunki mielestä ihan ok, mutta jos esim 99e tuote on viikkotarjouksessa joka kolmas viikko 89e niin ei se ole häävi "tarjous". Noissa korkeintaan sumutetaan köyhää luulemaan, että kyllä nyt kannattaa ostaa kun säästää kympin.

Hyvin tuonne on postailtu, ei siinä mitään. Monet huipputarjoukset napattu :tup:
 
Ehkä tän voi nähdä myös niin, että aina kun aletaan valittamaan huonoista tarjouksista, niin ei ole pitkään aikaan ollut mitään kunnon jytkytarjouksia ;) Komplettkin oppinut ja lopettanut hintavirhetarjoukset :(
 
Eikai se hyvä tarjous niinkään alennusprosentista ole kiinni vaan tuotteesta mitä myydään.

Jos esim joku juuri myyntiin tullut puhelin, vaikka nyt oneplus6 on kaikkialla 549€ ja joku myy sitä -10% eli 495€ niin minusta se on todellakin hyvä tarjous.
Lähinnä jos sama tuote on ollut jo useita kertoja tarjolla samaan tai halvempaan hintaan niin ei se oikein enään hyvän tarjouksen määritelmää täytä vaikka alennus olisi -70%. Hyvänä esimerkkinä se Harman kardonin "300€" linnunpelätin.

Toisaalta hyvä tarjous voi myös olla että tuotetta on ylipäätään saatavilla. Esim kun ne mini-nes konsolit tuli myyntiin, taisi se maksaa kaikkialla about sen saman 49,90€ mutta oli kaikkialta loppu. Silloin hyvä tarjous on mielestäni jo postata kauppa mistä sitä on saatavilla. Sama esim tällä hetkellä 2080ti näytönohjaimen kanssa.
 
Minkälainen meno siellä Tammiston Gigantin yömyynnissä? Onko oikeasti hyviä tarjouksia, esim. kannettavista?
 
Joko Tammistossa pidetty 100m juoksun olympiakarsinnat GTX 1070 Ti -hyllylle ja moniko (jos kukaan) sai? :)

Edit: Olettaen, että tuo nyt oli tarjouksessa 444€ -> 333€
 
Menin jonottamaan klo: 20.35 ja 21.05 kävelin Cerberus kainalossa autolle. Hinta 333€
Voi pojat kun joskus täällä perämetän giganteissa/powereissa järjestettäis moisia. Ymmärtää toki, että myyntivolyymin on oltava kova noissa tapahtumissa eikä asiakaspotentiaalia oikein löydy, kuin hki/tku/tre-akselilta.
 
Onko kukaan saanut muuten clasulta vielä noita kärcherin painepesureita?
Tilasin viikko sitten K7:skan ja vasta tänään lähti ilmeisesti Ruotista tuo tulemaan.

On kyllä tuskasen hidasta toimintaa tuolla..jos tavaralla kiire, niin ei näköjään clasulta kannata tilata. Ellei sitten ole valmis, että tavara vasta parin viikon jälkeen tilauksesta perillä.
Oman K4:n hain tänään Postin toimipisteestä. Tilasin 5.10.
 
Aika moni kantoi vielä 21:25 niitä kassalle.
Todella mielenkiintoista, olin ensimmäisenä näyttishyllyillä, sielä vain 1050ti:tä hyllyssä. Siinä sitten alkoi kasaantua iso lauma ihmettelemään samaa, kannettiinko näitä jossainvälissä sitten hyllyyn? Omani sain varaston kautta, kun onnekseni tajusin vielä myyjältä kysäistä ennenkun painuin ovista pihalle. Aloin jo funtsimaan että onko jengi käynyt päivällä piilottelemassa näyttiksiä ties minne pesukoneiden sisuksiin :rofl:
 
Todella mielenkiintoista, olin ensimmäisenä näyttishyllyillä, sielä vain 1050ti:tä hyllyssä. Siinä sitten alkoi kasaantua iso lauma ihmettelemään samaa, kannettiinko näitä jossainvälissä sitten hyllyyn? Omani sain varaston kautta, kun onnekseni tajusin vielä myyjältä kysäistä ennenkun painuin ovista pihalle. Aloin jo funtsimaan että onko jengi käynyt päivällä piilottelemassa näyttiksiä ties minne pesukoneiden sisuksiin :rofl:
tietokoneen asiakaspalvelu tiskillä olin jonottamassa ja varaston puolelta näytti kamaa tulevan.
 
tietokoneen asiakaspalvelu tiskillä olin jonottamassa ja varaston puolelta näytti kamaa tulevan.

Okei, erikoinen ratkaisu kyllä että myydään varastosta tavaraa tuollaisessa erikoistapahtumassa. Mullekin myytiin vaan jostain satunnaiselta työpisteeltä, ilman mitään jonotteluja kun olin lähdössä. Kuinkahan moni niistä ensimmäisistä +20 ihmisestä kaivelemassa sitä näyttishyllyä jäi sitten ilman kun eivät tajunneet kysyä myyjältä.

Ehkeivät kodinkonemyyjät nyt aivan hoksanneet tuota menekkiä tuolle 1070ti:lle tohon rahaan, etteivät vaivautuneet hakea edes varastosta esille.
 
Gigantista lähti Asuksen 1070 ti matkaan hintaan 412,5 + black ops 4 kaupan päälliseksi. Tosta nyt jos ottaa blopsin hinnan pois kun muutenkin sitä ostamassa niin ihan kannattava reissu oli.
 
Okei, erikoinen ratkaisu kyllä että myydään varastosta tavaraa tuollaisessa erikoistapahtumassa. Mullekin myytiin vaan jostain satunnaiselta työpisteeltä, ilman mitään jonotteluja kun olin lähdössä. Kuinkahan moni niistä ensimmäisistä +20 ihmisestä kaivelemassa sitä näyttishyllyä jäi sitten ilman kun eivät tajunneet kysyä myyjältä.

Ehkeivät kodinkonemyyjät nyt aivan hoksanneet tuota menekkiä tuolle 1070ti:lle tohon rahaan, etteivät vaivautuneet hakea edes varastosta esille.
Oli kieltämättä aika sekasortoa, ettei silleen ole panostaneet kuin sen 20-21 välisen ajan. Myyjiä olematon määrä, jos ollenkaan. Itse yritin ettiä hyllyä muttei löytänyt niin piti mennä just pisteelle jonottamaan että sai palvelua/vastausta.
 
Luureista on ollut täällä keskustelua, niin nämä voisi ehkä nostaa tuolta Cdonin tarjouksista ehdokkaaksi (voimassa vielä 2 h 45 min): AKG N60NCBT Black BT NC

Ei omakohtaisia kokemuksia, mutta ihan hyviä arvosteluja saanut ja aptX löytyy, millä pitäisi päästä ~70 ms viiveeseen (toki lähteen tätä tukiessa).
 
Olkaa nyt jumalauta kiitollisia että jotkut jaksaa teille kiittämättömille paskiaisille tarjouksia tänne postailla, ja lopettakaa se jatkuva itku siitä kuinka joku tarjous oli omasta mielestä huono.

Mikään tarjous ei sovi kaikille, ja jos tarjous ei kelpaa niin jatkakaa seuraavaan viestiin.
 
Tuo cdonin yömyynnissä oleva näyttö on varsin kova tarjous, nuo XB271HU:n hinnat painelee sielä 7-800 eurossa ja silti ilmeisen suosittu luokassaan.
G-syncin tilalla toki freesync tässä mallissa.
Acer 27" Nitro VG270UPbmiipx

Pitäisi olla päivitetty versio XB271HU paneelista ja uudemmalla firmwarella jossa gammasäätöjä. Kannattaa kyllä ehdottomasti ottaa kokeiluun, kun on tuossa tarjouksessa vielä.
Tällainen tuli vastaan:
https://www.overclock.net/forum/44-monitors-displays/1699306-acer-nitro-vg0-9.html

Kyllähän tuo todella hyvä ostos voi olla varsinkin tuohon hintaan, jos omaa sen uuden nopeamman paneelin vielä.
 
Todella mielenkiintoista, olin ensimmäisenä näyttishyllyillä, sielä vain 1050ti:tä hyllyssä. Siinä sitten alkoi kasaantua iso lauma ihmettelemään samaa, kannettiinko näitä jossainvälissä sitten hyllyyn? Omani sain varaston kautta, kun onnekseni tajusin vielä myyjältä kysäistä ennenkun painuin ovista pihalle. Aloin jo funtsimaan että onko jengi käynyt päivällä piilottelemassa näyttiksiä ties minne pesukoneiden sisuksiin :rofl:
Mä kävin just ennen yhdeksää kattomassa, että jono on sellainen että Eieiei ja en edes ajanut pihaan. No kun tässä vieressä asuu, niin päätin lähteä vielä pyörähtämään kun webin saldo näytti 1070ti kohdalta <5 myymälässä. No 1070ti kainalossa ulos 23:48. Oli joku "samalla nimellä kaksi" tyyppinen vapautuminen myyjän mukaan...
 
Ja mulle myivät eioota klo 21:20. :D

Vähän epäilen et porukka varaillut noita etukäteen siinä toivossa että sais samaan rahaan. Nyt alkaa sitten varaukset umpeutua ja takasi kiertoon :facepalm:

Onhan se selvää että myyjä lyö vasta tarjouksen tilaukseen jonka jälkeen noudossa vain maksetaan valmis lasku.
 
Heräteostoksena piti pistää tilaukseen, mahtaako tuollaisella esim. Tomb Raiderien turhan pitkät latausajat leikkaantua verrattuna halpaan SATA-ssdhen? (emo jo vähän vanhempi Z87 Express laitos, periaatteessa kyllä pcie gen 3). Käyttistä tuskin jaksan lähteä siirtämään sata-levyltä.

Z87-piirisarja on PCIe 2.0, jarruttaa levyn menoa aika tuuheasti. Ei vaikuta latausaikoihin kyllä mitenkään.
 
https://www.amazon.de/gp/product/B07CGGP7SV/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Heräteostoksena piti pistää tilaukseen, mahtaako tuollaisella esim. Tomb Raiderien turhan pitkät latausajat leikkaantua verrattuna halpaan SATA-ssdhen? (emo jo vähän vanhempi Z87 Express laitos, periaatteessa kyllä pcie gen 3). Käyttistä tuskin jaksan lähteä siirtämään sata-levyltä.

Tuskin auttaa latausaikoihin nimeksikään, pullonkaulat niissä ovat muualla kuin SATA SSD:ssä nykyään. HDD->SSD auttoi paljon, mutta nyt on sitten jostain muusta kiinni. Toki poikkeuksia voi olla, mutta yleensä näin.
 
Ai nii "ilmainen"! :D
3kk ilmaiseksi sitten 9.95€

upload_2018-10-12_16-9-45.png



Miks pitää antaa korttitiedot? :btooth:

Ai nii "ilmainen"! :D
Jos olet käytänyt Netflixiä, HBO ym. niin toimivat samalla tavalla. Ne on maksullisia tilauksia kunnes perut ne.
 
Tila
Keskustelu on suljettu.

Statistiikka

Viestiketjuista
295 917
Viestejä
5 056 235
Jäsenet
81 005
Uusin jäsen
veikko123

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom